Reklama

Diecezja warszawsko-praska ma nowego pasterza

xhz
Edycja warszawska (st.) 36/2004

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował 26 sierpnia br. nowego Biskupa Ordynariusza dla diecezji warszawsko-praskiej. Został nim dotychczasowy Arcybiskup Polowy Wojska Polskiego Generał Dywizji Sławoj Leszek Głódź.

Nowy arcybiskup warszawsko-praski urodził się 13 sierpnia 1945 r. w Bobrówce na Białostocczyźnie. Przygotowanie do kapłaństwa odbywał w seminarium duchownym w Białymstoku. Studia były przerwane dwuletnią służbą wojskową, do której władze komunistyczne zmuszały niektórych alumnów. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1970 r., z rąk administratora apostolskiego w Białymstoku bp. Henryka Gulbinowicza.
Jako kapłan pracował w Szudziałowie na Białostocczyźnie i w Paryżu wśród Polonii. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Rzymie, gdzie obronił doktorat z zakresu prawa kanonicznego Katolickich Kościołów Wschodnich. Następnie pracował przy nadzwyczajnym Synodzie Biskupów w Rzymie. Od stycznia do września 1981 r. pracował w Kurii Arcybiskupiej i w Sądzie Arcybiskupim w Białymstoku. Był zarazem dyrektorem Studium Katechetycznego i kapelanem „Solidarności” Regionu Białystok.
We wrześniu 1981 r. wrócił do Watykanu, gdzie rozpoczął pracę w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Prowadził tam sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego.
21 stycznia 1991 r. został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II, pierwszym w powojennej Polsce, Biskupem Polowym Wojska Polskiego, z zadaniem odtworzenia Ordynariatu Polowego. Sakrę biskupią przyjął na Jasnej Górze 23 lutego 1991 r. Następnego dnia odbył ingres do Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Trzy miesiące później został podniesiony do rangi generała brygady Wojska Polskiego, a 11 listopada 1993 r. na stopień generała dywizji.
W dowód uznania dla pracy bp. Sławoja Leszka Głodzia włożonej przy organizacji i prowadzeniu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł go 17 lipca 2004 r. do godności arcybiskupa.
Arcybiskup Głódź pełni wiele odpowiedzialnych zadań przy Stolicy Apostolskiej. Jest konsultorem Kongregacji ds. Katolickich Kościołów Wschodnich i członkiem Centralnego Biura ds. Koordynacji Duszpasterskiej Ordynariatów Polowych w Kongregacji ds. Biskupów.
W ramach struktur Episkopatu Polski, abp Głódź jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, Przewodniczącym Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, członkiem Rady Episkopatu Polski ds. Społecznych, Rady ds. Polonii i Polaków za granicą, Komisji ds. Stałych Kontaktów Episkopatu Francji i Polski oraz członkiem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jest również delegatem Konferencji Episkopatu Polski do opieki duszpasterskiej nad harcerstwem polskim i Krajowym Duszpasterzem Kombatantów.
Nowy Arcybiskup warszawsko-praski był wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami państwowymi za wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej w Wojsku Polskim oraz za działalność społeczną. Otrzymał między innymi Krzyż Oficerski Polonia Restituta i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Mianowanie Arcybiskupa na ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej jest niewątpliwie dowartościowaniem prawobrzeżnej Warszawy. Z kolei papieskie słowa, wypowiedziane w Radzyminie i na Pradze w czerwcu 1999 r., przekonują nas, jak bardzo Ojcu Świętemu zależy na kultywowaniu pamięci o Cudzie nad Wisłą. Dlatego jednym z wyrazów tej troski zdaje się być również nominacja na Pragę Arcybiskupa, któremu wartości, za jakie oddali życie bohaterowie roku 1920, są szczególnie bliskie.

Reklama

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkoły dla niepełnosprawnych

2019-02-21 19:16

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Od godz. 10.00 rodzice uczniów niepełnosprawnych protestowali przed wejściem do wrocławskiego ratusza. Przyszli z transparentami, na których wypisali hasła, których – co podkreślali – nie chcieli wysłuchać urzędnicy. Zdecydowali się przysłuchiwać obradom Rady Miasta korzystając z miejsc dla publiczności.

Dopiero po godz. 15.00 rozpoczęła się dyskusja nad zaproponowanym przez prezydenta Jacka Sutryka 31 stycznia projektem uchwały o zamiarze zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6. Po 16.00 w głosowaniu radni uchwałę przyjęli. Za likwidacją głosowało 23 radnych, 12 (radni PiS) było przeciw.

W uzasadnieniu procedowanej uchwały Jarosław Delewski dyrektor Departamentu Edukacji UM podkreślał, że miasto gwarantuje miejsce dla dzieci w szkołach przy ul. Kamiennej i Parkowej pozostawiając wybór placówki rodzicom dzieci.

W uzasadnieniu w sprawie zamiaru zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6 we Wrocławiu skierowanym do Rady Miasta napisano, że „Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 będą mogli od 1 września 2019 r. kontynuować naukę w Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. ks. M. Lutra 2-8, zgodnie z wolą (deklaracją) rodziców. Podobnie wychowankowie Ośrodka będą mogli kontynuować pobyt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej 27 lub w Niepublicznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Specjalnym przy ul. ks. M. Lutra 2-8”.

Uzasadnienie nie zawiera informacji o gwarancji miejsca dla dzieci w szkole przy ul. Kamiennej, wymienia tylko szkołę przy Parkowej i obecną placówkę, podległą od września ewangelickiej fundacji. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rodzice opuścili salę zaraz po głosowaniu, byli zdruzgotani, wiele mam miało łzy w oczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kuria diecezji opolskiej odnosi się do raportu Fundacji Nie Lękajcie Się

2019-02-21 19:10

diecezja.opole.pl, dg / Opole (KAI)

"Przedstawiona została sprawa byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K. Odnosząc się do treści tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że podano w niej wiele nieprawdziwych informacji" - pisze rzecznik kurii diecezji opolskiej, ks. Joachim Kobienia. Publikujemy treść jego oświadczenia.

Daviidos/pl.wikipedia.org
Katedra Świętego Krzyża w Opolu od strony wschodniej

W opublikowanym przez fundację „Nie lękajcie się” z datą 19 lutego 2019 r. „Raporcie nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych” na s. 22-23 przedstawiona została sprawa byłego księdza diecezji opolskiej Mariusza K. Odnosząc się do treści tej wypowiedzi, pragnę wyjaśnić, że podano w niej wiele nieprawdziwych informacji:

- Od momentu zgłoszenia sprawy w kurii diecezjalnej Biskup Opolski informował rodzinę pokrzywdzonego o możliwości zgłoszenia przestępstwa do prokuratury, jednakże wyraźną wolą najbliższych było zachowanie daleko idącej dyskrecji w tej sprawie ze względu na dobro pokrzywdzonego. Z tego powodu o całej sprawie nie został poinformowany proboszcz parafii, który uznał, że przyczyną nagłego odwołania wikarego z parafii były jego rzeczywiste problemy zdrowotne. Kiedy 13 lipca 2017 r. wprowadzony został prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich, na początku sierpnia 2017 r. przedstawiciele biskupa zgłosili sprawę do prokuratury.

- Wobec sprawcy przestępstwa zostały natychmiast wyciągnięte konsekwencje kanoniczne: został odsunięty od posługi duszpasterskiej w parafii, zaś na polecenie Kongregacji Nauki Wiary zostało przeprowadzone postępowanie kanoniczne w wyniku którego w 2015 r. został on wykluczony ze stanu kapłańskiego. Nieprawdą jest również, że biskup ukrywał sprawcę przenosząc go do innej parafii i starał się go w jakikolwiek sposób chronić.

ks. Joachim Kobienia rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem