Reklama

Dom na Madagaskarze

U Podhalańskiej Gaździny

Piotr Batorowicz
Niedziela w Chicago 36/2004


Na początku procesji do ołtarza niesiona jest jak zwykle cudowna figura Matki Bożej Ludźmierskiej.

Ponad 3,5 tys. ludzi odwiedziło w trzecią niedzielę sierpnia sanktuarium maryjne w Munster w Indianie, pragnąc w ten sposób wyrazić swoje oddanie Matce Bożej. Rzesze pielgrzymów nie zaskoczyły gospodarzy, Karmelitów Bosych, którzy - jak każdego roku w niedzielę Zielonych Świąt - doskonale organizują nie tylko samo nabożeństwo ku czci Matki Bożej Ludźmierskiej, ale także rodzinny piknik.
Klasztor w Munster już od ponad 20 lat znany jest wszystkim Polonusom jako „Amerykański Ludźmierz” - jedno z większych centrów kultu maryjnego w Ameryce. Potwierdził to przeor klasztoru, o. Robert, przypominając wszystkim pielgrzymom słowa kard. Franciszka Macharskiego. - Dopiero widząc was wszystkich przed tą cudowną figurą Matki Bożej Ludźmierskiej, można prawdziwie zrozumieć znaczenie słów wypowiedzianych przez Księdza Kardynała. Dopiero spoglądając na całe rzesze pielgrzymów, wielbicieli Podhalańskiej Gaździny, zdajemy sobie sprawę, iż istotnie właśnie tu, w Munster, mamy prawdziwy „Amerykański Ludźmierz” - mówił Ojciec Przeor.
Wokół klasztoru zgromadzili się w przeważającej części górale z Chicago i najbliższych okolic. Wszak tak jak w Polsce w Ludźmierzu, także w Munster opiekę nad sanktuarium maryjnym sprawują ludzie Podhala. Dla nich odpust Matki Bożej Ludźmierskiej Gaździny Podhala stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń. Górale słyną z wielkiego przywiązania do rodzinnych tradycji, ludowych zwyczajów oraz z pielęgnowania religijnych wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Powagi całemu wydarzeniu nadała uroczysta oprawa nabożeństwa. Dość tylko wspomnieć, że przy ołtarzu stanęło 35 pocztów sztandarowych. Mszę św. koncelebrował bp Tomasz Paprocki, a towarzyszyli mu m.in. przeor klasztoru w Munster - o. Robert Strojny oraz kapelan Związku Podhalan w Ameryce Północnej - o. Wacław Lech. Na Sumie odpustowej przy ołtarzu zgromadziło się 12 kapłanów. W gronie gości honorowych nie mogło zabraknąć konsula generalnego RP w Chicago Franciszka Adamczyka, rodem z Podhala, który przybył wraz z małżonką. Niemałą atrakcją niedzielnego odpustu była także obecność 9 supermaratończyków, którzy są obecnie na trasie biegu z Los Angeles do Nowego Jorku. Cały supermaraton jest hołdem dla wszystkich poległych w tragicznych wydarzeniach z 11 września 2001 r. w nowojorskich wieżowcach WTC. To właśnie dlatego polscy biegacze zamierzają zakończyć swój bieg 11 września w strefie „0”.
Po Mszy św. swoje wyroby rękodzielnictwa w bardzo bogatym wyborze zaprezentowali podhalańscy artyści: rzeźbiarze, malarze oraz ludwisarze. Nie zabrakło także oscypka i góralskiej bryndzy. Przy stoisku z białym owczym serem górale z żalem wspominali zmarłego niedawno Jacka Marka, jednego z najwybitniejszych w Chicago producentów podhalańskiej bryndzy.
Dopiero przy zapadającym zmroku wszyscy z żalem żegnali się z Podhalańską Gaździną, obiecując Jej ponowne odwiedziny za rok na odpuście.

Bp Ballin: za 50 lat Europa będzie muzułmańska

2019-02-15 17:37

vaticannews.va / Kuwejt (KAI)

Europa stanie się kontynentem muzułmańskim – uważa bp Camillo Ballin, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Arabii Północnej. Ten włoski biskup misyjny od 50 lat żyje w krajach arabskich. Z tej perspektywy ocenia też przemiany na Starym Kontynencie.

PackShot/Fotolia.com

„Można sobie wyobrazić, że za 50 lat Europa będzie niemal całkowicie muzułmańska” – powiedział bp Ballin w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Messaggero”. Zastrzega on jednak, że proces ten nie jest wynikiem jakiejś politycznej strategii podboju ze strony krajów arabskich. Europa stanie się muzułmańska tylko dlatego, że nie ma dzieci i że brakuje jej ideałów, które mogą się odradzać z chrześcijańskich korzeni. Muzułmanie, którzy przybywają do Europy wypełniają po prostu pewną próżnię. Mają dużo dzieci i zachowują swoje korzenie – dodaje włoski misjonarz.

Podkreśla on, że od 50 lat obserwuje on z zewnątrz, z krajów arabskich, przemiany zachodzące w Europie. Dziś zależy jej przede wszystkim na wyrzeczeniu się własnych wartości. Jest ukierunkowana na pieniądze, swych korzeni już uznaje. I to właśnie wykorzystuje islam, który ma silne wartości. Zdaniem bp Ballina islamizacja Europy rozpocznie się od północy, ale z czasem obejmie cały kontynent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Kard. Bassetti: lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci

2019-02-15 19:40

pb (KAI/L’Osservatore Romano) / Rzym

Lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci - takie przekonanie wyraził kard. Gualtiero Bassetti po spotkaniu z dwoma ofiarami wykorzystywania seksualnego, jakich dopuścili się księża. Jedna z osób, z którymi spotkał się przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, była niepełnoletnia.

wikipedia.org

Słuchając opowieści o ich cierpieniu tych osób, arcybiskup Perugii utwierdził się w przekonaniu, że u podstaw wykorzystania seksualnego leży nadużycie władzy. Zaznaczył też, że Kościół musi być bardziej rygorystyczny w doborze kandydatów do kapłaństwa, korzystając przy ich selekcji z osiągnięć nauk humanistycznych. Lepiej jest bowiem, jak podkreślił, „mieć mniej księży i zakonników, niż narażać życie osoby małoletniej”.

W listopadzie ub.r. włoski episkopat ustanowił przy swym sekretariacie generalnym Krajowe Biuro Ochrony Małoletnich. Obecnie dokonano nominacji jego Rady Prezydialnej. Przewodniczy jej abp Lorenzo Ghizzoni z Rawenny, a koordynatorką została prawniczka Emanuela Vinai. Przewiduje się także powołanie grona doradców Biura, którego zadaniem jest wspieranie ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych w diecezjach, instytutach życia konsekrowanego i stowarzyszeniach życia apostolskiego, stowarzyszeniach kościelnych itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem