Reklama

XVI Muzyczne Lato w Sokolnikach

Monika Osmolińska
Edycja łódzka 36/2004

Trwa szesnasta edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sokolnikach organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta-Ogrodu Sokolniki oraz Agencję Promocji Kultury „Violin”. Cotygodniowe, lipcowo-sierpniowe niedzielne koncerty odbywają się w pięknie odnowionym wnętrzu kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Królowej w Sokolnikach lub na terenie ośrodka wypoczynkowego „Pinia”.
Założeniem programowym festiwalu jest upowszechnianie muzyki klasycznej, prezentacja łódzkich artystów, promocja młodych muzyków oraz szeroko pojęta edukacja muzyczna dzieci i młodzieży. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny imprezy - Ryszard Jan Osmoliński, zadbał o taki dobór artystów i repertuaru, aby zadowolić wytrawnych melomanów oraz mniej przygotowanych słuchaczy. Występowali więc wybitni artyści, uzdolniona młodzież muzyczna Liceum Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego zgrupowana w znanej orkiestrze „Łódzkie Smyczki” oraz studenci i absolwenci łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów.
Niewątpliwą atrakcją festiwalu był znakomity koncert światowej sławy skrzypka, Konstantego Andrzeja Kulki, który wspólnie z organistą Robertem Grudniem stworzył wspaniałą atmosferę niepowtarzalnych doznań artystycznych. Jak co roku odbył się koncert muzyki polskiej oraz koncert muzyki i poezji współczesnej poświęcony twórczości Zbigniewa Herberta, na którym obok aktora Dariusza Kowalskiego i młodej wiolinistki Olgi Osmolińskiej wystąpiła japońska skrzypaczka Satomi Yasutaniya, laureatka Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego odbywającego się w Łodzi w 1996 r. Nie zabrakło też muzyki akordeonowej i wokalnej.
15 sierpnia odbył się koncert szczególny, którego program pomyślany został tak, aby nawiązać do obchodzonej właśnie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Po raz pierwszy w Sokolnikach wystąpiła wybitna wokalistka Dorota Wójcik, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi, dysponująca pięknym, miękkim sopranem, wraz z towarzyszącą jej na fortepianie Ewą Szpakowską. W programie znalazły się utwory Mozarta, Mascagniego, Verdiego, Foure, Cacciniego, Schuberta, Bacha, Gounoda, Dossa, Maklakiewicza, Pawluśkiewicza oraz fragmenty Magnificat Johna Ruttera - po raz pierwszy wykonane w Polsce. Mogliśmy więc wysłuchać m.in. słynnych Ave Maria różnych kompozytorów w interesującej, pełnej wewnętrznego żaru interpretacji Doroty Wójcik. Artystka operuje piękną, szlachetną barwą głosu i z dużą dyscypliną intonacyjną i rytmiczną przekazuje swoje zamierzenia artystyczne. Z wyczuciem towarzyszyła śpiewaczce Ewa Szpakowska, akompaniująca na co dzień artystom w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Wykonane z wielką ekspresją i autentycznym uniesieniem, na zakończenie koncertu, Sancta i Esurientes z Magnificat Ruttera wywołało burzliwe owacje na stojąco zgromadzonej licznie sokolnickiej publiczności.

Reklama

OŻYWICIEL!

2019-02-18 23:50

Agata Pieszko

Dziś (18.02) o godz. 20:15 w Duszpasterstwie Akademickim "Wawrzyny" odbyło się spotkanie księży przewodników Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Duszpasterze wraz ze służbami zgromadzili się po to, by rozpocząć etap organizacji 39. pielgrzymki, a przede wszystkim wybrać jej temat. Nad tradycyjnym spotkaniem "przy kanapkach" czuwał główny przewodnik, ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski.

Agata Pieszko
Grupa XII na Jasnej Górze w 2018 r.

OŻYWICIEL-oto hasło, które będzie przyświecało pielgrzymom w sierpniowej wędrówce do Maryi. Księża przewodnicy asekurowali się przy swoim wyborze hasłem nowego roku duszpasterskiego, które brzmi: W MOCY BOŻEGO DUCHA. Uznali także, że w czasach, w których niebezpiecznie wzrasta liczba samobójstw, a społeczeństwo pogrąża się w marazmie, warto przypomnieć o szczególnej mocy Ducha Świętego, mocy dawania życia, mocy ożywiania tego, co umarłe, pozbawione nadziei. Podstawą rozważań na czas pielgrzymowania ma się zatem stać CREDO, czyli wyznanie wiary. Rozmawiając o organizacji i programie pielgrzymki, przewodnicy zaproponowali m.in. odnowienie sakramentu bierzmowania, koncert z modlitwą uwielbienia oraz wprowadzenie krótkich momentów ciszy przed rozpoczęciem Eucharystii oraz po przyjęciu Komunii Świętej.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 29.04. Już dziś prosimy o modlitewne wsparcie dzieła PPW oraz proponujemy rozważenie swojej obecności na pątniczym szlaku. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ofiary pedofilii: watykańska konferencja to nasz sukces

2019-02-19 17:05

ts / Rzym (KAI)

Dla ofiar pedofilii konferencja w Watykanie na temat ochrony małoletnich jest „dniem zwycięstwa”. - Ta konferencja odbywa się tylko ze względu na cierpienia, ze względu na ofiary i świadectwa ofiar z całego świata - powiedział rzecznik inicjatywy Ending Clergy Abuse, Peter Isely, 18 lutego w Rzymie. Podkreślił, że organizacje ofiar oczekują od konferencji dwóch rezultatów: zero tolerancji oraz zero tuszowania w sprawach wykorzystywania seksualnego.

Tama66/pixabay.com

Isely zwrócił uwagę, że papież Franciszek już na początku swego pontyfikatu zapowiedział „zero tolerancji” dla pedofilii. Teraz „nadszedł czas spełnienia wreszcie tej obietnicy”. Oznacza to, że każdy duchowny na świecie, każdy członek zakonu, który wykorzysta nieletniego lub dorosłego powierzonego jego ochronie, musi zostać wydalony ze stanu duchownego lub z jego wspólnoty zakonnej, a jego czyn zgłoszony urzędom państwowym.

Karze powinni podlegać także zwierzchnicy kościelni tuszujący przypadki wykorzystywania, gdyż - zdaniem Isely’a - często jest to jeszcze większe przestępstwo. Jeśli biskup czy przełożony zakonny z tego powodu ustąpi lub zostanie wydalony, musi to zostać podane do wiadomości. Tego oczekują ofiary pedofilii w Kościele, stwierdził ich rzecznik.

Isely, z zawodu psychoterapeuta uważa, że ofiary mogłyby wypowiadać się same. Nie uważają za konieczne, aby „głosem pozbawionych głosu” byli biskupi, co potwierdził też arcybiskup Chicago, kard. Blase Cupich. Na konferencji prasowej przed rozpoczynającym się w Watykanie szczytem w sprawie ochrony małoletnich kard. Cupich powiedział, że intencją tego spotkania jest wysłuchanie ofiar. „Biskupi nie są głosem tych, którzy to przeżyli”, podkreślił Isely, dodając, że głosem ofiar są ich organizacje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem