Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Deribie Mekanene

Franciszek wdzięczny za działalność prof. Henryka Skarżyńskiego

2017-07-20 11:12

lk, tk, IFiPS / Warszawa / KAI

Mazur/episkopat.pl

Błogosławieństwo papieża Franciszka za wieloletnią działalność prof. Henryka Skarżyńskiego, założyciela i dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą, przekazał biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Światowej sławy otochirurg i otolaryngolog jest m.in. twórcą programu leczenia częściowej głuchoty u dorosłych.

Dwie tablice z pisemnym błogosławieństwem papieża Franciszka przekazał na ręce prof. Henryka Skarżyńskiego i jego współpracowników bp Rafał Markowski. Uroczystość odbyła się z okazji 25. rocznicy pierwszego w Polsce wszczepienia przez prof. Henryka Skarżyńskiego implantu ślimakowego osobie niesłyszącej.

Bp Markowski podczas spotkania nie szczędził słów uznania za działalność prof. Skarżyńskiego i jego współpracowników. - Niech moja obecność będzie wyrazem wdzięczności Kościoła w Polsce za wszelkie dobro, które się rodziło przez te 25 lat działalności Pana Profesora i Jego Zespołu.

Jak dodał, namacalnym dowodem tej wdzięczności jest "błogosławieństwo papieża Franciszka, który jest papieżem miłosierdzia i od początku swojego pontyfikatu pielęgnuje w sobie niezwykłą wrażliwość na wszelkie potrzeby ludzkie, szczególnie ludzi dotkniętych biedą moralną, fizyczną, materialną".

Reklama

- Papież Franciszek ciągle pochyla się nad wszystkimi, którzy miłosierdzia potrzebują, ale także do miłosierdzia nieustannie wzywa. To błogosławieństwo jest symboliczną jego obecnością tu, pośród nas. Błogosławieństwo dla prof. Henryka Skarżyńskiego jest wyrazem wdzięczności za jego osobowość i osiągnięcia medyczne. Za to wszystko to, co Pan, Panie Profesorze, nosi w sercu. A dowodem Pana wrażliwości jest to Światowe Centrum Słuchu - wskazywał bp Markowski.

Przekazując błogosławieństwo pracownikom, bp Markowski podkreślił, że należy pamiętać, że każde dzieło to także ludzie, którzy pomogli prof. Henrykowi Skarżyńskiemu realizować jego pomysły. - To jest zespół wspaniałych ludzi, obecnych na tej sali, który utożsamiają się z Panem Profesorem i wspólnie czynią dobro i miłosierdzie, o które prosi nas papież Franciszek - dodał.

Prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy w Polsce wszczepił implanty ślimakowe (1992), implanty pniowe (1998), implanty ucha środkowego (2003). W roku 2002 opracował i wdrożył po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w roku 2004 zoperował pierwsze w świecie takie dziecko.

Metoda ta uważana za polską specjalność znana pod nazwą „metoda Skarżyńskiego” została wdrożona w kilkudziesięciu ośrodkach na świecie. Dla potrzeb tej metody prof. Skarżyński opracował nowy typ bezpiecznej elektrody, którą stosuje się w implantach ślimakowych najnowszej generacji.

W 2008 r. w Kajetanach pod Warszawą z jego udziałem został zoperowany pierwszy w świecie pacjent, któremu wszczepiono obustronnie implanty do pnia mózgu.

Działalność prof. Skarżyńskiego przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie. Był inicjatorem i organizatorem drugiego w Europie ośrodka „Cochlear Center” (1993), resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słychu (1996), Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy (2003), Światowego Centrum Słuchu (2012).

Wraz z zespołem prof. Skarżyński prowadzi pionierskie badania w dziedzinie epidemiologii i profilaktyki uszkodzeń słuchu, opracowując i wdrażając nowoczesne programy badań przesiewowych u dzieci w różnym wieku, programy badań epidemiologicznych i programy nowoczesnych metod terapii i rehabilitacji uszkodzeń słuchu, głosu i mowy.

Prof. Skarżyński jest autorem i współautorem ponad 2500 różnych materiałów naukowych krajowych i zagranicznych oraz ponad 1800 prac zaprezentowanych podczas konferencji naukowych w Polsce i na świecie.

Prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną dla studentów oraz lekarzy z kraju i z zagranicy. W 1998 roku został Profesorem Honorowym Brigham Young University Provo, USA. Dwukrotnie uhonorowany tytułem Doctora honoris causa: w roku 2011 Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, a w roku 2012 - Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest członkiem najważniejszych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych, laureatem wielu prestiżowych nagród przyznawanych w kraju i za granicą. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz państwowymi odznaczeniami zagranicznymi przyznanymi przez Króla Belgii, Prezydenta Ukrainy i Prezydenta Gruzji. Jest także 46. Honorowym Obywatelem Warszawy.

Prof. Skarżyński jest specjalistą krajowym ds. audiologii i konsultantem krajowym ds. otorynolaryngologii. Przez wiele był konsultantem krajowym ds. audiologii i foniatrii.

Profesor był wielokrotnie nagradzany przez władze państwowe i kościelne. Otrzymał m.in. Medal Papieski przyznany przez papieża Benedykta XVI, Medal „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”- przyznany przez kard. Kazimierza Nycza, Medal Prymasowski przyznany przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz order Ecce Homo.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest wiodącym w Polsce instytutem badawczym (kategoria A+) oraz wysoko wyspecjalizowanym szpitalem zapewniającym kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania.

Światowe Centrum Słuchu jest najważniejszą jednostką Instytutu, w której prowadzona jest główna działalność naukowa, dydaktyczna i kliniczna. Znajduje się ono w Kajetanach, 20 km od centrum Warszawy.

Tagi:
Franciszek

Papież: sport sprzyja kulturze spotkania

2018-07-17 16:10

vaticannews.va / Rio de Janeiro (KAI)

Sport sprzyja budowaniu kultury spotkania – przypomina papież Franciszek organizatorom konferencji na temat sportu jako czynnika wspomagającego rozwój człowieka, gospodarki i społeczeństwa. Odbędzie się ona w sierpniu w Rio de Janeiro.

Artyominc / Foter.com / CC BY-SA

Franciszek zachęca organizatorów, by promowali sport jako sposób na praktykowanie cnót i wspieranie integralnego rozwoju człowieka. Wyraża przy tym przekonanie, że sport to nie tylko forma rozrywki, ale także narzędzie do budowania kultury spotkania, braterstwa i solidarności, a tym samym świata bardziej pokojowego i sprawiedliwego.

Wśród organizatorów brazylijskiej konferencji o sporcie figuruje między innymi Stolica Apostolska oraz FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej). Przedstawiciel Watykanu został też poproszony o otwarcie obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Placido Domingo: modlę się przed każdym występem

2018-07-19 11:10

ts (KAI) / Frankfurt nad Menem

Światowej sławy śpiewak operowy i dyrygent, Placido Domingo wyznał, że modli się przed każdym występem. W rozmowie z niemiecką gazetą „Frankfurter Rundschau” 77-letni hiszpański artysta powiedział, że dziś widzi, jak skuteczne są jego modlitwy i jak chronią go święta Cecylia, patronka muzyki oraz św. Błażej, strzegący przed chorobami gardła.

pl.wikipedia.org

Od lat Domingo marzy też o pielgrzymce do Santiago de Compostela, ale w zrealizowaniu tego planu ciągle przeszkadzają terminy zawodowe.

W najbliższym czasie Placido Domingo będzie dyrygował operą „Walkiria” Ryszarda Wagnera na festiwalu wagnerowskim w Bayreuth. W okresie od 25 lipca do 29 sierpnia przewidziane są trzy przedstawienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bahrajn: rozpoczęto prace przy budowie katedry katolickiej

2018-07-19 20:54

(KAI/vaticannews.va) / Manama

W Bahrajnie rozpoczęły się prace przy budowie katedry poświęconej Matce Bożej, która stanie się sercem wspólnoty katolickiej wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, obejmującego Kuwejt, Arabię Saudyjską, Katar i sam Bahrajn.

maxos_dim/pixabay.com

Katedra wznoszona jest 20 km od stolicy kraju - Manamy i będzie nie tylko miejscem kultu. Oprócz świątyni znajdą się tam także kuria biskupia, dom dla gości oraz centrum formacji duszpasterskiej i społecznej. Teren pod budowę obiektu ofiarował król Bahrajnu Hamad bis Isa Al Chalifa. Zakończenie prac przewidziane na 2021 rok.

Powstająca katedra, obliczona na 2 tys. wiernych, stanie się wyraźnym świadectwem obecności chrześcijan na Półwyspie Arabskim, w ogromnej większości muzułmańskim. W fundamentach budowli umieszczono kapsułę, zawierającą opis historii Kościoła katolickiego na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem jego obecności w tym regionie, a także podstawowe informacje na temat powstającej katedry.

Dla tamtejszych katolików, w ogromnej większości migrantów, którzy na co dzień niejednokrotnie doświadczają różnego rodzaju zniewag, dyskryminacji i trudności, nowa świątynia jest powodem do dumy i radości. Oni też finansowo włączają się w jej budowę. Wspólnotę katolicką stanowią tam przede wszystkim chrześcijanie z Iraku i Iranu, a także ze Sri Lanki, Indii, Libanu i Filipin, którzy przybyli do Bahrajnu w poszukiwaniu pracy. Na duże uroczystości do katedry Matki Bożej w Bahrajnie będą przybywać także chrześcijanie z innych krajów, np. z Arabii Saudyjskiej, gdzie wyznawanie innej wiary poza islamem jest całkowicie zabronione.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem