Reklama

Maryjne znaczki

Piotr Klejny
Edycja lubelska 36/2004

Od 11 lat co roku Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczki z różnymi wizerunkami Matki Bożej. Długi cykl wydawniczy nazywa się Sanktuaria Maryjne. Rozpoczęcie emisji najczęściej następuje w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na pierwszym znaczku (jednym z dwóch wprowadzonych do obiegu w 1993 r.) z okazji 300-lecia kościoła w Świętej Lipce umieszczono wizerunek Matki Bożej Świętolipskiej. Do 2003 r. na znaczkach przedstawiono 20 ważnych dla Polaków wizerunków Matki Bożej (m. in. Matkę Bożą Kalwaryjską z bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Madonnę Sejneńską z sanktuarium maryjnego w Sejnach i Matkę Bożą Ludźmierską - Królową Podhala z bazyliki mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ludźmierzu). W 1998 r. poza cyklem wydano znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Tęskniącej z kościoła św. Elżbiety w Warszawie-Powsinie z okazji koronacji obrazu, a rok później dwa znaczki z wizerunkami Matki Bożej Zwycięskiej Kozielskiej i Matki Bożej Katyńskiej - patronki polskich jeńców pomordowanych na Wschodzie. Wydając te znaczki, Poczta Polska chce upamiętnić istotne dla naszego narodu obiekty i miejsca maryjnego kultu oraz ważne wydarzenia z polskiej historii, kiedy to Polacy szukali orędownictwa u Maryi.
14 sierpnia br. Poczta wprowadziła nową serię w cyklu Sanktuaria Maryjne. Jest ona imponująca, ponieważ składa się z 17 znaczków. Wśród przedstawionych wizerunków znajduje się m.in. obraz Matki Bożej Jasnogórskiej i Matki Bożej Piekarskiej z Piekar Śląskich. Powód do dumy mają także lublinianie. Jeden ze znaczków poświęcono bowiem koronowanemu wizerunkowi Matki Bożej Płaczącej. Zgodnie z tradycją, podczas tzw. pierwszego dnia obiegu (FDC - First Day Cycle), a więc 14 sierpnia, do zakupionych znaczków dołączano koperty FDC. Listy można w nich wysyłać do 10 września br. Znaczkowi z Matką Bożą Płaczącą towarzyszy koperta przedstawiająca fragment odnowionej archikatedry. Natomiast na pamiątkowym okolicznościowym datowniku, stosowanym 14 sierpnia w Urzędzie Pocztowym Lublin 1 przy Krakowskim Przedmieściu 50, umieszczono koronę nałożoną Matce Bożej podczas koronacji Cudownego Obrazu.
Każdy seryjny znaczek ma wartość 1,25 zł, a więc przeznaczony jest do kartek pocztowych i listów zwykłych ekonomicznych. Znaczki wydano w formacie 31,25 na 39,5 mm po 650 tys. sztuk każdy. Z okazji ich wprowadzenia do obiegu dyrektor generalny Poczty Polskiej, Tadeusz Bartkowiak, wyraził nadzieję, że prezentowane walory filatelistyczne będą cennym uzupełnieniem wielu kolekcji. Teraz „maryjna” seria liczy już 37 znaczków i może ucieszyć nie tylko wytrwałego kolekcjonera, ale każdego czciciela Matki Bożej.

Reklama

Bp Czaja: Z całego serca przepraszam

2019-03-21 19:58

Drogi Panie Dariuszu,

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

zwracam się do Pana tą drogą, ponieważ nie mam innej możliwości, a chcę się odnieść do słów Pana, które za pośrednictwem mediów skierował Pan w moją stronę.

Mój sekretarz i zarazem rzecznik Kurii Diecezji Opolskiej, ks. Joachim Kobienia wyjaśnił kolejny raz niektóre kwestie poruszone w Pana wypowiedzi. Mógłbym i ja, jeszcze coś dodać, ale nie to jest moim zamiarem.

Gorzkie słowa, jakie Pan skierował, wraz z mamą, w moją stronę, staram się zrozumieć i odczytuję je jako wyraz ogromnego bólu i cierpienia, i wielkiej traumy, które są pochodną straszliwego czynu pedofilii, którego dopuścił się wobec Pana, ks. Mariusz. Do tego doszły jeszcze rany związane z sytuacją w parafii, zwłaszcza niezrozumiała dla Pana modlitwa o zdrowie dla sprawcy. Chodzi o sytuację, która powstała jako nieprzewidziany rezultat obranej drogi dyskrecji, którą w dobrej wierze podjąłem, na prośbę Pana mamy. Jest mi bardzo przykro z tego powodu!

Z całego serca przepraszam Pana, podobnie jak w naszym pierwszym spotkaniu i w liście pasterskim, za to, czego dopuścił się wobec Pana ks. Mariusz. Przepraszam za wielką krzywdę, którą Panu wyrządził dopuszczając się przestępstwa pedofilii. Przykro mi też, że podjęta droga dyskrecji przysporzyła Panu, jeszcze więcej bólu i cierpienia.

Panie Dariuszu, boleję także bardzo nad stanem Pańskiego zdrowia i zarówno Panu, jak i mamie, oferuję konieczne wsparcie dla powrotu do pełni sił.

Szkoda, że odwołał Pan spotkanie, o które Pan prosił w środę popielcową. Być może udałoby się uniknąć tego wielkiego napięcia, które powstało. Ufam jednak, że Pan zachce się ze mną spotkać. Zawsze jestem gotów na takie spotkanie, w czasie którego mógłbym jeszcze raz, bardzo osobiście, Pana przeprosić. Niech Pan Bóg ma Pana w szczególnej opiece i uzdrowi wszelkie rany.

+ biskup Andrzej Czaja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świdnica: 15-lecie ustanowienia diecezji

2019-03-23 16:16

ako / Świdnica (KAI)

W katedrze świdnickiej, 23 marca, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przewodniczył Mszy św. z okazji XV rocznicy ustanowienia diecezji świdnickiej i święceń biskupich oraz ingresu bp. Ignacego Deca. Eucharystia była okazją do dziękczynienia za 15 lat istnienia diecezji. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu biskupów oraz kilkudziesięciu kapłanów. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Na diecezjalny świdnicki jubileusz chcemy patrzeć oczyma wiary, to znaczy oczyma oświeconymi przez Boże objawienie, wyrażone w dzisiejszej liturgii. Zatem w światłach i blaskach słowa Bożego i słowa Kościoła pragniemy uroczyście świętować dzisiaj świdnicki jubileusz, który nie jest tylko wymysłem ludzkim, lecz wolą samego Boga – mówił podczas homilii abp Pennacchio.

Nuncjusz apostolski apelował, by młodemu pokoleniu przekazywać dziedzictwo wiary. - Przeżywany świdnicki jubileusz skłania nie tylko do pogłębionej refleksji nad dziedzictwem tego Kościoła, ale do świadomości, iż bez pamięci o przeszłości nie może być mowy o przyszłości. Jest to swoiste dziedzictwo, przy którym Kościół Świdnicki winien trwać i je kontynuować. Oby kiedyś przyszłe pokolenia mogły powiedzieć o nas, nie zmarnowaliśmy dziedzictwa wiary – mówił abp Salvatore Pennacchio.

W uroczystości udział wzięli: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Józef Kupny, bp Andrzej Siemieniewski, bp Ignacy Dec, bp Adam Bałabuch, abp Marian Gołębiewski, bp Stefan Cichy, bp Paweł Socha, bp Marek Mendyk, bp Włodzimierz Juszczak, bp Waldemar Pytel, kanonicy kapituł kolegiackich archidiecezji wrocławskiej, przedstawiciele parlamentu i rządu, przedstawiciele władz samorządowych, prezydenci i burmistrzowie miast z terenu diecezji, przedstawiciele służb mundurowych oraz wierni z terenu całej diecezji.

- Cieszymy się, że tak wiele osób przybyło do naszej katedry, by włączyć się w dziękczynienie Panu Bogu i ludziom. Im więcej nas, tym dajemy Panu Bogu większą radość i uwielbienie Boga jest pełniejsze. Jesteśmy wdzięczni, że na nasze dziękczynienie przybył przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio – mówił bp Ignacy Dec.

Z okazji jubileuszu premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników uroczystości, który odczytał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Dziękuję za pracę wychowawczą, jaką pełnią duchowni wśród wiernych. Za nauczanie wartości, wszelkie działania na rzecz rodziny i osób potrzebujących. Dziękuję księdzu biskupowi za pracę duszpasterską i nieprzerwane prowadzenie diecezji od początku jej istnienia - napisał premier.

Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował chór „Exultet” i chór WSD w Świdnicy pod dyrekcją Marty Monety przy akompaniamencie Jakuba Monety.

Diecezję świdnicką powołał do istnienia Ojciec Święty Jan Paweł II, realizując założenia bulli “Totus Tuus Poloniae Populus”, dnia 24 lutego 2004 r. Dekret erygujący diecezję wszedł w życie 25 marca 2004 r. Pierwszym biskupem świdnickim jest bp Ignacy Dec, biskupem pomocniczym jest bp Adam Bałabuch. Patronem diecezji jest św. Stanisław Biskup i Męczennik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem