Reklama

W Kościele i w mieście

Oprac. (ead)
Edycja łódzka 36/2004

Skupienie w Ognisku Miłości

Ognisko Miłości w Olszyk. Rogowa proponuje w dniach 24-26 września br. weekendowe skupienie na temat: Apostolski wymiar sakramentów. Należy zabrać ze sobą: Pismo Święte, różaniec, notes i długopis, śpiwór, pantofle na zmianę, potrzebne leki. Zgłoszenia można kierować listownie (Olsza 33, 95-063 Rogów) lub przez e-mail: ognisko@archidiecezja.lodz.pl W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, datę urodzenia, zawód, adres, numer telefonu i termin rekolekcji. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w domu rekolekcyjnym zgłoszenia należy przesyłać w takim terminie, aby można było listownie potwierdzić jego przyjęcie.

Z Karmelitami do sanktuariów Europy

Karmelitański Ośrodek Misyjny przy klasztorze Ojców Karmelitów Bosych w Łodzi, ul. Liściasta 9 organizuje 11-dniową pielgrzymkę autokarem do sanktuariów maryjnych 6 krajów Europy: Czech, Niemiec, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i Włoch. Termin wyjazdu 28 września - 8 października 2004 r. Program bogaty. Koszt niski. Informacje i zapisy oraz dokonywanie wpłat w każdą niedzielę przed kościołem Ojców Karmelitów lub kontakt telefoniczny codziennie po godz. 19.00 - (0-42) 716-48-35. Przy zapisie należy przedłożyć ważny paszport.

Festiwal w cieniu tragicznych wspomnień

Druga edycja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi zdominowana jest tematyką związaną z 60. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto. Kilka z zaplanowanych wydarzeń artystycznych potraktowano jako hołd złożony pamięci łódzkich Żydów m.in. spektakl Światło i cień izraelskiej aktorki Orny Prat, występ Gesher Theatre z Izraela ze spektaklem Adam zmartwychwstały, spotkanie w ramach Forum Polityki pt. Jak rozmawiać o holokauście?, spektakl muzyczny Jerzego Kaliny pt. Niewidzialni z udziałem kantora Josepha Malowanego, spektakl Dybuk Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie tekstów Szymona Anskiego i Hanny Krall oraz inne. W programie Festiwalu, który odbywa się w dniach od 3 do 11 września znalazły się także wydarzenia odwołujące się do kultury niemieckiej i rosyjskiej. Najmniej widoczna jest polska kultura i jej oryginalny udział w „dialogu czterech kultur”. Szkoda.

Reklama

Bezdomni zamieszkają we wspólnym domu

Towarzystwo im. Brata Alberta w Łodzi otrzymało w darze budynek przy ul. Trębackiej. Po remoncie zamieszka w nim 16 bezdomnych podopiecznych schroniska. Będą sami przygotowywać posiłki i dbać o porządek we wspólnym domu. Muszą dysponować stałym dochodem. Dom będzie im służył do chwili otrzymania lokalu socjalnego lub wynajęcia mieszkania. Towarzystwo prosi o pomoc w dokończeniu remontu, położeniu glazury, zakupie farb, cementu, wykładzin i płyt kartonowo-gipsowych.

Szansa na własność

Władze miasta proponują program stopniowej prywatyzacji gminnych zasobów mieszkaniowych. Tym razem przeznaczono do sprzedaży mieszkania w kamienicach m.in. przy ul. Lutomierskiej, Zachodniej i Słowiańskiej. Z propozycji skorzystają tylko ci najemcy, którzy wyrażą na to zgodę. Władze miasta mają jednak nadzieję, że coraz więcej łodzian zechce zamienić prawo dzierżawy na prawo własności.

Kto nie płaci?

Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 1996 r. zwolnieni z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych są: inwalidzi I grupy, osoby po 75 roku życia, osoby które otrzymują zasiłek lub rentę socjalną z pomocy społecznej, określona grupa osób niesłyszących i niewidomych. Na podstawie innych aktów prawnych wśród zwolnionych są także inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz wdowy i wdowcy po nich.

Wyrok skazujący bez procesu?

Tak, w świetle obowiązującego w Polsce prawa (art. 335 KPK) to jest możliwe. Muszą być spełnione następujące wymogi prawne: zarzucany czyn jest występkiem, za który grozi kara nie większa niż 10 lat więzienia, okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości, postawa oskarżonego rokuje osiągnięcie celów postępowania karnego. W takich przypadkach we wniosku prokuratury może być zawarta propozycja kary uzgodniona z oskarżonym. Sąd orzeka karę podczas jednego posiedzenia. Taki system przyspiesza sprawę, oszczędza czas i pieniądze wymiaru sprawiedliwości.

Papież o świadomej turystyce, która nie jest jedynie konsumpcją

2019-03-22 17:00

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Do promowania turystyki, która nie ogranicza się jedynie do konsumpcji i zaliczania kolejnych doświadczeń, ale promuje spotkanie z ludźmi i zamieszkiwanym przez nich terytorium zachęcił papież Franciszek kierownictwo i członków Młodzieżowego Centrum Turystycznego we Włoszech. Obchodzi ono właśnie 70-lecie powstania. Ponad tysiąc osób związanych z centrum Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji w Auli Pawła VI.

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał, że powstanie ośrodka było pomysłem, który zrodził się w czasie podróży pociągiem wśród członków Młodzieżowej Akcji Katolickiej wraz z ich odpowiedzialnym ks. Carlo Caretto. Inicjatywa szybko nabrała konkretnych kształtów promując świadomą turystykę, która nie jest jedynie czystą konsumpcją.

„Gdy zwiedzam jakieś miasto, ważne jest bym nie tylko poznał jego zabytki, ale zdał sobie sprawę z jego historii, odkrył, jak obecnie żyją jego mieszkańcy i jakim wyzwaniom stawiają czoło – mówił Franciszek. – Gdy zdobywam jakiś górski szczyt, muszę nie tylko respektować własne możliwości fizyczne, ale też podziwiać i szanować przyrodę, łącząc w ten sposób element poznania, wdzięczności i docenienia. Taki sposób podróżowania mądrze nazwaliście «powolną turystyką» przeciwstawiając ją turystyce masowej, ponieważ promuje wartość doświadczenia, solidarności i zrównoważonego rozwoju”.

Franciszek nawiązał do maskotki centrum, którą jest żółw. Podkreślił, że powolność, jeśli nie jest owocem lenistwa, generuje zatracone przez świat zwracanie uwagi na miejsce i ludzi, a także wierność i oddanie ziemi. Papież wezwał też członków Młodzieżowego Centrum Turystycznego we Włoszech, by byli przykładem i motywacją dla swych rówieśników często rozczarowanych życiem i pozbawionych jakiejkolwiek motywacji, którzy zamiast realizować pasje wegetują stając się „młodymi emerytami”.

„Bazując na waszej duchowości wykutej w Centrum możecie stać się towarzyszami podróży dla waszych rówieśników: możecie im pomóc rozbudzić na nowo entuzjazm, gdy go już nie doświadczają ponieważ został pogrzebany pod gruzami rozczarowań i nieprzeniknionym pyłem złych wzorców – mówił Franciszek. – Dzielenie czasu wolnego jako czasu wysokiej jakości może stać się doskonałym kluczem do otwarcia serc wielu młodych, tworząc więzy przyjaźni zdolne do przekazywania autentycznych wartości i samej wiary”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

25-lecie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

2019-03-23 10:56

ks. sk / Katowice (KAI)

Mszą pod przewodnictwem metropolity katowickiego rozpoczęły się w Katowicach obchody 25-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. W homilii abp Wiktor Skworc zachęcał do trwania w Bogu, który jest Miłością.

Life Mental Health / Foter / CC BY

Komentując Ewangelię o synu marnotrawnym abp Skworc podkreślił, że „właściwością Boga jest miłość”. – Dlatego w ewangelicznej przypowieści wybrzmiewa pierwsze i najważniejsze przykazanie: będziesz miłował. To nasze, wasze powołanie i zadanie - mówił metropolita katowicki.

– Miłować każdego bez wyjątku to zadanie, które dotyczy w sposób szczególny was, którzy z powołania wybraliście zawód niejako z natury swej służący człowiekowi – zauważył abp Skworc. przytoczył też sformułowanie z „Preambuły” Statutu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, w której znajduje się zdanie: "Przyrzekamy otoczyć serdeczną troską każdego człowieka od chwili jego poczęcia aż do naturalnej śmierci".

Arcybiskup odniósł się także do Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorych. Za papieżem Franciszkiem przypomniał, że postawa bezinteresowności jest „przeciwieństwem wyzysku, niezwracającego uwagi na ludzką godność”.

– Wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania – razem z papieżem Franciszkiem – kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia – mówił abp Skworc.

Hierarcha podziękował również lekarzom za reagowanie na bieżące sprawy. – Niedawno (…) w oświadczeniu przeciw warszawskiej „Deklaracji LGBT+” żądaliście anulowania jej jako programu szkodliwego, groźnego dla zdrowia i życia dzieci - przypomniał abp Skworc.

Podczas Eucharystii metropolita katowicki pobłogosławił także sztandar Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Przedstawia on wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, gdyż to właśnie na Jasnej Górze zostało zainicjowane Stowarzyszenie. Z drugiej strony sztandaru umieszczono wizerunek patrona lekarzy, św. Łukasza.

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich powstało w 1994. Jako cel stawia sobie promowanie wartości chrześcijańskich w środowisku medycznym oraz nauczania Kościoła katolickiego w zakresie bioetyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem