Reklama

XVI Muzyczne Lato w Sokolnikach

Monika Osmolińska
Edycja łódzka 36/2004

Trwa szesnasta edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sokolnikach organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Sokolniki oraz Agencję Promocji Kultury „Violin”. Cotygodniowe, lipcowo-sierpniowe niedzielne koncerty odbywają się w pięknie odnowionym wnętrzu kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Królowej w Sokolnikach lub na terenie ośrodka wypoczynkowego „Pinia”.
Założeniem programowym festiwalu jest upowszechnianie muzyki klasycznej, prezentacja łódzkich artystów, promocja młodych muzyków oraz szeroko pojęta edukacja muzyczna dzieci i młodzieży. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny imprezy - Ryszard Jan Osmoliński, zadbał o taki dobór artystów i repertuaru, aby zadowolić wytrawnych melomanów oraz mniej przygotowanych słuchaczy. Występowali więc wybitni artyści, uzdolniona młodzież muzyczna Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego zgrupowana w znanej orkiestrze „Łódzkie Smyczki” oraz studenci i absolwenci łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów.
Niewątpliwą atrakcją festiwalu był znakomity koncert światowej sławy skrzypka, Konstantego Andrzeja Kulki, który wspólnie z organistą Robertem Grudniem stworzył wspaniałą atmosferę niepowtarzalnych doznań artystycznych. Jak co roku odbył się koncert muzyki polskiej oraz koncert muzyki i poezji współczesnej poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta, na którym obok aktora Dariusza Kowalskiego i młodej wiolinistki Olgi Osmolińskiej wystąpiła japońska skrzypaczka Satomi Yasutaniya, laureatka Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego odbywającego się w Łodzi w 1996 r. Nie zabrakło też muzyki akordeonowej i wokalnej.
15 sierpnia odbył się koncert szczególny, którego program pomyślany został tak, aby nawiązać do obchodzonej właśnie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Po raz pierwszy w Sokolnikach wystąpiła wybitna wokalistka Dorota Wójcik, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, dysponująca pięknym, miękkim sopranem, wraz z towarzyszącą jej na fortepianie Ewą Szpakowską. W programie znalazły się utwory Mozarta, Mascagniego, Verdiego, Foure, Cacciniego, Schuberta, Bacha, Gounoda, Dossa, Maklakiewicza, Pawluśkiewicza oraz fragmenty Magnificat Johna Ruttera - po raz pierwszy wykonane w Polsce. Mogliśmy więc wysłuchać m.in. słynnych Ave Maria różnych kompozytorów w interesującej, pełnej wewnętrznego żaru interpretacji Doroty Wójcik. Artystka operuje piękną, szlachetną barwą głosu i z dużą dyscypliną intonacyjną i rytmiczną przekazuje swoje zamierzenia artystyczne. Z wyczuciem towarzyszyła śpiewaczce Ewa Szpakowska, akompaniująca na co dzień artystom w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Wykonane z wielką ekspresją i autentycznym uniesieniem, na zakończenie koncertu, Sancta i Esurientes z Magnificat Ruttera wywołało burzliwe owacje na stojąco zgromadzonej licznie sokolnickiej publiczności.

Kanada: ksiądz dźgnięty nożem w czasie Mszy

2019-03-22 16:57

pb (KAI/radio-canada.ca) / Montreal

Rektor Oratorium św. Józefa w Montrealu ks. Claude Grou został dźgnięty nożem w czasie, gdy odprawiał Mszę św. w tej świątyni, znajdującej się na górującym nad miastem wzgórzu Mont-Royal. Poranna liturgia jest transmitowana przez telewizję i w internecie, więc świadkami zdarzenia było wielu telewidzów i internautów.

Senlay/pixabay.com

Około 8.30 nieznany mężczyzna podszedł do odprawiającego Mszę kapłana i zaatakował go nożem. Ochrona świątyni szybko obezwładniła napastnika i zatrzymała do czasu przyjazdu policji, która go aresztowała.

Duchowny został przewieziony do szpitala. Okazało się, że został lekko ranny. Jego stan jest stabilny.

Na razie nieznane są tożsamość i motywy napastnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Aktorka zaprasza na Narodowy Marsz Życia

2019-03-22 19:26

Artur Stelmasiak

Znana aktorka Dominika Chorosińska-Figurska zaprasza na ogólnopolski marsz w obronie dzieci przed aborcją oraz demoralizacją dzieci w szkołach, jak w przypadku warszawskiej Karty LGBT.

Artur Stelmasiak/Niedziela

- To jest doskonała okazja do tego, by zamanifestować nasze przywiązanie do wartości, ale także pokazać radość z tego, że życie rodzi się w naturalnej rodzinie - mówi "Niedzieli" Dominika Chorosińska-Figurska. - Nie możemy siedzieć tylko cicho w domach, ale czasem trzeba wyjść na ulice. Być uśmiechniętym i pokojowo nastawionym, ale jednocześnie stanowczo przypominać o najważniejszych wartościach jakimi są życie ludzkie i rodzina.

Narodowy Marsz Życia rozpocznie się w Narodowy Dzień Życia 24 marca na Placu Zamkowym w Warszawie o godz. 13.30. Wcześniej jego uczestnicy zaproszeni są również na Mszę św. do kościoła św. Anny o godz. 12.00 lub innych pobliskich kościołów. Trasa przemarszu wiedzie Traktem Królewskim na plac Trzech Krzyży.

Wśród postulatów marszu jest ochrona rodziny przed ideologią gender, ochrona dzieci przed szkodliwą edukacją LGBT w szkołach, a także uchwalenie przez Sejm prawa zniesienia aborcji eugenicznej. - Niestety ciągle na to czekamy. Moim zdaniem Polska opowiadając się za życiem dzieci mogłaby być wzorem dla Europy i Świata - podkreśla aktorka, która osobiście wybiera się na Narodowy Marsz Życia.

Jej zdaniem obecność na marszu jest naszym świadectwem przywiązania do wartości oraz wyrazem sprzeciwu wobec aborcji i ataków na rodzinę. - Doceniam to, że w ostatnich latach bardzo poprawiła się sytuacja rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. Są w lepszej sytuacji ekonomicznej i w ten sposób wielu Polakom została przywrócona godność - mówi Dominika Chorosińska-Figurska, która od 2018 r. jest także radną sejmiku mazowieckiego.

Niestety wydarzenia z ostatnich tygodni pokazują, że ciągle pojawiają się nowe zagrożenia. Największe oburzenie i kontrowersje związane są z podpisaną przez prezydenta Warszawy tzw. Deklaracją LGBT+. - Tylnymi drzwiami wkrada się zła ideologia, która zagraża rodzinie i chce ją zniszczyć. Dlatego nie powinniśmy być cicho, ale głośno mówić, że nie zgadzamy się. Ja jako matka piątki dzieci nie zgadzam się na seksedukatorów w szkole - podkreśla aktorka. - My jako dorośli poradzimy sobie z tą ideologią i zagrożeniami, ale przecież jesteśmy odpowiedzialni także za bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój naszych dzieci. Idę więc na Narodowy Marsz Życia w obronie mojej rodziny, moich dzieci oraz tych dzieci, które same bronić się jeszcze nie mogą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem