Reklama

Znak hołdu i pamięci

Alina Wilk
Edycja rzeszowska 36/2004

Msza św. z okolicznościową homilią, modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych partyzantów na miejscowym cmentarzu. Poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy na ścianie budynku kolbuszowskiego Liceum Ogólnokształcącego - to były główne elementy obchodów 60. rocznicy akcji „Burza” w kolbuszowskim obwodzie AK, które miały miejsce 15 sierpnia. Ich organizatorem był Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Kolbuszowa oraz władze miasta i powiatu kolbuszowskiego.

Mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych odprawianej w intencji ojczyzny, poległych żołnierzy AK i WP, zaginionych, pomordowanych w obozach i łagrach przewodniczył ks. Jan Chmura. Uczestniczyli w niej m.in. kombatanci, władze samorządowe powiatu, miasta i okolicznych gmin, harcerze i społeczność lokalna. Homilię wygłosił ks. Ryszard Kiwak - opiekun kolbuszowskiego Koła Św. Zw. Żołnierzy AK. Podkreślił on podwójny - religijny i narodowy - charakter święta oraz potrzebę przypominania młodemu pokoleniu o bohaterskich czynach sił niepodległościowych i żyjących jeszcze uczestników tamtych wydarzeń.
Po nabożeństwie oraz modlitwie za poległych i złożeniu kwiatów na cmentarzu udano się do budynku LO, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy, na której umieszczono słowa: „W 60. rocznicę Akcji „Burza” obwodu AK kryptonim „Kefir” - Kolbuszowa 1944. W hołdzie i ku wiecznej pamięci poległym w walce o wolną i suwerenną Polskę Żołnierzom podziemia - społeczeństwo powiatu kolbuszowskiego”.
Przybyłych gości powitał w-ce dyrektor LO Adam Kozubal. Zaznaczył on, że tablica to wyraz: „... hołdu dla poległych i żyjących uczestników akcji „Burza”, znak patriotyzmu współczesnego pokolenia i jego szacunku dla przeszłości. Dla młodzieży jest cennym elementem edukacji historycznej, umacniającym miłość do Ojczyzny”. Prezes Koła Kolbuszowskiego Św. Zw. Żołnierzy AK Mieczysław Godlewski wspominał przebieg akcji „Burza” oraz represje, jakie spotkały żołnierzy podziemia ze strony okupanta.
Podsumowaniem obchodów była akademia patriotyczna w wykonaniu uczniów kolbuszowskiego LO. Młodzież miała także możliwość rozmowy z uczestnikami tamtych wydarzeń.

Ks. Szczepaniak: prof. Obirek za bardzo zapatrzył się w siebie

2019-02-21 15:21

ms / Poznań (KAI)

Tylko człowiek bardzo zapatrzony w siebie może bez jakiejkolwiek wiedzy na temat stanu zdrowia abp. Stanisława Gądeckiego wypowiadać na antenie Radia Zet słowa podważające uczciwość przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – uważa ks. Maciej Szczepaniak.

www.teologia.amu.edu.pl

Rzecznik archidiecezji poznańskiej odniósł się w ten sposób do wywiadu udzielonego Radiu Zet przez prof. Stanisława Obirka, byłego jezuity. Stwierdził on w nim, że choroba abp. Gądeckiego to „choroba dyplomatyczna”, „tchórzostwo po prostu”, a przewodniczący Episkopatu „nie uniósł odpowiedzialności”.

„Abp Gądecki na szczęście nigdy nie był człowiekiem tchórzliwym, nigdy nie wycofał się z raz danych przyrzeczeń kapłańskich, z papieżem Franciszkiem wielokrotnie rozmawiał osobiście na trudne tematy, a na spotkanie w Rzymie przygotowywał się od wielu miesięcy, odbywając szereg spotkań z osobami pokrzywdzonymi” – zauważa w rozmowie z KAI ks. Maciej Szczepaniak.

Rzecznik archidiecezji poznańskiej poinformował także, że stan zdrowia abp. Gądeckiego jest nadal poważny, jest on hospitalizowany w jednym z poznańskich szpitali w związku z ostrym zapaleniem płuc. W watykańskim szczycie nt. ochrony małoletnich Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje wiceprzewodniczący abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkoły dla niepełnosprawnych

2019-02-21 19:16

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Od godz. 10.00 rodzice uczniów niepełnosprawnych protestowali przed wejściem do wrocławskiego ratusza. Przyszli z transparentami, na których wypisali hasła, których – co podkreślali – nie chcieli wysłuchać urzędnicy. Zdecydowali się przysłuchiwać obradom Rady Miasta korzystając z miejsc dla publiczności.

Dopiero po godz. 15.00 rozpoczęła się dyskusja nad zaproponowanym przez prezydenta Jacka Sutryka 31 stycznia projektem uchwały o zamiarze zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6. Po 16.00 w głosowaniu radni uchwałę przyjęli. Za likwidacją głosowało 23 radnych, 12 (radni PiS) było przeciw.

W uzasadnieniu procedowanej uchwały Jarosław Delewski dyrektor Departamentu Edukacji UM podkreślał, że miasto gwarantuje miejsce dla dzieci w szkołach przy ul. Kamiennej i Parkowej pozostawiając wybór placówki rodzicom dzieci.

W uzasadnieniu w sprawie zamiaru zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6 we Wrocławiu skierowanym do Rady Miasta napisano, że „Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 będą mogli od 1 września 2019 r. kontynuować naukę w Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. ks. M. Lutra 2-8, zgodnie z wolą (deklaracją) rodziców. Podobnie wychowankowie Ośrodka będą mogli kontynuować pobyt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej 27 lub w Niepublicznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Specjalnym przy ul. ks. M. Lutra 2-8”.

Uzasadnienie nie zawiera informacji o gwarancji miejsca dla dzieci w szkole przy ul. Kamiennej, wymienia tylko szkołę przy Parkowej i obecną placówkę, podległą od września ewangelickiej fundacji. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rodzice opuścili salę zaraz po głosowaniu, byli zdruzgotani, wiele mam miało łzy w oczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem