Reklama

Słowo Redaktora Naczelnego

Czas odpustu i łaski

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela w Chicago 36/2004

Dzień 26 sierpnia przeżywaliśmy jako uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Dla Częstochowy jest to ważne święto - nasze święto. Matka Boża, królująca na Jasnej Górze, dana jest dla całej Polski, dla Polaków na świecie, ma szczególny tytuł - znana jest pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej; jest więc zadomowiona w Częstochowie. Na świecie nie używa się specjalnie innego tytułu. Częstochowa więc może cieszyć się świętem swojej Matki i Pani.
Ludzie muszą sobie głęboko uświadomić, że są mieszkańcami miasta maryjnego. Są tacy, którzy zamieszkali w Częstochowie z powodu obecności Matki Bożej na Jasnej Górze - chcieli być blisko Niej, chcieli częściej do Niej przychodzić, modlić się, czuć się bezpieczniej. Częstochowa powinna mieć poczucie obecności Matki Bożej. Potem przekłada się to na życie, przeplatane modlitwą, dziesiątkami Różańca, pieśniami maryjnymi, pielgrzymkami do miejsc uświęconych wiarą i łaską. Jasna Góra to dla nas wielki dar. Kiedy nieraz inni mówią: żebym choć jeden raz mógł być na Jasnej Górze lub przychodzą z odległych zakątków, by zatopić się w modlitwie przed obrazem Matki Częstochowskiej. Jakże często mówią o tym głośno pielgrzymi zza oceanu.
Znamieniem Częstochowy jest Matka Boża Częstochowska. Czym bowiem wielka jest Częstochowa? Jasną Górą, Matką Bożą Częstochowską, to z Niej znane jest miasto na całym świecie. To Ona sprawia, że słysząc, iż jesteśmy z Częstochowy, inni otwierają się na nas serdecznie, ufają nam, a niekiedy zazdroszczą bliskości sacrum.
Dlatego jest to ważne i piękne święto, szczególnie dla częstochowian i całej naszej archidiecezji. Okoliczne miasteczka i wioski skupione wokół Jasnej Góry żyją w tym dniu maryjnością, płynącą z Cudownego Obrazu Maryi Częstochowskiej.
Cieszymy się, że przybywają do naszego sanktuarium pielgrzymi z innych krajów. Witamy zawsze gorąco pątników z Ameryki. Wiemy, że Polacy propagują także za oceanem idee pielgrzymowania do Matki Bożej. Na łamach „Niedzieli” i „Niedzieli w Chicago” opisujemy słynne już pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy, czyli do Doylestown, do Amerykańskiego Ludźmierza, czyli sanktuarium w Munster, czy wreszcie do Merryllville. Kult Matki Bożej jednoczy ludzi różnych narodów i wyznań. W tym roku podczas uroczystości jasnogórskich przybyła do Częstochowy duża liczba Ukraińców.
Naszą redakcję odwiedził kard. Lubomyr Huzar, który studiował w ukraińskim seminarium w Waszyngtonie, a dziś jest arcybiskupem większym Kościoła greckokatolickiego we Lwowie. Potrzebujemy, jako chrześcijanie, tego pojednania. Wiele jest spraw trudnych, ale musi zaistnieć otwarcie się na siebie, nazwanie prawdy i przebaczenie, by iść dalej naprzód. Spotkanie z braćmi Ukraińcami odbywało się w duchu Ewangelii. Tylko w tym duchu można widzieć lepszą przyszłość naszych narodów i nasze dobrosąsiedzkie stosunki.
Niech czas sierpniowych i wrześniowych dni maryjnych będzie też dla nas wszystkich świętym czasem pojednania.

Porwanie księdza w Burkina Faso

2019-03-19 17:10

vaticannews.va / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso, w strefie kontrolowanej przez dżihadystów porwano kapłana. Od dwóch dni nie ma o nim wiadomości.

Senlay/pixabay.com

Ks. Joël Yougbaré został uprowadzony w Djibo, stolicy prowincji Soum, w regionie Sahelu, około 200 km na północ od stolicy kraju Wagadugu. Wiadomość przekazał biskup Laurent Dabiré z Dori. Region ten jest bardzo niebezpieczny ze względu na częste ataki bojówek islamskich.

Nieco ponad miesiąc temu na wschodzie kraju zginął hiszpański ksiądz oraz czterech celników. Burkina Faso od 2015 r. zmaga się z coraz częstszymi atakami dżihadystów. Najpierw grupy operowały na północy kraju, potem uderzyły w stolicę oraz inne regiony, szczególnie wschód kraju. W wyniku ataków przypisywanych bojówkom islamskim zginęło do tej pory ponad 300 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Tarnowska kuria opublikowała dane dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich

2019-03-20 12:45

eb / Tarnów (KAI)

Do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zgłoszono 10 przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich - poinformowała w środę tarnowska kuria. 8 dotyczyło osób poniżej 15. roku życia, a 2 powyżej 15. roku życia. Zgłoszone przypadki obejmują czas od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.

Kraków - moje miasto / pl.wikipedia.org

Łączna liczba ofiar we wszystkich przypadkach, również tych niepotwierdzonych, poniżej 15. roku życia wynosiła - 18 osób, natomiast powyżej 15 roku życia – 4. Wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach łącznie małoletnich było 18 osób płci męskiej i 4 osoby płci żeńskiej.

Trzy zgłoszenia są w toku postępowania cywilnego. - Została o nich powiadomiona Kongregacja Nauki Wiary, natomiast po zakończeniu postępowania cywilnego – w zależności od rezultatów – może być prowadzone postępowanie kanoniczne - informuje ks. Ryszard Nowak, rzecznik Biskupa Tarnowskiego.

Pięć przypadków zakończyło się uznaniem winy w wyniku prowadzonego postępowania, natomiast jeden przypadek zakończył się umorzeniem postępowania cywilnego. W jednym przypadku były prowadzone procesy o zniesławienie, które duchowny wygrał we wszystkich instancjach sądu cywilnego. „W mediach zamieszczono sprostowania, gdyż przedwcześnie ferowano wyroki” - dodaje rzecznik.

Ks. Ryszard Nowak informuje, że względem duchownych, wobec których toczy się aktualnie postępowanie, zostało zastosowane prewencyjnie zawieszenie w czynnościach kapłańskich i odwołanie z placówek, gdzie pracowali. Natomiast na duchownych, którzy zostali uznani winnymi zarzucanych im przestępstw, w zależności od kategorii popełnionych czynów nałożono kary: pobawienia wolności, zakazu wykonywania zawodu nauczyciela, zakazu pracy z małoletnimi, pozbawienia urzędów kościelnych, zakazu sprawowania sakramentów świętych i głoszenia słowa Bożego, upomnienia kanonicznego, przydzielenia kuratora, skierowania na terapię. „Każdy z tych duchownych jest też wezwany do pokuty i gruntownego nawrócenia” - podkreśla ks. Nowak.

Zgłoszenia dotyczące omawianych przypadków pochodziły zarówno od osób poszkodowanych, bliskich poszkodowanych, osób z parafii lub środowisk, gdzie pracował duchowny – zgłaszającymi byli zarówno świeccy jak i inni duchowni.

Opublikowane dane to nawiązanie do przedstawionych 14 marca danych statystycznych nt. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Kościele katolickim w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem