Reklama

Zakończenie obchodów 100-lecia parafii PW. św. Franciszka w Zajączkach

Parafialna tożsamość

Ks. Paweł Maciaszek
Edycja częstochowska 36/2004


Ks. inf. Ireneusz Skubiś głosi homilię

Liturgiczną uroczystością św. Rocha (drugiego patrona parafii) zakończyły się obchody 100-lecia parafii w Zajączkach. Składały się one z 3 etapów, które miały na celu dostrzeżenie roli wspólnoty parafialnej w historii Kościoła i człowieka oraz ukazanie jej jako miejsca, w którym każdy może osiągnąć zbawienie. Ponadto świętowanie tego jubileuszu było wyrażeniem wdzięczności Panu Bogu za opiekę i miłosierdzie Boże nad miejscową ludnością i jej dobytkiem.

Czas Jubileuszu

Pierwszą część obchodów stanowiły rekolekcje wielkopostne, prowadzone przez ks. prof. dr. hab. Jana Związka, które ukazały jubileusz parafii w aspekcie historycznym. Drugą część wielkopostnych ćwiczeń duchowych poprowadził ks. prał. dr Zenon Mońka, pochodzący z Zajączek, skupiając się nad stroną moralno-duszpasterską wspólnoty.
Drugim, najważniejszym etapem, była uroczysta Msza św. sprawowana 18 kwietnia br. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka. W słowie skierowanym do wiernych Pasterz Kościoła częstochowskiego przypomniał, że w parafii Bóg bogaty w miłosierdzie prowadzi człowieka przez czas do wieczności. Wówczas też została poświęcona pamiątkowa tablica dedykowana budowniczym świątyni oraz miała miejsce promocja książki ks. Daniela Kisteli pt. Dzieje miejscowości i parafii Zajączki (1904-2004).
Na ostatnią część obchodów jubileuszu (22 sierpnia) złożyły się: poświęcenie pamiątkowego krzyża, uroczysta Msza św. z procesją eucharystyczną, której przewodniczył pochodzący z parafii ks. inf. dr Marian Mikołajczyk - kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, a homilię wygłosił ks. inf. dr Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, oraz okolicznościowy festyn. Ponadto swoją obecnością uroczystość uświetnili: o. Efrem - definitor Jasnej Góry, księża i klerycy wywodzący się z miejscowej wspólnoty, prezbiterzy pracujący kiedyś w parafii oraz obecnie pracujący w dekanacie krzepickim na czele z dziekanami regionu i dekanatu.

Jubileuszowa pamiątka

Dokonując poświęcenia pomnika-krzyża, pod którym widnieje napis: „Krzyż jubileuszowy dla uczczenia 100-lecia parafii w Zajączkach na miejscu drewnianych kościołów z lat 1556 i 1750 i cmentarza przy kościele”, Wikariusz Generalny powiedział: „Ten krzyż przypomina Wam, że jesteście Kościołem rzymskokatolickim. On świadczy o tym, że należycie do Boga od dziesiątków lat, że jesteście Boży. Jesteście nabyci przez Jezusa, który przelał za Was swoją krew na drzewie krzyża. Przy tym pomniku trzeba nam będzie zawsze wołać: «Kłaniamy Ci się Panie, Jezu Chryste, żeś przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył». (...) Niech on przypomina nam Twoją, Panie, miłość i uczy nas miłować drugiego człowieka”. Dostojny Celebrans przywołał imiona zmarłych Księży Proboszczów, którzy podjęli trud budowy kościoła w wyjątkowo trudnych ekonomicznie czasach i wszystkich pracujących w tutejszej wspólnocie. Nie zapomniano także o parafianach, którzy swoją pracowitością i zdolnością do wyrzeczeń będącymi odpowiedzią na miłość Stwórcy wznosili tę parafię materialnie i duchowo. W czasie Eucharystii ich dusze polecane były miłosierdziu Bożemu. W modlitwie pamiętano o wszystkich zmarłych wiernych, których prochy spoczywają zarówno na przyległym do kościoła cmentarzu, jak i obecnym cmentarzu parafialnym.

Reklama

Rola parafii

W homilii Ksiądz Redaktor ukazał parafię jako wspólnotę, która mówi należącym do niej, kim są, określa ich tożsamość: „Poznając swoją parafię i uczestnicząc aktywnie w jej życiu, uzyskujemy odpowiedź na pytanie, jak kształtowały się dzieje i kto je tworzył. Te treści trzeba przekazać młodszemu pokoleniu, by dobrze znało swoją małą ojczyznę. Przywiązanie do rodzinnego kościoła stanowi istotę zakorzenienia, uświadomienie sobie kim jestem, po co żyję, dokąd zdążam, by umieć obronić swoją tożsamość. Nasze parafie sprawiają, że nie jesteśmy niczyi. Nasz naród był i jest wielki mocą zakorzenienia, znajomością swojej tożsamości. Te prawdy trzeba zawsze przekazywać następnym pokoleniom”. Każdy z nas pamięta - kontynuował Kaznodzieja - ważne wydarzenia, jakie miały miejsce w rodzinnej parafii, takie jak: chrzest, Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie, sakrament małżeństwa, pogrzeby najbliższych, uroczyste nabożeństwa itd. Zatem wolno powiedzieć, że parafia to miejsce kształtowania się osobowości, wychowania (przede wszystkim religijnego), łączności z Kościołem powszechnym. Jeśli dziś zauważa się problemy w życiu małżeńskim, rodzinnym czy osobistym to także dlatego, że niektórzy odchodzą od Chrystusa, od Kościoła. Dlatego brońmy się od pokusy odejścia od parafii, od katechizacji, od ewangelizacji. Dziś, wielu podważa i nawet poniża autorytet i pełnioną przez księży pasterską misję, ale tym bardziej trzeba głośno i wyraźnie mówić o miłosierdziu Boga przejawiającym się w kapłańskich powołaniach. Tym jubileuszem wyrażamy Panu Bogu wdzięczność za naszą parafię, naszego ks. kan. Tadeusza - proboszcza i ks. Grzegorza - prefekta, za tutejszych rodaków z ks. inf. Marianem na czele. Tym samym podkreślamy rozwój tej cząstki Kościoła częstochowskiego i wyrażamy ufność, że służyć on będzie ku pożytkowi doczesnemu i wiecznemu.

Odpowiedzialność za parafię

W odpowiedzi na podziękowania ks. kan. Tadeusza Gonery - proboszcza parafii, skierowane do przybyłych na uroczystość kapłanów i wiernych świeckich, ks. inf. Ireneusz Skubiś powiedział, że zaangażowanie się w jubileusz i w ogóle w życie parafii burmistrza miasta i gminy Krzepice - p. Krystiana Kotynia, p. Izabelii Cieleban-Dzierżan, Akcji Katolickiej przygotowującej bogaty w program festyn (loteria fantowa, występy zespołu folklorystycznego „Jurajskie igraszki”, pokazy walk rycerskich Bractwa Rycerskiego z Ogrodzieńca, konkursy z nagrodami i zabawy dla dzieci i starszych), chóru i orkiestry, Ochotniczej Straży Pożarnej w Zajączkach I i II, Komitetu Budowy Pomnika-Krzyża - to świadectwo współpracy laikatu z duchownymi, świadectwo żywotności wspólnoty, świadectwo wypełniania jej funkcji zgodnej z wolą Chrystusa. Zaangażowanie się wiernych w tworzenie wspólnoty z pewnością jest wyrazem wzięcia za nią odpowiedzialności. Przygotowane i przedstawione przez społeczność miejscowej Szkoły Podstawowej akademie, w których ukazano codzienne życie mieszkańców, ich wierność Kościołowi i Ojczyźnie oraz uroki zajęczańskiej ziemi pozwala mieć nadzieję, że także następne pokolenia przez uczciwą pracę i stałość wiary doczekają kolejnych pięknych jubileuszów.
Zespół redakcyjny Niedzieli, który na ręce Redaktora Naczelnego otrzymał podziękowania za patronat medialny nad obchodami jubileuszu, życzy całej Wspólnocie Parafialnej św. Franciszka w Zajączkach pod przewodnictwem ks. kan. Tadeusza Gonery - proboszcza i ks. Grzegorza Paszki - wikariusza obfitości łask Bożych w pisaniu dalszych dziejów Kościoła.

Reklama

Czy naród żydowski współpracował z nazistami?

2019-02-15 18:37

Artur Stelmasiak

Przykład Hotelu Polskiego bardzo dobitnie ukazuje niezwykłą historię, jak polska Armia Krajowa wkracza do akcji, aby bronić Żydów przed Żydami. W tym miejscu kolaborujący z Gestapo Żydzi sprzedawali za grube pieniądze swoich rodaków.

Archiwum

Tak się składa, że warszawska redakcja tygodnika "Niedziela", w której pracuje, mieści się w dawnym budynku Hotelu Polskiego. Podczas II wojny światowej wydarzyła sie tu straszna i bolesna historia dla narodu Żydowskiego, bo w aferę Hotelu Polskiego zamieszani byli dwaj żydowscy kolaboranci Gestapo – Leon „Lolek” Skosowski i Adam Żurawin.

Zgodnie z zabiegami dyplomatów ze Szwajcarii i USA, części Żydów z getta warszawskiego zezwolono wydać paszporty, żeby mogli wyemigrować do Ameryki Południowej. Przesłane na przełomie 1942 i 1943 roku dokumenty nie trafiły jednak do ich właścicieli, a do rąk Skosowskiego i Żurawina. Sprzedawali ukrywającym się Żydom paszporty, których cena dochodziła nawet kilkuset tysięcy złotych za sztukę. Chętnych nie brakowało. Żydzi, którym udało się zakupić paszport, zostali internowani w Hotelu Polskim przy ulicy Długiej 29 w Warszawie. Oczywiście wszystko odbywało się pod bacznym okiem Niemców, którzy pewnie także czerpali profity z tego zyskownego procederu. Wiosną 1943 r. urządzili nalot na Hotel Polski i prawie wszystkich rozstrzelano. Później to miejsce traktowano jako pułapkę warszawskiego gestapo, które w ten sposób wywabiało Żydów z kryjówek po aryjskiej stronie, by ich zamordować w obozach zagłady.

Według Żydowskiego Instytutu Historycznego spośród ponad 2500 Żydów, którzy zgłosili się na Długą, przeżyło zaledwie 260 osób. "Lolkiem" i jego zbrodniczą działalnością zajęła się Armia Krajowa. Leon Skosowski został zabity 1 listopada 1943 roku przez żołnierzy kontrwywiadu Okręgu Warszawskiego AK. Tego dnia do Gospody Warszawskiej przy Nowogrodzkiej o godzinie 17-tej wkroczyło czterech żołnierzy polskiego podziemia uzbrojonych w pistolety i granaty. Zebranym kazano podnieść ręce do góry, a Lolka Skosowskiego zastrzelił podchorąży „Janusz”. Strzelał z bliska – AK chciało mieć pewność, że zlikwidowano tego groźnego agenta Gestapo.

Takich historii, gdy Żydzi współpracowali ze swoimi oprawcami można znaleźć więcej. Parafrazując skandaliczne słowa premiera Izraela Benjamina Netanjahu wypadałoby zapytać: Czy naród żydowski współpracował z nazistami? Odpowiedź jest oczywista. Naród Żydowski był ofiarą, a nie oprawcą, choć tak jak w każdym narodzie zdarzały się czarne charaktery. To nie Polacy, ani nie Żydzi byli oprawcami i zbrodniarzami w czasie II wojny świtowej. Oba narody były ofiarami zbrodniczego niemieckiego nazizmu. Oczywiście Żydzi byli brutalniej traktowani przez Niemców, ale nie jest to w żadnym wypadku wina narodu polskiego.

Przykład Hotelu Polskiego bardzo dobitnie ukazuje sytuację, jak polska Armia Krajowa wkracza do akcji, aby bronić Żydów przed Żydami. "W związku z ustaleniem tego ohydnego zbrodniczego procederu [afera hotelu Polskiego], szef kontrwywiadu AK Okręgu Warszawa, kpt. Bolesław Kozubowski, uzyskał od płk. Chruściela, późniejszego dowódcy Powstania Warszawskiego, zgodę na natychmiastowe zlikwidowanie całej szajki bez oczekiwania na wyrok sądowy, aby ratować jak największą liczbę kandydatów na tak organizowany przez Skosowskiego wyjazd do obozów zagłady" - czytamy we wspomnieniach podporucznika AK Janusza Cywińskiego ps. "Janusz", który wykonał wyrok na Skosowskim.

Kilkadziesiąt metrów od Hotelu Polskiego jest maleńka uliczka im. Bohaterów Getta. Często widzę tam kręcące się wycieczki z Izraela. Dlaczego nie widzę takich wycieczek stojących przed Hotelem Polskim? Przecież to miejsce mogłoby być ważną dla narodu Żydowskiego lekcją historii. Pewne jest także, że taka lekcja bardzo przydałby się premierowi Izraela.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowscy teologowie o duszpasterskiej odpowiedzialności proboszcza za katechizację

2019-02-19 20:57

Ks. Mariusz Frukacz

Zagadnienie obecności katechezy w szkole i konieczność katechezy parafialnej były przedmiotem naukowej refleksji członków Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Teologowie spotkali się 19 lutego w siedzibie PTT przy Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W spotkaniu wzięli udział członkowie Częstochowskiego Oddziału PTT na czele z Ks. dr hab. Pawłem Maciaszkiem, kierownikiem PTT Oddziału w Częstochowie. Punktem wyjścia do dyskusji był referat ks. mgr. lic. Bartłomieja Bardelskiego na temat: „Duszpasterska odpowiedzialność proboszcza za katechizację w świetle obowiązujących dokumentów Kościoła”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Prelegent mówiąc o duszpasterskiej odpowiedzialności proboszcza za katechizację przypomniał, że katecheza należy do posłannictwa i misji Kościoła – Zadaniem katechezy jest wprowadzenie człowieka w znajomość prawd wiary i w rzeczywistość Kościoła – mówił prelegent i dodał: „Proboszcz odpowiada za katechezę szkolną i parafialną”.

Ks. Bardelski dużo miejsca poświęcił katechezie młodzieży i podkreślił znaczenie „wspierania inicjatyw młodzieżowych”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

- Ważne miejsce w misji Kościoła zajmuje również katecheza parafialna. Nauczanie wiary w parafii jest ściśle związane ze sprawowaniem sakramentów. Parafia jest właściwym i pierwszoplanową przestrzenią katechizacji. Szczególne znaczenie ma prowadzenie katechezy dorosłych – kontynuował ks. Bardelski.

- Bardzo ważna jest katecheza chrzcielna, katecheza przed pierwszą spowiedzią i komunią świętą. Ogromne znaczenie ma właściwie przeprowadzona katecheza przed bierzmowaniem i katecheza przedślubna. Tutaj również ważna jest troska o nowopowstające rodziny, a zwłaszcza doprowadzenie młodych ludzi do przekonania, że łaska sakramentalna nie jest chwilowa – podkreślił prelegent.

- Istotna w misji Kościoła i w dziele katechizacji jest jedność środowiska szkolnego, parafialnego i rodzinnego – zaznaczył ks. Bardelski.

W trakcie dyskusji członkowie PTT zwrócili uwagę m. in. na konkretne problemy w katechezie szkolnej, jak usytuowanie katechezy na ostatnich godzinach lekcyjnych, wypisywanie się młodzieży z katechezy, jak również wpływ kultury masowej i mody na to, że niewielki procent młodych ludzi podziela nauczanie moralne Kościoła, zwłaszcza w zakresie nierozerwalności małżeństwa.

Na zakończenie spotkania omówiono kwestie związane z przygotowaniem i przebiegiem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej nt. „Aktualne wyzwania teologii”, która odbędzie się 9 maja 2019 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Polskie Towarzystwo Teologiczne zostało założone przez profesorów Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, w 1924 r. Ogromną rolę u jego początków odegrał ks. prof. Aleksy Klawek. Zadaniem PTT było ożywienie obumarłego w czasie zaborów ruchu naukowo-teologicznego i zainteresowanie nim najszerszych kręgów duchowieństwa.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Oddział PTT w Częstochowie istnieje od 1997 roku. Skupia duchownych i świeckich, wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Instytutu Teologicznego w Częstochowie, pracowników Kurii Metropolitalnej, duszpasterzy parafialnych, katechetów oraz inne osoby świeckie. W ramach swej działalności oddział organizuje okolicznościowe odczyty, sympozja i sesje naukowe. Specyficzną formą działalności częstochowskiego oddziału są organizowane co pewien czas Zaduszki Teologiczne poświęcone pamięci zmarłych członków PTT w Częstochowie.

Pierwszym kierownikiem Oddziału PTT w Częstochowie był ks. dr Teofil Siudy. Następnie funkcję tę pełnił ks. dr Jerzy Bielecki, a obecnie jest nim ks. dr hab. Paweł Maciaszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem