Reklama

Koncert Tomasza Trzcińskiego w Wadowicach

2017-07-05 10:23


Koncert Tomasza Trzcińskiego w Wadowicach dedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II pt. „Co mu w Duszy Grało”

Maestro Tomasz Trzciński na co dzień mieszka i tworzy w Niemczech, jego utwory oraz autorskie wykonania improwizacji muzycznych goszczą na światowych listach przebojów, w samej czołówce.

W Wadowicach rozpoczyna się cykl imprez „Bóg i Ojczyzna”, który przypomina szereg historycznych oraz duchowych rocznic polskich. Chcemy w ten sposób integrować i inspirować lokalną społeczność, w tym także osoby niepełnosprawne, wokół najpiękniejszych tradycji Papieskiego Miasta i regionu oraz najważniejszej w dziejach naszej Ojczyzny i świata w XX w. postaci naszego Rodaka – Jana Pawła II – Świętego Naszych Czasów. Pragniemy wskazać i przypomnieć współczesnym, że wartości zawarte w historycznej dewizie „Bóg, Honor, Ojczyzna”, stanowiącej przez wieki punkt odniesienia dla polskiej tradycji kulturowej, nadal są aktualne, zaś pamięć o nich jest konieczna i w życiu Polaków ważna.

Pierwszym z wydarzeń, nawiązującym do mijającej właśnie rocznicy (20 czerwca 1920 r.) Chrztu św. Karola Wojtyły – Św. Jana Pawła II Wielkiego, będzie koncert w dniu 8 lipca 2017 r. w Wadowicach jednego z wybitnych polskich pianistów-improwizatorów i wirtuozów, Tomasza Trzcińskiego, na co dzień mieszkającego i pracującego w Niemczech.

Reklama

Koncert zatytułowany „Co mu w Duszy Grało” zadedykowany Świętemu Janowi Pawłowi II jest autorskim projektem Tomasza Trzcińskiego, zrealizowanym po raz pierwszy wedle idei pomysłodawcy – Księdza kanonika dra Grzegorza Harasimiaka, dziekana z Pyrzyc, 27 kwietnia 2014 roku, w dniu Kanonizacji Papieża Polaka, w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie pod patronatem Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego ks. abpa Andrzeja Dzięgi.

Przesłaniem Koncertu jest popularyzacja i upowszechnianie kultu Św. Jana Pawła II – Papieża Polaka, poprzez niezwykłą – improwizowaną, (powstającą w trakcie koncertu na żywo) muzykę fortepianową, nawiązującą do polskiej tradycji sakralnej i ludowej (w tym góralskiej) i dialogującą z najbardziej znanymi cytatami z homilii, które Papież Jan Paweł II wygłaszał podczas swoich pielgrzymek do ojczystej Polski na przestrzeni całego swojego pontyfikatu. Cytaty te to papieskie słowa, które znacząco wpłynęły na przemiany polityczne oraz społeczne w historii i życiu polskiego społeczeństwa, przed i po upadku systemu komunistycznego. Muzyka powstająca w trakcie koncertu jest wielkim kompozytorskim i osobistym obrazem muzycznym maestra Tomasza Trzcińskiego, opowiadającym o życiu Św. Jana Pawła II i jego dokonaniach na tle dziejów polskich, wpisanych w dzieje Kościoła Katolickiego i wiary chrześcijańskiej w Polsce na przestrzeni stuleci. Koncert składa się z wirtuozowskich improwizacje do znanych Papieżowi Polakowi melodii liturgicznych, i pieśni, znanych także Polakom z tradycji i lubianych daleko poza granicami Polski, jak np. słynna „Barka” (Pescador de hombres).

W roku 2017 prapremiera koncertu w Archidiecezji Krakowskiej odbędzie się właśnie 8 lipca w Wadowicach – mieście rodzinnym Papieża-Polaka, we wspaniałym kościele Św. Piotra Apostoła o godz. 19.00. Towarzyszy jej niezwykły plakat, na którym użyto obrazu Papieża Św. Jana Pawła II autorstwa artysty malarza i rzeźbiarza – ks. kan. Marka Cześnina, proboszcza parafii w Wołczkowie (Arch. Szczecińsko-Kamieńska). Plakat ten ma swoistą wymowę, ujętą w dewizie „Przewodnik pośród ciemności”, i nawiązuje do naszej współczesności, w której myśli Św. Jana Pawła II i przesłanie Jego Pontyfikatu mogą stać się drogowskazem dla wiernych w czasach rosnącego ateizmu i brutalnej walki z chrześcijańską wiarą w Boga, drogowskazem – światłem pośród ciemności i trwogi. Postać Świętego wyraża tutaj zatroskanie doświadczonego życiem człowieka o los świata, który tak bardzo kochał, i który starał się przez całe swoje życie głęboko ewangelizować.

Wadowicki koncert odbywa się pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Metropolity Krakowskiego Księdza Arcybiskupa prof. dra hab. Marka Jędraszewskiego oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Portal Pressmania.pl objął koncert patronatem medialnym wraz z TVP3 Kraków, Polska Agencja Prasowa, Telewizja Republika, Radio Kraków, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, GłosGminny.pl, Wiadomości Powiatowe, mamNewsa.pl, PowiatLive.pl, ITV Wadowice.

Organizatorzy, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Koło Dzieci Niepełnosprawnych w Wadowicach oraz główny wykonawca, Maestro Tomasz Trzciński, zapraszają wszystkich spragnionych wielkich przeżyć muzycznych i duchowych.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Informacja o artyście : http://tomasz-trzcinski.info

Tagi:
koncert

Chóralne śpiewy na górze Liwocz

2018-06-13 10:08

Andrzej Szypuła
Edycja rzeszowska 24/2018, str. III

Już po raz piętnasty, w słoneczne niedzielne popołudnie 27 maja 2018 r. zebrały się chóry, by oddać cześć Świętej Trójcy, a także Matce Najświętszej, Królowej Pokoju na górze Liwocz k. Jasła

www.brzyska.pl
Przegląd chórów na górze Liwocz

Tradycja spotkań chóralnych rozpoczęła się w 2004 r. od koncertów „Surrexit Christus Alleluja”, odbywających się w zabytkowym kościele pw. św. Katarzyny i nowo wybudowanym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Gogołowie, by od 2012 r. zagościć już na stałe w Kaplicy Królowej Pokoju na Liwoczu. Na jubileuszowym koncercie chóry śpiewały także pieśni patriotyczne z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: dyktatury zaczynają się od oszczerczego przekazu

2018-06-18 12:26

st (KAI) / Watykan

Na zwodniczą siłę skandalu i destruktywną moc oszczerczego przekazu zwrócił uwagę Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (1 Krl 21, 1b-16), opowiadającego o oszczerstwie, którym posłużył się król Achab, aby zamordować Nabota i przywłaszczyć sobie jego winnicę.

screenshot/TV Vaticana

Papież przypomniał historię winnicy, której Nabot nie chciał sprzedać królowi Achabowi. Wobec tego monarcha przystał na radę swej żony Izebel, i zgodził się, aby Nabot został fałszywie oskarżony i ukamienowany, stając się męczennikiem, gdyż pragnął ocalić swe dziedzictwo. Franciszek dodał, że historia ta powtarza się w Jezusie, a następnie w pierwszym męczenniku Kościoła – św. Szczepanie i wreszcie we wszystkich męczennikach, wobec których stosowano oszczerstwa. Paradygmat ten pojawia się także w działaniach wielu szefów państw. Zaczyna się od kłamstwa, a zniszczywszy daną osobę doprowadza się do jej osądzenia i potępienia.

„Także dziś, w wielu krajach, stosuje się tę metodę: niszczenie wolnej komunikacji” – stwierdził Ojciec Święty. Wskazał na przykład monopolizacji środków przekazu i ich zafałszowania, co prowadzi z kolei do osłabienia demokracji. Następnie sędziowie osądzają i skazują ofiary tego oszczerstwa. W ten sposób rodzi się i narasta dyktatura.

„Wszystkie dyktatury zaczynały w ten sposób, poprzez zafałszowanie przekazu, umieszczanie środków przekazu w rękach ludzi bez skrupułów, czy rządu pozbawionego skrupułów” – powiedział papież. Dodał, że podobne mechanizmy mają miejsce w życiu codziennym, kiedy rodzi się chęć zniszczenia danej osoby - zaczyna się od obmowy, oszczerstwa, rozpowiadania skandali. Franciszek zauważył, że często obserwujemy w mediach pogoń za skandalami, a osoby które padły ofiarą oszczerstwa nie mogą się bronić. Przykładem tego są dyktatury minionego wieku i prześladowanie Żydów, które zaczęło się od oszczerstw i obmowy.

„Oszczerczy przekaz wymierzony w Żydów, a oni byli wykańczani w Auschwitz, bo nie zasługiwali na życie. Och... to horror, ale horror, który dzieje się dzisiaj: w małych społeczeństwach, między ludźmi i w wielu krajach. Pierwszym krokiem jest zawłaszczenie przekazu, a następnie zniszczenie, osądzenie i śmierć” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież przypomniał słowa apostoła Jakuba, który w rozdziale 3 swego listu mówi o grzechach języka. Zachęcił też do ponownego przeczytania 21 rozdziału 1 Księgi Królewskiej oraz do pomyślenia o wielu zniszczonych osobach, krajach, o wielu dyktaturach, które zniszczyły państwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Bp Hinder: apel papieża o pokój w Jemenie to ostatni liczący się głos

2018-06-18 20:51

vaticannews.va / Aden (KAI)

Apel papieża o pokój w Jemenie to jedyny głos, który może mieć jeszcze wpływ na tę sytuację – powiedział bp Paul Hinder, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Arabii Południowej, odnosząc się do słów Franciszka po wczorajszej modlitwie Anioł Pański.

pl.wikipedia.org

Papież przyznał, że z wielkim niepokojem śledzi los mieszkańców Jemenu, którzy cierpią na skutek wojny. Zaapelował też do wspólnoty międzynarodowej, by skłoniła strony konfliktu do podjęcia negocjacji.

Jemen jest kolejną areną konfliktu dwóch islamskich mocarstw: Arabii Saudyjskiej i Iranu. W tych dniach trwa ofensywa saudyjskiej koalicji na port w Al-Hudaidzie. Bp Hinder przypomina, że port ten ma wielkie znaczenie strategiczne. W związku z nałożoną przez Arabię Saudyjską blokadą Jemenu jest też jednym miejscem, przez które może napływać pomoc humanitarna. Zależy od niej życie 7 mln osób, które na skutek trwającej od trzech lat wojny, nie mogą się obejść bez pomocy z zewnątrz.

Wikariusz apostolski Arabii Południowej zaznaczył, że trwające obecnie walki zagrażają życiu 250 tys. mieszkańców Jemenu. Mając to na względzie ogłosił on specjalny dzień postu i modlitwy o pokój w Jemenie. Będzie on przeżywany w całym wikariacie 23 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem