Reklama

Zmiany personalne w Diecezji Drohiczyńskiej w 2004 roku

Oprac. ks. Zbigniew Rostkowki
Edycja podlaska 36/2004

I. Odwołania

A. Odwołania księży wikariuszy

Ks. Arbaszewski Piotr - odwołany z urzędu wikariusza parafii Łochów z dniem 31 sierpnia 2004 r.
Ks. Bałuczyński Grzegorz - odwołany z urzędu wikariusza parafii Korytnica z dniem 15 sierpnia 2004 r.
Ks. Bartosiak Mariusz - odwołany z urzędu wikariusza parafii Rozbity Kamień z dniem 31 sierpnia 2004 r.
Ks. Bogdanowicz Adam - odwołany z urzędu wikariusza parafii Sarnaki z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Buczyński Jakub - odwołany z urzędu wikariusza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Czumaj Zenon - odwołany z urzędu wikariusza parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim z dniem 31 sierpnia 2004 r.
Ks. Czyżak Tadeusz - odwołany z urzędu wikariusza parafii Sarnaki z dniem 24 sierpnia 2004 r.
Ks. Dąbrowski Marek - odwołany z urzędu wikariusza parafii Drohiczyn z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Dobrogowski Krzysztof - odwołany z urzędu wikariusza parafii Grodzisk k. Siemiatycz z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Domaraczeńko Krzysztof - odwołany z urzędu wikariusza parafii Perlejewo z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Falkowski Andrzej s. Mariana odwołany z urzędu wikariusza parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Gaładyk Antoni - odwołany z urzędu wikariusza parafii Sadowne z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Herman Grzegorz - odwołany z urzędu wikariusza parafii Liw z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Izdebski Ireneusz - odwołany z urzędu wikariusza parafii Ciechanowiec z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Iwanowski Wojciech - odwołany z urzędu wikariusza parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim z dniem 31 sierpnia 2004 r.
Ks. Kowalczyk Marcin - odwołany z urzędu pomocnika w duszpasterstwie parafii Drohiczyn z dniem 30 czerwca 2004 r.
Ks. Krasowski Jan - odwołany z urzędu wikariusza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Kuśmirek Marcin - odwołany z urzędu wikariusza parafii Ciechanowiec z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Lubowicki Andrzej - odwołany z urzędu wikariusza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Łukaszewicz Maciej - odwołany z urzędu wikariusza parafii Brańsk z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Niewiński Waldemar - odwołany z urzędu wikariusza parafii Świętych Piotra i Antoniego w Węgrowie z dniem 15 lipca 2004 r.
Ks. Nowaszewski Robert - odwołany z urzędu wikariusza parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Patej Zbigniew - odwołany z urzędu wikariusza parafii Sterdyń z dniem 24 sierpnia 2004 r.
Ks. Radziszewski Daniel - odwołany z urzędu wikariusza parafii Sadowne z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Redosz Jarosław - odwołany z urzędu wikariusza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach z dniem 25 sierpnia 2004 r.
Ks. Rosłon Jarosław - odwołany z urzędu wikariusza parafii Dziadkowice z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Safiańczuk Adam - odwołany z urzędu wikariusza parafii Stara Wieś z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Siergiejuk Arkadiusz - odwołany z urzędu wikariusza parafii Ostrożany z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Solka Robert - odwołany z urzędu wikariusza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Szczepanik Wodzisław - odwołany z urzędu wikariusza parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim z dniem 31 lipca 2004 r.
Ks. Tworkowski Dariusz - odwołany z urzędu wikariusza parafii Kosów Lacki z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Ulaczyk Andrzej - odwołany z urzędu wikariusza parafii Brańsk z dniem 27 sierpnia 2004 r.
Ks. Wentczuk Sławomir - odwołany z urzędu wikariusza parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Zawadzki Robert - odwołany z urzędu wikariusza parafii Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Żukowski Tomasz - odwołany z urzędu wikariusza parafii św. Piotra i Antoniego w Węgrowie z dniem 31 sierpnia 2004 r.

B. Odwołania księży proboszczów

Ks. Karolczak Edmund - złożył rezygnację z urzędu proboszcza w Niemyjach Nowych; przyjęta z dniem 24 sierpnia 2004 r.
Ks. Kryński Tadeusz - odwołany z urzędu proboszcza parafii Łubin Kościelny z dniem 27 sierpnia 2004 r.
Ks. Moczulski Eugeniusz - odwołany z urzędu proboszcza parafii Ceranów z dniem 24 sierpnia 2004 r.
Ks. Trofimuk Leopold - złożył rezygnację z urzędu proboszcza w Rogowie; przyjęta z dniem 24 sierpnia 2004 r.
Ks. Wasak Wojciech - złożył rezygnację z urzędu proboszcza parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim; przyjęta z dniem 27 sierpnia 2004 r.
Ks. Zychora Jerzy - odwołany z urzędu proboszcza parafii Boćki z dniem 24 sierpnia 2004 r.

C. Odwołania w Wyższym Seminarium Duchownym

Reklama

Ks. Osiński Tadeusz - odwołany z wykładowcy psychologii rozwojowej w Wyższym Seminarium Duchownym z dniem 1 września 2004 r.
Ks. Syczewski Tadeusz - odwołany z wykładowcy języka włoskiego w Wyższym Seminarium Duchownym z dniem 1 września 2004 r.

D. Odwołania we wspólnotach zakonnych

O. Kotowski Wojciech SSCC - odwołany z urzędu wikariusza parafii Mielnik z dniem 31 sierpnia 2004 r.

E. Inne odwołania

Ks. Arbaszewski Piotr - odwołany z funkcji rejonowego moderatora młodzieży w dekanacie łochowskim z dniem 31 sierpnia 2004 r.
Ks. Witerski Andrzej - odwołany z funkcji dyrektora Domu Miłosierdzia Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Witerski Andrzej - odwołany z funkcji wicedyrektora Domu Caritas Diecezji Drohiczyńskiej z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Żukowski Tomasz - odwołany z funkcji kapelana pomocniczego hufca ZHP w Węgrowie i rejonowego moderatora młodzieży w dekanacie węgrowskim z dniem 31 sierpnia 2004 r.

II. Nominacje

A. Neoprezbiterzy

Ks. Barbieri Alessandro - mianowany wikariuszem parafii katedralnej w Drohiczynie z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Falkowski Andrzej s. Józefa - mianowany wikariuszem parafii Ciechanowiec z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Karpiesiuk Marcin - mianowany wikariuszem parafii Korytnica z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Karwowski Sebastian - mianowany wikariuszem parafii św. Piotra i św. Antoniego w Węgrowie z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Kucharek Dariusz - mianowany wikariuszem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Lipczyński Karol - mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Piotrowski Wojciech - mianowany wikariuszem parafii Sarnaki z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Połowianiuk Jacek - mianowany wikariuszem parafii Sadowne z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Składanowski Marcin - mianowany wikariuszem parafii Ciechanowiec z dniem 1 sierpnia 2004 r.
Ks. Szmurło Tomasz - mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Szymański Janusz - mianowany wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Wentczuk Jacek - mianowany wikariuszem parafii Grodzisk k. Siemiatycz z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Wiechnik Radosław - mianowany wikariuszem parafii Sadowne z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Wójcik Piotr - mianowany wikariuszem parafii Ostrożany z dniem 17 sierpnia 2004 r.

B. Wikariusze starsi

Ks. Bogdanowicz Adam - mianowany wikariuszem parafii Stara Wieś z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Buczyński Jakub - mianowany wikariuszem parafii Liw z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Dąbrowski Marek - mianowany wikariuszem parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Dobrogowski Krzysztof - mianowany wikariuszem parafii Sterdyń z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Domaraczeńko Krzysztof - mianowany wikariuszem parafii Dziadkowice z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Falkowski Andrzej s. Mariana - mianowany wikariuszem parafii Świętych Cyryla i Metodego w Hajnówce z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Gaładyk Antoni - mianowany wikariuszem parafii Sterdyń z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Izdebski Ireneusz - mianowany wikariuszem parafii św. Piotra i św. Antoniego w Węgrowie z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Krasowski Jan - mianowany wikariuszem parafii Perlejewo z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Kuśmirek Marcin - mianowany wikariuszem parafii Drohiczyn z dniem 18 sierpnia 2004 r.
Ks. Lubowicki Andrzej - mianowany prefektem i wikariuszem parafii Czartajew z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Łukaszewicz Maciej - mianowany wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Nowaszewski Robert - mianowany wikariuszem parafii Rozbity Kamień z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Radziszewski Daniel - mianowany wikariuszem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Rosłon Jarosław - mianowany wikariuszem parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Safiańczuk Adam - mianowany wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Siergiejuk Arkadiusz - mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny W Siemiatyczach z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Solka Robert - mianowany wikariuszem parafii Kosów Lacki z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Tworkowski Dariusz - mianowany wikariuszem parafii Łochów z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Wentczuk Sławomir - mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Witerski Andrzej - mianowany pomocnikiem parafii Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim z dniem 17 sierpnia 2004 r.
Ks. Zawadzki Robert - mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brańsku z dniem 17 sierpnia 2004 r.

C. Proboszczowie

Ks. Czyżak Tadeusz - mianowany administratorem parafii Niemyje Nowe z dniem 25 sierpnia 2004 r.
Ks. Kryński Tadeusz - mianowany proboszczem parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim z dniem 28 sierpnia 2004 r.
Ks. Moczulski Eugeniusz - mianowany proboszczem parafii Boćki z dniem 25 sierpnia 2004 r.
Ks. Patej Zbigniew - mianowany administratorem parafii Rogów z dniem 25 sierpnia 2004 r.
Ks. Redosz Jarosław - mianowany pełniącym obowiązki proboszcza parafii Sarnaki z dniem 26 sierpnia 2004 r.
Ks. Ulaczyk Andrzej - mianowany proboszczem parafii Łubin Kościelny z dniem 28 sierpnia 2004 r.
Ks. Zychora Jerzy - mianowany proboszczem parafii Ceranów z dniem 25 sierpnia 2004 r.

D. Wyższe Seminarium Duchowne

Ks. Domirski Zbigniew - mianowany wykładowcą psychologii rozwojowej w Wyższym Seminarium Duchownym z dniem 1 września 2004 r.
Ks. Przeździecki Jarosław - mianowany wykładowcą języka włoskiego w Wyższym Seminarium Duchownym z dniem 1 września 2004 r.
Ks. Smoliński Piotr - mianowany wykładowcą wykładu monograficznego w Wyższym Seminarium Duchownym z dniem 30 lipca 2004 r.

E. Misje

Ks. Herman Grzegorz - skierowany do pracy we Francji z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Niewiński Waldemar - skierowany do pracy w Turcji z dniem 15 lipca 2004 r.

F. Studia

Ks. Arbaszewski Piotr - skierowany na studia do Lublina (KUL) z dniem 31 sierpnia 2004 r.
Ks. Bartosiak Mariusz - skierowany na studia do Rzymu z dniem 1 września 2004 r. Ks. Czumaj Zenon - skierowany na studia do Lublina (KUL) z dniem 31 sierpnia 2004 r.
Ks. Iwanowski Wojciech - skierowany na studia do Warszawy (UKSW) z dniem 1 września 2004 r.
Ks. Szczepanik Wodzisław - skierowany na studia do Rzymu (Universita della Santa Croce) z dniem 1 sierpnia 2004 r.
Ks. Żukowski Tomasz - skierowany na studia do Warszawy (UKSW) z dniem 31 sierpnia 2004 r.

G. Wspólnoty zakonne

Ks. Mastalerz Łukasz Piotr SDB - mianowany kierownikiem salezjańskiego internatu w Sokołowie Podlaskim z dniem 21 czerwca 2004 r.

H. Inne nominacje

Ks. Bałuczyński Grzegorz - mianowany wychowawcą i kierownikiem duchowym Domu Miłosierdzia im. Jana Pana w Sokołowie Podlaskim z dniem 16 sierpnia 2004 r.
Ks. Kowalczyk Marcin - skierowany do pracy duszpasterskiej w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach k. Warszawy z dniem 1 lipca 2004 r.
Ks. Witerski Andrzej - mianowany kapelanem Szpitala Powiatowego w Bielsku Podlaskim i duszpasterzem akademickim z dniem 17 sierpnia 2004 r.

Reklama

Kard. Müller krytykuje doradców papieża

2019-02-18 20:49

pb (KAI/thetablet.co.uk) / Watykan

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller powiedział, że choć sam papież Franciszek jest „ortodoksyjnym katolikiem”, to otoczony jest pochlebcami. Zdaniem niemieckiego purpurata, w doradzającej papieżowi Radzie Kardynałów dominują pomysły menedżerskie.

Monika Książek/Niedziela

Na łamach niemieckiego magazynu „Der Spiegel” z 16 lutego hierarcha podkreślił, że „obowiązkiem papieża jest jednoczenie Kościoła w prawdzie”. Tymczasem Franciszek jest otoczony ludźmi, którzy niewiele rozumieją z teologii i ze społecznego nauczania Kościoła, a ponadto „chlubią się tym, że są postępowcami wbrew reszcie Kościoła”.

Kardynał sprzeciwił się pojmowaniu relacji papieża do Kościoła na wzór relacji generała jezuitów do prowincjałów jezuitów. - Rządzenie całym Kościołem według reguł jezuickich jest po prostu nie do przyjęcia - ocenił były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Pytany o wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych, kard. Müller zaznaczył, że są miliony takich przypadków poza Kościołem, dlatego nie ma żadnego dowodu na to, że mają cokolwiek wspólnego z klerykalizmem. Korzeniem problemu jest, według niego, „zdeprawowany charakter sprawcy” i nie ma to żadnego związku z jego posługą.

Powtórzył też swe przekonanie o związku między wykorzystywaniem seksualnym i homoseksualizmem. Powołał się na statystyki Kongregacji Nauki Wiary, z których wynika, że ponad 80 proc. ofiar to osoby płci męskiej poniżej 18. roku życia. - Niestety, te statystyki nie odegrają roli podczas zbliżającego się watykańskiego szczytu w sprawie wykorzystywania seksualnego. Punkt widzenia Kościoła jest całkiem jasny: kto nie umie siebie kontrolować, nie kwalifikuje się do kapłaństwa. Co więcej, moim zdaniem nikt nie rodzi się homoseksualistą. Rodzimy się mężczyzną lub kobietą - podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież spotka się z rzecznikiem ofiar pedofilii księży

2019-02-19 19:53

ts / Rzym (KAI)

Przed rozpoczęciem w Watykanie szczytu na temat ochrony małoletnich papież Franciszek spotka się z rzecznikiem włoskiej sieci ofiar pedofilii „Rete L’Abuso”, Francesco Zanardim. Prywatne spotkanie z papieżem po środowej audiencji generalnej 48-letni Włoch potwierdził w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Rzymie.

Grzegorz Gałązka

Zanardi jest jednym z założycieli międzynarodowej sieci „Ending Clergy Abuse” (ECA - Stop wykorzystywaniu przez duchownych). Będzie to pierwsze spotkanie z papieżem tego mężczyzny, który jako nastolatek był molestowany seksualnie przez księdza.

W rozmowie z włoskim dziennikiem „ Il Fatto quotidiano” Zanardi zapewnił, że otacza wielkim szacunkiem papieża Franciszka. „Jednak papież napotyka też na duże opory”, zauważył. Jego zdaniem, w walce z pedofilią niewiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich 20 lat, a „w tym czasie wykorzystano seksualnie znaczną liczbę ofiar”.

Rzecznik „Rete L’Abuso” pragnie przedstawić papieżowi żądania ofiar. Jest wśród nich obowiązek zgłaszania przez biskupów przypadków wykorzystywania seksualnego. Poza procesami kościelnymi muszą też być prowadzone procesy w sądach państwowych. Zapowiedział też, że w czasie trwania szczytu w Watykanie ECA zorganizuje w Rzymie spotkania informacyjne oraz demonstracje.

Zanardi przyznał, że zdaje sobie sprawę, z jakim oporem wewnątrz Kościoła musi się spotykać papież Franciszek. Jak zauważył, w czasie tego pontyfikatu sakrę biskupią otrzymało kilku księży, wobec których istnieje podejrzenie, że przemilczeli czyny pedofilii. Nie wymienił przy tym ani nazwisk, ani liczby tych duchownych. „Ten, kto nas zranił, nie jest w niebie, ale na ziemi. Winni są ludzie: księża, którzy nas wykorzystali i wszyscy ci, którzy to tuszowali”, stwierdził Zanardi.

Na 21-24 lutego papież Franciszek zwołał do Watykanu na międzynarodowe spotkanie w sprawie ochrony małoletnich w Kościele katolickim. W konferencji będą uczestniczyć przewodniczący Konferencji Biskupów katolickich oraz Kościołów obrządku wschodniego, a także przełożeni 22 zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, szefowie 14 dykasterii watykańskich oraz ofiary wykorzystywania seksualnego z różnych części świata. Wśród 190 uczestników spotkania będzie też wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem