Reklama

Wakacje z Bogiem

Ks. Andrzej Puzon
Edycja zamojsko-lubaczowska 36/2004

Od 28 lipca do 11 sierpnia odbyły się w Józefowie wczasorekolekcje organizowane przez Caritas naszej diecezji. W pierwszym turnusie wzięło udział 50 dzieci z rodzin najuboższych, dysfunkcyjnych i patologicznych. Wypoczynek dzieci był nieodpłatny, a odbywał się w gospodarstwie agroturystycznym Bronisławy Momot. Środki na utrzymanie dzieci pochodziły z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, a także z „chlebków dobroci” rozprowadzanych przez Caritas we wszystkich parafiach diecezji przed świętami wielkanocnymi. Program pobytu dzieci był bardzo bogaty. Centrum dnia stanowiła Eucharystia sprawowana w miejscowym kościele parafialnym. Dzieci uczestniczyły w różnych nabożeństwach oraz w codziennej szkole liturgicznej prowadzonej przez kleryków naszego WSD Wojciecha Stecia i Sławomira Skowrońskiego. Dzień rozpoczynał się i kończył wspólną modlitwą. Były pogadanki o problemach dzieci i młodzieży. Dzieci korzystały z sali gimnastycznej, świetlicy oraz boiska szkolnego. Były także spotkania z ciekawymi ludźmi pochodzącymi z Józefowa i okolic.
Wypoczywających odwiedzał dyrektor Caritas ks. Andrzej Puzon, zawożąc dzieciom słodycze, piłki do gry, bloki rysunkowe i inne upominki jako nagrody za udział w konkursach. Odbywały się także piesze i autokarowe wycieczki po Roztoczu (kamieniołomy józefowskie, sanktuarium w Krasnobrodzie, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, skansen w Guciowie). Wieczorem były tzw. pogodne wieczorki, quizy, gry i zabawy. Okazało się, że wiele dzieci ma talent do śpiewana, rysowania czy też upodobania kabaretowe. Dzieci do księgi pamiątkowej wpisywały najpiękniejsze słowa podzięki dla organizatorów i opiekunów za umożliwienie wypoczynku.
Trzeba zaznaczyć, iż Caritas naszej diecezji wspomaga finansowo w letnim wypoczynku oazę, KSM, ministrantów i lektorów oraz grupy zagraniczne z Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Z inicjatywy Dyrektora Caritas w czerwcu i lipcu stacje opieki Caritas zorganizowały tzw. białą niedzielę przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, konkatedrze w Lubaczowie i parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie w zakresie badania poziomu cukru we krwi, ciśnienia i EKG. Dzięki życzliwości sponsorów ze Szwecji szpitale w Tomaszowie Lubelskim i Hrubieszowie otrzymały wózki inwalidzkie, chodziki i materace przeciwodleżynowe.
Pragnę podziękować bp. Janowi Śrutwie za akceptację takiej formy pomocy i wypoczynku dzieci i młodzieży, rektorowi WSD ks. Franciszkowi Nieckarzowi za skierowanie kleryków do pomocy oraz wszystkim wolontariuszom, którzy prawidłowo zrozumieli posłannictwo Caritas.

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł bp Alojzy Orszulik

2019-02-21 13:07

lk / Łowicz (KAI)

Zmarł bp senior Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Miał 90 lat, odszedł w 62 roku kapłaństwa i 30 roku biskupstwa. "Informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych zostaną podane do wiadomości w najbliższym czasie" - poinformował wikariusz generalny diecezji łowickiej bp Wojciech Osial.

Archiwum KEP
Bp Alojzy Orszulik

Urodził się 21 czerwca 1928 roku w Baranowicach, pochodził z rodziny rolniczej.

W latach okupacji i zaraz po wojnie pracował jako stolarz. W 1948 roku podjął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Chełmie. Odbył nowicjat pallotyński w Ząbkowicach Śląskich i studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie w latach 1952-57, zakończone święceniami kapłańskimi z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kontynuując studia na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL, uzyskał kolejno magisterium i licencjat prawa. W latach 1961-89 wykładał prawo kanoniczne w Seminarium w Ołtarzewie.

W 1962 roku został skierowany do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 roku kierownik Biura Prasowego Episkopatu Polski. Konsultor Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Członek i sekretarz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL. Brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski. W Konferencji Episkopatu Polski wiceprzewodniczący Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu i członek Komisji ds. Wydawnictw Kościelnych.

W latach 1989-94 był zastępcą Sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Orszulik wraz z bp Bronisławem Dembowskim (obecnym biskupem-seniorem diecezji włocławskiej) był z ramienia Kościoła obserwatorem rozmów Okrągłego Stołu, toczonych w warszawskim Pałacu namiestnikowskim. Pełnił wówczas obowiązki sekretarza Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL, zaś jako jako szef Biura Prasowego KEP brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski, począwszy od pierwszej w 1979 r.

Kiedy w 1988 r. opozycja rozpoczęła rozmowy z przedstawicielami KC PZPR w związku z konfliktami społecznymi w Nowej Hucie i w Gdańsku – wspominał w rozmowie z KAI emerytowany biskup łowicki – wydawało się, że PRL stoi na trzech betonowych słupach, którymi były: PZPR, Ministerstwo Obrony i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powiązane ze służbami KGB w Związku Radzieckim i KC KPZR. „Okazało się jednak w ciągu roku, że były to słupy zmurszałe. Wiedzieli o tym niektórzy z prominentów partyjnych i dlatego stopniowo miękli w rozmowach z opozycją, pragnąc mieć za świadków przedstawicieli Kościoła” – mówił bp Orszulik.

Z perspektywy lat bp Orszulik oceniał, że obrady „Okrągłego Stołu” przyczyniły się do spokojnych przemian ustrojowych. Przedstawiciele „silnych” resortów i PZPR-u jeszcze udawali mocnych. „Z perspektywy tych lat widać także, że nie był potrzebny sejm kontraktowy, który hamował tempo przemian i przejęcie przez opozycję całej władzy” – mówił w rozmowie z KAI.

8 września 1989 roku mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Sakrę biskupią otrzymał 8 grudnia 1989 roku w Siedlcach, z rąk Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, Arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego i Biskupa siedleckiego Jana Mazura.

Wniósł wielki wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski, zwłaszcza w proces unormowania stosunków Państwo-Kościół, którego uwieńczeniem było podpisanie w 1993 Konkordatu między rządem RP a Stolicą Apostolską.

25 marca 1992 roku, po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany pierwszym biskupem łowickim. Ingres do Katedry w Łowiczu odbył 12 kwietnia 1992 roku. W czasie swoich rządów w diecezji erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetycznego w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapituły archi kolegiacką i powołał diecezjalną Caritas. 22 maja 2004 roku przeszedł na emeryturę.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Miast Łowicza i Łęczycy. Honorowy członek Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 roku odznaczony przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, Orderem Orła Białego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem