Reklama

Aspekty diecezji


Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2004

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej informuje, że NZOZ Stacja Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podpisała umowę z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia na realizację programu wykrywania raka piersi metodą mammografii przesiewowej.
W programie będą mogły wziąć nieodpłatnie udział kobiety w wieku od 50. do 69. lat, ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia i zameldowane na pobyt stały na terenie województwa lubuskiego, które w czasie ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonywanych tego rodzaju świadczeń zdrowotnych.
Program realizowany będzie w powiatach strzelecko-drezdeneckim (wrzesień), słubickim, krośnieńskim (październik), nowosolskim i żagańskim (listopad).
Osoby zainteresowane muszą wcześniej zgłosić się do Parafialnych Zespołów Caritas, które prowadzą zapisy. We wrześniu akcja prowadzona będzie w następujących miejscowościach:
6 września - Dobiegniew - parafia pw. św. Józefa (ul. Staszica 6);
7 września - Drezdenko - parafia pw. Przemienienia Pańskiego (pl. Kościelny 2);
8 września - Strzelce Kraj. - parafia pw. św. Franciszku z Asyżu (ul. Kard. St. Wyszyńskiego);
9 września - Zwierzyn - parafia pw. św. Jana Chrzciciela, ul. Kościelna 2a.

Personalia

Biskup diecezjalny Adam Dyczkowski uzupełnił skład Kapituły Katedralnej, mianując dwóch kanoników gremialnych: ks. prał. Witolda Andrzejewskiego (proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.) oraz ks. Ryszarda Kolano (dyrektora Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze). Jednocześnie Ksiądz Biskup odznaczył tytułem honorowym kanonika z prawem noszenia rokiety i mantoletu ks. Mirosława Werłosa (proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemkowie) oraz ks. Henryka Grządkę (diecezjalnego duszpasterza trzeźwości).

Akcja Katolicka

Po przerwie wakacyjnej zostały wznowione w parafiach spotkania diecezjalnego Zarządu Akcji Katolickiej oraz jej asystenta mające na celu zakładanie nowych oddziałów AK. Najbliższe spotkania odbędą się: 5 września w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opalewie oraz 12 września w parafii pw. św. Anny w Szczańcu. 18 września odbędzie się w Zielonej Górze posiedzenie sprawozdawczo-odbiorcze Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, podczas którego zostanie wybrany nowy zarząd diecezjalny oraz prezes AK.

Reklama

Jednym zdaniem

21 sierpnia biskup diecezjalny Adam Dyczkowski poświęcił kaplicę pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Rojewie, parafia pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu.

23 i 24 sierpnia bp Edward Dajczak w ramach Wrocławskich Dni Duszpasterskich w katedrze wrocławskiej wygłosił wieczorne konferencje pt. Ecclesia in Europa - Kościół w Europie i w Polsce.

25 i 26 sierpnia bp Adam Dyczkowski wziął udział w Częstochowie w konferencji biskupów diecezjalnych oraz uroczystościach ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

25 i 26 sierpnia w województwie lubuskim gościli uczestnicy rajdu rowerowego Europe 4 Family, zorganizowanego przez Światowy Ruch Młodzieży. Rowerzyści zatrzymali się w Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. Organizatorami ich pobytu jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

26 sierpnia bp Paweł Socha przewodniczył uroczystościom odpustowym w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze.

Zaproszenia

Pielgrzymka rowerowa do Otynia
Zespół Młodych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zielonej Górze oraz parafia pw. Najświętszej Trójcy w Ochli zaprasza ją 26 września na pielgrzymkę rowerową do Matki Bożej Klenickiej w Otyniu.
Wyjazd z Zielonej Góry o godz. 11.00 z pl. przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Aliny 17. Wyjazd z Ochli o godz. 12.00.
Msza św. w Otyniu o godz. 14.00. Po niej poczęstunek i powrót do Zielonej Góry ok. godz. 18.00.
Zgłoszenia przyjmowane są w godz. 9.00-15.00 pod nr tel. 325-31-56 lub 605-880-018.

Diecezjalne dni formacyjne dla katechetów
4 września Gorzów Wlkp. (u Ojców Kapucynów, pl. Staromiejski1)
11 września Zielona Góra (w parafii pw. Ducha Świętego, ul. Bułgarska)
18 września Głogów (w kaplicy Sióstr Służebniczek Dziewicy Niepokalanej, ul. Staromiejska 17)
Program spotkania:
godz. 9.30 - Msza św.
godz. 10.30 - Informacje Wydziału Nauki Katolickiej
godz. 11.30 - Media a wychowanie - prof. A. Urbaniak
godz. 12.30 - Prezentacje wydawnictw WAM i Księgarni św. Wojciecha
godz. 13.00 - Wychowanie do wartości w zjednoczonej Europie - dr. B. Olszak-Krzyżanowska
godz. 13.45 - Oferta doradców metodycznych
godz. 14.00 - Dyskusja

Liderze już czas! EDK 2019 czeka na Ciebie!

2019-01-16 09:38

Ks. Jarosław Raczak

Przygotuj innym drogę do spotkania z Bogiem! Poszukiwani liderzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2019

Archiwum organizatorów

Noc, cisza, samotność i co najmniej 40 kilometrów wędrówki. Ekstremalna Droga Krzyżowa to forma duchowości dla tych, którzy nie boją się wyzwań. Rozpoczęła się rekrutacja liderów, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy, aby dać innym możliwość przeżycia tego wielkopostnego nabożeństwa w niecodziennej formie.

W piątek 12 kwietnia już po raz jedenasty odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tylko w 2018 r. wydarzenie przyciągnęło 80 tys. uczestników, w 353 miejscowościach, którzy pokonali 720 tras. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest już obecna na całym świecie.

Aby w tegorocznym wydarzeniu wzięło udział jak najwięcej osób, potrzebni są liderzy, którzy zainicjują EDK w swojej okolicy.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa

Piesza, nocna wędrówka w ciszy i samotności, co najmniej 40 kilometrów. Ekstremalna, bo trzeba pokonać tę trasę w nocy, samotnie i w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, by opuścić swoją strefę komfortu i powiedzieć Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać. Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się wycieńczenia.

EDK to czas zmagania

– Na początku jest normalnie, po prostu idę, co jakiś czas stacja, krótka modlitwa – tekst rozważań czytany w świetle czołówki – opowiada o swoich doświadczeniach Bartek, jeden z uczestników EDK. – Zmaganie może zacząć się na 18, 30, albo jeszcze innym kilometrze. I raczej zostanie do końca – dodaje.

Z błogosławieństwem Papieża

W zeszłym roku Papież Franciszek, łącząc się duchowo z Organizatorami i wszystkimi Uczestnikami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, zachęcał do ufnego powierzenia Chrystusowi siebie, swoich rodzin, przyjaciół i nieprzyjaciół, by w każdym z nich zamieszkał pokój i moc Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Na wędrówkę śladami Chrystusa, jednocząc się w modlitwie, Ojciec Święty udzielił wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa.

Liderzy poszukiwani

Trwają poszukiwania Liderów Rejonów – osób, które stworzą EDK w swoich miejscowościach, dając tym samym możliwość wzięcia udziału w tej wyjątkowej Drodze innym osobom ze swojego otoczenia. Im więcej Liderów, tym więcej ludzi będzie miało możliwość odkryć tę formę duchowości.

Lider rejonu EDK odpowiada m.in. za wyznaczenie trasy w swojej okolicy i przygotowanie jej opisu, promocję wydarzenia w lokalnym środowisku.

Już czas!

Liderze! Za kilka miesięcy trasami EDK przejdzie tysiące osób. To od nas zależy, czy stworzymy im warunki do spotkania z Bogiem i rozpoczęcia piękniejszego życia. Nadszedł czas, by przygotować trasy i rejony do EDK 2019.

Dołącz do nas! Wejdź na: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Pan Bóg chce od nas czegoś więcej! O spotkaniach przygotowujących do bierzmowania

2019-02-17 16:44

Joanna Folfasińska/Archidiecezja Krakowska

W podkrakowskiej Skawinie, w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, kilka lat temu zmieniono formę przygotowania do Sakramentu Bierzmowania. Głównym celem tego nowatorskiego pomysłu jest nawiązanie osobistej relacji z Jezusem i doświadczenie Żywego Kościoła.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

– O przygotowaniu do bierzmowania myślałam przez wiele lat. Może niekoniecznie pragnęłam pisać program, ale myślałam o sposobie, który stanie się atrakcyjny dla młodzieży. Uczyłam w gimnazjum, gdzie uczniowie nieustannie skarżyli się na to, ile mają zadań do wykonania i jak rygorystycznie egzekwuje się od nich ich wykonanie. Dostrzegałam, że w żaden sposób nie buduje to ich wiary. Rozmawiałam z katechetami, którzy narzekali na młodzież, na ich podejście, brak zaangażowania, a czasami wręcz pogaństwo. Moje doświadczenia były z kolei takie, że w tych gimnazjalistach jest bardzo dużo dobra, radości chęci do pracy. Tylko nasze propozycje są bardzo nieatrakcyjne. Pomyślałam wtedy: jestem za to odpowiedzialna! Nie mogę bezradnie patrzeć jak wszyscy się męczą i tracą szansę na coś niezwykłego. Pan Bóg chce od nas czegoś więcej niż biadolenie! – mówi Elżbieta Szymańska, nauczyciel religii i członek Rady Katechetycznej, jedna z pomysłodawczyń nowego sposobu przygotowywania młodzieży do sakramentu dojrzałości wiary.

– To oddolna reforma, wynikająca z doświadczeń katechetycznych. Zaczęło się od rozmów z katechetami z mojego rejonu. Na spotkaniach podsumowujących roczną pracę, zawsze wypływał temat bierzmowania. Wszyscy narzekali na formę spotkań, słabe zainteresowanie młodzieży i byli ogólnie zniechęceni. – wyjaśnia ks. Andrzej Wciślak, wizytator katechetyczny, inicjator zmian.

– Kolejnym bardzo ważnym problemem, który widziałam na katechezie, był zły obraz Kościoła, a także brak więzi ze wspólnotą i parafią. – dodaje Elżbieta.

W nowej formule spotkania do bierzmowana rozłożono na trzy lata. W pierwszym roku gimnazjaliści spotykają się z Żywym Słowem, w drugim zgłębiają Sakramenty, a w trzecim – dotykają tajemnicy Żywego Kościoła.

– W związku z reformą edukacji, w spotkaniach do bierzmowania uczestniczą teraz uczniowie 7 i 8 klasy szkoły podstawowej. Dzień, w którym wszystko się rozpoczyna jest liturgicznym wspomnieniem św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Głoszę wtedy dla nich konferencję, które rok po roku skupiały się na trzech zagadnieniach: Serce Jezusowe, Eucharystia i Kościół. – wyjaśnia wizytator i tłumaczy, że chciał, aby spotkania z młodzieżą miały charakter dialogu i nie przypominały lekcji religii ze szkoły.

– Czymś innym jest katecheza w szkole, czymś innym przy parafii. Gromadzimy się nie tylko w grupach, ale też w Kościele, gdzie mamy celebracje i spotkania ze świadkami wiary.

– Forma, którą wypracowaliśmy w Skawinie jest wypadkową ścierania się wielu poglądów, sposobów i różnych praktyk podejmowanych dotychczas w duszpasterstwie. – precyzuje Elżbieta. – Jednego byliśmy pewni – musimy odejść od formy wykładu, który kończy się egzaminem oraz od „zaliczania” praktyk religijnych. Postawiliśmy na doświadczenie wiary we wspólnocie małej i stałej grupy oraz nawiązanie osobistej relacji z Bogiem. Zaczynamy od ewangelizacji, idziemy przez praktykę osobistej modlitwy, czytania Słowa Bożego, szczerego i pobożnego przyjmowania sakramentów świętych aż do spotkania z żywym Kościołem przez świadectwa osób wierzących różnych stanów.

Skawińskie spotkania prowadzą księża, katecheci i ludzie świeccy – studenci, osoby pracujące, rodzice.

– Chcę dzielić się z nimi tym, co we mnie jest najlepsze i co uważam za swój skarb – moją wiarą. – mówi Jakub, ojciec trójki małych dzieci, jeden z przygotowujących młodzież do bierzmowania. – Doskonale pamiętam jeszcze siebie z tamtego okresu: energia, burza hormonów i próba znalezienia swojego miejsca w świecie. W moim domu do kościoła chodziło się ze względu na tradycję. Jezusa poznałem tak naprawdę dopiero wtedy, kiedy zrobiłem krok do przodu i wstąpiłem do Grupy Apostolskiej. Każdemu przydałaby się wspólnota, bo wtedy łatwiej jest odkryć Boga.

– Nawróciłem się dwa lata temu – przyznaje Oskar, uczeń III klasy gimnazjum i uczestnik skawińskich spotkań do bierzmowania – Pojechałem na harcerski Kurs Alpha i byłem przekonany, że będzie on dotyczył wojskowości. Sam się zdziwiłem, dlaczego przyszedłem na drugie spotkanie, potem na trzecie i jakoś tak się potoczyło, że zostałem do końca. Wokół mnie są teraz ludzie, którzy mówią i pokazują mi, dlaczego warto trwać przy Bogu. Wiara na pierwszy rzut oka to zasady i paragrafy. Początkowo to nie zachęca, ale ostatecznie się opłaca. Nie nabrałem jeszcze pełnego zaufania, nadal się staram, ale stare życie kusi. Upadam i podnoszę się. Wiem, że jest to możliwe tylko dzięki łasce. Gdybym polegał tylko na sobie, to po tygodniu byłoby po mnie. – dodaje z uśmiechem.

Oskar wybrał już swojego Patrona. Będzie nim św. Maksymilian Kolbe.

– Nie żył tak dawno, jak np. św. Franciszek i bardzo dużo zrobił! Sam jeden zaprojektował gazetę, wydawał ją, założył klasztor. Zbierało się wokół niego wielu ludzi, a on nawet się o to nie starał! Był niesamowity!

Na zakończenie rozmowy, Oskar przyznaje, że bierzmowanie będzie dla niego doświadczeniem dojrzałości wiary, a Duch Święty to Ruah, tchnienie, działanie i życie.

Sakrament Bierzmowania przyjmuje się tylko raz. Nie ma natomiast jednej drogi i ściśle określonego sposobu, który narzuca konkretne przygotowanie się do niego.

– Doświadczamy współcześnie zjawisk, które bardzo wpływają na życie duchowe. Wielu młodych w XXI w. czuje się samotnie przez całkowity zanik relacji rówieśniczych i rodzinnych. Fakt ten sprawia, że Kościół jako wspólnota staje się zbyt trudnym doświadczeniem, dlatego młodzi często nie rozumieją i odrzucają go. Mają również duże trudności z doświadczeniem świętości czy łaski sakramentów. Chcemy to zmienić i pokazać im Żywy Kościół! – oświadcza Elżbieta.

– Do tego sakramentu trzeba wiary! Trzeba również zastanowić się, po co on jest i odkryć, że bierzmowanie jest kontynuacją chrztu świętego. Bierzmo to przecież poprzeczka, belka, która utrzymuje konstrukcję domu. Zgłębiajmy naszą wiarę i budujmy duchowy dom na chwałę Pana! – zachęca ks. Andrzej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem