Reklama

Dziesięć lat minęło

Niedziela kielecka 31/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju z dyrektorem Festiwalu - Arturem Jaroniem rozmawia Katarzyna Dobrowolska

Katarzyna Dobrowolska: - Panie Dyrektorze, X Festiwal już za nami i może moment jubileuszu to dobry czas na sięgnięcie do źródeł, do początku. Jak doszło do jego powstania?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Artur Jaroń: - Dziś do ojcostwa Festiwalu przyznaje się wiele osób. Bez wątpienia wszystko zaczęło się dzięki mężowi Krystyny Jamroz, który dba o pamięć zmarłej żony. W 1988 r. zorganizował koncert poświęcony jej pamięci. Bogusław Kaczyński, który go prowadził, rzucił ze sceny hasło, iż Busko powinno mieć swój festiwal im. Krystyny Jamroz. Przyszedł rok 1995 i kiedy znalazły się na ten cel środki, koncert miał poprowadzić mój przyjaciel Tomasz Szreder - dyrektor Filharmonii. Powstała jednak sytuacja konfliktowa i Dyrektor musiał odejść z Filharmonii. Zgłosiłem się na jego miejsce, pojechałem do Buska Zdroju, do kierownika działu kulturalnego Jerzego Cygana. On i burmistrz zgodzili się. Miałem tydzień czasu na zorganizowanie całego Festiwalu. Wystartowaliśmy 16 lipca 1995 r., w historycznym już miejscu - kaplicy pw. św. Brata Alberta. Kościół był wówczas w głębokich fundamentach. Chciałbym z tego miejsca podziękować ks. Markowi Podymie - proboszczowi parafii pw. św. brata Alberta w Busku Zdroju, któremu cały Festiwal wiele zawdzięcza. To wspaniały człowiek, ksiądz i przyjaciel.

- W czasie kolejnych edycji Festiwalu gościli światowej sławy muzycy, dyrygenci, soliści z kraju i ze świata. Czy trudno jest namówić gwiazdy wielkiego formatu do przyjazdu do Buska Zdroju?

- Pierwszy Festiwal miał charakter kameralny. Chociaż pojawiły się na nim wielkie nazwiska, m.in. Monika Chabros - śpiewaczka Teatru Wielkiego, wspaniała orkiestra Wirtuozi Lwowa, pianistka z Japonii Yuko Kawai.
Momentem przełomowym było pojawienie się rok później Wiesława Ochmana. Z Krystyną Jamroz znali się i występowali razem. On pierwszy pokazał wszystkim, że na Festiwal mogą przyjeżdżać wybitni artyści, że to przedsięwzięcie ma szansę rozwoju.
Przez te wszystkie lata budowaliśmy przede wszystkim wysoki poziom artystyczny, pozyskiwaliśmy nowych melomanów i nowych sponsorów, ale również staramy się przez wysoką kulturę pokazywać piękno Ponidzia. Myślę, że Festiwal jest najlepszą formą promocji Buska i regionu. Po 10 latach z satysfakcją chciałbym podkreślić, że mamy grono stałych melomanów, którzy zjeżdżają do Buska Zdroju tylko w tym okresie z Toronto, Florydy, Chicago i Londynu. Oczywiście, są melomani z całej Polski - z Krakowa, Rzeszowa, Nowej Dęby, Mielca. Ważne jest to, że dzięki mediom coraz więcej o nas słychać na świecie. Cenię sobie współpracę z Telewizją Polonia, która drugi rok z rzędu przygotowuje reportaż o Festiwalu.
To, co jak sądzę jest najbardziej ekscytujące, to fakt, że Festiwal łączy w sobie różne gatunki muzyki. Myślę, że jeśli impreza trwa kilka dni, to każdy dzień powinien przynosić coś nowego. Choć patronką jest śpiewaczka operowa i charakter wokalny Festiwalu nie powinien być zatracony, nie chcemy, aby był on stricte operowy. Dlatego mamy też recital, formy oratoryjno-kantatowe, operetkę czy piosenkę aktorską. Jubileuszowy Festiwal zrobił się nam trochę ekumeniczny, dlatego że w połączeniu z piękną architekturą słuchaliśmy muzyki żydowskiej w Pińczowie i prawosławnej w Wiślicy, gdzie widoczne są wpływy bizantyjskie. Pińczów i Stopnica to nowe miejsca Festiwalu. Myślę, że melomani na stałe zaakceptowali je. Jest jeszcze kilka kościołów, które chcemy pokazać.

Reklama

- Jaki był X Jubileuszowy Festiwal?

- Zamierzeniem moim była retrospekcja, ale też pokazanie nowych tendencji i kierunków, w których chcemy się rozwijać. Stąd właśnie jego ekumeniczność, stąd nowe miejsca prezentacji muzyki, ale również kontakty z tymi, którzy zasłużyli się dla Festiwalu w sposób znaczący. W ciągu tych 10 lat gościliśmy wielkie sławy, m.in.: Miszę Majskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Maksymiuka, wspaniałe orkiestra: Symfonia Varsovia, „Amadeus”. I tak można byłoby długo wymieniać. Nie chodzi tu o listę obecności, bardziej o to, że dziś występ na Festiwalu jest dla muzyka prestiżowy i ważny.

- I dlatego wielu mówi o fenomenie Festiwalu. A według Pana Dyrektora, na czym on polega?

- Przede wszystkim to wysoki poziom artystyczny, o który dbamy od samego początku, i wiarygodność organizatorów. No i wspaniała atmosfera, którą tworzymy wraz z publicznością. To niepowtarzalne wieczory. Wykonawcy czują się tu docenieni i mają bliski kontakt z publicznością.

- Czy Festiwal pozwala zaistnieć młodym artystom muzykom?

Tak. Objawieniem tego Festiwalu są młodzi artyści. Będę chciał położyć nacisk na promocję talentów. Stąd też w przyszłym roku odbędą się: druga edycja Konkursu młodych wokalistek im. Krystyny Jamroz i warsztaty muzyczne dla uzdolnionych skrzypków i wiolonczelistów.

- Czym zamierza Pan zaskoczyć publiczność w przyszłym roku?

- Nie chciałbym wyprzedzać faktów. Na pewno zaskoczę publiczność propozycją koncertów w nowych wnętrzach, propozycją repertuarową i listą największych nazwisk świata muzyki. Nie chciałbym jednak zdradzać tajemnicy, póki nie dopnę wszystkich szczegółów. Rozmowy z niektórymi trwają nawet kilka lat.

- Dziękuję bardzo za rozmowę.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję