Reklama

Turniej Piłkarski w Mińsku

Marlena Ostrowska
Edycja warszawska (st.) 36/2004

Po raz drugi w tym roku, w Mińsku Mazowieckim, odbędzie się turniej piłki nożnej. Będzie to drugi jesienny, a czwarty w ogóle, turniej organizowany przez Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Mewa”. Organizatorzy zapraszają na 20 i 21 listopada kluby parafialne i drużyny ministranckie z całej Polski i z zagranicy.

Na turniej przyjedzie około czterdziestu drużyn, w trzech kategoriach wiekowych: IV klasa szkoły podstawowej i młodsi, klasa V i VI oraz trzecia, zazwyczaj najliczniejsza kategoria - gimnazjum. Zaproszono także drużyny z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy. Dla przyjezdnych zawodników burmistrz Zbigniew Grzesiak zapewnia nocleg i wyżywienie. Turniej jest wspierany przez sponsorów i przez lokalne władze. Za pośrednictwem Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP organizatorzy dostali dotację z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.
Pierwszego dnia turnieju, w sobotę, rozegrane zostaną mecze w dwóch pierwszych kategoriach. Natomiast drugiego dnia będą walczyć gimnazjaliści. - Staramy się, by każda drużyna rozegrała przynajmniej od 4 do 6 meczy - zapewnia wiceprezes ds. organizacyjnych Zbigniew Martens. - Bo jeżeli drużyny przyjeżdżają z daleka, to nie po to, by rozegrać na przykład jeden mecz i odpaść. W końcu dzieciaki przyjeżdżają, by grać. To musi nam przyświecać.
Drużyn zgłasza się coraz więcej. W pierwszym letnim turnieju w czerwcu 2003 r. brało udział ok. dwudziestu drużyn. W tym roku w czerwcu było ich już ponad trzydzieści, w tym drużyny z zagranicy. Można już mówić o tradycji turniejów w Mińsku.
Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Mewa” istnieje oficjalnie od października 2002 r. Chłopcy chcieli trenować, grać, zaczęły się wyjazdy na różne imprezy sportowe. Już w pierwszym roku istnienia klubu chłopcy w kategorii wiekowej rocznik 1991 i 1992 zdobyli II miejsce w turnieju halowym organizowanym przez ks. Mirosława Mikulskiego na warszawskiej AWF. To tylko zdopingowało młodych zawodników, a także ich rodziców, którzy ruszyli do pracy społecznej na rzecz klubu. Do dziś to oni wykonują całą „czarną robotę”, służą swoim czasem i finansami. - Zadaniem klubu jest przede wszystkim zagospodarowanie wolnego czasu tym dzieciom - opowiada Zbigniew Martens. - Chcemy je zachęcić przez sport do racjonalnego, zorganizowanego wykorzystania czasu.
Na efekty piłkarskich kontaktów nie trzeba było długo czekać. Już po roku istnienia klubu zaproszono zawodników na mińskie boisko. Pierwszy turniej rozegrano z wielką pompą. Uczestnicy wyjechali zadowoleni. Pojawiły się apele o kolejne spotkania i tak po raz czwarty, w listopadzie, młode drużyny staną naprzeciw siebie. Wszystkie kluby parafialne i drużyny ministranckie chętne do wzięcia udziału w turnieju mogą się zgłaszać do wiceprezesa ds. organizacyjnych Zbigniewa Martensa (tel. 0-692 690-066).

Burkina Faso: zamordowano hiszpańskiego kapłana

2019-02-16 14:21

vaticannews / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso zamordowano katolickiego duchownego. Jest nim 72-letni hiszpański salezjanin, który od 37 lat pracował na misjach w Afryce.

Senlay/pixabay.com

Ks. Antonio César Fernández wraz ze współbraćmi wracał do swej wspólnoty w stolicy kraju Wagadugu. Kilkadziesiąt kilometrów od południowej granicy kraju ich samochód został zatrzymany przez dżihadystów. Ks. Antonio został oddzielony od pozostałych pasażerów i zamordowany. Sprawcy mordu uciekli. Mówi się także o zabiciu czterech pograniczników.

Morderstwo to wpisuje się w falę przemocy, której doświadczają mieszkańcy Burkina Faso. Od pewnego czasu siły bezpieczeństwa walczą tam z dżihadystami, którzy działają także na terenie Mali i Nigru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kościół na Pomorzu Zachodnim pomaga Kenii

2019-02-17 16:38

pk / Szczecin (KAI)

Już około 350 dzieci jest objętych programem adopcji na odległość w Kenii. To projekt, w którym każdy po wpłacie m.in. 100 dolarów zapewnia roczną edukację, wyżywienie i nocleg w internacie dla jednego dziecka. Na pomoc w edukacji liczy także starsza młodzież.

Klaudia Zielińska

Grupa katechetów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wróciła z trzeciej misji do Kenii. Nauczyciele wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy na budynku szkoły w Kipsing. Przekazali też pieniądze zebrane w archidiecezji przeznaczone m.in. na stypendia dla uczniów.

W Kenii w placówkach, w których uczą się ubogie dzieci, posługują siostry felicjanki.

S. Agnieszka Piątkowska ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek otrzymała 10 próśb od młodych mężczyzn, którzy chcą kontynuować naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Isiolo. Koszt kształcenia na rok to 684 dolary. - To inna rzeczywistość niż w Polsce - przyznaje s. Agnieszka.

- U nas młodych ludzi trzeba niejednokrotnie zachęcać do tego, żeby się uczyli. Natomiast w Kenii to jest ich szansa na normalny rozwój i także potem na wsparcie całego kraju - powiedziała s. Piątkowska.

Paulina Fryszka uczestniczyła w wyjeździe do Kipsing. - Spotkałam się z kilkuletnią dziewczynką, która otrzymując kredki nie wiedziała, jak je trzymać. To znaczy, że ona nigdy ich nie widziała, nie trzymała nigdy ich w rękach i nie wie o istnieniu takiego przedmiotu - mówi Paulina.

Ks. Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej podkreśla, że wspólna pomoc organizowana przez Kurię Metropolitalną i szkoły z województwa zachodniopomorskiego pozwoliła m.in. na zakup ławek do szkoły w Kipsing, utrzymanie przedszkola i sfinansowanie pompy wodnej dla Kipsing. Przekazano też 6 tys. piórników dla dzieci w Afryce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem