Reklama

Z wizytą w parafii

W cieniu Farskiej Góry

4 czerwca dzień swojej wizytacji kanonicznej przeżywała wspólnota parafii pw. św. Józefa w Ciechanowie. Historia tej najstarszej ciechanowskiej parafii obejmuje prawie 1000 lat. W cieniu Farskiej Góry tętni życie religijne, łącząc harmonijnie najstarsze tradycje i nowoczesne formy duszpasterstwa.

Niedziela płocka 31/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Józefa w Ciechanowie

Patron parafii: św. Józef
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: Ciechanów-Wschód
Proboszcz: ks. kan. Zbigniew Adamkowski
Wikariusze: ks. Andrzej Kopczyński, ks. Adam Milewski, ks. Dariusz Skoczylas
Księża zamieszkali na terenie parafii: ks. dr Krzysztof Stępniak, ks. kan. dr Ireneusz Wrzesiński
Zakrystian: Józef Malinowski
Organista: Dominik Molewski
Katecheci: Jacek Bojanowski, s. Hanna Maria Gajewska, Julita Grabowska, Ewa Teresa Jabłońska, Magdalena Kordowska, Jadwiga Kurzątkowska, Tadeusz Majewski, Ewa Miazgowska, s. Justyna Agnieszka Rosińska, Zofia Rutkowska, Piotr Świercz, Bogusława Aldona Wróblewska
Miejscowości: Ciechanów (część), Kalisz, Kotermań, Niestum, Przężewo, Przedwojewo, Trzcianka
W parafii działają: Akcja Katolicka, rada parafialna, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Odnowa w Duchu Świętym, grupa internetowa, schola parafialna, koła Żywego Różańca, ministranci, lektorzy, Ruch Światło-Życie (młodzież i Domowy Kościół), grupa samokształceniowa katechetów, nadzwyczajni szafarze Eucharystii, zespół muzyczny „Emmanuel”, Misja św. Teresy od Dzieciątka Jezus, poradnictwo rodzinne, zespół charytatywny, grupa teatralna, Chór „Victoria”
Kościoły i kaplice filialne: w Przedwojewie (kościół), w Trzciance (kaplica)
Msze św. w niedzielę: w kościele parafialnym - 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 16.00 i 18.00; w kościele filialnym - 10.00; w kaplicy - sobota, 16.00
Strona internetowa parafii: www.ciechanow.plock.opoka.org.pl

Charakterystyka parafii i duszpasterstwo

Wspólnota parafialna liczy ok. 11 tys. wiernych. Pracuje w niej 4 księży, wspomaganych przez emerytowanego proboszcza oraz 5 sióstr pasjonistek. W niedziele w kościele parafialnym odprawianych jest 6 Mszy św. Wierni mogą także uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii w kościele filialnym w Przedwojewie, a od niedawna również w kaplicy w Trzciance. Wiarę parafian ożywiają codzienne dwugodzinne adoracje Najświętszego Sakramentu, comiesięczna procesja eucharystyczna, Koronka do Miłosierdzia Bożego odmawiana przez wiernych gromadzących się na Mszach św. w dni powszednie oraz w każdy pierwszy piątek miesiąca, kiedy to bardzo wiele osób spowiada się i przyjmuje Komunię św., nabożeństwo Drogi krzyżowej, odprawianej raz w roku w wielkim poście na ulicach miasta. Kult maryjny wyraża się przez modlitwę różańcową, odmawianą przez wiernych gromadzących się na codziennych Mszach św., a w sposób uroczysty - w pierwsze soboty miesiąca oraz w każdą środę nieustanną nowenną. Opieką katechetyczną objęte są 4 przedszkola, 2 szkoły podstawowe, 2 gimnazja, 3 zespoły szkół ponadgimnazjalnych i Specjalny Ośrodek Wychowawczy.
„W naszej parafii jest bardzo duża grupa ludzi mająca głęboką wiarę i poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro Kościoła - mówił w swoim sprawozdaniu wizytacyjnym ks. kan. Zbigniew Adamkowski. - Jest jednak spora grupa mieszkańców tej parafii bardzo luźno związana z Kościołem, ograniczająca swoje życie religijne tylko do chrztu, I Komunii św. i katolickiego obrzędu pogrzebu. Wiele rodzin nie czuje potrzeby, inne wręcz nie mają życzenia spotkać się ze swoimi duszpasterzami w czasie wizyty duszpasterskiej, tzw. kolędy. Co roku ponad 600 rodzin nie przyjmuje księdza w swoim domu. Prawie 200 małżeństw żyje bez związku sakramentalnego, w tym niektóre bez przeszkód kanonicznych. Wszystkim jednak okazujemy duchową pomoc i pasterską miłość” - mówił Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Ruchy i stowarzyszenia działające w parafii

„Kiedy we wspólnocie Kościoła mówi się o powołaniu, to najczęściej ten termin odnosi się do księży, sióstr zakonnych, zakonników. Chcę powiedzieć, że tutaj zebrani rozumieją tę sprawę zupełnie inaczej. Jako ludzie świeccy czują się również powołani we wspólnocie Kościoła do określonych zadań i określonej służby dla dobra wiernych, współbraci i na chwałę Boga” - powiedział ks. kan. Zbigniew Adamkowski, rozpoczynając spotkanie, podczas którego swoje osiągnięcia prezentowali przedstawiciele wielu ruchów i stowarzyszeń, zarówno dziecięcych, młodzieżowych, jak i dla dorosłych.
Akcja Katolicka przy parafii św. Józefa liczy 37 osób. Jej członkowie prowadzą m.in. bibliotekę parafialną. Co 2 lata członkowie Akcji organizują festiwal kolęd i pastorałek, także w dniu Patrona miasta organizowane są „zamyślenia pod pomnikiem” św. Piotra oraz modlitwa różańcowa w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Każdego roku Koło zaprasza pary małżeńskie, świętujące jubileusz 25 i 50-lecia, na Mszę św. i poczęstunek. Z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II zorganizowano dla dzieci młodszych konkurs plastyczny pt. Portret Papieża, a dla starszych - konkurs wiedzy o pontyfikacie. Od ponad 2 lat członkowie Akcji wspomagają rodziny ubogie i wielodzietne paczkami żywnościowymi (rocznie przeznaczane jest na pomoc ok. 5 tys. zł). W marcu dla wszystkich członków Akcji z obydwu ciechanowskich dekanatów zorganizowano wielkopostny dzień skupienia.
„Rozdajemy miłość pełnymi rękoma! Miłość jest jedynym skarbem, który mnoży się przez podział” - mówiły podczas spotkania z Księdzem Biskupem dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego. Aby wspomóc misjonarzy dzieci modlą się za nich i organizują loterie misyjne. Przygotowują koszyczki wielkanocne i palmy, piszą do misjonarzy listy, przedstawiają inscenizacje misyjne i kolędują.
Wspólnota modlitewna Odnowy w Duchu Świętym istnieje w parafii od 7 lat. Skupia 25 osób z różnych parafii Ciechanowa. Jej członkowie podejmują również pracę formacyjną.
Do ewangelizacji wykorzystywane są w parafii najnowsze środki techniczne, m.in. Internet. Parafia posiada własną stronę pod adresem: www.ciechanow.plock.opoka.org.pl. Grupa osób tworząca tę stronę przygotowała także materiały multimedialne do wykorzystania w katechezie, dokonała obróbki komputerowej filmu Pasja na zamyślenia wielkosobotnie oraz zarejestrowała czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego podczas ostatniego Forum Młodzieży Mazowsza.
Schola parafialna liczy 42 osoby. Zespół nie tylko przewodniczy śpiewom podczas niedzielnej Mszy św., ale też m.in. otwierał Galę w Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie w 2003 r. W tym roku scholantki wyjechały wraz z ministrantami na warsztaty muzyczno-liturgiczne na Słowację i Węgry.
W parafii istnieje 9 kół Żywego Różańca: 4 we wsiach i 5 w mieście. Członkinie kół prowadzą codzienne czuwania modlitewne, zaś ofiarami wspierają fundusz stypendialny. W 2000 r. zakupiły 2 obrusy na ołtarz w kaplicy. Wiele osób należy do Bractwa Szkaplerza, które podejmuje się całorocznej opieki nad figurą Matki Bożej na Farskiej Górze oraz nad przydrożnymi kapliczkami i krzyżami.
Ponad 20-osobowa wspólnota obrońców życia skupiona w Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego animuje w parafii ruch na rzecz życia.
Grupa ministrantów liczy natomiast 48 osób, podzielonych według wieku.
Na terenie parafii mieszka małżeńska para rejonowa Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. W parafii istnieją 2 kręgi, do których należy 8 rodzin. Oprócz regularnych spotkań formacyjnych na początku roku pracy w parafii Domowy Kościół organizuje trzydniowe rekolekcje (tegoroczne przeżywało 35 osób z Pułtuska, Rypina, Strzegowa i Ciechanowa), a na zakończenie roku - festyn rodzinny na placu przy farze pod hasłem Niedziela dla rodziny.
Od 6 lat jest w parafii 3 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, którzy rozdają Komunię w kościele i noszą Najświętszy Sakrament do chorych. Pełnią też oni posługę lektora i komentatora.
Zespół muzyczny „Emmanuel” powstał w 1996 r. z inicjatywy ks. Jacka Roberta Gołębiowskiego, obecnie opiekunem jest ks. Adam Milewski. Zespół nie tylko przewodniczy śpiewom podczas niedzielnej Mszy św., lecz wychodzi również poza parafię, by ewangelizować, bierze też udział w festiwalach muzyki chrześcijańskiej. Członkowie zespołu nagrali również płytę.
Misja św. Teresy od Dzieciątka Jezus skierowana jest w szczególny sposób do dzieci. Istnieje od września 2003 r. i gromadzi ok. 20 osób. Każdy z uczestników misji modli się codziennie w intencji jednej osoby duchownej. Dzieci spotykają się też w soboty na katechezach połączonych z modlitwą. Dodatkowo ok. 40 osób modli się w intencji kapłanów.
Od 3 lat istnieje w parafii stała 18-osobowa grupa lektorów, uczestnicząca raz w miesiącu w spotkaniach organizacyjno-formacyjnych, podczas których troszczy się o formację wewnętrzną, liturgiczną i biblijną, poznaje też podstawowe wiadomości z zakresu dykcji.
Młodzieżowa wspólnota Ruchu Światło-Życie działa w parafii od kilkunastu lat i liczy ok. 15 osób w wieku od 14 do 19 lat. Uczestniczą one w życiu parafialnym przez angażowanie się w oprawę liturgiczną, poza parafią biorą udział w Dniach Wspólnoty i Oazach Modlitwy.
Poradnictwo rodzinne, w którym pracują 2 osoby, działa od 16 lat. Poradnia czynna jest 2 razy w tygodniu, a w razie potrzeby również częściej. W sumie poradnia przyjęła 2822 osoby, także spoza parafii.
Opieką katechetyczną objętych jest 4221 uczniów, których katechizuje 15 katechetów. Od 3 lat w parafii istnieje spotykający się raz w miesiącu zespół samokształceniowy, do którego należą również katecheci z innych parafii miasta. Równolegle ze szkolną prowadzona jest katecheza parafialna, która dotyczy dzieci i młodzieży przygotowujących się do pierwszej Komunii św., odnowienia przyrzeczeń chrztu św. i do sakramentu bierzmowania.
Zespół charytatywny składa się z 5 osób, które biorą czynny udział w szkoleniach organizowanych przez Caritas Diecezji Płockiej. Obejmują oni swoją pomocą biedne rodziny (m.in. zakup przyborów szkolnych, wyposażenie dzieci na letnie kolonie, organizowanie paczek świątecznych).
W skład grupy teatralnej wchodzi młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w sumie 20 osób, które przygotowały dla parafian przedstawienie bożonarodzeniowe - Opowieść wigilijną Karola Dickensa. W wielkim poście zaś razem z prawie 50-osobowym zespołem przedstawiły zamyślenie wielkosobotnie dla młodzieży pt. Cierpienie Chrystusa.
Czterogłosowy Chór „Victoria”, który w ubiegłym roku obchodził 100. rocznicę powstania, liczy ok. 30 członków. Oprócz ubogacania śpiewem liturgii parafialnej chór uczestniczy w życiu muzycznym miasta. Tradycją stał się wspólny śpiew chórów Ciechanowa na Mszach św. z okazji 3 Maja, 11 Listopada oraz występ pod pomnikiem św. Piotra w ostatnią niedzielę czerwca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Od ostatniej wizytacji biskupiej upłynęło 6 lat. Przez pierwsze 5 lat proboszczem był ks. kan. Ireneusz Wrzesiński, zaś od roku tę funkcję pełni ks. kan. Zbigniew Adamkowski. W ostatnich latach dzięki staraniom ks. Wrzesińskiego zamontowano dzwony, instalację alarmową, nagłośnienie, wykonano bramy przykościelne, pokryto blachą parkan, wyremontowano organy. W kaplicy w Przedwojewie wykonano renowację elewacji, impregnację gruntu, założono nagłośnienie i instalację odgromnikową. Bieżącym naprawom poddawane były także inne budynki parafialne. Do najważniejszych inwestycji zaliczyć należy: wymianę pieca centralnego ogrzewania na plebanii, instalacji gazowej, wymiana okien, remont jednego z mieszkań, położenie kostki brukowej na podwórzu przy plebanii oraz remont północnego skrzydła domu parafialnego. W chwili wizytacji na ukończeniu był już gruntowny remont i modernizacja części parteru oraz pierwszego piętra plebanii.

Wizyta Księdza Biskupa

Podczas wizytacji Ksiądz Biskup spotkał się z pracownikami parafialnymi, nawiedził znajdujący się na terenie parafii dom Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, spotkał się także z przedstawicielami władz lokalnych oraz członkami parafialnych grup. „Serdecznie dziękuję za to wielkie bogactwo, za dobro, jakie dzięki wam stało się udziałem waszej wspólnoty parafialnej. Kiedy patrzę na was, przypomina mi się łacińskie powiedzenie electi electorum, czyli „wybrani z wybranych”. Wy jesteście ewangelicznym kwasem chlebowym dla całej wspólnoty parafialnej, wy jesteście animatorami dobra, modlitwy, zbliżania się ludzi do Boga. Z całego serca wam za to dziękuję” - powiedział do zgromadzonych Ksiądz Biskup.
Wizytę zakończyła uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Pasterz diecezji udzielił sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży. „Okres życia, w który weszliście, jest nazwany okresem burzy i naporu, i słusznie - mówił Ksiądz Biskup do bierzmowanych. Łamią się wam różne autorytety. To, co uważaliście za pewne, jednoznaczne w czasie swojego dzieciństwa - dziś być może już takie pewne, jednoznaczne nie jest. Słabnie autorytet ojca, matki, kapłana, nauczyciela, dyrektora szkoły. Czasami w miejsce autorytetu rodziców czy nauczycieli, bądź kapłanów wchodzi autorytet grupy rówieśniczej lub jakiegoś idola telewizyjnego, aktora, śpiewaka czy sportowca. I to jest autorytet, chociaż nie ma nic wspólnego z chrześcijańską moralnością. Bardzo dobrze, że sobie uświadamiacie, iż podstawy moralności i wiary chrześcijańskiej są dzisiaj atakowane i niszczone. Musicie wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. To wy jesteście - jak mówi Ojciec Święty - nadzieją Kościoła i naszego narodu. Od was zależy, jaka będzie ich przyszłość” - mówił Ksiądz Biskup.

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 30

[ TEMATY ]

św. Wojciech

T.D.

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W tym tygodniu oddajemy cześć św. Wojciechowi (956-997), biskupowi i męczennikowi. Pochodził z książęcego rodu Sławnikowiców, panującego w Czechach. Od 16. roku życia przebywał na dworze metropolity magdeburskiego Adalberta. Przez 10 lat (972-981) kształcił się w tamtejszej szkole katedralnej. Po śmierci arcybiskupa powrócił do Pragi, by przyjąć święcenia kapłańskie. W 983 r. objął biskupstwo w Pradze. Pod koniec X wieku był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Swoim przepowiadaniem Ewangelii przyczynił się do wzrostu wiary w narodzie polskim. Na początku 997 r. w towarzystwie swego brata Radzima Gaudentego udał się Wisłą do Gdańska, skąd drogą morską skierował się do Prus, w okolice Elbląga. Tu właśnie, na prośbę Bolesława Chrobrego, prowadził misję chrystianizacyjną. 23 kwietnia 997 r. poniósł śmierć męczeńską. Jego kult szybko ogarnął Polskę, a także Węgry, Czechy oraz inne kraje Europy.

CZYTAJ DALEJ

PWT we Wrocławiu za życiem

2024-04-22 17:05

Adobe Stock

Wrocław: Uchwała Papieskiego Wydziału Teologicznego w sprawie ochrony życia

Apelujemy do parlamentarzystów RP o uwzględnienie takich zapisów prawnych, które – zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP – zapewnią „każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”, a matkom spodziewającym się dziecka najwyższej jakości opiekę medyczną” – czytamy w przyjętej dziś przez aklamację uchwale Senatu wrocławskiej uczelni teologicznej.

CZYTAJ DALEJ

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

[ TEMATY ]

książki

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję