Reklama

Diecezjalne dożynki w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

„Królową jesteś i monarchinią” od 15 lat

Ks. Dariusz Gronowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2004

15 sierpnia w Sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie świętowano 15-lecie koronacji Cudownego Obrazu koronami papieskimi. Uroczystości rocznicowe były połączone z diecezjalnymi dożynkami, na które licznie przybyli rolnicy z naszej diecezji i spoza niej oraz inni wierni zawierzający swe troski Królowej Rokitniańskiej. Uroczysta Suma odpustowa, której przewodniczył bp Józef Zawitkowski wraz z biskupem diecezjalnym Adamem Dyczkowskim, została odprawiona o godz. 12.00.
Najbardziej chyba wyczekiwanym momentem uroczystości było kazanie bp. Zawitkowskiego. Jako jeden z najznakomitszych kaznodziejów polskich Ksiądz Biskup powiązał historię Ikony Rokitniańskiej oraz historię tej ziemi z teraźniejszością. Mówił: „Wspomnij na 18 czerwca 1989 r., kiedy ksiądz Prymas Józef Glemp, Kardynałowie i Biskupi Polski wobec Niemców, Białorusinów, Rosjan, Włochów, Hiszpanów i Słowaków nałożyli Tobie papieskie, królewskie korony. Nie jesteś już księżniczką czy panią. Królową jesteś i Monarchinią Nieba. Niech Europa i świat, i przejeżdżający tędy ze Wschodu na Zachód wiedzą, że Ziemia ta do Ciebie należy, a ludzie tu z Bogiem trzymają”. Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup zaskoczył wszystkich, ofiarując Królowej Rokitniańskiej swój krzyż biskupi. Zdjął go z szyi i złożył w ręce bp. Adama Dyczkowskiego, prosząc o przekazanie go Maryi.
Uroczystości trwały już od soboty 14 sierpnia, jednak główna ich część rozpoczęła się w niedzielny poranek. Cudowny Obraz został odsłonięty już o godz. 7.00 rano, a wierni powitali Maryję śpiewem Godzinek. Około godz. 10.00 została odprawiona przygotowana przez parafian z Jasienia Droga Krzyżowa, a po niej odbył się koncert maryjny. Rozpoczęła go kapela koźlarska „Kotkowiacy” ze Zbąszynka pod kierownictwem Jerzego Skrzypczaka. Po niej wystąpił znany artysta śpiewak Andrzej Bator. Ciekawym akcentem artystycznym uroczystości był też udział w niej chóru z małej miejscowości Pieski w parafii Templewo pod batutą Kazimierza Krupnickiego. Trzeba docenić fakt, iż mała popegeerowska wioska potrafi dać z siebie tak wiele. Chór prowadził śpiew na Mszy św. Występy artystyczne miały miejsce także po Eucharystii. Oprócz wymienionych, śpiewała również Aleksandra Konopielko z Drożkowa.
Uroczystość zawierała wiele symbolicznych elementów dożynkowych. Szczególnie wymowne było wręczenie przez Księży Biskupów przedstawicielom świata pracy chlebów przyniesionych w darach przez rolników. Wśród wielu słów powitania szczególnie zaś wybrzmiało to wygłoszone przez siedmioosobową rodzinę Grażyny i Krystiana Ptaszkiewiczów. Wręczyli oni w darze chleb i monstrancję upieczoną z chleba przez piekarnię w Bogdańcu.
Pod koniec Mszy św. Józef Wasiak, gospodarz z Jabłońca w parafii Jasień, odczytał przesłanie tego dożynkowego dnia. Mówiło ono m.in.: „Twojej matczynej opiece polecamy samych siebie, Kościół i cały świat. Wspomagaj nas w codziennych próbach. Tobie oddajemy wszystkie owoce naszego życia. Prowadź do codziennej wierności Bogu i Jego przykazaniom. Pójdź z nami do naszych rodzin i codziennych trosk. Strzeż naszych sumień. Otaczaj swoją opieką nasze rodziny. Spraw, by dochowały wierności Bogu. Ucz nas roztropnej i odważnej miłości do naszej ziemi. Uczyń z nas posłuszne narzędzia w Twych dłoniach. Prowadź nas poprzez poddaną Ci ziemię polską do bram ojczyzny niebieskiej. Spraw, aby pod Twoim przewodnictwem wszyscy ludzie odnaleźli Chrystusa - Światłość Świata i jedynego Zbawiciela. Bądź z Twymi dziećmi. Przyjdź i wskaż nam drogę. Do Syna Twego nas prowadź. Proś Boga za nami”.
Organizatorem uroczystości było diecezjalne duszpasterstwo rolników prowadzone przez ks. kan. Tadeusza Dobruckiego.

Reklama

Kard. Müller krytykuje doradców papieża

2019-02-18 20:49

pb (KAI/thetablet.co.uk) / Watykan

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller powiedział, że choć sam papież Franciszek jest „ortodoksyjnym katolikiem”, to otoczony jest pochlebcami. Zdaniem niemieckiego purpurata, w doradzającej papieżowi Radzie Kardynałów dominują pomysły menedżerskie.

Monika Książek/Niedziela

Na łamach niemieckiego magazynu „Der Spiegel” z 16 lutego hierarcha podkreślił, że „obowiązkiem papieża jest jednoczenie Kościoła w prawdzie”. Tymczasem Franciszek jest otoczony ludźmi, którzy niewiele rozumieją z teologii i ze społecznego nauczania Kościoła, a ponadto „chlubią się tym, że są postępowcami wbrew reszcie Kościoła”.

Kardynał sprzeciwił się pojmowaniu relacji papieża do Kościoła na wzór relacji generała jezuitów do prowincjałów jezuitów. - Rządzenie całym Kościołem według reguł jezuickich jest po prostu nie do przyjęcia - ocenił były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Pytany o wykorzystywanie seksualne małoletnich przez duchownych, kard. Müller zaznaczył, że są miliony takich przypadków poza Kościołem, dlatego nie ma żadnego dowodu na to, że mają cokolwiek wspólnego z klerykalizmem. Korzeniem problemu jest, według niego, „zdeprawowany charakter sprawcy” i nie ma to żadnego związku z jego posługą.

Powtórzył też swe przekonanie o związku między wykorzystywaniem seksualnym i homoseksualizmem. Powołał się na statystyki Kongregacji Nauki Wiary, z których wynika, że ponad 80 proc. ofiar to osoby płci męskiej poniżej 18. roku życia. - Niestety, te statystyki nie odegrają roli podczas zbliżającego się watykańskiego szczytu w sprawie wykorzystywania seksualnego. Punkt widzenia Kościoła jest całkiem jasny: kto nie umie siebie kontrolować, nie kwalifikuje się do kapłaństwa. Co więcej, moim zdaniem nikt nie rodzi się homoseksualistą. Rodzimy się mężczyzną lub kobietą - podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

20 lutego br. po audiencji generalnej w Rzymie w auli Pawła VI posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko i Marek Lisiński podchodząc do papieża Franciszka wręczyli mu przygotowany przez Fundację "Nie Lękajcie się" raport o wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce.

Jak poinformowała na twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, "Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem".

Na zdjęciach opublikowanych przez prezesa Fundacji "Nie Lękajcie się", Marka Lisińskiego, który sam jest ofiarą księdza pedofila, widać, że podczas spotkania papież Franciszek ucałował jego dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem