Reklama

Pielgrzymka do Ojca Pio

Prezydent przedstawia projekty ws. KRS i SN

2017-09-25 13:06

wpolityce.pl

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w Pałacu Prezydenckim oświadczenie w sprawie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, których celem jest reforma sądownictwa.

Jak państwo doskonale wiecie, 2 miesiące temu zdecydowałem o tym, że nie podpiszę dwóch ustaw reformujących polskie sądownictwo. Podpisałem ustawę o ustroju sądów powszechnych, nie zgodziłem się podpisać ustaw o KRS i SN. Obiecałem wówczas, że przygotuję w ramach uprawnień prezydenckich projekty w tym zakresie, które będą usuwały te elementy z którymi się nie zgodziłem. Jedną z nich była ogromna władz prokuratura generalnego-ministra sprawiedliwości nad SN i kwestia 3/5 przy wyborze sędziów do KRS w polskim Sejmie - mówił prezydent.

Ta obietnica została zrealizowana. Mogę powiedzieć, to jest prezydencki projekt ustawy o SN, gotowy razem z uzasadnieniem, w pełni gotowy, który poza tymi zmianami dot. prokuratora generalnego wprowadza jedną zasadniczą zmianę o charakterze prospołecznym, którą obiecywałem w trakcie kampanii wyborczej, którą zaproponował znany państwu Janusz Wojciechowski. Coś, co zostało nazwane „skargą nadzwyczajną” - możliwość wniesienia skargi od każdego prawomocnego orzeczenia. Jeżeli ktoś czuje się skrzywdzony, będzie mógł się ubiegać o wniesie takiej skargi do SN - dodał.

Reklama

To rzecz niezwykle potrzebna. Mam nie tylko doświadczenie prezydenckie i tzw. „Duda pomocy”, ale mam doświadczenie kilku lat prowadzenia biura poselskiego. Do mnie zgłaszali się ludzi z różnymi swoimi sprawami. Takich spraw z poczuciem krzywdy jest bardzo dużo. Musi być taka możliwość wniesienia środka odwoławczego, temu służy ta nowa instytucja - podkreślił prezydent.

Jest to związane także z powołaniem dodatkowej izby w SN – Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw publicznych. Ta izba będzie się tymi skargami zajmowała. Skargi będą wnoszone za pośrednictwem i PG, RPO, RPD, a także będzie miała prawo do wniesienia tej skargi nadzwyczajne 20 senatorów, 30 posłów poprzez marszałków. To do nich zgłaszają się także skrzywdzeni ludzie. Chcę, by mieli szansę, by ich sprawy zostały rozpoznane - mówił Andrzej Duda, dodając również, że „dziwi się”, że w zawetowanych przez niego projekcie o SN, to „rozwiązanie się nie znalazło”.

W SN będzie utworzona także Izba Dyscyplinarna - ogłosił prezydent.

Zmianie ulega sposób przenoszenia w stan spoczynku sędziów SN. Nie będzie takiej sytuacji, że wszyscy sędziowie jednego dnia są w zasadzie delegowani. Nie mogłem tego zaakceptować. Proponuje rozwiązanie znane z sądów powszechnych: 65 lat i przejście w stan spoczynku, z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekanie. To są kwestie obiektywne, związane także ze sprawnością. Myślę, że prezydent jest odpowiednią osobą od rozstrzygania tej sprawy - stwierdził.

Tagi:
prezydent

Laureaci konkursu "Niedzieli" w Pałacu Prezydenckim

2018-06-13 21:03

Lidia Dudkiewicz

Laureaci Konkursu "Niedzieli" pt. "Na stulecie odzyskania niepodległości - modlitwa za Ojczyznę" 13 czerwca 2018 r. zostali przyjęci w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Artur Stelmasiak

W programie spotkania była Msza św., sprawowana w Kaplicy Prezydenckiej pod przewodnictwem ks. prof. Krzysztofa Pawliny, którą koncelebrowali ks. prał. Zbigniew Kras oraz ks. Mariusz Frukacz. Następnie odbyło się zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego z kapelanem Prezydenta RP. W programie znalazło się serdeczne spotkanie laureatów konkursu "Niedzieli" z panią Agatą Kornhauser Dudą. Pierwsza Dama interesowała się przebiegiem konkursu i oklaskami nagrodziła laureatów, którzy zaprezentowali swoje konkursowe teksty.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Sejm ustanowi nowe święto państwowe

2018-07-18 12:37

lk / Warszawa (KAI)

Komisja kultury i środków przekazu zatwierdziła w środę projekt ustawy ustanawiającej w dniu 14 kwietnia nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polskiego. Ma ono upamiętniać faktyczny początek polskiej państwowości, nie będzie jednak dniem wolnym od pracy. Wkrótce projektem zajmie się Sejm.

Artur Stelmasiak

Projekt zainicjowany przez niezrzeszonego posła Jana Klawitera wpłynął do Sejmu w marcu ub. roku. Podpisało się pod nim 34 posłów różnych ugrupowań, od PiS i Kukiz`15 po PSL oraz parlamentarzyści nieprzynależący do żadnego z klubów lub kół.

Na środowym posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu posłowie debatowali nad preambułą projektu (jest w niej mowa o doniosłości decyzji Mieszka I) i dokonali jego uproszczenia do trzech artykułów.

W projekcie ustawy można przeczytać, że Chrzest Polski, dokonany 14 kwietnia 966 roku, był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie ustanowieniem w tym dniu święta państwowego.

"Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość" - czytamy w uzasadnieniu złożenia projektu.

Wnioskodawcy projektu ubolewają jednak, że Chrzest Polski jest "praktycznie nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa".

"Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski" - stwierdzono w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu wyrażają też nadzieję, że dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość. "Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków" - brzmi uzasadnienie.

Jakkolwiek 14 kwietnia byłby dniem święta państwowego, to nie stałby się w zamyśle autorów projektu dniem wolnym od pracy. Jego ustanowienie nie skutkowałoby zatem zwiększeniem kosztów finansowych - obciążeniem budżetu państwa lub budżetów samorządów.

"Zachęca jedynie obywateli polski do refleksji i wywieszenia w tym dniu flag biało-czerwonych" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Sprawozdawcą projektu na sali plenarnej będzie poseł Dariusz Piontkowski (PiS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Tour de France 2018: kolarze spotkają się w sanktuarium maryjnym

2018-07-18 19:16

azr (KAI) / Lourdes

27 lipca odbędzie się 19. etap kolarskiego wyścigu Tour de France, świętującego w tym roku swoje 100-lecie. Tym razem kolarze wyruszą z Lourdes. Przed rozpoczęciem sportowych zmagań będą mogli wziąć udział we wspólnej modlitwie z pielgrzymami i otrzymać specjalne błogosławieństwo na drogę.

AlphaTangoBravo / Adam Baker / Foter / CC BY

Kolarze uczestniczący w Tour de France odwiedzą Lourdes w jubileuszowym roku 160-lecia objawień Matki Bożej. W miasteczku położonym u stóp Pirenejów, rozpoczną 19. etap wyścigu, uznawany za jeden z najbardziej malowniczych. Po przejechaniu 200,9 km. kolarze spotkają się na mecie w Laruns.

Zanim jednak rozpoczną sportową rywalizację, zaproszeni są do wspólnej modlitwy z pielgrzymami, nawiedzającymi sanktuarium maryjne. "Naszym wyzwaniem jest zapewnienie pielgrzymom i gościom możliwości kontynuowania ich praktyk religijnych, a zarazem skorzystania z wydarzeń towarzyszących, jakie proponuje Tour de France" - deklaruje biuro prasowe francuskiego sanktuarium. Wiadomo, że pielgrzymi i kolarze są zaproszeni do wspólnego udziału w wieczornej procesji z lampionami i nabożeństwie maryjnym w przeddzień wyścigu, a 27 lipca do udziału w Mszy św. pod przewodnictwem miejscowego biskupa Nicolas Brouwet, który na zakończenie udzieli błogosławieństwa wyruszającym w trasę.

Wyścig kolarski Tour de France już po raz 4. zagości w maryjnym sanktuarium u stóp francuskich Pirenejów. Po raz pierwszy kolarze przybyli tam 70 lat temu, a zwycięzcą etapu był wówczas Giro Bartali, który w dowód wdzięczności złożył kwiaty pod figurą Matki Bożej. Po raz ostatni metę jednego z odcinków Tour de France wyznaczono w Lourdes w 2011 r., a triumfował na niej Norweg Thor Hushovdt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem