Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Rahel Kebebe Tshay

Caritas Polska przeznaczyła ponad 168 tys. zł na pomoc Afryce

2017-08-25 12:07

abd/Caritas Polska / Warszawa / KAI

www.salvatti.pl

W pierwszym kwartale 2017 r. Caritas Polska zrealizowała i zakończyła projekty, w ramach których przekazała ponad 168 tys. zł na pomoc placówkom misyjnym w Afryce. Fundusze te zostały przeznaczone na wsparcie w Tanzanii, Kamerunie i na Madagaskarze.

MADGASKAR

W miejscowości Antanimieva w buszu w diecezji Morombe zakończyła się w połowie czerwca budowa szkoły, która jest dla tamtejszej ludności prawdziwą „Szkołą Marzeń”.

W miejscowości tej w listopadzie 2016 powstała nowa parafia, w której posługuje polski misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Dzięki przekazanym funduszom wybudowano cztery klasy, a środki pozyskane z innego źródła umożliwiły powstanie dodatkowych dwóch pomieszczeń.

Reklama

Dotychczasowy budynek, gdzie uczyły się dzieci, nie nadawał się praktycznie do użytku, pomieszczenia przypominały kurniki, a dzieci siedziały na ziemi. Brud i kurz było widać każdego dnia na ubraniach dzieci, jak również na książkach i zeszytach. Dlatego też marzenie o nowej szkole pojawiało się często w głowie mieszkańców. Niestety budowa szkoły była poza ich zasięgiem, gdyż przeważająca część mieszkańców Antanimieva to ludzie ubodzy, którzy utrzymują się z pracy na roli. Uprawa bananów, cebuli, trzciny cukrowej, słodkich ziemniaków i manioku pozwala im jedynie wyżywić siebie i rodzinę.

Większość mieszkających w wiosce ludzi nie potrafi pisać ani czytać, ale dostrzegają jak ważna jest edukacja. Rodzice chętnie posyłają swoje dzieci do katolickiej szkoły prywatnej, gdyż w szkole państwowej nauka praktycznie w ogóle nie istnieje, nauczyciele nie pojawiają się całymi miesiącami. Przekłada się to później na zdawalność egzaminów. W szkole katolickiej 100% uczniów zdaje egzaminy, natomiast w szkole państwowej zaledwie 10%. Dlatego mimo opłat rodzice bardzo chcą, aby ich dzieci uczyły się w szkole prywatnej. W ubiegłym roku z powodu braku odpowiednich pomieszczeń dla dużej liczby dzieci zabrakło miejsca w szkole. Dzięki wybudowaniu sześciu sal i zatrudnieniu dodatkowych nauczycieli, w nadchodzącym roku szkolnym każdy rocznik będzie miał swoją klasę i nauczyciela, więc wszystkie dzieci będą mogły być przyjęte.

TANZANIA

W Bukanga w Diecezji Musoma, gdzie posługują siostry Samarytanki, zbudowano ogrodzenie w miejscu, w którym powstanie Centrum Samarytańskie dla dzieci. Jest to teren bardzo niebezpieczny, gdzie grasują bandy, dlatego też konieczna była budowa ogrodzenia, aby zabezpieczyć teren pod budowę domu, a docelowo zapewnić ochronę 70 dzieciom, które tam zamieszkają. Ogrodzenie z siatki i drutu kolczastego stanowi dodatkowo zabezpieczenie upraw, gdyż siostry zaczęły uprawiać banany i kukurydzę oraz hodować zwierzęta, dzięki czemu będą miały żywność dla swoich podopiecznych.

Pierwszym etapem było przygotowanie działki pod budowę ogrodzenia, co było bardzo trudnym zadaniem, gdyż ziemia nie była przez nikogo użytkowana. Następnie przystąpiono do produkcji 500 betonowych słupów, które wykonywane były we własnym zakresie i ręcznie, aby zapewnić wysoką jakość i wytrzymałość. Słupy sprzedawane hurtowo są bowiem bardzo słabej jakości i szybko się niszczą. Kolejnym etapem było wkopanie słupów, założenie siatki i wykonanie fundamentów dla umocnienia siatki. Ostatnim krokiem było założenie drutu kolczastego.

W budowie ogrodzenia oprócz ekipy brali udział mieszkańcy wioski, zwłaszcza kobiety, którzy nosili wodę, piasek i kamienie. Była to dla nich możliwość zarobienia pieniędzy, za które mogli potem kupić żywność dla swoich rodzin.

W Centrum Samarytańskim zamieszkają dzieci opuszczone przez najbliższych, których rodzice zmarli na AIDS, malarię albo też chorują psychicznie. Tysiące dzieci w Tanzanii przeżywa tragedię opuszczenia, a zdane są tylko na siebie, gdyż w kraju jest wciąż bardzo mało ośrodków niosących pomoc potrzebującym dzieciom. Centrum jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie, będzie dawać poczucie bezpieczeństwa i miłość, a także zapewni edukację i lepszą przyszłość swoim mieszkańcom.

KAMERUN

W miejscowości Doumé we wschodnim Kamerunie Caritas Polska współfinansowała wymianę dachu katedry. Ordynariuszem Doumé-Abong’ Mbang jest polski misjonarz ks. bp Jan Ozga. Katedra ma szczególną rolę dla mieszkańców miasta, ale też dla całego wschodniego regionu Kamerunu. Jest to miejsce kultu i kolebka wszystkich wierzących katolików, gdzie każdego roku przybywa wielu pielgrzymów. Należy podkreślić fakt, że chrześcijaństwo dotarło na te tereny zaledwie 60 lat temu. „Dla nich, dla tutejszej ludności wschodu, Katedra-Matka to nie tylko schronienie, to jak NIEBO, gdzie można spotkać Boga” – mówi s. Fabiana mieszkająca w Kamerunie od 19 lat. Katedra jest jedynym obiektem historycznym zbudowanym na tym terenie, zrobiona jest z cegły błotnej bez użycia cementu, na warstwie kamieni stanowiących fundament. Niezwykłe jest to, że pomimo tak nietrwałej struktury i upływu 60 lat, świątynia wciąż stoi. Każdego roku odwiedza ją wielu turystów, którzy podziwiają piękną architekturę. Wśród odwiedzających są też ci, którzy opuścili kraj przed wieloma laty i mieszkają w innych częściach świata.

W katedrze organizowane są spotkania młodych, w tym synody diecezjalne. Jeden z synodów trwał dwa lata i poświęcony był młodym i ich miejscu w Kościele. Odbywają się tutaj spotkania formacyjne dla dzieci i młodzieży, różnego rodzaju zjazdy i zloty dla grup społecznych oraz charytatywnych. Od paru lat w diecezji organizowany jest Sakrosong – koncerty pieśni i piosenek religijnych. Wyświetlane są też filmy dla osób starszych, młodzieży i dzieci. Katedra jest miejscem integralnej formacji człowieka, miejscem spotkań całego społeczeństwa, miejscem rozważań i dyskusji.

Tagi:
Caritas Afryka

Demokratyczna Republika Konga: porwany ksiądz został uwolniony

2018-04-06 19:41

pb (KAI/voaafrique.com/RV) / Goma

Porwany w Niedzielę Wielkanocną ks. Célestin Ngango odzyskał wolność po rokowaniach z porywaczami, którym wypłacono okup - poinformował wikariusz generalny diecezji Goma w Demokrtaycznej Republice Konga, ks. Louis de Gonzague Nzabanita. Nie podał wysokości wypłaconej sumy, wiadomo jedynie, że początkowo porywacze domagali się 500 tys. dolarów. Duchowny podkreślił, że Kościół sam negocjował z porywaczami, bez udziału władz.

archidiecezja.warszawa.pl

Ks. Ngango został porwany w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po odprawieniu Eucharystii w jednej z dojazdowych kaplic należących do parafii Karambii, w której jest proboszczem. Samochód, którym jechał został zatrzymamy na drodze przez uzbrojonych mężczyzn. Księdza wywieziono w nieznanym kierunku, a jego kierowcę wypuszczono nakazując mu poinformowanie o całym zajściu odpowiednich władz kościelnych.

Na terenie prowincji Kiwu Północne, której stolicą jest Goma, duchowni coraz częściej stają się celem band kryminalnych. We wrześniu ub.r. w okolicach Rutshuru porwano ks. Jeana de Dieu Kanefu. Odzyskał on wolność po zapłaceniu 4 tys. dolarów okupu. Wciąż nieznany jest jednak los dwóch kapłanów (Charles Kipasa i Jean-Pierre Akilimali) porwanych w lipcu 2017 r. w regionie Beni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Bp Dajczak o tragicznym wypadku w Słowinie: ból i współczucie

2018-04-18 14:24

xwp, lk / Koszalin (KAI)

Nie może być innej reakcji, jak ból i współczucie tym wszystkim, którzy zostali dotknięci dramatem niewyobrażalnym. Ja sam zginam kolana i jestem na modlitwie - powiedział KAI biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak na wiadomość o tragicznym wypadku drogowym, do jakiego doszło we wtorek w pobliżu Słowina w województwie zachodniopomorskim. W wyniku zderzenia busa z ciężarówką życie straciło dwoje młodych ludzi.

Magdalena Pijewska
Bp Edward Dajczak

We wtorek około godz. 16.00 na drodze krajowej nr 37 tuż przed Słowinem doszło do makabrycznego zderzenia busa z ciężarówką. Z niewyjaśnionych na razie przyczyny kierowca samochodu ciężarowego zjechał na przeciwległy pas i uderzył w autobus. W wyniku wypadku życie straciło dwoje młodych ludzi - kobieta i mężczyzna w wieku 19 i 20 lat.

Autobusem podróżowały w większości młode osoby w wieku 16-17 lat, uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Policja ustaliła, że kierowca był trzeźwy. Bus należał do prywatnego przewoźnika z powiatu sławieńskiego. Stan sześciu poszkodowanych osób przewiezionych do szpitala jest ciężki.

"Nie może być innej reakcji, jak ból i współczucie tym wszystkim, którzy zostali dotknięci dramatem niewyobrażalnym. Młodzy człowiek zawsze patrzy w przyszłość, ma jakiś plan własnego życia. Wszyscy, którzy go otaczają, jego najbliżsi, żyją właśnie tym. I nagle wszystko zostaje przerwane dramatycznie, ogromnie boleśnie i niespodziewanie" - powiedział KAI bp Edward Dajczak.

"Cieszę się z tego, że reakcje ludzkie są niezwykłe. Wokół tych ludzi szybko znaleźli się wszyscy inni. Cieszę się, że byli tam kapłani, ich katecheta. Otoczyli ich natychmiast bliskością" - dodał biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Bp Dajczak poinformował też, że poprosił natychmiast koszalińską Caritas, aby zorientowała się w potrzebach rodzin poszkodowanych w wypadku i zareagowała na wszelkie prośby pomocy. - Oczywiście sam zginam kolana i jestem na modlitwie. Jadę na bierzmowanie. Będziemy się modlić z tymi, którzy będą bierzmowani - poinformował.

Jak przypomniał, "jesteśmy w okresie Wielkanocy i przez krzyż i śmierć przeszedł Jezus". - Papież Franciszek powiedział niezwykłe i istotne słowa: "Nie pozwólcie wykraść sobie nadziei, tej nadziei, którą daje Jezus zmartwychwstały". Cierpiąc razem z bliskimi, zżywając się z tą całą dramaturgią jak wszyscy ludzie, chcę jako biskup powiedzieć, że to nie jest jednak definitywny finał; że jest nadzieja, która jest większa od tej tragedii, od każdej śmierci" - zaznaczył biskup.

- Bądźmy z tymi, którzy zostali na tej ziemi. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy odeszli. Ale jako chrześcijanie miejmy oczy utkwione w Zmartwychwstałego i trwajmy z nimi, ale z tą nadzieją, która nigdy się nie kończy, a która zamyka się w ramionach Ojca, którzy jest samą Miłością. To tylko nas mobilizuje do tego, aby tu na ziemi tym, których teraz wszystko boli, podarować miłość największą, na jaką nas stać - dodał bp Dajczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: Uroczyste obchody imienin Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki

2018-04-19 18:19

pk, mp / Warszawa (KAI)

23 kwietnia w jego sanktuarium na warszawskim Żoliborzu obchodzone będą imieniny księdza Jerzego Popiełuszki. 0 godz. 18. celebrowana będzie uroczysta Msza Święta z modlitwą o kanonizację zakończona wniesieniem relikwii błogosławionego i litanią ku jego czci. Po mszy księdza Jerzego wspominać będą członkowie jego rodziny i przyjaciele z Huty Warszawa. Uroczystość zakończy się złożeniem wieńców przy grobie kapłana – męczennika.

Archiwum

Dzień imienin kapelana Solidarności jeszcze za jego życia obchodzony był szczególnie. Plebania parafii Świętego Stanisława Kostki przyjmowała wielu gości, którzy chcieli wyrazić więź ze swoim duszpasterzem ofiarowując mu kwiaty, podarunki oraz słowa wdzięczności.

Po śmierci księdza Jerzego jego imieniny w parafii świętego Stanisława Kostki w której posługiwał wciąż obchodzone były w sposób szczególny. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowało wielu kapłanów grób męczennika znajdujący się przy kościele otaczały znicze i wieńce. Na cześć kapelana Solidarności organizowano koncerty i wieczory wspomnień.

Obchody imienin księdza Jerzego w parafii Świętego Stanisława Kostki będą obchodzone następująco: W przeddzień imienin, 22 kwietnia o godzinie 19:00 odbędzie się uroczysty koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod przewodnictwem Jana Lewtaka. W repertuarze znajdą się utwory Wojciecha Kilara i Amadeusza Wolfganga Mozarta.

23 kwietnia w sam dzień imienin księdza Jerzego Popiełuszki o godzinie 18. celebrowana będzie uroczysta Msza Święta z modlitwą o jego kanonizację zakończona wniesieniem relikwii błogosławionego i litanią ku jego czci. Po mszy księdza Jerzego wspominać będą członkowie jego rodziny i przyjaciele z Huty Warszawa, którzy przybędą na Eucharystię z pocztem sztandarowym hutniczej Solidarności. Uroczystość zakończy się złożeniem wieńców przy grobie kapłana – męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem