Reklama

Parafia Mariacka w Chełmie

Ogród Matki Bożej

Tadeusz Boniecki
Edycja lubelska 36/2004

Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie wraz z otoczeniem staje się coraz piękniejsza. Pielgrzymi odwiedzający Górę Chełmską będą mogli już niedługo podziwiać i modlić się w jedynym w Polsce Ogrodzie Różańcowym. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest proboszcz parafii Mariackiej i zarazem kustosz sanktuarium maryjnego na Górze Chełmskiej, ks. inf. Kazimierz Bownik.

„Byłem świadomy od zawsze, że sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej musi mieć jednocześnie zaplecze, nie tylko socjalne w postaci Domu Pielgrzyma czy też odpowiednich salek, ale również zaplecze modlitewne. Najpiękniejszy nawet kościół z cudownym obrazem czy statuą nie będzie przyciągał pielgrzymów na dłużej. Właśnie w naszym sanktuarium, choć tak bogatym historycznie i posiadającym piękny obraz Matki Bożej, takiego miejsca brakowało. A teren mamy duży i wyjątkowo ciekawie ukształtowany” - mówi ks. Kazimierz Bownik. Na Górze Chełmskiej istnieje skromna Droga Krzyżowa. Budowa Chełmskiej Kalwarii to bardzo trudna i kosztowna inwestycja i na jej realizację trzeba trochę poczekać. Ponadto dotychczas nie było żadnego miejsca do kontemplacji tajemnic Matki Bożej. Przez ponad dwadzieścia lat parafia nie mogła realizować takiego projektu, ponieważ najpierw musiała zatroszczyć się o renowację zabytkowych obiektów, tworzących kompleks budowli sakralnych Góry Chełmskiej. Dzięki niezwykłej determinacji i operatywności ks. inf. Bownika udało się wreszcie te obiekty zabezpieczyć przed ruiną.
Na zagospodarowanie czekał spory plac, będący niegdyś podwórzem klasztoru Bazylianów. Obszar ten należał jednak do wyjątkowo zdewastowanych. Przez wiele powojennych lat korzystali z niego lokatorzy, którzy zamieszkiwali w pobazyliańskim budynku. Po ich eksmisji trzeba było coś z tym terenem zrobić. Proboszcz, ks. inf. Kazimierz Bownik, bardzo długo prowadził rozmowy na temat zagospodarowania tego miejsca. „Dopiero lektura książki pt. Listy z Nowego Yorku, będącej wspomnieniami mojego przyjaciela i byłego wikariusza parafii Mariackiej w Chełmie, ks. Ryszarda Kopra, nasunęła mi pewien pomysł” - opowiada ks. Bownik. „W rozdziale zatytułowanym Pani Long Island wyczytałem o niezwykłym różańcu istniejącym na jednym ze wzgórz na tej wyspie (okręg Nowego Yorku). Jest to różaniec, który tworzą pięknie utrzymane krzewy. Ludzie medytują tam poszczególne tajemnice różańca. Natychmiast napisałem do ks. Ryszarda, aby mi przysłał kilka zdjęć z tego różańcowego wzgórza” - wspomina ks. Bownik. Po otrzymaniu i obejrzeniu zdjęć Ksiądz Proboszcz podjął decyzję o powstaniu podobnego różańca obok bazyliki chełmskiej. Swoje kroki skierował do Biura Konserwatora Zabytków. Pomysł skonsultował z kierownikiem placówki chełmskiej, mgr Stanisławą Rudnik, której projekt bardzo się spodobał. Jednak droga od pomysłu do powstania Ogrodu Różańcowego była bardzo długa. Pierwszymi pracami, jakie podjęto na placu, była naprawa okalającego go parkanu oraz rozebranie starych komórek i wyrównanie nawierzchni przez nawiezienie ziemi. Wszystkie roboty wymagały wielkiego nakładu sił i środków. Aby je wykonać potrzebny był stosowny sprzęt, którym parafia nie dysponowała. Z życzliwą pomocą przyszedł prezydent Chełma, Krzysztof Grabczuk oraz prezes MPGK w Chełmie, Eugeniusz Wójcik. Wykonania projektu zagospodarowania placu podjęła się inż. Małgorzata Leśniewska. Jak sama mówi, przy opracowywaniu projektu „zielonego” różańca zawsze towarzyszyła jej modlitwa. Po wielu tygodniach prac dokument był gotowy. Ksiądz Proboszcz był pozytywnie zaskoczony propozycją zastosowanych rozwiązań.
Różaniec oplata w całości plac tajemnicami części radosnej i bolesnej. Części: światła i chwalebna to dwa serca, zbliżone do siebie w piękny sposób. Przy specjalnie uformowanych alejkach rosną już posadzone krzewy. Krzyż jest ułożony z bukszpanu, który będzie w przyszłości odpowiednio strzyżony. Ojcze Nasz stanowią krzewy cisów, a Zdrowaś Maryjo - tuje. Cisy będą strzyżone stożkowo, tuje zaś uformowane w kule. „Chcielibyśmy również, aby poszczególne tajemnice miały swoje kolory” - dodaje ks. inf. Bownik. I tak w części radosnej rośliny będą kwitły na biało, zieleń będzie towarzyszyła tajemnicom światła. W sercu stanowiącym te tajemnice nie ma krzewów, jest tylko rosnąca trawa. Przy piątej tajemnicy światła stanie ołtarz, przy którym grupy pielgrzymkowe będą mogły odprawić Mszę św. Natomiast część bolesna będzie utrzymana w kolorze czerwonym. Przy tajemnicy pierwszej rosną już drzewa oliwne, przy drugiej - berberysy w formie biczów, zaś dalej jest duża plama z berberysów, stanowiąca jakby płaszcz szkarłatny i kolejny rodzaj tych krzewów w kształcie cierniowej korony. Później są już tylko głazy usytuowane przy tajemnicy czwartej i piątej. Na końcu tajemnic bolesnych został umieszczony dębowy krzyż, znakomicie korespondujący z całym placem. Tajemnice chwalebne będą w kolorze złotym. Tworzyć go będą żonkile, tulipany, forsycje, róże. W amerykańskim różańcu poszczególne tajemnice są znaczone mosiężnymi tablicami; w chełmskim obrazy tajemnic wykonano techniką komputerową, ale na wzór amerykański zamówiono już tablice z brązu w pracowni kowalstwa artystycznego Stanisława Stopyry.
Mówiąc o ludziach, którzy tworzyli Ogród Różańcowy, trzeba na pierwszym miejscu wymienić pracowników MPGK: prezesa mgr. Eugeniusza Wójcika, inż. Andrzeja Muchę, inż. Elzbietę Banaszak i wielu pracowników zieleni, kierowców, operatorów. Swoich sił i bezinteresownego zaangażowania przy realizacji projektu nie szczędził inż. Franciszek Dobruk. Parafia Mariacka jest także bardzo wdzięczna Andrzejowi Mazurowi, wójtowi gminy Sawin, za nieodpłatne przekazanie materiału piaskowo-żwirowego na alejki Ogrodu. Pomocy nigdy nie odmawiali parafianie, którzy na apel ks. inf. Bownika szczególnie chętnie i licznie zgłaszali się do pracy. A wszystko dla Matki Bożej Chełmskiej i pątników, którzy przychodzą na Górę Chełmską, aby modlić się i prosić o potrzebne łaski.

Program uroczystości odpustowych w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej
7 - 8 września 2004

7 września (wtorek)
godz. 16.00-17.30 Przybycie i powitanie pieszych pielgrzymek
godz. 17.30 Nabożeństwo maryjne
godz. 18.00 Ingres księży biskupów
Msza św. z kazaniem Księdza Biskupa,
modlitwy prywatne
czuwanie młodzieży:
godz. 21.00 Apel Jasnogórski
godz. 21.30 Droga Krzyżowa po Kalwarii Chełmskiej
godz. 22.30 Czuwanie przy Krzyżu III Tysiąclecia
godz. 24.00 Pasterka maryjna - koncelebrują księża rodacy

Reklama

8 września (środa)
godz. 1.30 Różaniec fatimski
godz. 5.30 Godzinki
godz. 6.00 Prymaria z homilią - koncelebrują miejscowi duszpasterze
godz. 7.00 Msza św. z homilią
godz. 8.00 Msza św. z homilią
godz. 9.00 Msza św. dla rodzin z błogosławieństwem małych dzieci przez księży biskupów
godz. 10.30 Program słowno-muzyczny
godz. 11.00 Suma pontyfikalna z kazaniem Księdza Biskupa, poświęcenie wieńców dożynkowych i procesja eucharystyczna
godz. 16.00 Msza św. dla dzieci szkolnych z poświęceniem tornistrów i przyborów szkolnych
godz. 17.00 Program słowno-muzyczny - Jan Budziaszek
godz. 18.00 Msza św. z kazaniem Księdza Biskupa kończąca uroczystość

Mottem tegorocznych przygotowań i całego odpustu będą słowa Chrystusa, przywoływane często przez Ojca Świętego Jana Pawła II, zwłaszcza w czasie pielgrzymki do Szwajcarii: „Wstańcie i chodźmy”. Głównym kaznodzieją będzie bp Mariusz Leszczyński z Zamościa. W odpuście wezmą udział wszyscy lubelscy biskupi z abp. Józefem Życińskim.

Zmarła s. Józefa Słupińska. Miała 107 lat

2019-02-21 15:35

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo poleca modlitwom i pamięci w Ofierze Mszy Świętej śp. Siostrę Józefę SŁUPIAŃSKĄ szarytkę zmarłą w Domu Prowincjalnym w Warszawie 20 lutego 2019 roku w 107. roku życia, 85. powołania - ur. 12 marca 1912 r. w Wieluniu - ofiarna pielęgniarka z Powstania Warszawskiego, zasłużona w kształceniu pokoleń sióstr pielęgniarek, uhonorowana wieloma odznaczeniami pielęgniarskimi - polskimi i światowymi, a w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb odbędzie się 25 lutego 2019 r. (poniedziałek)

O godz. 11:30 - Modlitwa różańcowa

godz. 12.15 - Msza Święta pogrzebowa

w Kaplicy Domu Prowincjalnego w Warszawie;

następnie wyjazd na cmentarz na Powązki.

Wszechmogący Boże, zmarła siostra Józefa dążyła do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłowała, spraw, aby się radowała, gdy się ukażesz w chwale, i razem ze swoimi siostrami miała udział w szczęściu wiecznym. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Inni o śmierci S. Józefy Słupiańskiej

stacja7. Zobacz

Facebook

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kuria diecezji opolskiej odnosi się do raportu Fundacji Nie Lękajcie Się

2019-02-21 19:10

diecezja.opole.pl, dg / Opole (KAI)

"Przedstawiona została sprawa byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K. Odnosząc się do treści tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że podano w niej wiele nieprawdziwych informacji" - pisze rzecznik kurii diecezji opolskiej, ks. Joachim Kobienia. Publikujemy treść jego oświadczenia.

Daviidos/pl.wikipedia.org
Katedra Świętego Krzyża w Opolu od strony wschodniej

W opublikowanym przez fundację „Nie lękajcie się” z datą 19 lutego 2019 r. „Raporcie nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych” na s. 22-23 przedstawiona została sprawa byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K. Odnosząc się do treści tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że podano w niej wiele nieprawdziwych informacji:

- Od momentu zgłoszenia sprawy w kurii diecezjalnej Biskup Opolski informował rodzinę pokrzywdzonego o możliwości zgłoszenia przestępstwa do prokuratury, jednakże wyraźną wolą najbliższych było zachowanie daleko idącej dyskrecji w tej sprawie ze względu na dobro pokrzywdzonego. Z tego powodu o całej sprawie nie został poinformowany proboszcz parafii, który uznał, że przyczyną nagłego odwołania wikarego z parafii były jego rzeczywiste problemy zdrowotne. Kiedy 13 lipca 2017 r. wprowadzony został prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich, na początku sierpnia 2017 r. przedstawiciele biskupa zgłosili sprawę do prokuratury.

- Wobec sprawcy przestępstwa zostały natychmiast wyciągnięte konsekwencje kanoniczne: został odsunięty od posługi duszpasterskiej w parafii, zaś na polecenie Kongregacji Nauki Wiary zostało przeprowadzone postępowanie kanoniczne w wyniku którego w 2015 r. został on wykluczony ze stanu kapłańskiego. Nieprawdą jest również, że biskup ukrywał sprawcę przenosząc go do innej parafii i starał się go w jakikolwiek sposób chronić.

ks. Joachim Kobienia rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem