Reklama

Arche Hotel

25 lat Diecezjalnego Studium Organistowskiego

Pielęgnowanie tradycji muzycznych

Barbara Dziadura
Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2004

Dokładnie 25 lat temu, 8 września 1979 r., odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu inauguracyjne spotkanie Diecezjalnego Studium Organistowskiego. Przez ten czas naukę w nim pobierało blisko 1000 osób.

Parafie bez organisty

„Od czasu likwidacji jedynej w Polsce szkoły organistowskiej w Przemyślu, prowadzonej przez Księży Salezjanów, zaistniała konieczność kształcenia organistów w ramach każdej diecezji. W związku z wielkim brakiem organistów, na zlecenie Księdza Biskupa Ordynariusza, Diecezjalna Komisja Muzyki Sakralnej - otwiera Studium Organistowski w naszej diecezji” - czytamy w piśmie Kurii Biskupiej w Gorzowie Wlkp. z 23 sierpnia 1979 r. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 8 września w Paradyżu. Obecni na nim byli: ks. Ryszard Ptasiński SDB, dyrektor studium, oraz wykładowcy: ks. Tarsycjusz Sinka CM, ks. Antoni Mackiewicz, ks. Stanisław Stolc oraz pierwsi słuchacze. Poza tym pierwszym spotkaniem wszystkie pozostałe wykłady odbywały się - dzięki życzliwości proboszcza ks. Benedykta Pacygi - na plebanii parafii pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie.
Jednym z powodów powołania studium w diecezji był fakt, że w prawie jednej trzeciej parafii nie było organistów. Na początku lat 60. na rozległych terenach Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej ze stolicą w Gorzowie Wlkp. zatrudnionych było tylko 236 organistów na 355 parafii. Do tego znaczna część pracujących organistów, zwłaszcza w wiejskich parafiach, nie miała wystarczającego przygotowania zawodowego. „Wobec zaistniałej sytuacji - wyjaśnia obecny dyrektor studium ks. Antonii Mackiewicz - kiedy stara kadra organistowska powoli się wykruszała, a młodej albo nie było, albo była nieodpowiednio przygotowana, poszczególne diecezje stanęły wobec potrzeby samodzielnego kształcenia lub dokształcania organistów”. Ks. A. Mackiewicz objął kierownictwo Studium Organistowskiego, gdy ks. Ptasiński w 1982 r. odszedł z pracy w diecezji gorzowskiej i został przeniesiony do Warszawy. W dekrecie zlecającym ks. A. Mackiewiczowi, proboszczowi parafii pw. Krzyża Świętego w Sulechowie, podjęcie tego obowiązku bp Wilhelm Pluta pisze: „Zdajemy sobie sprawę z tego, iż nowy obowiązek zlecony Księdzu Proboszczowie będzie połączony z podjęciem nowych zadań i trudów, ale ufamy, że dotychczasowa kilkuletnia praca wykładowcy w powyższym Studium ułatwi pełnienie zadania kierowniczego - organizacyjnego dla dobra diecezji i wszystkich wykładowców, jak i uczestników”.

Tysiąc słuchaczy

Diecezjalne Studium Organistowskie powstało z ramienia Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Sakralnej i Organistów. Została ona powołana dekretem bp. W. Pluty z 25 stycznia 1974 r. Czytamy w nim: „Zadaniem jej będzie troska o pielęgnowanie religijnego śpiewu i swoistych tradycji muzycznych oraz dążenie do jak największego zaangażowania wiernych przez śpiew w czynności liturgiczne według zaleceń Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski”. Pierwszym jej przewodniczącym mianowany został ks. inf. Władysław Sygnatowicz.
Wykłady w studium oprócz księży, do których dołączyli jeszcze ks. Henryk Szpikowski, ks. Andrzej Pawłowicz i ks. Jan Bagiński, prowadzili także świeccy: Marian Kwiatoń, Julia Kutrowska, Andrzej Kiejzik, Dorota Koczorowska, Jacek Samociak i s. Jadwiga Szewciw. Obecnie wykłady prowadzą: ks. kan. Antoni Mackiewicz, mgr Krystyna Bamber, mgr Halina Morawińska, Leszek Knopp, ks. mgr Jan Bagiński, ks. dr Zbigniew Kobus. „Studium dokształca organistów już zatrudnionych w parafiach, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności zawodowe oraz szkoli nowych organistów, zwłaszcza dla wiejskich parafii. Dlatego zdarza się, że nie wszyscy słuchacze, a w sumie przewinęło ich się przez te 25 lat blisko tysiąc, kończą naukę w studium odebraniem dyplomu - wyjaśnia ks. A. Mackiewicz.
- Dyplom ukończenia studium otrzymuje uczestnik po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego z gry na organach w czasie Mszy św. z udziałem wiernych, dołączając przygotowane utwory muzyki organowej, wykonane solo po Mszy św.”.
W czerwcu br. dyplomy odebrało sześciu słuchaczy: Iwona Zieniewicz z Niedoradza, Marzena Truchan z Gęstowic, Adrian Aleksiun z Zielonej Góry, Marcin Czyżewski z Krzyża Wlkp., Marcin Nowak ze Wschowy oraz Dawid Markowski z Kolska. Kilka kolejnych osób odbierze je we wrześniu. Część z absolwentów studium kontynuowała lub kontynuuje naukę w szkołach muzycznych i na wyższych uczelniach.

Reklama

Formacja organistów

„W encyklice Piusa XII O muzyce sakralnej podano zasady dotyczące między innymi organistów. Organistą powinien być człowiek prawdziwie wierzący, prowadzący życie godne chrześcijanina pod wpływem ożywiającej go miłości Bożej, posługujący się danymi przez Stwórcę uzdolnieniami. Ten, kto nie wierzy lub tak życiem wewnętrznym, jak i zewnętrznym stoi z dala od Boga, nie powinien zajmować się sztuką religijną - brak mu bowiem tego wewnętrznego wzrostu, który pozwala widzieć to, co dotyczy kultu należnego Bogu” - opowiada o posłudze organisty ks. Jan Bagiński, wykładowca muzykologii w WSD w Paradyżu. Wydane w 1959 r. dokumenty dla diecezji gorzowskiej stawiają organistom wymagania, aby brali udział w rekolekcjach, dniach skupienia, konferencjach i zastrzegają, że stanowisko organisty winien obejmować tylko katolik wierzący i praktykujący, o nieposzlakowanej opinii, szczerze oddany Kościołowi, posiadający należyte wykształcenie zawodowe. To wykształcenie zawodowe można właśnie zdobyć dzięki nauce w Diecezjalnym Studium Organistowskim.
Studium ogłasza nabór na nowy rok. Zajęcia z zakresu gry na organach, śpiewu liturgicznego, liturgii i teorii muzyki odbywają się dwa razy w miesiącu, w soboty w godz. 9.00-13.00. Studium trwa cztery lata. Nowy rok rozpocznie się 18 września o godz. 10.00. Następne spotkanie odbędzie się 25 września. Miejscem wykładów jest plebania parafii pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie powinni mieć zapewnioną możliwość ćwiczeń na instrumencie klawiszowym w dniach między zajęciami studyjnymi. Na spotkanie powinni przyjechać ze skierowaniem pisemnym od księdza proboszcza. Informacje na temat studium udziela jego dyrektor: ks. Antoni Mackiewicz, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Sulechowie, pl. Kościelny 4, 66-100 Sulechów, tel. (0-68) 385-26-20.

Ks. Skubiś protestuje przeciwko użyciu słów: „Ruch «Europa Christi»” do nazwania partii politycznej

2019-02-15 17:32

mp / Częstochowa (KAI)

Sprzeciw wobec "zawłaszczenia" przez nową partię polityczną nazwy Ruch Europa Christi wyraził ks. inf. Ireneusz Skubiś. "Od początku Ruch „Europa Christi” jest Ruchem apartyjnym zwracającym uwagę na obronę chrześcijańskich korzeni Europy" - pisze w przekazanym KAI oświadczeniu ks. Skubiś, moderator Ruchu "Europa Christi".

Monika Książek/Niedziela

Publikujemy treść oświadczenia:

Pragnę poinformować, że Ruch „Europa Christi” od samego początku był apartyjny. Wyrażam swoje zaskoczenie, że nazwa Ruch „Europa Christi” został zawłaszczony przez nowo utworzoną partię polityczną. Przecież zawsze publicznie o tym mówiłem.

Od początku Ruch „Europa Christi” jest Ruchem apartyjnym zwracającym uwagę na obronę chrześcijańskich korzeni Europy. Takie cele miały dotychczasowe Międzynarodowe Kongresy Ruchu „Europa Christi”.

Ruch „Europa Christi” musi być ruchem jednoczącym, ma zadanie łączyć i nie ma celów partyjnych. Pragnę zwrócić uwagę na to, że nazwa Ruchu zawiera w sobie Europa Christi – Europa Chrystusa, a nie tylko Europa Chrześcijańska. Nazwa chrześcijańska - przypomina partie chadeckie, które w Europie zdradziły Chrystusa. Chodzi o przywrócenie właściwego miejsca Chrystusowi w Europie.

Po pierwszych sygnałach o utworzeniu nowej partii w grudniu 2018 r. Fundacja „Myśląc Ojczyzna” jako właściciel Ruchu „Europa Christi” wysłała protest do Sądu Okręgowego Rejestrującego, by nie doszło do rejestracji partii pod naszą nazwą – Ruch Europa Christi. Dlatego z bólem przyjąłem wiadomość o rejestracji partii, która całą naszą nazwę użyła do nazwy swojej partii bez zgody Fundacji.

Ks. inf. Ireneusz Skubiś – Moderator Ruchu „Europa Christi”

oraz Zarząd Fundacji Fundacja „Myśląc Ojczyzna” im. ks. inf. Ireneusza Skubisia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Burkina Faso: zamordowano hiszpańskiego kapłana

2019-02-16 14:21

vaticannews / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso zamordowano katolickiego duchownego. Jest nim 72-letni hiszpański salezjanin, który od 37 lat pracował na misjach w Afryce.

Senlay/pixabay.com

Ks. Antonio César Fernández wraz ze współbraćmi wracał do swej wspólnoty w stolicy kraju Wagadugu. Kilkadziesiąt kilometrów od południowej granicy kraju ich samochód został zatrzymany przez dżihadystów. Ks. Antonio został oddzielony od pozostałych pasażerów i zamordowany. Sprawcy mordu uciekli. Mówi się także o zabiciu czterech pograniczników.

Morderstwo to wpisuje się w falę przemocy, której doświadczają mieszkańcy Burkina Faso. Od pewnego czasu siły bezpieczeństwa walczą tam z dżihadystami, którzy działają także na terenie Mali i Nigru.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem