Reklama

Z życia diecezji

Oprac. Barbara Czerny
Edycja toruńska 36/2004

Dekanaty grudziądzkie

Wakacje dla dzieci i ministrantów

Po raz kolejny parafia św. Maksymiliana na Strzemięcinie przygotowała letni wypoczynek dla najmłodszych w ośrodku parafialnym w Gaju k. Łąkosza. W tym roku skorzystało z niego 194 dzieci. Potrzebnych środków dostarczył, z równoczesnym dofinansowaniem ze strony parafii, specjalnie z tą myślą zorganizowany festyn na Strzemięcinie „Parafia dzieciom”. W dawnym gospodarstwie rolnym w Gaju, przygotowanym do wakacyjnego wypoczynku, dzieci spędziły czas w ciągu kolejnych czterech pięciodniowych biwaków, począwszy od końca czerwca przez cały lipiec. W sierpniu z ośrodka będzie korzystał, dzięki uprzejmości ks. prał. Henryka Kujaczyńskiego, grudziądzki Caritas.
Chociaż w Gaju pogoda była „w kratkę”, humor dopisywał, gdyż dzieci pod czułym okiem kierownika obozu Jurka Woźniaka, katechetek: Małgorzaty Jagielskiej, Krystyny Bogun i Elżbiety Michalak oraz innych opiekunów miały dogodne warunki wypoczynku, wyżywienie, a także duchową opiekę strzemięcińskich duszpasterzy: Księdza Proboszcza oraz księży Jarka, Sławka i Bartka. Parafia zapewniła również dzieciom wygodny nocleg w przystosowanych do tego celu pomieszczeniach i domkach położonych przy obszernym placu, na którym odbywały się zawody sportowe oraz ogniska w czasie tzw. pogodnych wieczorów.
Każdy dzień rozpoczynał się o godz. 7.00 pobudką i gimnastyką, a potem modlitwami w kaplicy. Smacznym posiłkom (z możliwością dokładki) serwowanym przez personel wzorowo prowadzonej kuchni: panie Elżbietę i Teresę, towarzyszyła modlitwa przed i po posiłku oraz nauka kulturalnego jedzenia. Celem biwaków było bowiem przede wszystkim skupienie na Bogu i drugim człowieku połączone z nauką zachowania się przy stole, podczas rekreacji czy modlitwy. Służyły temu też spotkania z aktorami teatru z Krakowa, siostrami zakonnymi i diakonem Patrykiem oraz klerykiem Michałem. Dzieci miały zapewnioną pomoc lekarską. W czasie dnia, po sprzątnięciu stołówki, ok. godz. 10.00 rozpoczynały się zajęcia w kaplicy, kontynuowane w grupach. Trwały one do obiadu o godz. 12.00. Wznowienie zajęć sportowych z możliwością spaceru lub kąpieli w pobliskim jeziorze następowało o godz. 15.00 i zakończone było Eucharystią o 18.00. Godzinę później, po kolacji i porządkach, otwierała się przed uczestnikami perspektywa tzw. pogodnego wieczoru z możliwością zabaw, konkursów czy dyskoteki - w razie niepogody w świetlicy lub na wolnym powietrzu. Wieczór kończył się modlitwą o godz. 22.00.
W czasie kolejnych biwaków dla uczestników, głównie ze szkół podstawowych, nie zapomniano o dzieciach najuboższych. Najlepszej pogody pod koniec lipca doczekali się ministranci, którzy poza odbytymi pięciodniowymi rekolekcjami poświęconymi Sercu Pana Jezusa, a także głównym prawdom wiary, opanowali umiejętność posługiwania się brewiarzem (Jutrznia, Nieszpory) oraz mszałem. Zdobyli także podstawowe wiadomości z życia naszej diecezji, liturgii i przygotowania do Mszy św. Wypoczynek ministrantów i lektorów dopełniły nocne podchody w pobliskich lasach oraz wspólne mecze piłki nożnej i siatkówki ze skautami z północnych Niemiec, goszczącymi w pobliskim obozie.
Kolejny festyn na Strzemięcinie zaplanowany jest w pierwszą niedzielę września, tym razem na rozpoczęcie roku szkolnego.

Ks. Bartłomiej Sławiński

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Grudziądzu

Niedawno Bazyliki Matki Bożej Łaskawej zostało afiliowane do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Dokumenty Stolicy Apostolskiej z dnia 16 i 17 czerwca 2004 r. przypominają o możliwości otrzymania specjalnych łask duchowych i odpustów. Ks. inf. Tadeusz Nowicki napisał, że fakt ten przyczyni się do ożywienia i rozwoju kultu Maryjnego w diecezji toruńskiej, a w życiu społecznym zbuduje klimat wzajemnego szacunku, zgody i tolerancji.
Ks. inf. Tadeusz Nowicki podał do wiadomości wiernych informację o I Wielkim Odpuście Maryjnym w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Grudziądzu, który będzie miał miejsce 8 września br. Przed uroczystościami odpustowymi odbędą się przygotowawcze rekolekcje maryjne w dniach od 5 do 7 września, podczas których można będzie skorzystać z sakramentu pokuty. 8 września, po Mszach św. z kazaniami odpustowymi, o godz. 17.00 ulicami Starego Miasta przejdzie procesja z obrazem Matki Bożej Łaskawej. Po procesji celebrowana będzie Suma odpustowa o godz. 18.00. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

Zenon Zaremba

Święto Wojska Polskiego w Grudziądzu

Od kilku lat w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kiedy na Jasną Górę pielgrzymują wielotysięczne grupy rozmodlonych Polaków, odbywają się też krajowe i lokalne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego. Żołnierze polscy wybrali bowiem Maryję za swoją Hetmankę. Tegoroczne uroczystości święta Wojska Polskiego w Grudziądzu rozpoczęły się o godz. 10.15 w kolegiacie św. Mikołaja. W liturgii, obok licznie zebranych wiernych z całego miasta, uczestniczyła kompania honorowa Wojska Polskiego z pocztem sztandarowym, grupy kombatantów ze sztandarami oraz policja. Uroczystej Mszy św. przewodniczył kapelan grudziądzkiego garnizonu - ks. Szczepan Madoń w asyście wikariusza parafii - ks. Marcina Staniszewskiego. W świątyni nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych, wojska, policji i innych ugrupowań kombatanckich, których sztandary wypełniły miejsce tuż przed wejściem do prezbiterium. Kapelan ks. Szczepan Madoń zwrócił w homilii uwagę na historyczne i moralne wartości polskiego oręża, na jego patriotyczną postawę i stanie na straży nie tylko naszych granic, ale również pokoju światowego, o czym świadczy udział naszych wojsk w Iraku.
Błogosławieństwo na zakończenie uroczystości poprzedziła modlitwa ks. Marcina Staniszewskiego, który polecił opiece Matki Bożej Łaskawej żołnierzy oraz ich rodziny. Po Mszy św. rozpoczęła się uroczysta manifestacja patriotyczna z udziałem wojska, władz samorządowych oraz mieszkańców Grudziądza.

Reklama

Zenon Zaremba

Dekanaty toruńskie

Nowy Proboszcz na toruńskich Stawkach

Wspólnota parafialna pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na toruńskich Stawkach 31 lipca przeżywała uroczyste wprowadzenie proboszcza. Został nim ks. kan. Wojciech Raszkowski. Wprowadzenia na urząd proboszcza dokonał dziekan dekanatu - ks. kan. Leon Ulatowski.
Ks. Wojciech Raszkowski święcenia kapłańskie przyjął 17 maja 1986 r. w bazylice katedralnej w Pelplinie z rąk bp. Mariana Przykuckiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Żukowo, następnie pełnił funkcję notariusza w Kurii Biskupiej w Pelplinie. Po utworzeniu diecezji toruńskiej 25 marca 1992 r. został mianowany Kanclerzem Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. W latach 2001-2004 sprawował urząd proboszcza w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie.

Wkrótce

Zaproszenie na festyn

Parafia pw. bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu zaprasza w niedzielę 12 września br. na festyn z okazji 5. rocznicy powstania parafii. Odbędzie się on przy placu budowy kościoła, ul. Szubińska 15. Początek festynu o godz. 12.30.

Spotkanie z Barbarą Wachowicz

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na spotkanie z popularną pisarką i autorką wystaw poświęconych Wielkim Polakom, Mistrzynią Mowy Polskiej - Barbarą Wachowicz. W tym roku zostanie zaprezentowana wystawa Kamyk na szańcu - opowieść o druhu Aleksandrze Kamińskim i jego bohaterach, harcerzach Szarych Szeregów. Jedna z sekwencji tej wystawy ukazuje postać bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona polskich harcerzy. Będzie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z bezcennymi pamiątkami z życia druha Wicka oraz dokumentami Stolicy Apostolskiej z procesu beatyfikacyjnego. Patronat honorowy sprawuje bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej, oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.
Uroczysty kominek harcerski - wernisaż przygotowany przez Barbarę Wachowicz wraz z harcerzami ZHP i ZHR - odbędzie się 19 września br. o godz. 17.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, a wystawa będzie eksponowana w Domu Eskenów do końca października br.

Paweł Trawiński

Hiszpania: jutro beatyfikacja kolejnego męczennika wojny domowej – Mariana Mullerata

2019-03-22 19:09

kg (KAI) / Tarragona

W sobotę 23 marca w katedrze w Tarragonie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu ogłosi błogosławionym świeckiego Katalończyka, lekarza i polityka Mariana Mullerata i Soldevilę. Będzie to druga w tym roku beatyfikacja, tym razem pojedynczej osoby, nawiązująca do prześladowań religijnych w Hiszpanii w latach 1934-39. 9 bm. w Oviedo odbył się podobny obrzęd, podczas którego do chwały ołtarzy wyniesiono 9 miejscowych kleryków zamordowanych w latach 1934-37.

wikipedia.org

Poniżej podajemy krótki życiorys nowego błogosławionego.

Marian (Marià) Mullerat i Soldevila urodził się 24 marca 1897 w miasteczku Santa Coloma de Queralt koło Tarragony (w północno-wschodniej Hiszpanii) w wielodzietnej rodzinie zamożnego właściciela ziemskiego. Gdy miał 3 lata, stracił matkę, ale nie przeszkodziło mu to w ukończeniu z bardzo dobrymi wynikami szkoły katolickiej w sąsiednim Reus. W 1914 został członkiem Straży Honorowej Świętego Serca Jezusowego i pozostał jej wierny do końca życia. Codziennie uczestniczył we Mszy św., często przystępował do sakramentów. W wieku 18 lat związał się z kółkiem młodzieżowym w swym miasteczku rodzinnym o charakterze konserwatywnym. Wtedy też zaczął zamieszczać swe pierwsze artykuły polityczne w miejscowej prasie.

W 1914 rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Barcelonie. Dał się wówczas poznać nie tylko jako świetny student, ale także jako gorliwy obrońca wiary katolickiej, np. broniąc publicznie dziewictwa Maryi w dyskusji z profesorem, który to podważał. W 1918 rozpoczął praktykę lekarską, a dyplom ukończenia medycyny i chirurgii z odznaczeniem uzyskał w październiku 1921. Wcześniej założył wraz z kolegą pismo poświęcone anatomii patologicznej.

14 stycznia 1922 w mieście Arbeca na północy Hiszpanii ożenił się z Marią Dolores Sans Bové, którą poznał 4 lata wcześniej w czasie wakacji w stronach rodzinnych. Z tego małżeństwa urodziło się pięć dziewczynek, z których pierwsza wkrótce zmarła. W domu, w którym – poza nim – były same kobiety (dwie babki, prababka i służąca), panowała bardzo religijna atmosfera: wieczorami codziennie odmawiano różaniec, były krótkie chwile refleksji i milczenia. Jednocześnie był to dom otwarty na potrzebujących, których nie brakowało.

Marian był lekarzem rodzinnym, znanym i cenionym, posługującym zarówno w Arbece, jak i w jej okolicach. Pacjentów przyjmował codziennie w swym gabinecie i – częściej – w ich domach. Tym, którzy dziękowali mu za wyleczenie z ciężkich dolegliwości, odpowiadał niezmiennie: „To nie mnie dziękujcie, ale Bogu, bo to On leczy”. Swym pacjentom i biedakom pomagał też materialnie, pozostawiając im dyskretnie pieniądze na niezbędne potrzeby.

Przez całe swe dorosłe życie należał do Stowarzyszenia Rekolekcji Parafialnych, które propagowało wśród wiernych praktykę ćwiczeń duchowych według św. Ignacego Loyoli. W latach 1923-26 redagował założone przez siebie pismo „L’Escut”, w którym w języku katalońskim szerzył katolicką naukę społeczną. Ukazywały się w nim artykuły z dziedziny rolnictwa, religii, dziejów tych stron. Marian był entuzjastą postępu cywilizacyjnego wśród swych mieszkańców i okazywał to w tekstach, w których łączył tematykę społeczną z wiarą.

To jego wielostronne zaangażowanie sprawiło, że 29 marca 1924 został wybrany na burmistrza Arbeki i sprawował ten urząd 6 lat. Angażował się bardzo na rzecz miejscowej społeczności, poprawy warunków jej życia zarówno pod względem materialnym, jak i moralnym. Nie zapominał przy tym o szerzeniu i wspieraniu wiary i kultury chrześcijańskiej, które już wówczas były bardzo zagrożone.

Od 1930 stopniowo wycofywał się z działalności politycznej, widząc, jak po ustanowieniu wtedy drugiej republiki zaostrza się sytuacja wewnętrzna w kraju, a Kościół jest coraz bardziej atakowany i prześladowany. Miał też świadomość narastającego zagrożenia osobistego i za radą przyjaciół zamierzał schronić się wraz z rodziną w Saragossie, ale gdy przybył do pobliskiej Lleídy, postanowił wrócić, nie chciał bowiem pozostawiać swych chorych bez opieki. Pomagał też, na ile mógł, miejscowym siostrom zakonnym, a nawet niektórym milicjantom z oddziałów republikańskich.

W końcu jednak o świcie 13 sierpnia 1936 został schwytany na drodze z Arbeki do Lleídy, załadowano go wraz z 5 innymi osobami na ciężarówkę i po kilku godzinach ich rozstrzelano. Przed śmiercią Mullerat przebaczył swym prześladowcom, zapisał też na kartce imiona swych pacjentów i poprosił innego lekarza, aby o nich pamiętał. Zwłoki straconych oprawcy oblali benzyną i podpalili.

Tożsamość Mariana Mullerata rozpoznano później na podstawie kilku narzędzi lekarskich i kluczy do domu, które przy nim znaleziono.

Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym w Tarragonie toczył się w latach 2003-07 a dekret uznający męczeństwo lekarza i polityka z Arbeki podpisał Franciszek 7 listopada 2018.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: 39. Pielgrzymka Obrońców Życia

2019-03-23 13:25

mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

Jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu „Zatrzymaj Aborcję”, realne przestrzeganie konstytucyjnych praw rodziców wobec ofensywy ideologii gender w polskich szkołach i żądań ruchu LGBT oraz promowanie naprotechnologii w miejsce in vitro - to główne tezy apelu uczestników 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę.

Mazur/episkopat.pl
Jasna Góra

- Wobec narastającego w świecie i w ojczyźnie zagrożenia dla wartości ludzkiego życia, prosimy dla wszystkich sumień o Bożą moc, by dojrzewało w nich poczucie odpowiedzialności za każde życie poczęte pod sercem matki – modlił się podczas Mszy św. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W kazaniu mówił o odpowiedzialności każdego z nas za kolejne pokolenia i przypominał, że „przyszłość świata idzie przez rodzinę”. Zauważył, że wbrew zapowiedziom Unia Europejska stała się strukturą o charakterze totalnym. - Wbrew deklaracjom przyjmowanym naiwnie kiedyś przez część środowisk zatroskanych o prawa człowieka, rządzący nią ideolodzy mają za nic prawa państw członkowskich do suwerennego stanowienia w kwestiach moralnych – stwierdził metropolita częstochowski.

Przeczytaj także: Apel organizacji pro-life o uchwalenie projektu Zatrzymaj Aborcję

Przypomniał, że przed referendum akcesyjnym wszystkie siły polityczne agitowały za oddawaniem głosu na „tak” przekonując, że Unia Europejska nie będzie narzucała Polsce norm w zakresie ochrony życia ludzkiego.

- Dziś wiemy, że są to słowa bez pokrycia a obrona życia ludzkiego jest dzisiaj ośmieszana i ignorowana – diagnozował duchowny. Wskazał na raport przegłosowany przez Parlament Europejski, w którym jest zapis o konieczności zagwarantowania kobietom łatwego dostępu do środków antykoncepcyjnych i bezpiecznej aborcji, bezwarunkowego dostępu do wspomaganego zapłodnienia bez względu na stan cywilny i orientacje seksualną.

Abp Depo nawoływał do odpowiedzialności i dalekowzroczności, których nauczycielami są św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński.

Podczas Eucharystii złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

- Nie możemy być obojętni na ataki na życie i rodzinę, które wciąż podejmowane są w naszej Ojczyźnie – przypomina dr Paweł Wosicki. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia (PFROŻ) mówi o konieczności nowej strategii obrony życia.

Zdaniem Wosickiego taktyka przyjęta przez rządzących, że „tych tematów” - tzn. na przykład inicjatywy Zatrzymaj Aborcję - nie poruszamy, żeby nie drażnić społeczeństwa i strony przeciwnej, zupełnie nie zdała egzaminu. „Widać, że zostało to wykorzystane i potraktowane jako słabość i atak na wartości życia i rodziny, został podjęty z tym większa mocą i teraz trzeba się bardzo mocno temu przeciwstawić” 0 stwierdził prezes PFROŻ.

Pielgrzymka tradycyjnie odbywa się w przededniu Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia. Uczestnicy wydarzenia zaapelowali do rządu o uchwalenie blokowanego projektu ustawy Zatrzymaj Aborcję, którego celem jest delegalizacja przesłanki eugenicznej.

„Szczególnym okrucieństwem jest zabijanie w łonach matek dzieci, u których podejrzewa się poważną wadę wrodzoną. Małym pacjentom przysługuje nie tylko prawo do życia, ale również prawo do opieki medycznej świadczonej według najwyższych standardów. Apelujemy więc o jak najszybsze uchwalenie obywatelskiego projektu Zatrzymaj Aborcję” – napisali przedstawiciele ruchów obrońców życia.

Obrońcy życia odnieśli się również to kwestii demoralizacji dzieci, którą postuluje warszawski ratusz w podpisanej deklaracji LGBT+. Autorzy apelu napisali o poważnym naruszeniu „fundamentalnego prawa rodziców” oraz „gwałtem na delikatnej psychice dziecka”.

W modlitwie pamiętano o zmarłym w ubiegłym roku Antonim Ziębie organizatorze pielgrzymek na Jasną Górę, jednym z najbardziej zasłużonych i oddanych obrońców ludzkiego życia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem