Reklama

Patronka Metropolii i Miasta

Mira Bodak
Edycja częstochowska 36/2004


W procesji maryjnej z archikatedry na Jasną Górę w tym roku uczestniczył również arcybiskup większy Lwowa kard. Lubomyr Huzar

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia br., jak co roku cała archidiecezja częstochowska zgromadziła się w archikatedrze, by modlitwą Nieszporów uczcić swoją Patronkę i wyrazić Jej wdzięczność. Nabożeństwu przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Gościem uroczystości był zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie - arcybiskup większy Lwowa kard. Lubomyr Huzar. W tradycyjnej procesji maryjnej z archikatedry na Jasną Górę uczestniczyli kapłani, alumni częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, zgromadzenia zakonne, przedstawiciele władz miasta, rzemiosła, pielgrzymi, mieszkańcy Częstochowy. Tego dnia na Jasnogórskim Szczycie biskupi metropolii: abp Stanisław Nowak, biskup pomocniczy Jan Wątroba (archidiecezja częstochowska), bp Zygmunt Zimowski (diecezja radomska) i bp Adam Śmigielski (diecezja sosnowiecka) wraz z prezbiterami archidiecezji sprawowali Mszę św. W dzień Patronki Metropolii i Miasta - Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dziękczynnej Liturgii przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

25 sierpnia w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej Nieszpory maryjne rozpoczęły obchody dnia Patronki Metropolii i Miasta. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Nowak. Komentarz liturgiczny ks. prał. Grzegorza Ślęzaka pomagał uczestnikom pielgrzymki w modlitwie i skupieniu wędrować do Domu Matki i Królowej.
Dostojnym Gościem uroczystości był kard. Lubomyr Huzar, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie, który przybył na Jasną Górę wraz z grupą ponad 300 pielgrzymów z Ukrainy. Kard. Huzar w słowie skierowanym do zebranych w archikatedrze akcentował główny cel pielgrzymki: konieczność leczenia wielkich ran zadanych sercom i umysłom Polaków i Ukraińców. Hierarcha podkreślał, że jedynie w duchu modlitwy można osiągnąć pojednanie narodów i przebaczenie. „Maryjo, dzisiaj przyszliśmy do Ciebie, bo Ty jesteś Matką nas wszystkich, bo odczuwamy potrzebę, ażeby przed Tobą przyznać się do słabości i od Ciebie uzyskać przebaczenie za wszystkie błędy popełnione w przeszłości”.
Maryjna procesja była nie tylko wyznaniem wiary, ale także ogromnym dziękczynieniem za pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego na Jasną Górę, która miała miejsce 25 lat temu, oraz ponowieniem Aktu Oddania Kościoła i Świata Jasnogórskiej Matce Kościoła. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej niesiony przez przedstawicieli wspólnot parafialnych, a także przez grupę pielgrzymów z Ukrainy był znakiem szczególnej obecności Matki wśród dzieci. Po procesji wierni wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył bp Adam Śmigielski (diecezja sosnowiecka), a homilię wygłosił bp. Zygmunt Zimowski (diecezja radomska). Apelowe rozważania Metropolity częstochowskiego zakończyły wigilijne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Aby uczcić swoją Patronkę przybyło 55 pielgrzymek z archidiecezji częstochowskiej, w sumie ponad 13 tys. pątników.
26 sierpnia, w dzień Patronki Metropolii Częstochowskiej i Miasta Częstochowy, wierni licznie przybyli na wieczorne uroczystości. Obchody rozpoczęła procesja eucharystyczna na wałach Jasnej Góry. Mszy św. w intencjach mieszkańców Częstochowy przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W wygłoszonym słowie Ksiądz Arcybiskup wskazał na duchową istotę Cudownego Obrazu: „Maryja nie jest «obojętną boginią». To Znak, z którym każdy z nas powinien się zjednoczyć, by przeżyć komunię duchową z tajemnicą tej Świętej Ikony”. Arcypasterz podkreślał ważność niedzieli - dnia Pańskiego w życiu katolickiego narodu. Jak zauważył, 92% naszego społeczeństwa określa się jako wierzący i praktykujący: „Przychodzimy tutaj, na Jasną Górę, aby wspólnie wołać o świętowanie niedzieli w naszej Ojczyźnie, bo to nie tylko pamiątka Zmartwychwstałego Chrystusa. Polscy katolicy zaczynają domagać się przywrócenia rangi niedzieli - ograniczenia sprzedaży, która utrudnia, niweczy Dzień Pański, Bóg stworzył niedzielę dla człowieka. Ojciec Święty ogłosił Rok Eucharystii, niech będzie to rok niedzieli. My, tu w Częstochowie, którzy jesteśmy na służbie Królowej, wpatrzonej w Boga i zakochanej w człowieku, powinniśmy szczególnie postępować w Jej duchu i zatroszczyć się o przywrócenie rangi tego świętego dnia. Żyjemy w cieniu Jasnej Góry, więc żyjmy duchem tego miasta, które jest miastem Maryi Służebnicy, Ona jest Królową, Matką”.
Apelowe „Jestem, pamiętam, czuwam” było potwierdzeniem ponowienia zawierzenia częstochowian Matce Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Nowy rektor krakowskiego seminarium

2019-02-20 14:20

archidiecezja krakowska

Decyzją Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, po biskupie Januszu Mastalskim, obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie od 1 marca br. obejmie ks. Andrzej Tarasiuk, dotychczasowy ojciec duchowny Seminarium.

cwr-skawina.pl
Ks. Andrzej Tarasiuk był gościem warsztatów psychoedukacyjnych dla kobiet, organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwiści podziękowali paulinom za wkład w ocalenie narodowego dziedzictwa

2019-02-20 21:01

mir/Radio Jasna Góra / Jasna Góra (KAI)

- To wielkie zadanie chronić przeszłość, niektórzy czynili to z narażeniem życia - mówił dziś na Jasnej Górze o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła. Przedstawiciele Archiwum Akt Nowych podziękowali Zakonowi Paulinów za pomoc w ocaleniu dużej części zbiorów w czasie II wojny światowej. W tym roku przypada 100-lecie podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Henryk Tomasik. Ordynariusz diecezji radomskiej podziękował troszczącym się o naszą kulturę i dokumentację dotyczącą „wielkich polskich spraw”. W modlitwie uczestniczyła ponad 20-osobowa delegacja archiwistów, w tym trzech dyrektorów archiwów państwowych.

Tadeusz Krawczak dyrektor Archiwum Akt Nowych zwrócił uwagę na wielką rolę jasnogórskich paulinów, którzy w czasie wojny przechowali część narodowego zasobu archiwalnego. Sporej części nie dało się uratować od wojennej pożogi. Jak podaje Krawczak, 37 kilometrów dokumentów z Archiwum Akt Nowych Niemcy spalili już po Powstaniu Warszawskim, 3 listopada 1944 r. Zbiory innych archiwów warszawskich zostały zniszczone przez hitlerowców w czasie Powstania Warszawskiego.

W listopadzie 1944 r. zwieziono na Jasną Górę najcenniejsze materiały przeznaczone do wywozu do Niemiec. Jak wyjaśnia o. prof. Janusz Zbudniewek, historyk Kościoła i Zakonu Paulinów, Jasna Góra na trasie między Warszawą a Katowicami była punktem zbornym wypatrzonym przez historyka, zasłużonego archiwistę, profesora Uniwersytetu Poznańskiego, Kazimierza Kaczmarczyka, który od grudnia 1939 do lipca 1940 roku porządkował jasnogórskie archiwum.

Dokumenty – jak podaje prof. Zbudniewek - w ponad 480 wielkich kartonach i ok. 800 workach materiałów w teczkach zwieziono na Jasna Górę. To były najcenniejsze materiały, sięgające dwunastego stulecia po rok 1944, które udało się przewieźć pracownikom polskim, za zgodą życzliwych Niemców. Kazimierz Kaczmarczyk uczestniczył w gromadzeniu i zabezpieczaniu archiwaliów wywiezionych z Warszawy nad którymi sprawował nadzór do marca 1945 roku.

Dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak złożył na Jasnej Górze ryngraf jako wotum dziękczynne.

Z kolei o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry przekazał w darze kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, aby mogła zawisnąć w Archiwum Akt Nowych na pamiątkę dzisiejszej modlitwy. Paulin wyraził radość, że Jasna Góra, wpisując się w duchowe życie Polaków, w duchowe życie ludzi Kościoła, ludzi wierzących, mogła też stać się ważnym miejscem, które posłużyło przechowaniu pamięci narodu, w postaci archiwaliów. „Bardzo dziękuję za to, że razem z państwem możemy dziś, w ramach tej Mszy św., dziękować Bogu za to, że możemy też naszą pracą wpisywać się w wielkie dziedzictwo historii naszej Ojczyzny”- mówił przeor Jasnej Góry.

W 2019 r. trwają obchody stulecia istnienia sieci archiwów państwowych. 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał "Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”. Obecnie sieć archiwów państwowych tworzy 75 instytucji, w tym 30 regionalnych, do których należy 39 wydziałów zamiejscowych i 3 ekspozytury, a także 3 archiwa centralne z siedzibami w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem