Reklama

Wydarzenia z diecezji

Diecezjalne dziękczynienie za zbiory

Anna Górniak
Edycja płocka 36/2004

Swoje doroczne diecezjalne święto dziękczynienia Stwórcy za zbiory z pól, ogrodów i sadów, czyli dożynki diecezjalne uroczyście obchodzone były w naszej diecezji 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Czerwińsku n. Wisłą. Uroczystość, na którą przybyło ponad pół tysiąca wiernych z całej diecezji, przywożąc ze sobą owoce ciężkiej i znojnej pracy rolniczej w postaci wieńców dożynkowych, przewodniczył biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus.
Wiernych na czerwińskim placu powitał diecezjalny duszpasterz rolników ks. Krzysztof Biernat, który powiedział: „Dzisiaj Kościół płocki przeżywa dożynki diecezjalne. Przypadły one w szczególnym miejscu - w maryjnym sanktuarium w Czerwińsku podczas uroczystości odpustowej. Żniwa, choć są opóźnione po zimnym lipcu, trwają nadal. Rolnicy z wielką troską będą dalej zbierać ziarno. W święto Matki Bożej Zielnej, jak co roku, rolnicy przynieśli wieńce dożynkowe, chleby, warzywa, owoce, kwiaty i zioła, by ukazać owoce swojej pracy, by powiedzieć: Bóg pobłogosławił i ziemia plon wydała”.
Słowa powitania skierowali do Księdza Biskupa również starostowie tegorocznych dożynek Małgorzata i Wiktor Szmulewicz ze wsi Święcice w parafii Orszymowo. Wiktor Szmulewicz jest przewodniczącym Krajowej Izby Rolniczej i gospodaruje wraz z żoną i czworgiem dzieci na 58 ha ziemi. Zwracając się do Biskupa Stanisława, powiedzieli: „Nie ma nic gorszego dla chrześcijaństwa jak źli chrześcijanie. Przejawy obojętności religijnej zauważamy także na naszej wsi mazowieckiej. Dlatego dożynki przypominają nam również odwieczną prawdę «Boże z Twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy». Trwamy przy świętej wierze naszych ojców, karmimy się nią jak chlebem powszednim, pamiętając o słowach Ewangelii «nie samym chlebem żyje człowiek»”. Zwyczajem staropolskim starostowie dożynek powitali Biskupa Stanisława chlebem wypieczonym z tegorocznych owoców żniwnych.
W skierowanym do wiernych słowie Ksiądz Biskup mówił m.in.: „Prawdą jest to, że kto się urodził, musi umrzeć. Zgadzamy się wszyscy z tą przez nikogo niekwestionowaną prawdą. Nasza katolicka wiara tłumaczy nam, że śmierć jest skutkiem grzechu pierworodnego i owocem zazdrości szatana, który do tego grzechu skusił pierwszych ludzi. Jest jednak ktoś z ludzi, kogo Bóg nie pozwolił dotknąć pierworodną zmazą. Jej ciało nie podlegało śmierci i nigdy nie uległo zniszczeniu. Lecz nierozerwalnie złączone z duszą przekroczyło barierę praw natury i przeszło do świata nadprzyrodzonego, do wiecznego życia z Bogiem. Tym Kimś jest Matka Najświętsza, a święto Jej Wniebowzięcia z ciałem i duszą obchodzimy dziś w całym Kościele, łącząc się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który modli się obecnie w Lourdes w 150. rocznicę ogłoszenia przez Urząd Nauczycielski Kościoła prawdy o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi zatem, podobnie jak święto Zmartwychwstania Chrystusowego, jest świętem zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem, Boga nad szatanem - mówił dalej Biskup Płocki. - Ten motyw walki ze złem uosabianym przez szatana i motyw zwycięstwa nad nim przewija się przez wszystkie teksty liturgiczne przeznaczane na dzisiejszą uroczystość. Głoszą one, że w tej ogarniającej świat walce dobra ze złem Maryja jako Matka Jedynego Zbawiciela świata Jezusa Chrystusa odegrała i odgrywać będzie do końca czasów istotną rolę. Zawsze też pozostanie pośredniczką Bożego ludu błagającego Boga o błogosławieństwo i opiekę wśród ciągle mnożących się trudności rozmaitych pokus i ataków zła, które niesie nam każdy dzień. (…)
Nieustanna opieka Matki Najświętszej towarzyszy nam od tysiąca lat. Żyjąc w niełatwych warunkach politycznych na ziemi, która była przedmiotem pożądania i napaści potężnych sąsiadów w ustawicznie zmieniających się granicach, naród polski wielokrotnie zniewalany, wynaradawiany, prześladowany, rabowany bez miłosierdzia i skazywany na zagładę, we wszystkich swoich nieszczęściach zwracał zawsze oczy do Matki Najświętszej, by przez jej pośrednictwo błagać Boga o ratunek. Dzięki nieustającej pomocy Matki Najświętszej udało nam się przetrwać najgorsze momenty swojej historii. Zachować swoją wiarę, swoją kulturę, swoją tożsamość narodową” - mówił Biskup Płocki.
Po homilii Biskup Stanisław poświęcił przyniesione przez rolników wieńce dożynkowe - kwiaty, zioła, owoce z dekanatów: wyszogrodzkiego, zakroczymskiego, raciążskiego, tłuchowskiego, żuromińskiego, płońskiego, makowskiego, dobrzyńskiego n. Wisłą, pułtuskiego, sierpeckiego, ciechanowskiego, ciechanowskiego wschodniego, nasielskiego, serockiego, bielskiego, bodzanowskiego, mławskiego i płockiego wschodniego.
Kończąc uroczystości dożynkowe, słowa podziękowania do zgromadzonych na uroczystości przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, powiatowych, gminnych, gospodarzy ziemi czerwińskiej - księży salezjanów, kapłanów i wszystkich wiernych wygłosił dziekan dekanatu wyszogrodzkiego ks. kan. Czesław Glicner. „Żniwa dzisiaj inne, niż pamiętają starsi, bardziej maszynowe, mniej rodzinne i społeczne, ale hojność Boża i Jego nieskończone miłosierdzie pozostają niezmienne. Dlatego dożynki jako wyraz wdzięczności Bogu i ludziom są ciągle potrzebą naszych serc. (…) Maryja Wniebowzięta, która przywróciła nam na dziś wspaniałą pogodę, niech będzie nieustanną przyczyną naszej radości i pogody ducha” - powiedział na zakończenie dożynek diecezjalnych Ksiądz Dziekan.
Na dalszą pracę wszystkim rolnikom pobłogosławił bp Stanisław Wielgus, życząc, by tegoroczne zbiory były obfite.

Reklama

Trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku

2019-02-21 08:05

wpolityce.pl

Toamsz Sekielski/Twitter.com

W nocy ze środy na czwartek przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Akt wandalizmu zrelacjonował na Twitterze dziennikarz Tomasz Sekielski. Sprawcy zostali zatrzymani przez policję, ale wcześniej wysłali swój „manifest” do Oko.press.

Trzech mężczyzn użyło liny, by przewrócić na ziemię gdański pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego. Obecny na miejscu był dziennikarz Tomasz Sekielski. Zrelacjonował akt wandalizmu na Twitterze.

Na zdjęciach widzimy, że w dłoń ks. Jankowskiego włożono… dziecięcą bieliznę, a obok położono małe buty oraz komżę - strój ministrancki.

Sprawców ujęła policja.

Wcześniej wysłali swój „manifest” do Oko.press.

Podejmujemy działanie, którego celem jest symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego— napisali.

Oskarżamy instytucję kościoła katolickiego i jej przedstawicieli, którzy z pełną świadomością zła czynionego przez Henryka Jankowskiego nie zareagowali, aby złu położyć kres, milczeli lub wręcz – jak Sławoj Leszek Głódź – tolerowali ryzyko pojawienia się kolejnych ofiar— cytuje „manifest” portal Oko.press.

Dowiadujemy się również, że trzej mężczyźni do aktywiści Obywateli RP, bądź uczestnicy protestów przeciwko reformie sądownictwa, czy ekshumacjom ofiar katastrofy smoleńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portret Sarmaty. Zajęcia plastyczne w Muzeum wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW

2019-02-21 17:32

Część zajęć feryjnych zaproponowanych przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Siedzibą placówki jest stary siedemnastowieczny dwór Bartochowskich, który jak najbardziej predysponowany jest do przeprowadzenia warsztatów pt. „Portret sarmaty”. Uczestnicy warsztatów poznali strój szlachecki, który zyskał miano narodowego i nosili go przede wszystkim szlachcice. Ten strój to: żupan, kontusz i dopełniający go ozdobny pas kontuszowy. Strój był modny w XVII i XVIII wieku, także w czasie zaborów, kiedy pełnił rolę symbolu narodowego.

Zofia Białas

W czasie ferii zimowych Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowywało zajęcia plastyczne, na których można było poznać ten pełen przepychu strój szlachecki i spróbować samodzielnie go namalować.

Na zdjęciach zajęcia z uczestnikami Spółdzielczego Domu Kultury Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Źródło: Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem