Reklama

Cichociemny kapelan spod Jędrzejowa

Ks. Daniel Wojciechowski
Edycja kielecka 36/2004

Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, zwani cichociemnymi, złotymi literami bohaterstwa pisali swoją drogę z zachodniej Europy do Polski walczącej z okupantem niemieckim. Byli szkoleni na terenie Wielkiej Brytanii, następnie przerzucani do okupowanego kraju, by w oddziałach partyzanckich zmagać się z Niemcami. Pierwszym z wojskowych kapelanów polskich przebywających na Zachodzie, który zgłosił się na spadochronowy kurs cichociemnych, był ks. kpt. Józef Król, kapłan pochodzący z ziemi kieleckiej.
Urodził się 21 marca 1905 r. we wsi Ignacówka k. Jędrzejowa. Pochodził z wielodzietnej rodziny chłopskiej. Po ukończeniu seminarium duchownego studiował teologię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Pod koniec lat 30. ks. Józef Król rozpoczął budowę kościoła parafialnego w Jaznie k/Wilna. Nie ukończył jej. Jako kapelan 23. Pułku Wileńskiej Brygady Kawalerii, dostał się w 1939 r. przez Rumunię do Coetqidan we Francji. Otrzymał nominację na kapelana Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Na statku w drodze do Norwegii spowiadał wielu żołnierzy, codziennie odprawiał dla nich Msze św. przy ołtarzu ustawionym ze skrzynek amunicji. Odprawił też nabożeństwo żałobne za marynarzy kontrtorpedowca „Grom”, zatopionego przez Niemców. Brał udział w walkach pod Narwikiem. Objuczony żołnierskim ekwipunkiem, czołgał się po grzbietach skalnych i wąwozach norweskich z posługą do rannych. Poległym żołnierzom wyciągał dokumenty, zdjęcia spod rozszarpanego i zakrwawionego munduru, by po wojnie przesłać je rodzinie. Polakom poległym pod Narwikiem, z pomocą żołnierzy Ksiądz Kapelan wykopał wspólny grób, urządził okazałe nabożeństwo pogrzebowe. Nad ich mogiłą ustawił małą kapliczkę podhalańską z obrazkiem Matki Bożej.
Jeden z dowódców Brygady Podhalańskiej ppłk Władysław Dec tak wspominał ks. kpt. Króla: „Był to kapelan wielkiej uczciwości i szlachetnego serca - nie cierpiał fałszu i obłudy (...) cichy i pokorny sługa Boży, gdy chodziło o krzywdę bliźniego umiał stawać sztorcem w obronie strzelców”. Szanowali go żołnierze, nawet wielu zaniedbanych religijnie korzystało z jego posługi sakramentalnej. Skruszonemu penitentowi Kapelan często mówił: „Ja tak samo grzeszę jak ty synu, albo i więcej...”. Zdarzyło się, że w wojennych warunkach na czas nie dotarł obiad dla żołnierzy, wtedy kapelanowi zlecano prowadzenie pogadanki religijnej, ale ks. Król odpowiadał: „Ja im na puste żołądki o religii mówił nie będę”. By ulżyć doli frontowych żołnierzy, Kapelan działał z zaskoczenia. Gdy w angielskiej kantynie oficerskiej zauważył wiele frykasów, potajemnie obdarzył nimi szeregowych żołnierzy. Zresztą osobisty żołd dzielił między nich. Z pewnością z tego powodu nie wpisywano go na listę oficerskiego awansu, a on tego nie oczekiwał. Wszystko to sprawiło, że Kapelan w Norwegii i później, cieszył się wielką popularnością wśród żołnierzy. Jeden ze strzelców mówił do ks. Króla: „Do piekła bym z Księdzem poszedł”. W odpowiedzi usłyszał z ust kapelana: „A fe, mój drogi, do piekła? Ja wcale nie chcę do piekła. Ot, najpierw do Narwiku, potem dalej, potem do Polski, a potem - no już chyba, jeśli Bóg pozwoli, do nieba...”.
Spod norweskich fiordów ks. kpt. Król wrócił do Francji, przeżywał jej klęskę. Z polskim wojskiem przeprawił się na terytorium brytyjskie. Pełnił posługę kapelańską w polskich oddziałach strzegących przed Niemcami wschodnich wybrzeży Szkocji. Wszędzie dużo spowiadał, a korzystających ze spowiedzi miał wielu. Sprawował nabożeństwa i głosił kazania o miłości Boga i Ojczyzny w sposób prosty i zrozumiały, tak jak prosta i żywa była jego religijność. Napawał nadzieją powrotu do wolnej Polski.
Po układach gen. W. Sikorskiego z rządem sowieckim, ks. kapelan Król z ambasadorem S. Kotem, z urzędnikami i oficerami polskimi wyjechał do Moskwy. Nie zagrzał jednak miejsca w ambasadzie, zgłosił się do polskiego wojska powstającego w ZSRR. Został kapelanem VII Kresowej Dywizji Piechoty w Kermineh. Z dywizją ewakuował się do Iranu. Z Azji biskup polowy J. Gawlina przeniósł go do I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii. Do Anglii docierały hiobowe wieści o okrucieństwach hitlerowskiej okupacji w Polsce, o bohaterskich poczynaniach podziemia AK. Z kraju szło wołanie o pomoc w działalności konspiracyjnej. Wiosną roku 1944 ks. Król zgłosił się do Sztabu Naczelnego Wodza, prosił o przydział na szkolenie cichociemnych. Był pierwszym księdzem zgłaszającym się na kurs skoczków spadochronowych w Anglii. Tłumaczył, że zna ziemię kielecką, jej mieszkańców, jako kapelan będzie pomocny partyzantom.
Na kursie spadochronowym ks. kpt. Józef Król oddał tylko pięć skoków. Jednak nie obawiał się lądowania w spadochronie na ziemi ojczystej. Jedynie martwił się, czy spadochron się otworzy. Przyjacielowi oświadczył, że powierza siebie opiece Matki Najświętszej. 17 kwietnia 1944 r. wystartował z Gibraltaru w kierunku Polski. Tuż po starcie, samolot uległ katastrofie i runął w Morze Śródziemne. Ciało ks. Józefa Króla i innych cichociemnych zostało wyłowione z wody i pochowane wśród polskich żołnierzy na cmentarzu w Brookwood pod Londynem. Żegnała go garstka żołnierzy Brygady Strzelców Podhalańskich. Frontowi przyjaciele dowiedzieli się o jego tragicznej śmierci dopiero podczas lądowania we Włoszech, przed bitwą pod Monte Cassino. Jeden z nich zapisał, że ks. kapelan Józef Król miał krótszą drogę do tronu Najwyższego, bo ominął jej odcinek wiodący przez Polskę. Pozostał na ziemi brytyjskiej, między poległymi rodakami walczącymi o wolną Polskę.

O powołaniu na dwa głosy

2019-02-18 20:05

Agata Pieszko

Kiedy rodzą się pytania

arch. prywatne i Krzysztof Wowk
S. Maria Czepiel, elżbietanka i o. Marian Michasiów, franciszkanin

Duszpasterz franciszkańskiego DA „Porcjunkula”, o. Marian Michasiów OFM Conv. wychował się w Lwówku Śląskim, gdzie mieści się klasztor franciszkanów. W szkolnych latach podglądał posługę oraz życie braci zakonnych i pod koniec liceum zaczęły w nim pączkować pytania. Czy to dla mnie? Jakie zachowanie będzie słuszne? Czas podjąć decyzję. – Poszedłem na dni otwarte nowicjatu, wtedy nastąpił we mnie moment przełomowy. Odkryłem, że to jest Boże zaproszenie, a nie tylko mój pomysł na życie. Brzmi książkowo, jednak o. Marian studzi entuzjazm. – Powołanie to nie jest coś, co usłyszymy raz. To pewna umiejętność podążania za Bożym głosem. Za tym głosem ojciec podąża już od 16 lat.

Czas decyzji

Przy rozeznawaniu powołania wielu z nas paraliżuje strach. Nie ma nic złego w sprawdzaniu różnych dróg, jednak gdy je ciągle zmieniamy, bardzo prawdopodobne, że zabłądzimy, próbując odnaleźć ten właściwy cel. – Byli tacy bracia, którzy podjęli formację, ale rozeznali, że to nie jest ich droga. Wcale nie uznawali tego czasu za stracony. Przeciwnie, był to czas, w którym Pan Bóg coś w nich poukładał, coś dobrego zdziałał – przekonuje duszpasterz. Decyzja zawsze niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia, jednak nie możemy stać w życiowym rozkroku, gotując sobie wieczne wewnętrzne rozdarcie. Jeżeli coś odbija się w twoim sercu echem – nie bój się – po prostu to sprawdź!

Wskazówki

- W powołaniu musi być ktoś, kto woła. Nie da się tego głosu usłyszeć bez relacji z Panem Bogiem. To jest podstawa. Trzeba wsłuchiwać się w ten głos z takim zawierzeniem, że Panu Bogu bardziej zależy na naszym szczęściu niż nam samym – podpowiada o. Marian – Kwitowanie sytuacji słowami wola Boża stało się wyrazem jakiegoś uciemiężenia, a przecież wolą Bożą jest nasze uświęcenie. Tak jak konstruktor urządzenia wie, do czego je przeznaczył, tak i Pan Bóg, jako nasz Autor, zna nas i wie, gdzie to dobro, które włożył, możemy zrealizować w całej pełni. Oprócz naszego przeczucia ważne jest także rozeznanie Kościoła. Tak zwana informacja zwrotna. – Nikt nie zostanie kapłanem, zakonnikiem, czy siostrą zakonną bez wcześniejszego rozeznania i potwierdzenia konkretnych struktur. W powołaniu małżeńskim też byłoby dziwne, gdyby tylko jedna strona rozeznawała, że musi mieć koniecznie tę żonę, czy tego męża. Weryfikacja musi nastąpić na każdej drodze, którą człowiek podejmuje – tłumaczy.

Zanim o. Marian trafił do Wrocławia, był wychowawcą w domu formacyjnym, a dziś ma stały kontakt z młodzieżą akademicką. Wszyscy ludzie stają w końcu przed wyborem swojej drogi życiowej, muszą się nauczyć, jak mówić z Panem Bogiem i jednocześnie dać Mu dojść do słowa. Duszpasterze akademiccy okazują się w tym procesie bardzo pomocni.

Strzał w dziesiątkę!

S. Maria Czepiel ze Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety we Wrocławiu ma dwie prawe ręce – obie wspomagają dwóch opiekunów DA Wawrzyny. Jedna leży na ramieniu ks. Stanisława „Orzecha” Orzechowskiego, natomiast druga wspiera o. Wojciecha Kobylińskiego CMF. Serce ma jedno, całe dla młodzieży. Siostra jest pomocna nie tylko przy rozeznawaniu powołania, leczeniu ran, czy prowadzeniu do Chrystusa przez Maryję. Z powodzeniem nauczy mężczyzn porządku, a kobiety cerowania, czy gotowania barszczu. Trudno wyobrazić sobie Duszpasterstwo bez s. Marii, bo trudno wyobrazić sobie dom bez mamy.

Strzała Amora

- Moje powołanie było bardzo szybkie. Strzała Amora. Nigdy nie myślałam o tym, żeby być siostrą zakonną. Pewnego razu pojechałam na rekolekcje do Sióstr Elżbietanek. Zaprosiła mnie na nie siostra zakonna, której opowiedział o mnie mój dobry znajomy. Wiedział, że przeżywam trudny czas. Na tych rekolekcjach było spotkanie ze Słowem Bożym. Na spotkaniu Bożenka (to moje imię z Chrztu) wylosowała takie Słowo: Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie, nieustannie Cię wychwalają (Ps 84,5). To Słowo przebiło moje serce! Trudno wytłumaczyć dlaczego. Tak samo, jak trudno wytłumaczyć, dlaczego tej kobiecie podoba się właśnie ten mężczyzna. Ja po prostu chciałam być tylko Jezusowa. Na początku to miało być tylko dla mnie, bo chciałam być szczęśliwa, nie myślałam wówczas o tym, żeby Pan Jezus był ze mną szczęśliwy, jednak to Słowo tak do mnie trafiło, że w zasadzie w ciągu kilku dni podjęłam decyzję. Oczywiście, nie wstąpiłam do zakonu w kilka dni, ponieważ byłam studentką Politechniki Wrocławskiej – musiałam uporządkować wszystkie sprawy, pozdawać egzaminy, dokończyć semestr. Kilka miesięcy później pojechałam do Sióstr Elżbietanek na rozeznanie, żeby w ciszy pomyśleć dłużej o takim sposobie życia, bo to było dla mnie jakieś science fiction. Pojechałam w lipcu, w październiku byłam już postulantką w Zgromadzeniu Sióstr Św. Elżbiety. Wstąpiłam 4 października, kiedy wspominamy św. Franciszka z Asyżu. To bardzo droga mi postać. Można by zapytać: to dlaczego nie Siostry Franciszkanki? Dlatego, że św. Elżbieta Węgierska była serdeczną duchową przyjaciółką św. Franciszka. Franciszek do dzisiaj, z racji swojego umiłowania odrzuconych i ubogich oraz swojego osobistego ubóstwa, jest mi jednym z droższych świętych – opowiada s. Maria.

Pod ostrzałem

Kiedy trafia nas strzała Amora, Mars nie pozostaje dłużny. Też wyciąga swoje strzały, ale z pewnością nie są to strzały miłości, raczej strzały zniszczenia i nieprzychylnej ludzkiej opinii. Musimy pamiętać o tym, że w każdym prawdziwym powołaniu napotkamy trudności, bo po drugiej stronie barykady stoi ktoś, kto nie chce, aby Bóg czynił dobro naszymi rękami. Wmawia nam, że się do czegoś nie nadajemy, umniejsza naszą wartość, próbuje oszukać… Dlatego s. Maria uczula na rozeznawanie powołania w oparciu o Słowo, czyli o prawdę.

Celny strzał

Czy istnieje jeden, sprawdzony sposób na rozeznania powołania? Taki, który będzie na 100% trafny? – Muszę rozczarować tych, którzy mają na to nadzieję… Jednak mimo braku gotowej recepty, s. Maria zdradza, co jest istotą tego procesu. - Sercem rozeznawania każdego powołania jest jedno słowo: słuchać. Oczywiście, mowa o Słowie Bożym.

– Ludzie traktują Słowo Boże bardzo rzeczowo, jako kolejną opowiastkę, nic znaczącego, co mogłoby coś wnieść w ich życie. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie rzeczy może zdziałać żywe Słowo Boga w naszym życiu. Ja jestem tego przykładem. Tym, który powołuje, jest Bóg, a jeżeli my nie znamy Jego języka, to jak możemy rozeznać, co On do nas mówi? To tak, jakby próbować zrozumieć, co mówi mój szef w języku chińskim, kiedy ja kompletnie nie rozumiem chińskiego – dodaje Siostra Elżbietanka.

Pokorna służebnico Pana, łamiąca strzały nieprzyjaciela

Zapytałam s. Marię, jakie jest znaczenie kobiet w powołaniu do życia konsekrowanego. Siostra odpowiedziała mi Ewangelią: „Następnie wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które zostały uwolnione od złych duchów i od chorób: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów, Joanna, żona Chuzy, rządcy Heroda, Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały, [udzielając] ze swego mienia”. (Łk, 8, 1-3). – Co jest mieniem kobiety? Kobieta uczy relacji. Zdrowa kobieta uczy więzi, troski o człowieka. Jest ze swej natury nastawiona na drugą osobę, na odpowiedzialność za nią. Mężczyzna jest bardziej zadaniowy. W Ewangelii zarówno te kobiety wymienione z imienia, jak i te bezimienne usługiwały Jezusowi i apostołom, czyli pierwszemu Kościołowi. Usługiwać znaczy kochać. Usługuje się tym, których kochamy. Ja, jako osoba konsekrowana, uczę się usługiwać wszystkim, czyli kochać wszystkich. Wszystkim tym, co posiadam, co zostało mi dane – odpowiada „wawrzynowa siostra duszpasterka”. Myślę, że dużą niewiadomą w rozeznawaniu powołania przez kobiety jest obawa przez niespełnionym pragnieniem macierzyństwa. Siostra poszerzyła nieco mój horyzont. – Nie trzeba fizycznie rodzić dzieci, żeby stać się matką. Dzięki spotkaniom z młodymi ludźmi z Duszpasterstwa (to już 7 lat!) doznałam bólu rodzenia i radości z narodzin.

Przemyślenia Siostry Marii nie mogą być chybione. Ich słuszność możemy poznać po owocach jej posługi zarówno w Duszpasterstwie Akademickim, Apostolacie Młodzieżowo-Powołaniowym prowincji wrocławskiej zgromadzenia, jak i w samym Zgromadzeniu Sióstr Św. Elżbiety. Pamiętajmy o nich, kiedy będziemy celować z Panem Bogiem w dziesiątkę naszego powołania!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież spotka się z rzecznikiem ofiar pedofilii księży

2019-02-19 19:53

ts / Rzym (KAI)

Przed rozpoczęciem w Watykanie szczytu na temat ochrony małoletnich papież Franciszek spotka się z rzecznikiem włoskiej sieci ofiar pedofilii „Rete L’Abuso”, Francesco Zanardim. Prywatne spotkanie z papieżem po środowej audiencji generalnej 48-letni Włoch potwierdził w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Rzymie.

Grzegorz Gałązka

Zanardi jest jednym z założycieli międzynarodowej sieci „Ending Clergy Abuse” (ECA - Stop wykorzystywaniu przez duchownych). Będzie to pierwsze spotkanie z papieżem tego mężczyzny, który jako nastolatek był molestowany seksualnie przez księdza.

W rozmowie z włoskim dziennikiem „ Il Fatto quotidiano” Zanardi zapewnił, że otacza wielkim szacunkiem papieża Franciszka. „Jednak papież napotyka też na duże opory”, zauważył. Jego zdaniem, w walce z pedofilią niewiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich 20 lat, a „w tym czasie wykorzystano seksualnie znaczną liczbę ofiar”.

Rzecznik „Rete L’Abuso” pragnie przedstawić papieżowi żądania ofiar. Jest wśród nich obowiązek zgłaszania przez biskupów przypadków wykorzystywania seksualnego. Poza procesami kościelnymi muszą też być prowadzone procesy w sądach państwowych. Zapowiedział też, że w czasie trwania szczytu w Watykanie ECA zorganizuje w Rzymie spotkania informacyjne oraz demonstracje.

Zanardi przyznał, że zdaje sobie sprawę, z jakim oporem wewnątrz Kościoła musi się spotykać papież Franciszek. Jak zauważył, w czasie tego pontyfikatu sakrę biskupią otrzymało kilku księży, wobec których istnieje podejrzenie, że przemilczeli czyny pedofilii. Nie wymienił przy tym ani nazwisk, ani liczby tych duchownych. „Ten, kto nas zranił, nie jest w niebie, ale na ziemi. Winni są ludzie: księża, którzy nas wykorzystali i wszyscy ci, którzy to tuszowali”, stwierdził Zanardi.

Na 21-24 lutego papież Franciszek zwołał do Watykanu na międzynarodowe spotkanie w sprawie ochrony małoletnich w Kościele katolickim. W konferencji będą uczestniczyć przewodniczący Konferencji Biskupów katolickich oraz Kościołów obrządku wschodniego, a także przełożeni 22 zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, szefowie 14 dykasterii watykańskich oraz ofiary wykorzystywania seksualnego z różnych części świata. Wśród 190 uczestników spotkania będzie też wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem