Reklama

Dzieci z Ukrainy w częstochowskiej parafii

Anna Cichobłazińska
Edycja częstochowska 36/2004

Kolejny już rok polskie dzieci z Żytomierszczyzny na Ukrainie pod opieką ks. Jerzego Skwierczyńskiego i trzech wychowawców wędrowały w Pielgrzymce Warszawskiej do Matki Bożej Jasnogórskiej, by po dotarciu do Częstochowy zatrzymać się na nocleg w rodzinach parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W tym roku odwiedziło Polskę 38 dzieci (chętnych było 80), w tym dwoje siedmiolatków.
Dzieci przebywały w ojczyźnie trzy tygodnie. Zwiedziły Warszawę, Kraków, Oświęcim i wiele innych miejscowości, gdzie przyjmowane były na noclegi przez rodziny parafii zaprzyjaźnionych z ks. Skwierczyńskim. O swoim opiekunie podopieczni wypowiadają się z głębokim szacunkiem: „Wybudował pięć kościołów i rokrocznie zabiera do Polski dorosłych (w maju) i dzieci. Mimo poważnej choroby, nie zaniechał umożliwiania nam kontaktu z Polską. Bardzo go wszyscy kochamy”.
„Pielgrzymi z Ukrainy zawsze mile zaskoczeni są otwartością i życzliwością rodzin, które ich u siebie przyjmują - mówi proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. prał Eugeniusz Wieczorek. - Rodziny starają się zawsze wyposażać swoich gości, a kapłani wspomóc nowe świątynie na Ukrainie paramentami i szatami liturgicznymi”.
W tym roku dary dla dzieci polskich na Ukrainie wzbogaciły się również o przybory szkolne ofiarowane przez pana Edwarda i książki z literatury pięknej przekazane przez rodziny państwa Trąbskich, Klekotów i Mądrzyków z parafii św. Kazimierza w Częstochowie. Za dary serca częstochowskich rodzin dzieci wraz z opiekunami składają serdeczne „Bóg zapłać”.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie oprócz pielgrzymów z Ukrainy (w maju i sierpniu) gościła również w tym roku grupę ukraińskiej młodzieży greckokatolickiej przybyłej na uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Młodzież nocowała w domu Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.
Z rozmów z pielgrzymami wynika, że nasz tygodnik znany i czytany jest na Ukrainie nawet w tak małych parafiach, jak Bykówka i Marianówka. Nasi rodacy ze wzruszeniem opowiadają o spotkaniach z Polską na łamach Niedzieli.

Reklama

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

20 lutego br. po audiencji generalnej w Rzymie w auli Pawła VI posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko i Marek Lisiński podchodząc do papieża Franciszka wręczyli mu przygotowany przez Fundację "Nie Lękajcie się" raport o wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce.

Jak poinformowała na twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, "Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem".

Na zdjęciach opublikowanych przez prezesa Fundacji "Nie Lękajcie się", Marka Lisińskiego, który sam jest ofiarą księdza pedofila, widać, że podczas spotkania papież Franciszek ucałował jego dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem