Reklama

W Sieradzu mówią wieki...

S. Anna Murawska USJK
Edycja włocławska 31/2001

Sieradz to jedno z najstarszych polskich miast. Leży w środku Polski, w strefie nizin nad rzeką Wartą. Warto wiedzieć, że najstarsze potwierdzone badaniami archeologicznymi ślady osadnictwa pochodzą z VI-VII w., zaś w XI w. powstał tu gród kasztelański i podgrodzie. Z 1136 r. pochodzi pierwsza pisana wzmianka o Sieradzu, zawarta w bulli papieża Innocentego II, potwierdzająca miejski charakter Sieradza. Prawa miejskie otrzymał Sieradz od księcia Kazimierza Konradowica. Nastąpiło to między rokiem 1247 a 1255.

Nazwa miasta wywodzi się od imienia osobowego Sirorad. Od XII w. znana była zlatynizowana forma Siradia. Przez następne wieki używano nazwy Sieradz lub Siradz.

W 1996 r. z inicjatywy prezydenta Sieradza Krzysztofa Michalskiego powstało Stowarzyszenie "Kapituła Najstarszych Miast i Miejscowości w Polsce". Stowarzyszenie zrzesza obecnie 45 miast i miejscowości sięgających swym rodowodem XII w. Są to: Sieradz, Bardo, Bytom Odrzański, Chełmno, Chełmża, Ciechanów, Cieszyn, Głogów, Inowrocław, Kłodzko, Kożuchów, Kraków, Kruszwica, Lublin, Łęczyca, Miechów, Międzyrzecz, Mogilno, Oświęcim, Pułtusk, Radziejów, Sandomierz, Santok, Siewierz, Stary Sącz, Świecie, Trzemeszno, Ujście, Włocławek, Wojnicz, Wschowa, Bytom, Grójec, Jadowniki, Kalisz, Krosno Odrzańskie, Kwieciszewo, Łowicz, Nakło, Niemcza, Płock, Skrzynno, Strzelno, Szadek i Warta.

Obecnie Sieradz jest miastem powiatowym, liczącym około 47 tys. mieszkańców. Niedawno miasto obchodziło 865-lecie istnienia. Jubileuszowe uroczystości trwały trzy dni, od 8 do 10 lipca, i miały bardzo bogaty program. Niedzielne obchody rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą św., odprawioną w kolegiacie sieradzkiej na prośbę organizatorów jubileuszu miasta. W świątyni zgromadzili się liczni mieszkańcy Sieradza, władze miasta oraz zaproszeni goście, aby pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Bronisława Dembowskiego dziękować Bogu i prosić o Jego błogosławieństwo. Pasterz diecezji wygłosił kazanie, w którym wskazał na historyczny papieski dokument, poświadczający wiekowość Sieradza. Dalsza część kazania wyrażała zatroskanie Księdza Biskupa o dzień dzisiejszy i kształt jutra naszej Ojczyzny, jej miejsca we współczesnej Europie. Jest bowiem zasadą i troską każdego narodu pielęgnowanie tradycji, historii, religii, kultury i patriotyzmu. Bp. Dembowski wezwał rządzących, aby dbałość o ludzi i ich potrzeby dokonywała się ponad wszelkimi podziałami. Życzył także, aby "gród Sieradz nadal się rozwijał".

Bezpośrednio po Mszy św. w Teatrze Miejskim odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której m.in. parafowano umowę o partnerstwie z niemieckim miastem Gagenau. W trakcie trzydniowego świętowania mieszkańcy Sieradza uczestniczyli w licznych atrakcjach: wystawach prac plastycznych, koncertach, popisach sportowych i innych widowiskach.

Abp Gądecki: śmierć Pawła Adamowicza okryła nas smutkiem z powodu zdziczenia obyczajów

2019-01-19 12:54

lk / Gdańsk (KAI)

Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska „okryła nas wszystkich smutkiem z powodu zdziczenia obyczajów. Wszystko, co było dobrego w jego myśleniu, słowach i działaniu, brało się z chrztu. Za to chcemy dziękować – powiedział we wstępie do Mszy św. pogrzebowej śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Homilię podczas Eucharystii w tamtejszej Bazylice Mariackiej wygłosi abp Sławoj Leszek Głódź.

episkopatnews/flickr.com

W wstępie do liturgii abp Sławoj Leszek Głódź poinformował o duchowej łączności papieża Franciszka z rodziną zmarłego prezydenta. Za pośrednictwem kard. Konrada Krajewskiego, papież przekazał rodzinie Pawła Adamowicza różańce, które wręczył metropolita gdański.

Prymas Polski abp Wojciech Polak skierował do uczestników uroczystości list, który w Bazylice Mariackiej odczytał prymas Polski senior abp Henryk Muszyński. Prymas Polak wyraził w nim przede wszystkim smutek z powodu tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. Przesłał także rodzinie Zmarłego „wyrazy szczególnego współczucia i duchowej jedności”.

„Modlitwą i myślą stają przy trumnie śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicz, aby dziękować Bogu za wszelkie dobro, jakie przez jego ręce i serce stały się udziałem wielu ludzi. Działo się tak w przeszłości, gdy podejmował działalność opozycyjną w czasach PRL, poprzez troskę o uchodźców i emigrantów, którą wyrażał jako prezydent Gdańska, aż po udział w tragicznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której dziękował za okazywane dobro, szczerość i solidarność” – napisał abp Wojciech Polak.

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki podkreślił, że tragiczna śmierć prezydenta Gdańska „okryła nas wszystkich smutkiem, smutkiem z powodu zdziczenia obyczajów, ale także smutkiem, który towarzyszy każdemu umierającemu człowiekowi”. – Dziękujemy Panu Bogu za to wszystko, co stało się udziałem w dobru, które rozpoczęło się w nim od momentu chrztu świętego – mówił o zmarłym prezydencie Gdańska przewodniczący Episkopatu. Od tego momentu poprzez kolejne sakramenty podążał on do coraz większej dojrzałości. – Wszystko, co było dobrego w jego myśleniu, słowach i działaniu, brało się z chrztu. Za to wszystko chcemy dziękować i za to, co otrzymali mieszkańcy tego miasta – dodał abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gdańsk: Msza św. pogrzebowa śp. prezydenta Pawła Adamowicza

2019-01-19 12:22

aw / Gdańsk (KAI)

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicza. Przewodniczy jej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

KPRM

Pogrzebową Mszę św. koncelebrują ponadto prymas Polski senior abp Henryk Muszyński, biskupi pomocniczy archidiecezji gdańskiej, hierarchowie sąsiednich diecezji oraz wielu duchownych diecezjalnych i zakonnych. Ceremonii towarzyszy asysta wojskowa.

We Mszy św. biorą udział najbliższa rodzina tragicznie zmarłego prezydenta, prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki wraz z członkami rządu, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk z małżonką, byli prezydenci RP Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski z małżonkami, wielu premierów, współpracownicy, parlamentarzyści oraz mieszkańcy Trójmiasta, Pomorza i osoby, które przybyły z całego kraju. Wiele z nich stoi także przed świątynią.

W świątyni jest też m.in. były prezydent Niemiec Joachim Gauck, są też burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga. Polskie samorządy reprezentuje wielu prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został ugodzony nożem 13 stycznia podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zmarł następnego dnia w szpitalu w skutek odniesionych ran.

Urna z prochami Pawła Adamowicza zostanie złożona w Bazylice Mariackiej.

(rozszerzymy)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem