Reklama

Wiadomości z diecezji


Edycja łowicka 36/2004

22 sierpnia w Białej Rawskiej odbyły się dożynki powiatu rawskiego, organizowane przez starostwo powiatowe w Rawie Mazowieckiej i Urząd Miasta w Białek Rawskiej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. o godz. 12.00, odprawioną przy ołtarzu polowym w parku miejskim. Mszy św. dożynkowej przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba.

„Dzieci - dzieciom”, pod takim hasłem Kutnowski Komitet Obrony Bezrobotnych prowadzi zbiórkę starych podręczników. „Do tej pory książki wymieniło, bądź otrzymało ponad 60 dzieci” - mówi Iwona Majtczak, prezes komitetu.

Dzieci z rodzin, w których dochód nie przekracza 504 zł. na osobę, otrzymają podręczniki i jednorazowy zasiłek na zakup przyborów szkolnych w wysokości 90 zł. Jak informuje Ministerstwo Polityki Społecznej zasiłek otrzymają uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju. Dodatek przysługuje dzieciom, których rodzice otrzymują zasiłek rodzinny. Zasiłki na przybory szkolne mają być wypłacone do końca września przez Ośrodki Pomocy Społecznej lub pracodawcę jednego z rodziców. Przypominamy, że za podstawowy komplet książek ucznia z pierwszej klasy szkoły podstawowej trzeba zapłacić ponad 124 zł.!

29 sierpnia w Skansenie Wsi Łowickiej w Maurzycach już po raz piąty odbyła się Biesiada Łowicka. Tym razem zabawie przyświecało hasło: „Między nami regionami”. Na biesiadę przyjechali muzycy, twórcy ludowi i samorządowcy z zaprzyjaźnionych z powiatem łowickim regionów Kartuz i Zakopanego. Biesiadę poprowadzili aktor Stanisław Jaskóła oraz Eligiusz Pietrucha - gawędziarz ludowy i przewodnik. W programie tegorocznej edycji biesiady znalazły się koncerty zespołów „Blichowiacy”, „Varsovia Manta” i gości z Kartuz i Zakopanego. Wśród atrakcji przygotowanych na niedzielne popołudnie były: prezentacja wyrobów folklorystycznych i rękodzieła ludowego, turnieje rodzinne oraz zwiedzanie skansenu bryczką.

Również 29 sierpnia w Radziejowicach odbyło się tradycyjne Święto Chleba. Uroczystość rozpoczęła jak zawsze Msza św. odprawiona o godz. 12.00 w radziejowickim kościele parafialnym. Gospodarzem Święta Chleba był wójt gminy Tadeusz Kłuciński.

Do włączenia się w akcję „Szklanka mleka” zachęca w województwie łódzkim Urząd Wojewódzki i Agencja Rynku Rolnego. Szkoły naszego regionu mogą w ramach akcji korzystać z unijnych dopłat, co pozwala m.in. na dofinansowanie połowy kosztów zakupu mleka. Z akcji mogą skorzystać żłobki. przedszkola, szkoły. Dopłaty obejmują mleko spożywcze, mleko smakowe, jogurt naturalny. Wnioski o dopłaty można składać przez cały rok w łódzkim oddziale Agencji Rynku Rolnego. W województwie łódzkim z dopłat korzysta na razie tylko 10 placówek z powiatów wieluńskiego i zgierskiego.

Reklama

Dokąd zmierza Kościół?

2019-02-20 06:49

st (KAI) / Watykan

Do podjęcia przez uczestników rozpoczynającego się 21 lutego w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów istotnych wyzwań moralnych, przed jakimi stoi Kościół, wezwali w opublikowanym 19 lutego liście otwartym kardynałowie Walter Brandmüller i Raymond Leo Burke. Wraz z nieżyjącymi już kardynałami Carlo Caffarrą i Joachimem Meisnerem wystosowali oni we wrzeniu 2016 r. list z prośbą o wyjaśnienie spornych – ich zdaniem – fragmentów adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”.

Margita Kotas

Oto tekst listu otwartego w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia, przewodniczący Konferencji Episkopatów, Zwracamy się do was z głębokim niepokojem! Świat katolicki jest zagubiony i z bólem zadawane jest pytanie: dokąd zmierza Kościół? W obliczu mającego miejsce zagubienia zdaje się, że trudność jest sprowadzana do kwestii wykorzystywania małoletnich, będącego straszliwym przestępstwem, zwłaszcza gdy jest ono popełniane przez księdza, co jest jednak tylko częścią znacznie poważniejszego kryzysu. W Kościele ma miejsce plaga rozpowszechnienia programu homoseksualnego, krzewionego przez zorganizowane sieci i chronionego przez klimat współudziału i spisek milczenia. Korzenie tego zjawiska wyraźnie widać w atmosferze materializmu, relatywizmu i hedonizmu, w którym otwarcie kwestionowane jest istnienie bezwzględnego, nie uznającego żadnych wyjątków prawa moralnego.

Winę za wykorzystywanie seksualne zrzuca się na klerykalizm. Ale pierwsza i główna wina duchowieństwa nie polega na nadużywaniu władzy, lecz na oddaleniu się od prawdy Ewangelii. Źródłem zła, które deprawuje pewne kręgi w Kościele jest nawet publiczne zaprzeczanie, słowami i czynami, prawa Bożego i naturalnego. W obliczu tej sytuacji kardynałowie i biskupi milczą. Czy będziecie również milczeli przy okazji spotkania zwołanego w Watykanie na 21 lutego?

Należymy do tych, którzy w 2016 r. przedstawili Ojcu Świętemu pewne pytania, wątpliwości (dubia), które podzieliły Kościół w obliczu wniosków Synodu o Rodzinie. Dziś na te wątpliwości nie tylko nie pojawiła się jakakolwiek odpowiedź, ale stanowią one część bardziej ogólnego kryzysu wiary. Dlatego zachęcamy was, abyście podnosili głos, by chronić i głosić pełną naukę Kościoła.

Modlimy się do Ducha Świętego, aby wspierał Kościół i obdarzał światłem pasterzy, którzy nim kierują. Pilne i konieczne jest teraz stanowcze działanie. Ufamy Panu, który obiecał: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).

Walter Kardynał Brandmüller, Raymond Leo Kardynał Burke

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Potrzebujemy realnej polityki wspierającej kobiety

2019-02-20 19:14

Parlament Europejski przegłosował rezolucję na temat wrogiego nastawienia w odniesieniu do praw kobiet i równouprawnienia płci w UE. W głosowaniu udało się odrzucić kilka najbardziej skandalicznych postulatów m.in. dotyczących przeciwdziałania dezinformacji ws. ochrony życia oraz wprowadzenia obowiązkowej edukacji seksualnej dzieci i młodzieży. Niestety PE zaakceptował postanowienia potępiające ukierunkowanie polityki równości na politykę rodzinną i macierzyńską oraz prowadzenie kampanii przeciwko Konwencji Stambulskiej. Europosłowie zgodzili się również na uznanie aborcji jako środka zwiększającego równouprawnienie kobiet. Debata i głosowanie nad rezolucją były kolejnym przykładem ośmieszenia i dyskredytowania polityki równości płci przez populizm skrajnej lewicy.

Biuro Poseł do Parlamentu Europejskiego

Rezolucja została przygotowana przez Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) zdominowaną przez środowiska lewicowe, co znalazło odzwierciedlenie w tekście rezolucji, która zmierzała m.in. do ograniczenia wolności słowa, poprzez wezwanie do potępienia krytyki Konwencji Stambulskiej. Jest to dowód na niebywałą hipokryzję bowiem środowiska te na sztandarach mają obronę wolności słowa, będącą jednym z filarów Karty Praw Podstawowych UE, a tymczasem podejmują działania tę wolność ograniczające.

Ta, tzw. postępowa lewica potępiła również ukierunkowanie polityki równości płci na politykę rodzinną i macierzyńską. Argumentowano to tym, że wspieranie rodziny i macierzyństwa nie służy trwałym zmianom, które prowadziłyby do poprawy praw kobiet w dłuższym czasie. Takie myślenie jest koronnym dowodem na to, że dla środowisk liberalno-lewicowych macierzyństwo jest przysłowiową „kulą u nogi”, która przeszkadza kobiecie w rozwoju zawodowym. W tekście znalazło się także skandaliczne wezwanie do uznania ochrony życia poczętego za dezinformację, co byłoby próbą ograniczenia działalności ruchów pro-life. W tym akurat przypadku Parlament Europejski zachował zdrowy rozsądek i zapis ten odrzucono w głosowaniu.

Uznanie, że aborcja i prawa mniejszości seksualnych miałyby być rozumiane jako pogorszenie praw kobiet uznaję za aberrację. Dlatego zgłosiłam alternatywną rezolucję wskazującą realne problemy kobiet. Podkreślam w niej potrzebę zmniejszania luki płacowej i emerytalnej pomiędzy kobietami i mężczyznami. Zwracam uwagę na konieczność zwalczania przemocy wobec kobiet. Potępiam okaleczanie żeńskich narządów płciowych oraz zawieranie przymusowych małżeństw, które dotyczą małżeństw osób dorosłych z dziećmi. Ponadto wskazuję, że udział kobiet w życiu publicznym powinien być większy oraz podkreślam potrzebę dążenia do równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Zwracam również uwagę na problem postępującej seksualizacji wizerunku kobiet.

Niestety Parlament Europejski po raz kolejny dał się złapać na lep lewicowej propagandy i przyjął rezolucję przygotowaną przez Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia. Dokument ten poparła niestety spora grupa posłów PO. Widać, że Platforma będzie się ścigać z Wiosną Roberta Biedronia o elektorat skrajnie lewicowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem