Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 36/2004

Zmarł ks. prał. Marian Jachowicz

15 sierpnia zmarł ks. prał. Marian Jachowicz, emerytowany proboszcz z Kolbuszowej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 sierpnia w kościele pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Ks. M. Jachowicz urodził się 31 sierpnia 1926 r. w Grybowie. Maturę złożył w 1946 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie. Studia teologiczne odbył w latach 1946-51 w WSD w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 kwietnia 1951 r. w Tarnowie z rąk bp. Jana Stepy. Od 1997 r. przebywał na emeryturze w parafii Kolbuszowa pomagając w duszpasterstwie parafialnym.

Trzeźwościowy Rajd Dromadera

W dniach od 13 do 15 sierpnia w Ropczycach odbył się 13. Trzeźwościowy Rajd Dromadera. Uczestniczyły w nim grupy i kluby abstynenta z całego województwa. Główny cel rajdu to integracja środowisk abstynenckich. „Przynależność do grup trzeźwościowych i konsekwencja w podjętej terapii jest dla nas szansą na odbudowanie zaufania i właściwych relacji z rodziną i przyjaciółmi.

Wakacje w Myczkowcach

W Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach dobiega końca szósty, ostatni turnus kolonijny. Uczestniczy w nim 250 dzieci. Nad ich bezpieczeństwem czuwa 23 wychowanków i kadra medyczna. Opiekę duchową sprawują księża i alumni WSD w Rzeszowie. Turnus zakończy się 25 sierpnia.

Reklama

Rekolekcje RAM-u w Kotani

20 sierpnia zakończył się ostatni turnus rekolekcyjny Ruchu Apostolstwa Młodzieży w Kotani. Wzięło w nim udział 50 osób. Rekolekcje prowadził ks. Lucjan Szumierz, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. W ciągu kilkunastu dni młodzi w szczególny sposób rozważali tematykę Sakramentów świętych.

Święto Chleba Doliny Strugu

22 sierpnia mieszkańcy Doliny Strugu czyli gmin Tyczyn, Chmielnik, Hyżne, Błażowa, uroczyście obchodzili w Tyczynie Święto Chleba. Spotkanie rozpoczęła Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego. Homilię wygłosił ks. Jerzy Buczek, rektor WSD w Rzeszowie. Uroczystość uświetniły występy zespołów ludowych - Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy”, „Tyczyniacy”, konkursy z nagrodami, pokazy tańca break dance, przejażdżki kucykami, loteria fantowa, pokazy garncarstwa i rzeźby. Całość zakończył koncert Eleni i bezalkoholowa zabawa.

Konsekracja kościoła w Siedliskach

22 sierpnia bp Kazimierz Górny dokonał konsekracji kościoła pw. św. Józefa w Siedliskach. W uroczystej Mszy św. wzięli udział kapłani z całego dekanatu, wierni oraz zaproszeni goście. Parafia Siedliska powstała w 1982 r. po podziale parafii Lubenia. Budowę świątyni prowadzono w latach 1975-81. Kościół poświęcony został w 1981 r. przez bp. Ignacego Tokarczuka z Przemyśla. Warto przypomnieć, że kościół wybudowano na miejscu domu rodzinnego bł. ks. Józefa Kowalskiego, salezjanina, którego papież Jan Paweł II beatyfikował w 1999 r.

84. rocznica najazdu bolszewickiego na Polskę

22 sierpnia w Zadwórzu na Ukrainie odbyła się uroczystość upamiętniająca 84. rocznicę najazdu bolszewickiego na Polskę. W miejscu historycznej bitwy została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych. W uroczystościach uczestniczyła 40-osobowa grupa przedstawicieli naszej diecezji. 17 sierpnia 1920 r. w Zadwórzu rozegrała się krwawa bitwa polskich oddziałów z Armią Czerwoną. Poległo tam ponad 300 polskich żołnierzy i oficerów. W 1927 r. ku czci pomordowanych wybudowano Pomnik Chwały. W 1992 r. po raz pierwszy odprawiono tam nabożeństwo ekumeniczne.

Koncerty w Katedrze Rzeszowskiej

22 sierpnia zakończył się 13. Festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej” w Katedrze Rzeszowskiej. Podczas finałowego koncertu publiczności zaprezentowała się Rzeszowska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Andrzeja Szypuły. Na organach zagrał Józef Serafin, znany polski organista, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Festiwal rozpoczął się 20 czerwca. Podczas siedmiu koncertów wystąpiło wielu polskich i zagranicznych artystów.

Reklama

Toksyczna relacja - ks. Marek Dziewiecki [#8]

2019-02-21 11:32

salvenet.pl

Co robić, by zakochanie nie kończyło się tragicznie, tylko chwalebnie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkoły dla niepełnosprawnych

2019-02-21 19:16

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Od godz. 10.00 rodzice uczniów niepełnosprawnych protestowali przed wejściem do wrocławskiego ratusza. Przyszli z transparentami, na których wypisali hasła, których – co podkreślali – nie chcieli wysłuchać urzędnicy. Zdecydowali się przysłuchiwać obradom Rady Miasta korzystając z miejsc dla publiczności.

Dopiero po godz. 15.00 rozpoczęła się dyskusja nad zaproponowanym przez prezydenta Jacka Sutryka 31 stycznia projektem uchwały o zamiarze zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6. Po 16.00 w głosowaniu radni uchwałę przyjęli. Za likwidacją głosowało 23 radnych, 12 (radni PiS) było przeciw.

W uzasadnieniu procedowanej uchwały Jarosław Delewski dyrektor Departamentu Edukacji UM podkreślał, że miasto gwarantuje miejsce dla dzieci w szkołach przy ul. Kamiennej i Parkowej pozostawiając wybór placówki rodzicom dzieci.

W uzasadnieniu w sprawie zamiaru zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6 we Wrocławiu skierowanym do Rady Miasta napisano, że „Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 będą mogli od 1 września 2019 r. kontynuować naukę w Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. ks. M. Lutra 2-8, zgodnie z wolą (deklaracją) rodziców. Podobnie wychowankowie Ośrodka będą mogli kontynuować pobyt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej 27 lub w Niepublicznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Specjalnym przy ul. ks. M. Lutra 2-8”.

Uzasadnienie nie zawiera informacji o gwarancji miejsca dla dzieci w szkole przy ul. Kamiennej, wymienia tylko szkołę przy Parkowej i obecną placówkę, podległą od września ewangelickiej fundacji. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rodzice opuścili salę zaraz po głosowaniu, byli zdruzgotani, wiele mam miało łzy w oczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem