Reklama

Nowy Testament

Gliwice: Woda – skarb i zagrożenie

2017-09-20 07:19

Łukasz Krzysztofka

Łukasz Krzysztofka

O nowym prawie wodnym oraz inwestycjach finansowanych i współfinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mówili uczestnicy konferencji „Woda – skarb i zagrożenie”, która odbyła się 19 września w Gliwicach.

Obecny na konferencji wiceminister środowiska Mariusz Gajda podkreślił, że po 1989 r. nie było w Polsce właściwych rozwiązań prawnych dotyczących prawa wodnego. Teraz to się zmieni. – Nowe prawo wodne będzie stanowiło strukturę hierarchiczną składającą się z trzech pionów: ochrony przed powodzią i suszą, pionu usług wodnych i pionu zarządzania środowiskiem wodnym – stwierdził wiceminister środowiska. Mariusz Gajda zwrócił też uwagę, że dopóki woda jest dostępna, nikt o niej nie myśli. – Dopiero, gdy wody zabraknie lub, nie daj Boże, stanie się zatruta albo jest jej za dużo, wtedy ją zauważamy – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Polacy nie powinni obawiać się podwyżek cen wody – dzięki nowemu prawu wodnemu zostanie powołany organ regulujący rynek wody, aby zabezpieczyć interesy konsumentów przed spółkami wodociągowymi, które są monopolistami na swoim terenie.

Co więcej, dzięki nowemu prawu wodnemu, możliwe będzie obniżenie maksymalnej stawki opłaty z 4,23 zł do 0,70 zł za m3. Pozostaną one na niezmienionym poziomie do 2020 r. Nowe opłaty natomiast obejmą sektory energetyki oraz chowu i hodowli ryb. Woda dla rolników do ilości 5000 litrów dziennie (5 m3) liczona średniorocznie będzie bezterminowo bezpłatna.

Reklama

Łukasz Krzysztofka

Przyjęcie nowego prawa wodnego jest wielkim sukcesem Ministerstwa Środowiska. – To rzecz, której nie potrafili dokonać nasi poprzednicy z rządu PO-PSL. Przepisy miały być uchwalone już w roku 2015, jednak koalicja PO-PSL nie potrafiła doprowadzić projektu do końca – powiedział wiceminister Gajda. Dodał, że wdrożenie nowego prawa wodnego umożliwi również dokończenie kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa powodziowego inwestycji, jak np. zbiornik Świnna Poręba koło Wadowic, - Jego budowa rozpoczęła się w roku 1986. W 2010 r. rząd PO-PSL podjął decyzję o ukończeniu tej inwestycji do roku 2015, jednak nie spełnił tej obietnicy. Dziś zbiornik ten jest zupełnie gotowy – podsumował wiceminister.

Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW, omówił funkcjonowanie Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków, podając jako przykład warszawską oczyszczalnię ścieków „Czajka”. – W latach 1989-2016 za środków krajowych zawarliśmy blisko 4 tys. umów na inwestycje wodno-ściekowe, na co przeznaczyliśmy ponad 12 mld zł. Wartość dofinansowanych przedsięwzięć to ponad 55 mld zł – powiedział Kujda.

Odnosząc się do finansowania przez NFOŚiGW przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodnej, wiceprezes NFOSiGW Roman Wójcik wśród celów działania Narodowego Funduszu wyróżnił m.in. opracowywanie planów służących gospodarowaniu wodami, planów zarządzania ryzykiem powodziowym, wspomaganie osłony hydrologicznej i meteorologicznej, a także przeciwdziałanie klęskom żywiołowym. Zwrócił także uwagę na troskę Ministerstwa Środowiska o czystość wód na Białorusi i Ukrainie.

– Działania na terenie tych państw są priorytetem naszej działalności, ponieważ zanieczyszczenia stamtąd wpływają do Wisły – powiedział Wójcik. Podał ponadto przykłady inwestycji zrealizowanych ze środków krajowych NSOŚiGW, wśród nich: przebudowę obiektów Bydgoskiego Węzła Wodnego na rzece Brdzie, przebudowę śluzy Żerań i brzeską oczyszczalnię ścieków.

Ustawa o nowym prawie wodnym wchodzi w życie 1 stycznia 2018 r.

Łukasz Krzysztofka

Tagi:
konferencja

Konferencja w 50-lecie śmierci Zofii Kossak

2018-07-10 14:48

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 28/2018, str. V

Życiu i twórczości Zofii Kossak była poświęcona konferencja pt.: „W każdej chwili mego życia wierzę, ufam, miłuję”, która odbyła się w piątek 29 czerwca w sali Fundacji im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Zorganizowano ją z okazji 50. rocznicy śmierci wybitnej polskiej pisarki i redaktorki „Niedzieli”

Monika Jaworska
Konferencja poświęcona Zofii Kossak

Konferencję poprowadził przewodniczący oddziału miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Bielsko-Biała o. Stanisław Ciupka. Gościli na niej przedstawiciele oddziałów stowarzyszenia, miłośnicy twórczości pisarki i inni zainteresowani tematyką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Papież do młodych: bądźcie zakorzenieni w historii i kulturze

2018-07-15 17:33

vaticannews.va / Fort-de-France (KAI)

Nie wyprodukowano nas w laboratorium. Wyrastamy z konkretnej rodziny, historii, kultury i musimy być w niej zakorzenieni. Tylko tak możemy coś zmienić – mówił papież Franciszek w przesłaniu do młodzieży z archipelagu Antyli na Morzu Karaibskim.

Grzegorz Gałązka

Spotkali się oni na Martynice, by zastanowić się nad przyszłością rodziny na Karaibach. Franciszek przyznał, że jeśli chcą ją zmienić, to czeka ich trudne zadanie. Najpierw jednak muszą sami zastanowić się nad sobą, czy są jeszcze młodzi, czy nie za szybko się w życiu ustawili.

- To trudne zadanie – przyznał Ojciec Święty. – Jesteście młodzi, ale zastanawiam się, czy naprawdę, a może jesteście zestarzałymi młodzieńcami? Bo jeśli się już zestarzeliście, to niczego nie zrobicie! Musicie być naprawdę młodzi! Z całą siłą młodości, by coś zmienić. Pierwsza rzecz, jaką musicie zrobić, to sprawdzić, czy nie jesteście ustawieni. Jeśli jesteście ustawieni, to nie dobrze. Kto się ustawił, musi zrobić krok wstecz.

Papież zachęcił młodych, aby inspiracji do przemiany rodziny na Karaibach szukali w jego adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia", a w szczególności w jej czwartym rozdziale. Jest to najważniejsza część dokumentu, mówi bowiem, jak żyć miłością w rodzinie.

Franciszek wskazał też na potrzebę silnego zakorzenienia w historii. Drzewo wydaje owoce dzięki swym korzeniom. Jeśli chcecie przemieniać rodzinę, musicie mieć korzenie – mówił papież.

Musimy mieć korzenie

“ Nie można patrzeć na jutro, bez spojrzenia na wczoraj – mówił Ojciec Święty. – Nie można patrzeć w przyszłość, nie zastanawiając się nad przeszłością. Przygotowujecie się do przemiany tego, co zostało wam dane przez waszych poprzedników. Przyjmujecie historię, przyjmujecie tradycję, to, co było wczoraj. Macie korzenie. Nad tym chciałbym się na chwilę zatrzymać. Nic nie można zrobić w teraźniejszości ani w przyszłości, jeśli się nie jest zakorzenionym w przeszłości, w swej historii, kulturze, rodzinie, jeśli w swoim wnętrzu nie jesteś dobrze zakorzeniony. Z korzeni będziesz czerpał siłę, by iść naprzód. Nikt z nas, ani ja, ani wy, nie został wyprodukowany w laboratorium. Mamy swoją historię, mamy korzenie. I to, co robimy, owoce, które wydamy, piękne rzeczy, które stworzymy w przyszłości, wyrastają z tych korzeni. ”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież zachęca do czytania Ewangelii przez pięć minut dziennie

2018-07-15 18:07

pb / Watykan (KAI)

Do czytana Ewangelii przez pięć minut dziennie zachęcił papież Franciszek w swoim dzisiejszym wpisie na Twitterze.

Paweł Wysoki

Spróbuj czytać Ewangelię co najmniej pięć minut dziennie. Zobaczysz, że zmieni to twoje życie - napisał Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem