Reklama

Modlitwa nauką miłości Pana Boga

Ks. Jan Okuła
Edycja łomżyńska 36/2004

Bóg, który jest miłością objawiał i objawia się człowiekowi. Pismo Święte zachęca nas do intensywnego słuchania Stwórcy. Nie tylko do ludzi żyjących przed Chrystusem, ale i do każdego z nas kierowany jest apel: „Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym” (Pwp 6,4). Ukierunkowanie uwagi naszego serca na Pana Boga okazuje się czymś bardzo ważnym w naszym życiu.
Bez owej głębokiej uwagi „wzroku i słuchu serca” nie zdołamy odczytać i zrozumieć Bożego Objawienia. Jest ono mową Pana Boga do człowieka. Przekaz dokonuje się na różnych płaszczyznach: historycznej, społecznej, indywidualnej. Dotyka zaś całego człowieka - jego sfery rozumowej, uczuciowej i wolitywnej.
Objawienie się Boga do całego rodzaju ludzkiego, jak i do każdego indywidualnego człowieka, bazuje na fundamencie Jego miłości do nas. Prorok Ozeasz w taki oto sposób przekazał nam słowa Boga: „Miłowałem Izraela, gdy jeszcze był dzieckiem, i syna swego wezwałem z Egiptu. Im bardziej ich wzywałem, tym dalej odchodzili ode Mnie (...) Pociągałem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem go” (Oz 11, 1-4).
Skoro Bóg nam się objawił i to w taki sposób - to człowiek nie może pozostawać obojętny wobec swego Stwórcy i Pana. Dlatego Duch Święty podpowiada nam jak mamy odnosić się do Boga: „Będziesz miłował Pana Boga swego, całym sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem” (Łk 10, 27). Odpowiedzią na Bożą miłość ma być nasza miłość - miłość ludzkiego bezinteresownego serca ożywianego łaską.
Miłość ta wypływa z wiary będącej wezwaniem i pewnego rodzaju zobowiązaniem do odpowiedzi. Z biegiem czasu i pogłębieniem relacji z Panem Bogiem zobowiązanie zejdzie na drugi plan. Na pierwszy wysuwać się będzie głębokie pragnienie i wewnętrzna chęć przebywania w zasięgu „wzroku” kochającego Ojca.
Może się zdarzyć, że pozostaniemy obojętni wobec objawiającego się Pana Boga. Prowadzi to niektórych ludzi do takiej obojętności, która zaniedbuje i odrzuca miłość Pana Boga. Wtedy może być mowa o niewdzięczności lub oziębłości. Te negatywne cechy sprawić mogą odrzucenie uznania miłości Bożej.
Aby nie nastąpiło to w naszej duszy, Duch Święty zachęca nas do głębokiej modlitwy. Podczas jej trwania jesteśmy pouczani o Bożej miłości. Modlitwa jest zatem szkołą miłości. Tę szkołę w naszym sercu inicjuje, prowadzi i pogłębia sam Duch Święty. Im głębiej poddamy się natchnieniom Ducha Świętego, tym bardziej będzie On nas pouczał o tym, że jesteśmy kochani i jesteśmy też zdolni, by cały sercem Pana Boga kochać.

Reklama

Premier Morawiecki w "Haaretz" odpowiada na oszczerstwa Katza

2019-02-22 17:23

wpolityce.pl

Nie zaakceptujemy kłamstw, rasistowskich obelg i pisania historii na nowo – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z izraelskim dziennikiem „Haaretz”.

KPRM

Szef polskiego rządu odnosił się do sprawy skandalicznej wypowiedzi nowego szefa izraelskiego MSZ.

Nie mam problemu z tym, że ktoś wspomni, że podczas w czasie tej okrutnej, złej i dehumanizującej wojny w moim narodzie też były przypadki kryminalistów - oczywiście, że byli, tak jak w każdym narodzie - powiedział Morawiecki.

Jeżeli jednak ktoś używa tego stereotypu, że „każdy Polak wyssał antysemityzm z mlekiem matki”, to jest to nic innego jak rasizm - dodał.

Mówi tez o tym, jak zareagował na skandaliczne słowa Katza.

Kiedy pierwszy raz usłyszałem te słowa, wydawało mi się to nieprawdopodobne. Takich słów może używać radykalny ekstremista, a nie minister spraw zagranicznych - stwierdził polski premier.

Zdaję sobie sprawę, że trwa kampania wyborcza i niektórzy politycy chcą pojawić się na czołówkach mediów

- dodał.

Mówił też o problemie antysemityzmu w Polsce i Europie.

W Polsce też musimy radzić sobie z antysemityzmem, ale na szczęście jest to margines - powiedział.

Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, w których liczba antysemickich incydentów spada. W tym samym czasie, w innych krajach widzimy niepokojący wzrost - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

NA SŁOWO - młodzi mówią Bogu TAK

2019-02-23 10:20

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Młodzi rozpoczynają spotkanie NA SŁOWO w Hali Orbita

Przygotowywane od wielu miesięcy spotkanie młodzieży rozpoczęło się we wrocławskiej Hali Orbita. Przez cały dzień młodzi będą pochylać się nad Słowem Bożym i oddawać hołd Jezusowi. - Czekamy na dwa tysiące młodych ludzi - mówił tuz przed spotkaniem ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, organizator spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem