Reklama

Małkinia

I Festiwal Ludowy Kurpi i Podlasia

Mirosław Dylewski
Edycja łomżyńska 36/2004

To już nie blues a folklor? - słychać było w Małkini na kilka dni przed festiwalem. Mieszkańcy z niedowierzaniem patrzyli na trwające przygotowania do kolejnej dużej imprezy plenerowej na nadbużańskich łęgach. Czy w Małkini, tej niespełna 6-tysięcznej miejscowości, można zorganizować w ciągu jednego roku aż dwa duże festyny?
Okazało się, że można. Tym razem głównym organizatorem trwającej od rana do wieczora imprezy nad Bugiem była „Fundacja na Wsi” - Europejskie Centrum Promocji Kultury, Sztuki i Ochrony Przyrody Kurpi i Podlasia przy współudziale Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury w Małkini.
- Głównym celem, jaki przyświecał nam przy organizacji tego festiwalu była szeroko pojęta promocja tych dwóch, zdawałoby się obcych sobie regionów, za pomocą plenerowych koncertów ludowych artystów, jarmarków i targów, wystawy twórczości regionalnej - powiedział nam Michał Salamon, prezes „Fundacji na Wsi”. - Na naszym festiwalu chcieliśmy połączyć, i połączyliśmy, dwa „światy” - estrady i warsztatu, co dało zarówno artystom, jak i twórcom ludowym wielką szansę zaprezentowania swoich umiejętności oraz możliwości podzielenia się tradycją, w której wyrośli i którą kultywują.
Podczas blisko 14-godzinnego festynu na scenie i na wystawowych stoiskach wokół estrady zaprezentowało się ponad 300 ludowych artystów. Można było zobaczyć m.in. „Wiśniewiaków” z Wiśniewa, podlaskiego „Janka Muzykanta” - Mieczysława Borkowskiego, zespół „Myszyniec”, „Nasza Kurpiowszczyzna” - ludowy zespół młodzieżowy z Myszyńca, „Jarzębina” z Broku, śpiewaczą grupę kobiet „Puszcza Zielona”, „Carniaków” z Czarni z prowadzącym zespół Witoldem Kuczyńskim, „Krasnosielską Kapelę Podwórkową”, Kapelę z Repek i „Repkowiaków”, „Kapelę Drężków”, Kabaret „Pięta” z Krasnosielca, rodzimy zespół ludowy „Małkinianka”, a także „Sadowianki” z Sadownego. Można było obejrzeć wspaniały występ najbardziej znanej i utytułowanej artystki ludowej w Polsce, Apolonii Nowak, pobawić się wspólnie z Jerzym Ofierskim - legendarnym Sołtysem Kierdziołkiem. Na wystawowych stoiskach można było zapoznać się z ludową twórczością terenów Kurpi i Podlasia, skosztować i kupić wspaniałego miodu z terenu „Zielonych Płuc Polski”, posmakować m.in. chleb i skosztować innego ludowego jadła.
- Dzięki temu festiwalowi wymieniłam się swoimi doświadczeniami z innymi artystami, wiem, np. że powinnam się zgłosić do jakiegoś stowarzyszenia artystów ludowych, które pomaga początkującym twórcom - powiedziała nam jedna z festiwalowych twórczyń. - Bardzo mi się tutaj podoba i dziękuję organizatorom, że zorganizowali tak wspaniałą imprezę i zaprosili tylu cudownych ludzi do Małkini, na krańce Kurpiowszczyzny i Podlasia. Chwała im za to. Nie spodziewałam się, że zbiorę tutaj tyle zamówień na swoje wyroby. Już teraz wiem, że w przyszłym roku również się tutaj pojawię.
Przez cały dzień mieszkańcy Małkini i okolic mieli okazję obcować z prawdziwą kulturą swojego regionu zwiedzając wystawowe stoiska przy dźwiękach płynącej non-stop ze sceny muzyki ludowej. Była to prawdziwa uczta, zarówno dla uszu, wzroku, smaku, jak i dotyku oraz węchu. Na zakończenie dnia na scenę wszedł zespół grający muzykę country - „Lonstar Band”, który swoimi przebojami wprowadził w miły nastrój wszystkich gości i uczestników festiwalu. Było to spokojne i bardzo przyjemne zakończenie pełnego wrażeń upalnego dnia.
- Festiwal stał się oficjalną inauguracją działalności naszej fundacji - powiedział Michał Salamon. - Już w tej chwili zaczęliśmy planować przyszłoroczną imprezę, też w Małkini. Chcielibyśmy z tego przeuroczego miejsca zrobić kolejną festiwalową miejscowość na mapie Polski. Małkinia leży na pograniczu dwóch regionów i wspaniale nadaje się na „ludowe” Opole, Mrągowo, Kołobrzeg czy Sopot. Dojazd z Warszawy czy Białegostoku jest prawie idealny - to tylko 100 km od tych miast. Ludzie są tu bardzo przychylni, a miejsca do organizowania plenerowych imprez nie brakuje.

Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Olszewskiego

2019-02-15 11:56

wpolityce.pl

W piątek rano do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przywieziono trumnę z ciałem b. premiera Jana Olszewskiego. Hołd zmarłemu oddali m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Twitter

Żałoba narodowa po śmierci Jan Olszewskiego rozpoczęła się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę.

W porannej uroczystości w KPRM poza przedstawicielami rządu, prezydenta oraz parlamentu udział wzięła też rodzina zmarłego.

Trumnę z ciałem Jan Olszewskiego do budynku kancelarii premiera wnieśli m.in. Antonii Macierewicz i Piotr Naimski. Następnie została ona przejęta przez żołnierzy i ustawiona w hallu KPRM.

Hołd zmarłemu oddali m.in.: premier Mateusz Morawiecki, szefowa kancelarii prezydenta Halina Szymańska, lider PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, a także ministrowie.

Następnie do księgi kondolencyjnej wpisali się m.in. prezes PiS, wicepremier Gliński, szef KSRM Jacek Sasin, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

Jak wynika z harmonogramu uroczystości pogrzebowych trumna Jana Olszewskiego będzie wystawiona w hallu KPRM w piątek i hołd zmarłemu będzie można oddać między godz. 10 a 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: prof. Bogdan Chazan laureatem Nagrody im. Jerzego Ciesielskiego

2019-02-15 19:37

led / Kraków (KAI)

Prof. Bogdan Chazan, znany ginekolog i położnik, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Redakcja Tygodnika Rodzin Katolickich "Źródło" i fundacja "Źródło" przyznaje wyróżnienia osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodzin. Nagrodę wręczono dziś na Politechnice Krakowskiej.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Ogłoszenie postanowienia Kapituły nastąpiło w sali senackiej Politechniki Krakowskiej, której absolwentem i pracownikiem był sługa Boży Jerzy Ciesielski.

Abp Marek Jędraszewski powiedział podczas uroczystości, że człowiek nie może zapominać, że jego życie jest oddaniem czci Bogu. Zwracał uwagę, że jako ludzie jesteśmy stróżami życia drugiego człowieka. - Jeżeli czuję odpowiedzialność za los drugiego, to dopiero wtedy jestem prawdziwie człowiekiem - mówił.

Metropolita krakowski podkreślił, że współczesna kultura wymusza na człowieku postawę obojętności, a to dzieje się już na przestrzeni języka i słów, które określają go jako „zlepek komórek”, „zygotę”, czy „płód”.

Zwracając się do laureata, arcybiskup podziękował mu za bycie świadkiem życia. – Sfera obojętności na los drugiego człowieka poszerza się. Dlatego dziękuję Panu za to, że uczy nas Pan nieobojętności, a dla wielu środowisk jest Pan wyrzutem sumienia - powiedział abp Jędraszewski.

Prof. Chazan podkreślił, że przyjmuje nagrodę również w imieniu wszystkich młodych pracowników medycznych – lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy niestrudzenie walczą o ludzkie życie, przypłacając to wieloma trudnościami i przykrościami. Dodał, że na dyrektorów szpitali i na ordynatorów oddziałów spadła odpowiedzialność za dobre imię placówek, w których pomaga się chorym i broni się każdego życia.

– Po co lekarzowi sumienie? Po to, aby w codziennej pracy wyraźnie odróżnić dobro od zła. Po to, aby widzieć problemy takie, jakie w rzeczywistości są. Aby skutecznie wybronić się przed zniewalającym działaniem i zawieraniem kompromisów, godzących w wolność sumienia - mówił prof. Chazan.

Profesor przypomniał, że przedmiotem troski lekarza powinno być również sumienie pacjenta. Podał przykład rodziców starających się o dzieci, na których często wywiera się wpływ, proponując im niezgodne z sumieniem metody leczenia niepłodności. Zauważył, że zmieniła się relacja lekarza z pacjentem, która w dzisiejszych czasach bardziej przypomina kontrakt.

Prof. Bogdan Chazan to ginekolog i położnik, obrońca życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a także promotor zmian w polskim położnictwie, ukierunkowanych na potrzeby rodziny. Przez wiele lat pracował w Instytucie Matki i Dziecka, a w latach 2004-2014 kierował ginekologiczno-położniczym Szpitalem Specjalistycznym im. św. Rodziny w Warszawie.

Był członkiem Rządowej Rady Ludnościowej i członkiem Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Przewodniczył radzie ginekologów katolickich MaterCare International. Jest zastępcą prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich i konsultantem w dziedzinie położnictwa i ginekologii w Województwie Świętokrzyskim, a także dyrektorem medycznym Centrum Zdrowia Rodziny Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

W uroczystości uczestniczyła żona Jerzego Ciesielskiego - Danuta, której złożono życzenia z okazji 90-tych urodzin.

Nagroda im. Jerzego Ciesielskiego przyznawana jest od 1997 roku przez redakcję i czytelników tygodnika "Źródło" co roku na początku stycznia, w rocznicę powstania pisma. Redakcja przyznaje wyróżnienie osobom, które swoim zaangażowaniem zawodowym, działalnością społeczną i osobistym świadectwem wyrażają szacunek dla wartości życia. Wśród laureatów nagrody są m. in. Wanda Półtawska, prof. Gabriel Turowski, Czesław Ryszka i Marek Jurek.

Jerzy Ciesielski, inżynier budownictwa i profesor Politechniki Krakowskiej, żył w latach 1929-1970. Działał aktywnie w krakowskim duszpasterstwie akademickim, gdzie zaprzyjaźnił się z Karolem Wojtyłą. Zginął wraz z dwójką swych dzieci w katastrofie statku na Nilu w Chartumie (Sudan), gdzie też pracował jako tzw. visiting professor. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1985 r. W styczniu 2014 r. papież Franciszek uznał heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem