Reklama

„Perspectiva” - Czwarty numer studiów teologiczno-historycznych

Ks. Bogusław Drożdż
Edycja legnicka 36/2004

Ukazał się czwarty numer legnickich studiów teologiczno-historycznych „Perspectiva”.
Składa się on z 18 artykułów, które zostały przyporządkowane do pięciu obszarów poszukiwań naukowo-badawczych.
Naukowym, ale też i obfitym w przeżycia duchowe wydarzeniem minionego już roku akademickiego był zorganizowany przez Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Legnickiej Kongres Różańcowy. Odbył się w dniach od 2 do 4 października 2003 r. pod hasłem „Kontemplować Chrystusa z Maryją”. Zwołany został przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka z myślą uczczenia ogłoszonego przez Ojca Świętego Jana Pawła II Roku Różańca Świętego, a także dla pogłębienia osobistej i wspólnotowej modlitwy różańcowej. Cykl wykładów w drugim i trzecim dniu Kongresu zaprezentowali: ks. prof. Józef Kudasiewicz - wykład pt. Tajemnice Światła - teologia i życie, o. dr Kazimierz Pęk MIC - Znaczenie „Rosarium Virginis Mariae” dla odnowy pobożności maryjnej, ks. prof. Józef Swastek - Kontemplacja życia Jezusa Chrystusa i Matki Bożej przez rozważanie tajemnic różańcowych w świetle listu apostolskiego Ojca Świętego Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae”. Ten ostatni wykład zamieszczamy w tym numerze naszego czasopisma teologiczno-historycznego „Perspectiva”.
W tym roku Kościół obchodzi 150. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Mając na względzie ten jubileusz, publikujemy w naszych studiach artykuł ks. dr. hab. Bogdana Ferdka poświęcony reinterpretacji tego maryjnego dogmatu.
Zagadnienia biblijne poruszają: Andrzej S. Jasiński OFM - Wystąpienie proroka Ezechiela na tle zbliżającego się upadku Jerozolimy, ks. Jan Klinkowski - Geneza i rozwój kalendarza koptyjskiego, ks. Mariusz Rosik - Marek i Mateusz o Kościele i synagodze.
Z teologii dogmatycznej i duchowości prezentujemy: ks. Bogdan Ferdek - Próby reinterpretacji dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, ks. Jarosław Lipniak - Teologia powszechnego apostolstwa w świetle pism św. Wincentego Pallottiego - prekursora Akcji Katolickiej, ks. Andrzej Siemieniewski - Jan Paweł II o Eucharystii: Prawda i życie, ks. Józef Swastek - Kontemplacja życia Jezusa Chrystusa i Matki Bożej przez rozważanie tajemnic różańcowych w świetle listu apostolskiego Ojca Świętego Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae.
Do zagadnień moralno - społecznych zaliczyliśmy 5 artykułów: ks. Jan Pazgan - Godność, wolność i prawa człowieka, ks. Grzegorz Sokołowski - Bezrobocie w świetle społecznego nauczania Konferencji Episkopatu Polski (La disoccupazione alla luce della lettera sociale della Conferenza Episcopale di Polonia), Anna Sutowicz - Christianitas jako ideał wychowawczy, ks. Bogusław Wolański - Bezrobocie jako wyzwanie dla Kościoła w Polsce, ks. Tadeusz Żurek - Medyczno-psychologiczne aspekty alkoholizmu.
W obszarze teologii praktycznej znajdują się: ks. Stanisław Araszczuk - Główne myśli wprowadzenia do „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, ks. Bogusław Drożdż - Internet w duszpasterstwie Kościoła. Próba sformułowania zasad.
Natomiast z dziedziny historii Kościoła przedstawiamy: ks. Jacek Biernacki - Nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji legnickiej, ks. Władysław Bochnak - Księżna Anna Śląska (1204-1265) - żona, matka, synowa i regentka (część III), Kazimiera Jaworska - Życie i działalność duszpasterska ks. Adama Szczepana Łańcuckiego w latach 1945-1961, ks. Stanisław Kusik - Życie religijne w Strzegomiu w latach 1945-1989.
Druga część periodyku poświęcona recenzjom i omówieniom zawiera 11 pozycji. Pośród nich znajduje się recenzja autorstwa wybitnego człowieka nauki - ks. prof. Stanisława Kowalczyka. Wyrażamy wdzięczność tym wszystkim autorom artykułów i recenzji, którzy zdecydowali się na publikacje swoich materiałów w naszym teologicznym półroczniku legnickiego środowiska. Dziękujemy również tym osobom, które włożyły swój trud i serce w różne prace redaktorsko-wydawnicze. Bez ich udziału te Studia nie mogłyby powstać. Mamy świadomość braku doświadczenia w podjętym dziele, dlatego tym bardziej otwieramy się na wsparcie i podpowiedzi zarówno w zakresie naukowym, redakcyjnym, jak i promocyjno-popularyzatorskim.

Reklama

Chór "Con Spirito" w Krakowie-Łagiewnikach

2019-03-18 23:45

ks. Mateusz Szerwiński

Marzena Jachimowicz
Oprócz samego śpiewania w sanktuarium, modlitwy i spacerów po krakowskim rynku, chór zwiedził także kopalnię soli w Wieliczce i wykonał 3 utwory w kaplicy św. Kingi

W dniach 16-17 marca br. chór „Con Spirito” z parafii pod wezwaniem Ducha Świętego uczestniczył w wyjeździe do Krakowa, którego głównym punktem było śpiewanie na niedzielnej Eucharystii o godz. 7.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Była to Msza święta transmitowana przez TVP 1.

Oprócz samego śpiewania w sanktuarium, modlitwy i spacerów po krakowskim rynku, chór zwiedził także kopalnię soli w Wieliczce i wykonał 3 utwory w kaplicy św. Kingi (na zdjęciu). Chórem od początku jego powstania - czyli od 5 lat - dyryguje pani Małgorzata Szumska. Fakt, iż działający stosunkowo krótko chór ma w swoim repertuarze już ponad 100 poważnych utworów sakralnych, świadczy o wielkiej pasji muzycznej jego członków i dobrej atmosferze, która zachęca do systematycznej pracy wokalnej. W najbliższym czasie chór „Con Spirito” będzie można usłyszeć jeszcze podczas Festiwalu Muzyki Pasyjnej (31 marca, kościół św. Jana Bosko w Lubinie), a także na zakończenie Roku Jubileuszowego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie, 18 czerwca br. Chętnych, by śpiewać w chórze i uczestniczyć w niezapomnianych muzycznych przygodach zapraszamy na próby w każdą środę o godz. 19.00 do Auli Jasnogórskiej przy ul. Bułgarskiej 30 w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

O. Szustak: największa Twoja porażka może być życiodajna

2019-03-19 14:33

luk / Kraków (KAI)

Od niedzieli w parafii pw. NMP z Lourdes w Krakowie trwa wydarzenie pod hasłem „Rekolekcje dla zrozpaczonych”. Prowadzi je znany kaznodzieja, o. Adam Szustak OP.

Archiwum ASK SD
Konferencja z o. Adamem Szustakiem z cyklu „Sympatia Miłość Małżeństwo” na Uniwersytecie Warszawskim, maj 2018 r.

Od dwóch dni dominikanin tłumaczy wiernym, że tylko z Bogiem mogą przetrwać trudne momenty w życiu i że dzięki Jego mocy są w stanie wyjść nawet „z grobu swojej codzienności”. W niedzielę w swoich naukach odniósł się do obecności Mojżesza i Eliasza przy Przemienieniu Pana Jezusa.

Tłumaczył, że prorocy rozmawiali wtedy z Jezusem o Jego śmierci. Zakonnik podkreślił, że obie postaci z jednej strony doświadczyły czegoś strasznie trudnego w życiu - że można próbować coś całe życie osiągnąć i może się to nie udać i że można być w takiej sytuacji, że człowiek nie ma już siły, by pokonywać codzienność. Ale z drugiej strony poszli do nieba i ludzie są przekonani, że „śmierć ich nie dotknęła”.

- To samo wydarzy się z Jezusem. Doświadczy strasznej śmierci, ale ta śmierć Go nie zabije. On wyjdzie ze spotkania z nią żywy! Św. Grzegorz z Nysy pisze o tym, że Mojżesz i Eliasz mieli nauczyć Chrystusa jak się umiera, gdy ma się doświadczenie, gdy coś nie wyszło. I uargumentował to tym, że Bóg nic nie wie o śmierci, bo jest przecież samym życiem - głosił.

O. Szustak mówił przy tym, że tak po ludzku przecież Jezus przegrał i musiał mieć takie doświadczenie na krzyżu. - Skazali Go niesprawiedliwie, wszyscy Go zostawili, był umęczony straszliwie i wydawało się, że nic nie zostało z Jego dzieła. Był nawet przekonany, że Bóg Go opuścił… Był na samym dnie, ale Mojżesz i Eliasz wytłumaczyli Mu, że to nie musi być koniec - uwypuklił.

Następnie, zwracając się do zebranych, ocenił, że pewnie każdy z nich ma poczucie rzeczy, które się kompletnie rozwaliły, rozpadły i nic się nie da się już z nimi zrobić. - Patrzycie wstecz i zastanawiacie się o co chodzi w tym waszym życiu? Ten fragment ewangeliczny wiele nas uczy. Mojżesz jest symbolem tego, że z porażki może powstać coś niezwykłego. Eliasz - że nawet z doświadczenia samego dna, Bóg może wyprowadzić niezwykłe rzeczy. A Jezus z największej porażki wyprowadził największe dobro i zbawienie dla całego świata - wyjaśnił.

Dodał, że nie ma takiej ścieżki i opcji w życiu, że człowiek uniknie trudnych doświadczeń. - Ale jest inna opcja - mimo, że są te straszne rzeczy, to nie muszą one być niszczące i krzywdzące. A wręcz mogą być życiodajne. I tego uczą nas Mojżesz, Eliasz i Jezus - podkreślił.

Z kolei w poniedziałek zakonnik nawiązał do wskrzeszenia przez Jezusa syna wdowy z Nain. Na tej podstawie wyjaśniał zebranym jak Bóg patrzy na każdego człowieka.

- W polskim tłumaczeniu brzmi to tak, że On tą wdowę zobaczył i użalił się, ale w oryginale jest tam napisane, że „odkręciła mu się nerka”. To oznacza, że Jezus w sobie przeżył jej ból. I tak widzi Cię Bóg - pamiętaj o tym, kiedy przychodzi Ci do głowy pytanie: „Czy Pan Bóg naprawdę wie, co się u mnie wydarza?” - powiedział.

Dodał przy tym, że Jezus przeżywa z każdym człowiekiem jego cierpienia. - Bóg każde Twoje trudy doświadcza w sobie. I co więcej, zabiera te nieszczęścia. Jakby tego było mało, On czeka, abyś powiedział Mu, żeby wziął te twoje problemy na siebie. Masz prawo bezczelnie o to Boga poprosić, bo zbawienie polega na tym, że Bóg chce zabrać twoją winę - nauczał dominikanin, wskazując, że to właśnie jest istota zbawienia świata i Boska sprawiedliwość.

Nauk o. Szustaka w ramach "Rekolekcji dla zrozpaczonych" w parafii pw. NMP z Lourdes w Krakowie będzie można wysłuchać jeszcze dzisiaj i jutro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem