Reklama

Diecezjalne dożynki w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

„Królową jesteś i monarchinią” od 15 lat

Ks. Dariusz Gronowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2004

15 sierpnia w Sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie świętowano 15-lecie koronacji Cudownego Obrazu koronami papieskimi. Uroczystości rocznicowe były połączone z diecezjalnymi dożynkami, na które licznie przybyli rolnicy z naszej diecezji i spoza niej oraz inni wierni zawierzający swe troski Królowej Rokitniańskiej. Uroczysta Suma odpustowa, której przewodniczył bp Józef Zawitkowski wraz z biskupem diecezjalnym Adamem Dyczkowskim, została odprawiona o godz. 12.00.
Najbardziej chyba wyczekiwanym momentem uroczystości było kazanie bp. Zawitkowskiego. Jako jeden z najznakomitszych kaznodziejów polskich Ksiądz Biskup powiązał historię Ikony Rokitniańskiej oraz historię tej ziemi z teraźniejszością. Mówił: „Wspomnij na 18 czerwca 1989 r., kiedy ksiądz Prymas Józef Glemp, Kardynałowie i Biskupi Polski wobec Niemców, Białorusinów, Rosjan, Włochów, Hiszpanów i Słowaków nałożyli Tobie papieskie, królewskie korony. Nie jesteś już księżniczką czy panią. Królową jesteś i Monarchinią Nieba. Niech Europa i świat, i przejeżdżający tędy ze Wschodu na Zachód wiedzą, że Ziemia ta do Ciebie należy, a ludzie tu z Bogiem trzymają”. Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup zaskoczył wszystkich, ofiarując Królowej Rokitniańskiej swój krzyż biskupi. Zdjął go z szyi i złożył w ręce bp. Adama Dyczkowskiego, prosząc o przekazanie go Maryi.
Uroczystości trwały już od soboty 14 sierpnia, jednak główna ich część rozpoczęła się w niedzielny poranek. Cudowny Obraz został odsłonięty już o godz. 7.00 rano, a wierni powitali Maryję śpiewem Godzinek. Około godz. 10.00 została odprawiona przygotowana przez parafian z Jasienia Droga Krzyżowa, a po niej odbył się koncert maryjny. Rozpoczęła go kapela koźlarska „Kotkowiacy” ze Zbąszynka pod kierownictwem Jerzego Skrzypczaka. Po niej wystąpił znany artysta śpiewak Andrzej Bator. Ciekawym akcentem artystycznym uroczystości był też udział w niej chóru z małej miejscowości Pieski w parafii Templewo pod batutą Kazimierza Krupnickiego. Trzeba docenić fakt, iż mała popegeerowska wioska potrafi dać z siebie tak wiele. Chór prowadził śpiew na Mszy św. Występy artystyczne miały miejsce także po Eucharystii. Oprócz wymienionych, śpiewała również Aleksandra Konopielko z Drożkowa.
Uroczystość zawierała wiele symbolicznych elementów dożynkowych. Szczególnie wymowne było wręczenie przez Księży Biskupów przedstawicielom świata pracy chlebów przyniesionych w darach przez rolników. Wśród wielu słów powitania szczególnie zaś wybrzmiało to wygłoszone przez siedmioosobową rodzinę Grażyny i Krystiana Ptaszkiewiczów. Wręczyli oni w darze chleb i monstrancję upieczoną z chleba przez piekarnię w Bogdańcu.
Pod koniec Mszy św. Józef Wasiak, gospodarz z Jabłońca w parafii Jasień, odczytał przesłanie tego dożynkowego dnia. Mówiło ono m.in.: „Twojej matczynej opiece polecamy samych siebie, Kościół i cały świat. Wspomagaj nas w codziennych próbach. Tobie oddajemy wszystkie owoce naszego życia. Prowadź do codziennej wierności Bogu i Jego przykazaniom. Pójdź z nami do naszych rodzin i codziennych trosk. Strzeż naszych sumień. Otaczaj swoją opieką nasze rodziny. Spraw, by dochowały wierności Bogu. Ucz nas roztropnej i odważnej miłości do naszej ziemi. Uczyń z nas posłuszne narzędzia w Twych dłoniach. Prowadź nas poprzez poddaną Ci ziemię polską do bram ojczyzny niebieskiej. Spraw, aby pod Twoim przewodnictwem wszyscy ludzie odnaleźli Chrystusa - Światłość Świata i jedynego Zbawiciela. Bądź z Twymi dziećmi. Przyjdź i wskaż nam drogę. Do Syna Twego nas prowadź. Proś Boga za nami”.
Organizatorem uroczystości było diecezjalne duszpasterstwo rolników prowadzone przez ks. kan. Tadeusza Dobruckiego.

Warszawa: 24 marca Narodowy Marsz Życia

2019-03-22 11:31

pra / Warszawa (KAI)

Prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, konieczność ochrony i wsparcia dla naturalnej rodziny, oraz prawo rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci, to postulaty Narodowego Marszu Życia, który przejdzie ulicami Warszawy 24 marca, w Narodowym Dniu Życia. Organizatorem marszu jest Chrześcijański Kongres Społeczny.

Łukasz Krzysztofka

Chrześcijański Kongres Społeczny w trakcie Narodowego Marszu Życia chce dać wyraz swoim marzeniom, nadziejom, ale także determinacji. „Marzeniom o lepszym świecie bez zabijania, także tych jeszcze nienarodzonych, bez przemocy i nienawiści. Nadziejom, że jest to możliwe tu i teraz, chociaż na pewno nie wszystko od razu” - zapowiadają organizatorzy.

W trakcie Marszu organizatorzy przypomną o prawie do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o konieczności ochrony i wsparcia dla naturalnej rodziny, oraz prawie rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci.

„Będziemy także wprost upominać się o konkretne działania władz, obiecane i deklarowane, a obecnie zaniechane, które stanowią bardzo ważne elementy budowania w naszym kraju sprawiedliwego ładu społecznego, w którego centrum jest godność człowieka i prawa rodziny” - zapowiada Chrześcijański Kongres Społeczny. Chodzi m.in. o jak najszybsze przyjęcie przez Sejm w formie ustawy obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, pod którym podpisało się ponad 800 tysięcy obywateli, oraz wypowiedzenie przez Polskę genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowanie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

Chrześcijański Kongres Społeczny wierzy, że ten rok może być kluczowy dla realizacji postulatu ochrony życia od poczęcia, a szczególnie w przypadku eugenicznym. Podstawą tej wiary, jak wskazują organizatorzy Narodowego Marszu Życia, jest fakt, że rządzący dziś Polską mają wszystkie instrumenty, aby ochronę życia zagwarantować prawem.

„Mają większość w Sejmie i Senacie, mają większość przekonanych w sprawie ochrony życia posłów i senatorów, mają w Parlamencie gotowy do dalszego procedowania obywatelski projekt ustawy, mają gotowy projekt stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym, mają media publiczne” - wylicza Chrześcijański Kongres Społeczny.

„Narodowy Dzień Życia, który obchodzimy 24 marca, to ostatni moment, aby jeszcze raz z pełną mocą zaapelować do rządzących o wypełnienie obietnic i powinności, ale przede wszystkim o realizację tego wielkiego dobra, które jest w ich zasięgu” - podkreślają organizatorzy Narodowego Marszu Życia.

Marsz rozpocznie się o godzinie 13.30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Organizatorzy zapraszają wcześniej do uczestniczenia we Mszy św. o godz. 12.00 w kościele Św. Anny.

Organizatorem Narodowego Marszu Życia jest Chrześcijański Kongres Społeczny, którego inicjatorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek. Patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Aktorka zaprasza na Narodowy Marsz Życia

2019-03-22 19:26

Artur Stelmasiak

Znana aktorka Dominika Chorosińska-Figurska zaprasza na ogólnopolski marsz w obronie dzieci przed aborcją oraz demoralizacją dzieci w szkołach, jak w przypadku warszawskiej Karty LGBT.

Artur Stelmasiak/Niedziela

- To jest doskonała okazja do tego, by zamanifestować nasze przywiązanie do wartości, ale także pokazać radość z tego, że życie rodzi się w naturalnej rodzinie - mówi "Niedzieli" Dominika Chorosińska-Figurska. - Nie możemy siedzieć tylko cicho w domach, ale czasem trzeba wyjść na ulice. Być uśmiechniętym i pokojowo nastawionym, ale jednocześnie stanowczo przypominać o najważniejszych wartościach jakimi są życie ludzkie i rodzina.

Narodowy Marsz Życia rozpocznie się w Narodowy Dzień Życia 24 marca na Placu Zamkowym w Warszawie o godz. 13.30. Wcześniej jego uczestnicy zaproszeni są również na Mszę św. do kościoła św. Anny o godz. 12.00 lub innych pobliskich kościołów. Trasa przemarszu wiedzie Traktem Królewskim na plac Trzech Krzyży.

Wśród postulatów marszu jest ochrona rodziny przed ideologią gender, ochrona dzieci przed szkodliwą edukacją LGBT w szkołach, a także uchwalenie przez Sejm prawa zniesienia aborcji eugenicznej. - Niestety ciągle na to czekamy. Moim zdaniem Polska opowiadając się za życiem dzieci mogłaby być wzorem dla Europy i Świata - podkreśla aktorka, która osobiście wybiera się na Narodowy Marsz Życia.

Jej zdaniem obecność na marszu jest naszym świadectwem przywiązania do wartości oraz wyrazem sprzeciwu wobec aborcji i ataków na rodzinę. - Doceniam to, że w ostatnich latach bardzo poprawiła się sytuacja rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. Są w lepszej sytuacji ekonomicznej i w ten sposób wielu Polakom została przywrócona godność - mówi Dominika Chorosińska-Figurska, która od 2018 r. jest także radną sejmiku mazowieckiego.

Niestety wydarzenia z ostatnich tygodni pokazują, że ciągle pojawiają się nowe zagrożenia. Największe oburzenie i kontrowersje związane są z podpisaną przez prezydenta Warszawy tzw. Deklaracją LGBT+. - Tylnymi drzwiami wkrada się zła ideologia, która zagraża rodzinie i chce ją zniszczyć. Dlatego nie powinniśmy być cicho, ale głośno mówić, że nie zgadzamy się. Ja jako matka piątki dzieci nie zgadzam się na seksedukatorów w szkole - podkreśla aktorka. - My jako dorośli poradzimy sobie z tą ideologią i zagrożeniami, ale przecież jesteśmy odpowiedzialni także za bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój naszych dzieci. Idę więc na Narodowy Marsz Życia w obronie mojej rodziny, moich dzieci oraz tych dzieci, które same bronić się jeszcze nie mogą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem