Reklama

Serwis przemyski

Oprac. ks. Tadeusz Biały
Edycja przemyska 36/2004

1 sierpnia. W Leżajsku odbywały się wojewódzkie uroczystości związane ze Świętem Policji. Z tej okazji bp Adam Szal przewodniczył Mszy św. w Bazylice Ojców Bernardynów i wygłosił okolicznościowe kazanie. Ksiądz Biskup poświęcił także nowy budynek i sztandar Komendy Powiatowej w Leżajsku oraz dwa nowe samochody policyjne.

2 sierpnia. W pierwsze po beatyfikacji liturgiczne wspomnienie bł. Augusta Czartoryskiego, w kościele Księży Salezjanów w Przemyślu, bp Adam Szal odprawił Eucharystię ku czci Błogosławionego Salezjanina.

5 sierpnia. Przedstawiciele Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w osobach bp. Adama Szala, ks. dyrektora Kazimierza Bełcha i księży przewodników Jerzego Rojka i Zbigniewa Suchego, byli gośćmi Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy. W miejscowości Ocieka bp Adam przewodniczył Mszy św. dla ponad trzech tysięcy pątników, którzy 13 sierpnia br. dotarli na Jasną Górę.

8 sierpnia. W kaplicy Domu Prowincjalnego Sióstr Felicjanek w Przemyślu osiem Sióstr ze Zgromadzenia złożyło wieczystą profesję. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik, metropolita przemyski.

14 sierpnia. W Przemyślu zakończył się, trwający od 18 lipca, IV Przemyski Festiwal Organowy „Salezjańskie Lato”. Koncerty wybitnych muzyków z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski miały miejsce w kościele Księży Salezjanów, w bazylice archikatedralnej i w sali Zamku Kazimierzowskiego. Artyści wykonywali m. in. utwory: A. Vivaldiego, G. F. Haendla, J. S. Bacha, J. Mozarta, P. Czajkowskiego i A. Dvoraka. Honorowy patronat nad Festiwalem sprawowali abp Józef Michalik, metropolita przemyski, Robert Choma, prezydent Miasta Przemyśla oraz Tadeusz Rozmus (SDB), Inspektor Prowincji Krakowskiej Towarzystwa Salezjańskiego. Przemyski Festiwal Organowy został zorganizowany przez Urząd Miejski, Parafię Księży Salezjanów i Miejski Ośrodek Kultury w Przemyślu.

Reklama

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkoły dla niepełnosprawnych

2019-02-21 19:16

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Od godz. 10.00 rodzice uczniów niepełnosprawnych protestowali przed wejściem do wrocławskiego ratusza. Przyszli z transparentami, na których wypisali hasła, których – co podkreślali – nie chcieli wysłuchać urzędnicy. Zdecydowali się przysłuchiwać obradom Rady Miasta korzystając z miejsc dla publiczności.

Dopiero po godz. 15.00 rozpoczęła się dyskusja nad zaproponowanym przez prezydenta Jacka Sutryka 31 stycznia projektem uchwały o zamiarze zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6. Po 16.00 w głosowaniu radni uchwałę przyjęli. Za likwidacją głosowało 23 radnych, 12 (radni PiS) było przeciw.

W uzasadnieniu procedowanej uchwały Jarosław Delewski dyrektor Departamentu Edukacji UM podkreślał, że miasto gwarantuje miejsce dla dzieci w szkołach przy ul. Kamiennej i Parkowej pozostawiając wybór placówki rodzicom dzieci.

W uzasadnieniu w sprawie zamiaru zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6 we Wrocławiu skierowanym do Rady Miasta napisano, że „Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 będą mogli od 1 września 2019 r. kontynuować naukę w Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. ks. M. Lutra 2-8, zgodnie z wolą (deklaracją) rodziców. Podobnie wychowankowie Ośrodka będą mogli kontynuować pobyt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej 27 lub w Niepublicznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Specjalnym przy ul. ks. M. Lutra 2-8”.

Uzasadnienie nie zawiera informacji o gwarancji miejsca dla dzieci w szkole przy ul. Kamiennej, wymienia tylko szkołę przy Parkowej i obecną placówkę, podległą od września ewangelickiej fundacji. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rodzice opuścili salę zaraz po głosowaniu, byli zdruzgotani, wiele mam miało łzy w oczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm ustanowił Święto Chrztu Polski

2019-02-22 07:03

Biuro Prasowe Prawicy Rzeczypospolitej

22 lutego przed godziną 1 w nocy Sejm przyjął projekt ustawy ustanawiającej Święto Chrztu Polski. Będzie się ono odbywać co roku 14 kwietnia.

pl.wikipedia.org
Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość. Mimo że w roku 2016 obchodziliśmy jego 1050. rocznicę, niestety praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa. Z tych przesłanek wyszła inicjatywa ustawodawcza Prawicy Rzeczypospolitej na rzecz ustanowienia Święta Chrztu Polski. Pod projektem, oprócz przedstawiciela Prawicy Rzeczypospolitej - posła Jana Klawitera - podpisało się także kilkudziesięciu innych posłów z różnych środowisk.

Projekt został złożony do Marszałka Sejmu 29 marca 2017 roku. Jego pierwsze czytanie odbyło się 18 lipca 2018 roku, a drugie czytanie 12 września 2018 roku.

W dzisiejszym głosowaniu projekt poparło 279 posłów - 224 z PiS, 11 z PO-KO, 9 z PSL-UED, 3 z WiS, jak również nie zrzeszeni w klubach posłowie: Adam Andruszkiewicz, Piotr Łukasz Babiarz, Magdalena Błeńska (Porozumienie Jarosława Gowina), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Jan Klawiter (Prawica Rzeczypospolitej), Robert Majka, Stanisław Pięta, Janusz Sanocki, Robert Winnicki (Ruch Narodowy).

Przeciw było 125 posłów, a wstrzymało się 14.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem