Reklama

Polska

Przesłanie Przewodniczącego Episkopatu Polski do uczestników Pielgrzymki Pojednania z Werchraty do Lwowa

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki objął patronatem honorowym międzynarodową pielgrzymkę szlakiem świętego Brata Alberta i klasztorów bazyliańskich z Werchraty do Lwowa. Odbędzie się ona od 18 do 22 lipca i wpisuje się w trwający w Kościele w Polsce Rok św. Brata Alberta.

[ TEMATY ]

przesłanie

EPISKOPAT.PL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymce towarzyszy szczególnie szlachetny cel, a mianowicie modlitwa w intencji pojednania pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Rok 2017 jest wyjątkowo ważny, ponieważ obchodzimy 30. rocznicę wznowienia, po II wojnie światowej, relacji pomiędzy biskupami polskim a grekokatolickimi na Ukrainie, co dokonało się podczas pamiętnego spotkania w Rzymie 1987 r. - przypomina przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w przesłaniu do uczestników Pielgrzymki Pojednania która dn. 18 lipca wyruszy z Werchraty do Lwowa.

W specjalnym przesłaniu do uczestników Pielgrzymki szlakiem świętego Brata Alberta i klasztorów bazyliańskich Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zapewnił ich o duchowym wsparciu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce. Wyraził również radość z inicjatywy, której towarzyszy modlitwa w intencji pojednania pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Stanisław Gądecki przypomniał w liście, że w roku 2017 obchodzimy 30. rocznicę wznowienia, po II wojnie światowej, relacji pomiędzy biskupami polskim a grekokatolickimi na Ukrainie. – Mam nadzieję, że pielgrzymka przyniesie błogosławione owoce w sercach jej uczestników, jak i w sercach wszystkich, którzy Ewangelię Jezusa Chrystusa uczynili programem swojego życia – napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zwrócił się również z prośbą do pielgrzymów o to, aby do pątniczych intencji dołączyli modlitwę o pokój „dla umęczonej wojną Ukrainy”. „Niech Maryja – Królowa Pokoju wyprasza Europie ten upragniony dar, dzięki któremu narody mogą rozwijać się w dobrobycie i bezpieczeństwie” – napisał.

Międzynarodowa Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka szlakiem Świętego Brata Alberta i Klasztorów Bazyliańskich z Werchraty do Lwowa wyruszy 18 lipca (wtorek) ze wsi Prusie na Roztoczu. Do udziału w niej zaproszeni są zarówno Polacy, Ukraińcy, jak i obywatele innych państw, którzy są związani z parafią pw. św. Brata Alberta lub żyją duchowością św. Brata Alberta. W pielgrzymce mogą iść zarówno chrześcijanie, jak i osoby poszukujące Boga. Pielgrzymi przejdą m.in. przez Potelicz, Magierów, Krechów i Brzuchowice. Dotrą do Lwowa w sobotę 22 lipca.

Reklama

Patronat honorowy nad pielgrzymką objęli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki oraz metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Organizatorami Pielgrzymki są: Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Puławach, Prezydent Miasta Puławy oraz Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza.

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne sš również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.



Publikujemy tekst przesłania abp Stanisława Gądeckiego.

Warszawa, dnia 5 lipca 2017 roku

PRZESŁANIE DO UCZESTNIKÓW PIELGRZYMKI POJEDNANIA Werchrata – Lwów 18-22 lipca 2017

Drodzy Pielgrzymi,

Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski z radością objąłem swoim patronatem honorowym międzynarodową pielgrzymkę szlakiem świętego Brata Alberta i klasztorów bazyliańskich z Werchraty do Lwowa, która odbywa się w dniach 18-22 lipca br. Wpisuje się ona doskonale w ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski Rok św. Brata Alberta.

Nie mogąc dzisiaj dołączyć do Was, na pielgrzymim szlaku, chciałbym w tym momencie pozdrowić wszystkich pątników i zapewnić o duchowym wsparciu wiernych i pasterzy Kościoła, który jest w Polsce.

Moja radość jest tym większa, ponieważ pielgrzymce towarzyszy szczególnie szlachetny cel, a mianowicie modlitwa w intencji pojednania pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Rok 2017 jest wyjątkowo ważny, ponieważ obchodzimy 30. rocznicę wznowienia, po II wojnie światowej, relacji pomiędzy biskupami polskim a grekokatolickimi na Ukrainie, co dokonało się podczas pamiętnego spotkania w Rzymie 1987 roku.

Reklama

Mając na uwadze cel i okoliczności pielgrzymki, chciałbym w tym miejscu powtórzyć słowa, które wypowiedzieli biskupi Polski i Ukrainy w liście z 2005 roku:

[…]podejmujemy wezwanie świętego Pawła: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!” (2 Kor 5, 21). Uczestniczymy w historycznej chwili, a celem jej jest dążenie do jedności narodów poprzez modlitwę i przebaczenie. Pragniemy – według wskazań świętego Pawła – zmierzać do pojednania między wiernymi Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego.

Dokonując aktu wzajemnego przebaczenia – w imię sprawiedliwości, miłosierdzia i dobra naszych narodów – pragniemy podjąć dziedzictwo Ojca Świętego Jana Pawła II – papieża pokoju i pojednania. Czynimy to w poczuciu odpowiedzialności za „ wychowanie młodych pokoleń w duchu pojednania i budowania przyszłości bez uwarunkowań historii” (Przesłanie Jana Pawła II w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu, Watykan 7 lipca 2003 r.).

Mam nadzieję, że pielgrzymka przyniesie błogosławione owoce w sercach jej uczestników, jak i w sercach wszystkich, którzy Ewangelię Jezusa Chrystusa uczynili programem swojego życia.

Proszę również Was wszystkich, aby do pątniczych intencji dołączyć tę, z prośbą o pokój dla umęczonej wojną Ukrainy. Niech Maryja – Królowa Pokoju wyprasza Europie ten upragniony dar, dzięki któremu narody mogą rozwijać się w dobrobycie i bezpieczeństwie.

Łącząc wyrazy szacunku, przesyłam pasterskie błogosławieństwo

+ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

2017-07-12 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okażcie skruchę i wierzcie w Ewangelię - to fatimskie przesłanie dla Europy

[ TEMATY ]

Fatima

przesłanie

100‑lecie objawień fatimskich

Graziako/Niedziela

Płynące z Fatimy przesłanie pozostaje niezmienne: okażcie skruchę i wierzcie w Ewangelię Jezusa Chrystusa. - mówi w rozmowie z KAI biskup pomocniczy patriarchatu Lizbony Nuno Brás da Silva Martins, nawiązując do bieżących wyzwań w Europie i zbliżającej się papieskiej pielgrzymki do Fatimy.

Bp Nuno Brás da Silva Martins: Przez cały rok we wszystkich fatimskich diecezjach stulecie objawień jest ważnym punktem duszpasterskich kalendarzy. Przez cały rok wielka uwaga jest poświęcona Matce Bożej i to już jest rodzajem przygotowań. Papieża chcemy przyjąć z całego serca, ludzie naprawdę na niego czekają, przygotowując się do obchodów jubileuszu stulecia objawień fatimskich: to takie ogólnokrajowe przygotowania duchowe.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

„Prawo i Kościół”

2024-04-25 08:39

[ TEMATY ]

Akademia Katolicka w Warszawie

Archiwum AKW

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

Zadowolenia z obecności na konferencji wielu znakomitych naukowców i uczestników nie krył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor uczelni, który powitał zgromadzonych oraz zaprezentował Akademię Katolicką w Warszawie, organizującą to ambitne przedsięwzięcie naukowe. Ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, prof. AKW – wykładowca prawa kanonicznego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji – stwierdził na początku spotkania, że obecność tak znamienitych gości, w tym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jest dowodem na to, że Akademia Katolicka, choć ma w nazwie przymiotnik „katolicka”, może wnosić wkład w rozwój różnych dyscyplin naukowych. Podkreślił również, że wydarzenie to pozwala uzmysłowić sobie różnice i podobieństwa w aparacie naukowym prawa kościelnego i państwowego. Zauważył, że jest to istotne, gdyż badacze, wypowiadając się o Kościele, posługują się tymi samymi terminami, czasami mającymi inne znaczenie. To ukazanie odmiennego spojrzenia jest według ks. Jakubiaka bogactwem tego spotkania, pozwoli bowiem na poznawanie i konfrontowanie swoich stanowisk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję