Reklama

Narodzenie Matki Bożej

Andrzej Ogniewski
Edycja płocka 36/2004

W święto Narodzenia Matki Bożej w tekstach Mszy św. i Liturgii Godzin dominuje radość i dziękczynienie. Radość - ponieważ Jej przyjście na świat zapowiadało narodzenie Zbawiciela. Dziękczynienie, gdyż postać Maryi i Jej wywyższenie jest obrazem planów Bożych wobec każdego z nas. Nic więc dziwnego, że ten dzień szybko zakorzenił się wśród chrześcijan i zajmował w ich religijnym życiu ważną rolę.
Pismo Święte nie przekazuje wprawdzie wiadomości o Jej rodzicach ani o dniu Jej przyjścia na świat, ale tradycja sięgająca II w. (tzw. „Protoewangelia św. Jakuba”) zawiera wiele szczegółów z życia Maryi i wymienia imiona rodziców - Joachim i Anna.
Święto ku czci narodzenia Maryi Panny powstało w Jerozolimie, gdzie w V w. 8 września obchodzono rocznicę konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny, wzniesionego w miejscu Jej urodzenia. Gdy mahometanie zajęli Palestynę i Syrię, liczni kapłani i mnisi przewędrowali na Zachód i rozpowszechnili tam święta obchodzone dotąd jedynie na Wschodzie. Tym sposobem święto Narodzenia Maryi pojawiło się pod koniec VII w. w Rzymie, gdzie biskupem był papież Sergiusz I (687-701), pochodzący z Syrii. W VIII w. teksty Mszy o Narodzeniu Matki Zbawiciela występują już w Mszałach zachodnich.
Ze względu na siewy rozpoczynające się w Polsce już we wrześniu to święto nosi także nazwę Matki Bożej Siewnej. W ten sposób rolnicy polecają Maryi swoje trudy i losy i proszą Ją o opiekę.
Z narodzenia Maryi cieszymy się i za nie dziękujemy Najwyższemu, „ponieważ z Niej wzeszło Słońce sprawiedliwości, Chrystus, który jest naszym Bogiem”. Ona Nim błogosławi świat. „Czyń podobnie” - wzywają słowa Pisma Świętego. Przyjmij Chrystusa i dawaj Go światu”.

Reklama

Turniej Tenisa Stołowego

2019-02-18 20:22

Józef Parzybut

Aleksandra Tataruch
Wręczanie nagród laureatom

Przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza oraz Parafialnej Grupy Młodzieżowej uczestniczyli w tegorocznym parafialnym turnieju tenisa stołowego, który odbył się w okresie ferii zimowych.

Zawody rozegrano w miejscowej hali sportowej. Po losowaniu, które podzieliło uczestników turnieju na grupy, zaczęła sie rywalizacja. Grano systemem każdy z każdym, by wyłonić najlepszych w poszczególnych grupach. W małym finale spotkali się wicemistrzowie grup, a w meczu o pierwsze miejsce ich zwycięzcy.

Ostatecznie I miejsce wywalczyła Karolina Sobczak (Kąty) przed Aldoną Parzybut (Kąty) i Moniką Mikołajczyk (Wydrzyn). Laureaci otrzymali puchary i dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy sportowych zmagań pamiątkowe medale i dyplomy. Nagrody wręczyli: wikariusz czarnożylskiej parafii ks. Łukasz Wojtan oraz pan kościelny Jan Bulka. Uczestnicy sportowego święta jednogłośnie stwierdzili, że aktywny wypoczynek to bardzo dobra forma spędzania wolnego czasu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ofiary pedofilii: watykańska konferencja to nasz sukces

2019-02-19 17:05

ts / Rzym (KAI)

Dla ofiar pedofilii konferencja w Watykanie na temat ochrony małoletnich jest „dniem zwycięstwa”. - Ta konferencja odbywa się tylko ze względu na cierpienia, ze względu na ofiary i świadectwa ofiar z całego świata - powiedział rzecznik inicjatywy Ending Clergy Abuse, Peter Isely, 18 lutego w Rzymie. Podkreślił, że organizacje ofiar oczekują od konferencji dwóch rezultatów: zero tolerancji oraz zero tuszowania w sprawach wykorzystywania seksualnego.

Tama66/pixabay.com

Isely zwrócił uwagę, że papież Franciszek już na początku swego pontyfikatu zapowiedział „zero tolerancji” dla pedofilii. Teraz „nadszedł czas spełnienia wreszcie tej obietnicy”. Oznacza to, że każdy duchowny na świecie, każdy członek zakonu, który wykorzysta nieletniego lub dorosłego powierzonego jego ochronie, musi zostać wydalony ze stanu duchownego lub z jego wspólnoty zakonnej, a jego czyn zgłoszony urzędom państwowym.

Karze powinni podlegać także zwierzchnicy kościelni tuszujący przypadki wykorzystywania, gdyż - zdaniem Isely’a - często jest to jeszcze większe przestępstwo. Jeśli biskup czy przełożony zakonny z tego powodu ustąpi lub zostanie wydalony, musi to zostać podane do wiadomości. Tego oczekują ofiary pedofilii w Kościele, stwierdził ich rzecznik.

Isely, z zawodu psychoterapeuta uważa, że ofiary mogłyby wypowiadać się same. Nie uważają za konieczne, aby „głosem pozbawionych głosu” byli biskupi, co potwierdził też arcybiskup Chicago, kard. Blase Cupich. Na konferencji prasowej przed rozpoczynającym się w Watykanie szczytem w sprawie ochrony małoletnich kard. Cupich powiedział, że intencją tego spotkania jest wysłuchanie ofiar. „Biskupi nie są głosem tych, którzy to przeżyli”, podkreślił Isely, dodając, że głosem ofiar są ich organizacje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem