Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Zapowiedzi

Oprac. jm
Edycja dolnośląska 36/2004

5 września br., godz. 9.00 w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim Mszę św. odpustową odprawi bp Ignacy Dec.

5 września br., w 65. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy koło Strzegomia odbędzie się Dzień Modlitw w intencji pomordowanych tam więźniów i wszystkich ofiar II wojny światowej. O godz. 13. 00 Mszę św. polową odprawi ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec.

11 września w miejscowości Nove Město nad Metują rozpoczną się XV Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Bądźmy rodziną”. O godz. 12.00 odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. Najświętszej Trójcy. Po nim powitanie Prezydentów Polski i Czech. W programie m. in. wernisaż wystawy twórców polskich w sali ratuszowej, zwiedzanie zabytków miasta.

18-19 września w Wambierzycach odbędzie się XXV Archidiecezjalne Spotkanie Młodzieży z archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej. W programie są konferencje, Eucharystia, procesja, Droga krzyżowa i wieczorem Apel oraz spotkanie z biskupem diecezjalnym.

Od 17 do 19 września w Oleśnicy odbywać się będą VII Dni Europy połączone z Ogólnopolskimi Dniami Pszczelarza. Zaproszono ok. 4000 gości, w tym pszczelarzy z miast partnerskich: Warendorfu (Niemcy), Chrudimia (Czechy) i Januay Clan (Francja). Zaplanowano wykłady poświęcone pszczelarstwu, kiermasz wyrobów pszczelarskich, giełdę minerałów, prezentacje rzemiosła, w tym wikliny, wiele imprez sportowych i artystycznych. Wystąpi Zbigniew Wodecki, aktorzy teatru Kalambur i Piosenki Lwowskiej oraz muzycy związani z festiwalem „Wratislavia Cantans”. Imprezy odbywać się będą w scenerii zamku książąt oleśnickich, na Podzamczu, w bazylice mniejszej, na rynku oraz na placu Zwycięstwa.

23 września rozpocznie się w Lądku Zdroju 10. jubileuszowa edycja Przeglądu Filmów Górskich. W ciągu 3 dni można będzie obejrzeć ok. 30-40 najciekawszych filmów górskich z całego świata. Każdy z filmów prezentowany będzie dwukrotnie, a projekcje odbywać się będą w dwóch salach. Zaprezentowany zostanie blok filmów archiwalnych poświęconych najwybitniejszemu polskiemu himalaiście Jerzemu Kukuczce. Wystąpią zespoły „Voo Voo” i „Sisters”. Do dyspozycji widzów będzie most linowy rozpięty nad amfiteatrem, ścianka wspinaczkowa, sztuczna jaskinia. Będzie też można wspólnie zdobywać Mount Everest metodą sztafetową, wchodząc wielokrotnie na górę Trojak.

Burkina Faso: zamordowano hiszpańskiego kapłana

2019-02-16 14:21

vaticannews / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso zamordowano katolickiego duchownego. Jest nim 72-letni hiszpański salezjanin, który od 37 lat pracował na misjach w Afryce.

Senlay/pixabay.com

Ks. Antonio César Fernández wraz ze współbraćmi wracał do swej wspólnoty w stolicy kraju Wagadugu. Kilkadziesiąt kilometrów od południowej granicy kraju ich samochód został zatrzymany przez dżihadystów. Ks. Antonio został oddzielony od pozostałych pasażerów i zamordowany. Sprawcy mordu uciekli. Mówi się także o zabiciu czterech pograniczników.

Morderstwo to wpisuje się w falę przemocy, której doświadczają mieszkańcy Burkina Faso. Od pewnego czasu siły bezpieczeństwa walczą tam z dżihadystami, którzy działają także na terenie Mali i Nigru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Tomasz Kozłowski: obraz Matki Bożej Jasnogórskiej pochodzi z Bełza na Ukrainie

2019-02-17 09:13

pab / Warszawa (KAI)

O Madonnach dawnej archidiecezji lwowskiej mówił Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie podczas prelekcji wygłoszonej w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Badacz historii Kresów przytoczył dzieje obrazów, które przez lata przyjmowały kult na terenie dawnej Rzeczpospolitej. Przypomniał, że czczony na Jasnej Górze słynny wizerunek Matki Bożej pochodzi z Bełza, znajdującego się obecnie na Ukrainie, zaledwie 4 km od granicy z Polską.

Prelekcja Tomasza Kozłowskiego byłą swego rodzaju pielgrzymką do dawnych miejsc kultu maryjnego na Kresach wschodnich. Rozpoczął od obrazu Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej. To przed jej obliczem król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. złożył śluby, oddając Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Boskiej, którą nazwał Królową Korony Polskiej. Wzorując się na tym wydarzeniu, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński napisał tekst Ślubów Jasnogórskich, które episkopat Polski wraz z wiernymi złożył 26 sierpnia 1956 r.

Obecnie oryginał tego obrazu znajduje się w skarbcu na Wawelu, natomiast jego dwie wierne kopie przyjmują cześć w konkatedrze w Lubaczowie i w archikatedrze we Lwowie.

Następnie Kozłowski przedstawił obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, który – jak przypomniał – pochodzi z Bełza, jednego z najstarszych grodów Ziemi Czerwieńskiej. – Książę Władysław Opolczyk w 1382 roku wywiózł, już wówczas słynący cudami obraz Czarnej Madonny, umieszczony na bełskim zameczku, na Jasną Górę. Od tego czasu kojarzymy go niemal wyłącznie z Częstochową i Jasną Górą – mówił. – Gdybyście przeprowadzili państwo ankietę na ulicach polskich miast, to nikt by nawet nie wpadł, że Czarna Madonna gdzieś z Kresów pochodzi – dodał.

– Jeszcze na początku XX wieku na ryngrafach, medalikach, pamiątkowych medalach umieszczano informację o bełskiej proweniencji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ale od roku 1951, odkąd Bełz nie znajduje się już w granicach Rzeczypospolitej, związek terytorialny Matki Bożej Częstochowskiej z tą częścią ziem dawnej Rzeczpospolitej, była nader rzadko przypominana – przyznał.

Prelegent przypomniał też legendę, według której namalowanie obrazu przypisuje się św. Łukaszowi Ewangeliście, który wizerunek Maryi miał wymalować na blacie stołu w Jej domu w Nazarecie. Dopiero potem obraz został przeniesiony do Konstantynopola, a potem na Ruś Halicką i do Bełza, a stąd wreszcie na Jasną Górę.

Koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa opowiedział także o Matce Bożej Sokalskiej, który był jednym z najstarszych wizerunków maryjnych czczonych w Polsce. Oryginalnie namalowany na desce cyprysowej na wzór obrazu częstochowskiego, powstał w latach 90. XIV wieku. Przed nim modlił się m.in. król Jan III Sobieski. 8 września 1724 r. obraz Matki Bożej Sokalskiej został ukoronowany. W 1843 r. oryginalny obraz spłonął w pożarze kościoła i zabudowań klasztornych. Oficjalna kopia została koronowana i obecnie znajduje się w Hrubieszowie, gdzie erygowano Sanktuarium Marki Bożej Sokalskiej.

Kozłowski mówił także o Jazłowcu, gdzie marmurowy posąg Matki Bożej koronowano w lipcu 1939 roku; klasztorze dominikanów w Podkamieniu, w którym przed wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej klękali polscy królowie i świątyni dominikanów w Czortkowie, gdzie znajdował się obraz Matki Bożej Różańcowej. Opowiedział także o wizerunku Matki Dobrej Drogi czczonej w Kochawinie koło Stryja oraz Matki Boskiej Łaskawej, będącej kopią Madonny Częstochowskiej, z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie.

Wszystkie te obrazy cieszyły się dużym kultem do XX wieku. Najtragiczniejsza w skutkach była II wojna światowa. Po zmianie granic, wizerunki maryjne z dawnej archidiecezji lwowskiej zostały przewiezione do Polski i umieszczone w kościołach w różnych regionach kraju.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa Stanisława Szarzyńskiego pt. „Pamięć i Wiara. Kościoły na Kresach dawnej Rzeczypospolitej”.

Organizatorami prelekcji byli: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem