Reklama

Obudźmy ducha służby

2017-09-28 14:00

maxlkt/pixabay.com

W dniach 6-8 października br. w Radomiu odbędzie się jubileuszowa X Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego. Patronatem honorowym wydarzenie objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Na Konferencję w Wyższej Szkole Biznes im. bp Jana Chrapka (Radom ul. Kolejowa 22) pod hasłem: „Idźcie i głoście – w posłudze hospicyjnej” zaprasza Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. – X Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego ma za zadanie obudzić w Polakach ducha służby chorym, ich rodzinom i osieroconym – podkreśla ks. Marek Kujawski SAC duszpasterz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. – Posługa hospicyjnych wolontariuszy prowadzona przez nasze Hospicjum obejmuje te trzy kategorie potrzebujących naszych bliźnich, jest spełniana przez 24h i 7 dni w tygodniu, także w święta – dodaje. Zaproszenie na radomską konferencję kierowane jest do wszystkich, do tych już zaangażowanych w posługę na zasadzie wolontariatu, jak również do tych, którzy pragną zaangażować się w bezinteresowną służbę na rzecz drugiego człowieka. Do hospicyjnego wolontariatu należeć może każdy, kto ma wolę służby i pragnie ją pełnić z miłością – tłumaczy ks. Kujawski.

Wśród wykładowców i prelegentów będą specjaliści wielu dziedzin wiedzy, nauki i życia hospicyjnego w tym: lekarze, pielęgniarki, bibliści, teolodzy, psycholodzy, psychoonkolodzy, pedagodzy. Szczegółowy program zamieszczony jest na stronie www.hospicjum.radom.pl .

Zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji sposobem gospodarczym przez wolontariuszy to duże przedsięwzięcie. Jest to ogromne wyzwanie dla liczącej około 50 osób wspólnoty Hospicjum Królowej Apostołów wolontariuszy medycznych i niemedycznych, zważywszy, na fakt, że w tym czasie nie opuszczają oni podopiecznych przebywających w swoich domach w Radomiu i pięciu okolicznych powiatach.

Reklama

Wolontariat hospicyjny medyczny i niemedyczny znany powszechnie jako hospicjum domowe silnie związany jest z osobą ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC, zwanego ojcem polskiego hospicjum. Tę ideę bezinteresownej służby chorym na nowotwory dzieciom, młodzieży i dorosłym zaszczepił on ponad 30 lat temu. Głosił m.in., że mamy „żyć nie z chorych, a dla chorych”, „dawać im siebie ”, „spalać się dla nich ”

– Zmieniają się czasy, powstają nowe idee, zmienia się mentalność społeczeństwa i jego priorytety. Nie zmienia się los człowieka ciągle znaczony cierpieniem i bólem. Rozwój w wielu dziedzinach życia jest ogromny, a nawet szalony. Jednak człowiek tym bardziej dziś, w pędzie tego świata, jest narażony na samotność, na chorowanie i odchodzenie z tej ziemi w opuszczeniu i zapomnieniu. Tym ludziom potrzeba bliźnich, potrzeba przyjaciół właśnie w tym czasie, właśnie w tych trudnych chwilach kończenia życia i żegnania się z tym światem – podkreśla ks. Kujawski. Kapłan zwraca uwagę, że wspólnot żyjących duchem idei hospicyjnej głoszonej na początku lat 80. przez ks. Eugeniusza, jest w Polsce już tylko kilkanaście. Sytuacja wolontariatu hospicyjnego jest porównywalna do ogólnej sytuacji materialnej, moralnej, duchowej polskiej rodziny i polskich obywateli i polskiego Kościoła – ocenia ks. Kujawski. Poprzez naszą konferencję chcemy na nowo zasiać ideę bezinteresownego wolontariatu hospicyjnego, by przywracać człowieczeństwo ludziom cierpiącym – podkreśla.

Patronatem honorowym wydarzenie objął Prezydent RP Andrzej Duda. W komitecie honorowym są: abp Wojciech Polak – Prymas Polski; abp Stanisław Gądecki – przewodniczący KEP; bp Stefan Regmunt – Opiekun Hospicjów z ramienia KEP; ks. bp Henryk Tomasik – ordynariusz diecezji radomskiej; Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki; Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego; Radosław Witkowski – Prezydent Miasta Radomia, Ireneusz Roman Kumięga Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew.

Tagi:
konferencja

Konferencja w 50-lecie śmierci Zofii Kossak

2018-07-10 14:48

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 28/2018, str. V

Życiu i twórczości Zofii Kossak była poświęcona konferencja pt.: „W każdej chwili mego życia wierzę, ufam, miłuję”, która odbyła się w piątek 29 czerwca w sali Fundacji im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich. Zorganizowano ją z okazji 50. rocznicy śmierci wybitnej polskiej pisarki i redaktorki „Niedzieli”

Monika Jaworska
Konferencja poświęcona Zofii Kossak

Konferencję poprowadził przewodniczący oddziału miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Bielsko-Biała o. Stanisław Ciupka. Gościli na niej przedstawiciele oddziałów stowarzyszenia, miłośnicy twórczości pisarki i inni zainteresowani tematyką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bydgoszcz: Monstrancja Fatimska podczas pielgrzymki na Jasną Górę

2018-07-17 21:22

jm / Bydgoszcz (KAI)

Akademicka grupa „Przezroczysta” przy parafii MB Królowej Męczenników w Bydgoszczy zaprasza do wspólnej modlitwy podczas Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w towarzystwie Monstrancji Fatimskiej „Niewiasta Eucharystii”, która wyruszy z pątnikami na szlak.

Aleksandra Wojdyło

Monstrancja - a w niej przede wszystkim Eucharystyczny Pan Jezus - staje się dla pielgrzymów wielkim darem w przygotowaniu do peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, której wizytę przeżywać będziemy w parafiach diecezji bydgoskiej od września. - Chcemy adorować Pana Jezusa poprzez Jego Matkę Maryję i od Tej, która jest „Pełna Łaski”, uczyć się wymawiać nasze codzienne „fiat” - powiedział ks. Piotr Wachowski.

Kapłan dodał, że adoracja Najświętszego Sakramentu podczas pielgrzymki staje się na dziś najważniejszą intencją dla diecezji. - Chcemy modlić się za młodzież w cieniu zbliżającego się synodu biskupów na temat ich wiary i rozeznania powołania, by wyraźnie odczytywała swoją życiową misję i odpowiadała na nią ochoczo - jednym słowem: by nie zabrakło naszej diecezji kapłanów i sióstr zakonnych. Tego roku intensywnej modlitwy o powołania nie możemy zmarnować i jest to zadanie każdego z nas - dodał.

Pierwsza Adoracja będzie miała miejsce podczas wieczoru uwielbienia „Pełna łaski” w Bazylice kolegiackiej św. Piotra i Pawła w Kruszwicy 22 lipca o godz. 20.

Monstrancje powstała w renomowanej pracowni Drapikowski Studio. Przedstawia Maryję - Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce, w którym umieszczany jest Najświętszy Sakrament. Niepokalane Serce Maryi to Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. Symboliczną wartość monstrancji podkreśla 12 fragmentów meteorytu, rozmieszczonych w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Wrocławskie małżeństwa z Equipes Notre-Dame już w Fatimie!

2018-07-18 17:52

Małgorzata Trawka

Wrocławskie małżeństwa z Equipes Notre-Dame już w Fatimie! Uczestniczą w Zgromadzeniu Światowym Ruchu END, które odbywa się raz na sześć lat i jest największym zgromadzeniem małżeństw na świecie.

Dariusz Pachucy

To niezwykłe spotkanie rozpoczęło się w poniedziałkowy wieczór piękną ceremonią otwarcia, podczas której dokonano prezentacji ekip z różnych części świata. We wtorek małżonkowie mieli możliwość wziąć udział w wielu konferencjach, zajęciach w grupach, uczestniczyć w Eucharystii i wspólnych modlitwach. Zgromadzeniu towarzyszy szereg dodatkowych wydarzeń kulturalnych, jak chociażby musicale. Małżeństwa z Wrocławia współtworzyły polskie stoisko, m. in. budując Wawel w 3D.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem