Reklama

Lato w Ogrodzie Wartości

Maria Sałuda
Edycja łowicka 36/2004

Już po raz szósty, przy Małym Kościółku Ojców Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej, działała Mała Akademia Wakacyjna. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem był kochany przez rawskie dzieci i niezwykle szanowany przez ich rodziców o. Jerzy Chrzanowski.

Tegoroczna - trwająca przez cały lipiec - Mała Akademia Wakacyjna miała za hasło słowa: „Pomóżmy dzieciom odkryć świat wartości”. O. Jerzy i pomagające mu prowadzić zajęcia nauczycielki-wolontariuszki, uczyli wspólnie 72-osobową grupę dzieci. Pokazali im, że „potrafią żyć w prawdzie, przebaczać sobie i bliźnim, czynić dobro” „potrafią otworzyć serce dla Boga, aby być prawdziwie pięknymi, szczęśliwymi”.
Codzienne zajęcia w ramach Małej Akademii Wakacyjnej miały, według o. Chrzanowskiego, nie tylko realizować nadrzędne hasło - odkrywanie przez dzieci świata autentycznych wartości, jakimi są dobro, prawda i miłość bliźniego. Innymi ważnymi celami pracy i zabawy z dziećmi było twórcze zagospodarowanie ich czasu wolnego i tworzenie więzów przyjaźni między nimi. Jedna z dziewczynek przylatuje do Rawy Mazowieckiej aż ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Należy do Akademii Wakacyjnej od kilku lat!
Mała Akademia Wakacyjna to nie tylko letnia rozrywka, ale również zajęcia formacyjne. Codziennie o. Jerzy rezerwował dla siebie pół godziny na rozmowę z dziećmi i wspólną z nimi modlitwę. Do udziału w zajęciach zaproszone były wszystkie dzieci w wieku wczesnoszkolnym i gimnazjalnym, po uzyskaniu zgody rodziców. Spotkania odbywały się od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10.00 do 13.00. Program zajęć obejmował zajęcia plastyczne, sportowe, rytmikę, małe formy teatralne, naukę języka angielskiego i zasad dobrego wychowania. Codziennie dzieci dostawały poczęstunek, który same pomagały przygotować.
Tak szeroka oferta nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc i zaangażowanie zaprzyjaźnionych z o. Jerzym i jego Małą Akademią nauczycielek i katechetek, czasem i mam. W tym roku zajęcia wakacyjne przy Małym Kościółku prowadziły: Joanna Bancerz, Katarzyna Błąkała, Mariola Bogusławska, Agnieszka Dębska, Maria Dudek, Edyta Gołuch, Ewa Gorgas, Hanna Kaśkiewicz, Alicja Kaźmierczak, Alina Kęska, Ewa Lichtfeld, Jolanta Lipska, Teresa Majcher, Aneta Miśkiewicz, Jolanta Siedlecka, Bożena Socha, Marzena Piątkowska i Anna Piotrowska. Dla osiemnastu wolontariuszek jedyną nagrodą była własna satysfakcja oraz radość małych podopiecznych Akademii Wakacyjnej.
W tym roku na dziedzińcu przy kościele Ojców Pasjonistów stanął prawdziwy Ogród Wartości. Według specjalnie wyrysowanego przez o. Jerzego projektu, dzieci i opiekunowie rozpostarli tam wstęgi, transparenty, napisy i drogowskazy prowadzące do życia wartościowego, godnego, do bycia dobrym człowiekiem. Całość otaczały drewniane słoneczniki - symbol radości i ciepła. Każde z dzieci miało w tym dużym ogrodzie swój mały ogródek, o który dbało, który porządkowało i upiększało. Razem było prawie 40 ogródków wartości! Pomiędzy nimi wyznaczone zostały trasy i trzy bramy, nawiązujące do słów Chrystusa: Droga, Prawda, Życie. W centrum Ogrodu Wartości znalazła swoje miejsce wartość najwyższa: miłość.
Jak na prawdziwy ogród przystało, w ogrodzie wartości znalazło się miejsce na kompostownik, czyli tzw. śmietnik antywartości. Dzieci wrzucały tam zapisane na kawałkach drewna pojęcia i zjawiska takie jak: kłamstwo, nienawiść, złość, plotka, zazdrość, intryga. Ogród Wartości i Śmietnik Antywartości pozostały przy kościele nawet po zakończeniu Akademii Wakacyjnej, jako „malutka forma oddziaływania na ludzi” - uśmiecha się o. Jerzy w rozmowie z „Niedzielą Łowicką”.
Oprócz codziennych zajęć, na terenie przykościelnym lub w pobliskim przedszkolu, dzieci zostały zaproszone na kilka wycieczek. Celem niektórych była sama Rawa Mazowiecka - wtedy, dzieci wyruszyły do zaprzyjaźnionych instytucji i placówek. Rozdawały podczas tej wyprawy przygotowane na zajęciach kolorowe pozdrowienia i laurki. Trzy ekipy małych „akademików” były „apostołami wartości”. Dobrym słowem i uśmiecham rozjaśniały dzień spotykanym na ulicy mieszkańcom miasta.
Urząd Miasta i Burmistrz Rawy Mazowieckiej pomogli o. Chrzanowskiemu sfinansować wycieczkę do Warszawy, zaś sponsorem wyjazdu do Niepokalanowa był od lat wspierający Małą Akademię Wakacyjną Janusz Wróbel, fotograf z Rawy.
Niezapomnianym przeżyciem dla dzieci i rodziców był też wyjazd na piknik do Matyldowa, w dniu 21 lipca. Uczestniczyło w nim 105 osób! 70 dzieci i opiekunów przyjechało z Rawy, reszta to mieszkańcy wioski, dla których piknik, grill, gry i zabawy oraz inscenizacje teatralne w wykonaniu „akademików” były wielką atrakcją. To było prawdziwe święto wartości: radości, dobroci, przyjaźni i życzliwości!
Ojciec Jerzy zaprosił jeszcze małą, 15-osobową grupę najbardziej wytrwałych dzieci na wspólną wyprawę w góry. „To już jest wyzwanie i nie każdy może mu podołać. To już inny rodzaj zmagań, który pieczętuje wakacyjne spotkania z dziećmi w sposób naprawdę wyjątkowy” - mówi o. Jerzy Chrzanowski i obiecuje opowiedzieć Czytelnikom „Niedzieli Łowickiej” o wyjeździe w góry.

Czechy: bezpodstawnie oskarżony duchowny chce wrócić do posługi kapłańskiej

2019-02-19 15:05

st (KAI) / Jesenik

Chcę służyć ludziom i Bogu, a powrót do kapłaństwa jest dla mnie najważniejszy – powiedział agencji ČTK ks. Adam Stanisław Kuszaj, którego sąd w Jeseniku po 8 latach uniewinnił z zarzutów seksualnego wykorzystania ministranta. Zgromadzenie salwatorianów zapowiedziało skierowanie do Stolicy Apostolskiej prośby o odwołanie nałożonej na duchownego kary suspensy.

Fotolia.com

Jeden z ministrantów (mający wówczas 16 lat) oskarżył go o to, że w 2009 roku wykorzystał go seksualnie. W 2011 roku sąd uznał winę polskiego kapłana i skazał go na pół roku więzienia, w zawieszeniu na 2 lata. Zakazał mu także pracy z osobami do 18 lat. Ksiądz Adam został suspendowany, odsunięty od pracy w parafii i pracował jako robotnik. W 2016 roku pojawili się nowi świadkowie w tej sprawie. Trzy osoby - znajomi poszkodowanego byłego ministranta, zeznały że już po wyroku skazującym księdza, słyszały od młodego człowieka w prywatnych rozmowach, iż całe oskarżenie jest nieprawdziwe i zostało przez niego wymyślone z zemsty na księdzu, który przestał dawać jego rodzinie pieniądze. Wówczas sprawa sądowa została wznowiona. Sąd zlecił ponowne badania psychiatryczne głównego świadka oskarżenia czyli byłego ministranta. Biegli po badaniach ustalili, że jego zeznania są niewiarygodne. Na niejawnej rozprawie sąd przesłuchał też nowych świadków. Według obrońcy księdza Kuszaja, dowodów na jego niewinność było więcej. Wyrok uniewinniający ogłoszono 13 lutego.

Przełożony Salwatorianów w Republice Czeskiej, ks. Leszek Rackowiak zapowiedział, że z chwilą uprawomocnienia się wyroku zgromadzenie zwróci się do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o zdjęcie z duchownego kary suspensy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem