Reklama

Ku czci Wniebowziętej

Ks. Witold Mikulski
Edycja zamojsko-lubaczowska 36/2004

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała przeżywanym uroczystościom, które odbyły się 15 sierpnia w Jezierni. Doroczny odpust ku czci Wniebowzięcia Matki Najświętszej połączony był tradycyjnie z dziękczynieniem za tegoroczne zbiory. Uroczystą Mszę św. poprzedziła okolicznościowa akademia przygotowana przez dziecięcą grupę Rycerstwa Niepokalanej pod kierunkiem miejscowego organisty Jarosława Malca.
Uroczystą Mszę św. odpustową sprawował i słowo Boże wygłosił ks. prał. Edward Ludwicki z Tarnogrodu. W słowie poprzedzającym poświęcenie przygotowanych przez poszczególne dzielnice dożynkowych wieńców przedstawił historyczny rys dożynek. Począwszy od ofiary dziękczynnej składanej Bogu przez Abla i Kaina, ukazał piękną panoramę uroczystości dożynkowych. „W naturę człowieka wpisane jest dziękczynienie Stwórcy za wszelkie dary, jakie człowiek od Niego otrzymuje” - powiedział. Przywołał też przypowieść o dziesięciu trędowatych, z których tylko jeden zdobył się na gest wdzięczności Zbawicielowi. Dobitnie podkreślił, że zawsze powinniśmy za wszystko Panu Bogu dziękować.
Tematyka wykonanych wieńców odzwierciedlała największe wydarzenie tego roku, przeżywane w naszej parafii, jakim było nawiedzenie Matki Bożej w kopii Jasnogórskiego Wizerunku. Była w nich zawarta prośba, by to spotkanie z Matką Najświętszą przyniosło także obfite owoce w naszym życiu. Po poświęceniu wieńców dożynkowych rozpoczęła się uroczysta Suma odpustowa. Na wstępie Mszy św. Ksiądz Prałat przywoływał wspomnienia z czasów, kiedy pracował wśród tej społeczności, będąc wikariuszem w tomaszowskiej parafii. Jak zaznaczył, minęło już wiele czasu i miejscowość trudno poznać. Stoi tylko kaplica, w której sprawował Mszę św. i uczył religii. Kaplica, o którą toczyła się batalia z ówczesnymi władzami. Wspominał odwagę ludzi, którzy mimo jej zaplombowania doprowadzili do jej poświęcenia, choć zerwanie plomb dużo ich kosztowało. W swoim kazaniu ukazał piękną pielgrzymkę Maryi przez ziemię uwieńczoną łaską Wniebowzięcia. Nawiązując do obecności Ojca Świętego w sanktuarium w Lourdes, podkreślił, że Matka Najświętsza stale przychodzi z pomocą tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.
Po zakończonej Mszy św. spod groty Matki Bożej, gdzie obywały się uroczystości, wyruszyła procesja eucharystyczna do kościoła parafialnego. Po jej zakończeniu i odśpiewaniu dziękczynnego Te Deum poświęcone zostały przyniesione naręcza ziół, kwiatów i owoców.

Reklama

Wenezuelscy biskupi żądają od Maduro wpuszczenia pomocy humanitarnej

2019-02-22 17:32

vaticannews / Caracas (KAI)

Dostarczania pomocy humanitarnej nie można rozpatrywać w kluczu interesów politycznych. Nasi ludzie są w skrajnie trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego wsparcia. Biskupi Wenezueli piszą o tym w specjalnym oświadczeniu domagając się od rządu wpuszczenia pomocy humanitarnej.

andresAzp/Foter CC-BY

Sytuacja w tym południowoamerykańskim kraju z każdym dniem drastycznie się pogarsza. Biskupi piszą o krańcowej sytuacji, gdy chodzi o dostęp do żywności i lekarstw. Los mieszkańców nie przemawia jednak do dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, który nakazał zamknąć granice z Brazylią i Kolumbią. Zawiesił też wszelkie połączenia z należącymi do Holandii trzema wyspami archipelagu Małych Antyli, ponieważ zorganizowano na nich punkty dystrybucji żywności i lekarstw. Organizowane przez opozycję transporty pomocy nazwał „prowokacją” i „tanią pokazówką”, która jedynie „ma podminować jego władzę”, bo Wenezuela „nie potrzebuje dostaw żywności i leków”.

Biskupi przypominają w swym oświadczeniu, że Kościół wielokrotnie i na różne sposoby prosił prezydenta Maduro o zgodę na dostarczenie pomocy Wenezuelczykom. Jednak nawet prośba Papieża Franciszka w tej sprawie spotkała się z jego zdecydowanym „nie”. Biskupi wskazują, że kraj pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a proszenie o nią nie jest zdradą ojczyzny, tylko moralnym obowiązkiem wobec narodu. „Na dostarczanie pomocy nie można patrzeć w kluczu interesów politycznych, tylko dobra najbardziej potrzebujących” – przypominają biskupi prezydentowi Maduro. Zarazem oferują wsparcie Caritas w sprawiedliwym i skutecznym rozprowadzeniu pomocy humanitarnej, by jak najszybciej mogła trafić do potrzebujących.

Biskupi apelują też do wojska, które kontroluje granice, by pozwoliło na wjazd do kraju konwojów z pomocą humanitarną. Wyraźnie podkreślają: „Jesteśmy przeciwni jakiejkolwiek przemocy. Zachęcamy wojsko do stanięcia po stronie narodu. Żołnierze muszą respektować konstytucję i bronić obywateli. W sumieniu, nie muszą respektować rozkazów, które godzą w życie i bezpieczeństwo ludzi. W takiej sytuacji muszą pozwolić na dostarczenie pomocy międzynarodowej i na jej rozprowadzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

NA SŁOWO - młodzi mówią Bogu TAK

2019-02-23 10:20

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Młodzi rozpoczynają spotkanie NA SŁOWO w Hali Orbita

Przygotowywane od wielu miesięcy spotkanie młodzieży rozpoczęło się we wrocławskiej Hali Orbita. Przez cały dzień młodzi będą pochylać się nad Słowem Bożym i oddawać hołd Jezusowi. - Czekamy na dwa tysiące młodych ludzi - mówił tuz przed spotkaniem ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, organizator spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem