Reklama

Nowe Kramsko

Wakacje z Panem Bogiem

Wioletta Malinowska
Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2004

Służba liturgiczna pełniona przez ministrantów i lektorów wymaga od nich systematyczności i poświęcenia. Nie można wziąć urlopu od Pana Boga, ale można zabrać się razem z Nim na wakacje. I tak było w przypadku grupy ministrantów i lektorek z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi
Panny w Nowym Kramsku i kościoła filialnego pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Wojnowie. Od 15 do 18 br. sierpnia nad jednym z najczystszych jezior w Polsce, znajdującym się w Pszczewie, odbywał się biwak dla ministrantów i lektorek, którego inicjatorem był proboszcz parafii - ks. Andrzej Suchorski.
Uczestnicy biwaku, pod czujnym okiem opiekunów - p. Mirosława i ks. Andrzeja - spędzali czas na zabawach głównie w wodzie. Liczne pszczewskie place zabaw dla dzieci umożliwiały baraszkowanie na pomysłowych huśtawkach, równoważniach itp. Innym ulubionym zajęciem była gra w tzw. rzucankę, której dodatkową atrakcją było boisko znajdujące się na plaży, a więc gra na boso na ciepłym piasku. Zabawy dostarczały wiele emocji, podobnie jak kolejka po naleśniki domowej roboty przysmażane na grillu czy ciepły chlebek. Popytem uczestników biwaku cieszyły się obiady w stołówce, które smakowały „jak u mamy” oraz pałaszowanie ciasta, które dowozili rodzice.
Pszczew to także miejsce, gdzie znajduje się skansen pszczelarski. Ciekawa opowieść pszczelarza o życiu i zwyczajach pszczół tak wiele nauczyła dzieci, które na pytanie: „Jak nazywał się pierwszy bartnik?” bez wahania odpowiedziały - niedźwiedź. Nikt z uczestników biwaku nie odmówił spróbowania pszczelego specjału.
Był czas na wspólną Mszę św., modlitwę indywidualną i rozmowy z Panem Bogiem. Cieszy braterska postawa ministrantów i lektorek, którzy na co dzień żyją w zupełnie innych warunkach. Życie w grupie nie jest łatwe, ale jest okazją do zamanifestowania swojej chrześcijańskiej postawy, której wyrazem jest koleżeńskość, zrozumienie, wesoła zabawa, uśmiech... To szczególny rodzaj modlitwy.

Reklama

Kanada: ksiądz dźgnięty nożem w czasie Mszy

2019-03-22 16:57

pb (KAI/radio-canada.ca) / Montreal

Rektor Oratorium św. Józefa w Montrealu ks. Claude Grou został dźgnięty nożem w czasie, gdy odprawiał Mszę św. w tej świątyni, znajdującej się na górującym nad miastem wzgórzu Mont-Royal. Poranna liturgia jest transmitowana przez telewizję i w internecie, więc świadkami zdarzenia było wielu telewidzów i internautów.

Senlay/pixabay.com

Około 8.30 nieznany mężczyzna podszedł do odprawiającego Mszę kapłana i zaatakował go nożem. Ochrona świątyni szybko obezwładniła napastnika i zatrzymała do czasu przyjazdu policji, która go aresztowała.

Duchowny został przewieziony do szpitala. Okazało się, że został lekko ranny. Jego stan jest stabilny.

Na razie nieznane są tożsamość i motywy napastnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Warszawa: Narodowy Marsz Życia

2019-03-24 14:59

mip (KAI) / Warszawa

Spod Kolumny Zygmunta wyruszył pierwszy Narodowy Marsz Życia. Pochód wiedzie Traktem Królewskim na plac Trzech Krzyży, gdzie ogłoszona zostanie Deklaracja środowisk pro-life w Polsce.

Artur Stelmasiak

Wśród uczestników marszu zauważalne są barwne transparenty z hasłami: „Kocham Cię życie”, „Tak dla życia”, „Jesteśmy Polakami, mamy odpowiadać za Polskę”, „Genderyzm to dewiacja”, „Ręce precz od naszych dzieci”. W wydarzeniu uczestniczą liczne rodziny oraz organizacje pro-life z całej Polski.

Pochód poprzedziła Msza święta sprawowana w stołecznym kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Na początku odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym podziękował organizatorom wydarzenia za determinację w działaniach na rzecz ochrony ludzi od poczęcia do naturalnej śmierci. Przypomniał także słowa św. Jana Pawła II, w których dopominał się od rządów troski o najsłabszych i najbardziej potrzebujących, wśród których znajdują się dzieci poczęte.

Wydarzenie organizuje Chrześcijański Kongres Społeczny, którego inicjatorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek. Wydarzenie współorganizuje Polska Federacja Ruchów Obrony Życia oraz Fundacja św. Benedykta.

24 marca uchwalony został przez polski sejm Narodowym Dniem Życia. Jest on obchodzony już po raz piętnasty.

T.P.

Deklaracja Narodowego Marszu Życia RP 2019

Niepodległą Polskę odbudujemy na fundamencie Dekalogu, bo tylko w tym jest życie naszego narodu.

Dekalog nie jest opinią, jest zbiorem zasad życia, jest warunkiem cywilizacji życia.

Życie nie jest wartością ostateczną, ale jest – jak powiedział święty Jan Paweł II – wartością przedostateczną, warunkującą wszystkie pozostałe.

Rodzina nie jest prywatnym związkiem, jest wspólnotą od której zaczyna się społeczeństwo i bez której społeczeństwo się rozpada!

Dlatego wzywamy władze publiczne do wyraźnego umocnienia prawa do życia w naszym ustawodawstwie. Do wypełnienia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja RP 1997! Do przyjęcia społecznego projektu ustawodawczego Zatrzymaj Aborcję!

Wzywamy władze do realizacji wszystkich przepisów prawa chroniących życie, do czynnej walki z przestępczością aborcyjną!

Wzywamy do oficjalnego odrzucenia antywychowawczych zaleceń WHO!

Wzywamy władze Stolicy do odwołania tzw. warszawskiej Karty LGBT!

Wzywamy wszystkie władze publiczne do poszanowania Konstytucji i realizacji jej art. 72: każdy ma prawo żądać od władz publicznych przeciwdziałania demoralizacji młodzieży. I my tego żądamy!

A wszystkich polityków, szczególnie nieobecnych – bo obecni mówią to razem z nami – wzywamy do aktywnego i systematycznego popierania w debacie publicznej i pracach ustawodawczych zasad cywilizacji życia. Promocja dobra wspólnego narodu, kształtowanie w jego duchu opinii publicznej, to Wasz pierwszy obowiązek!

I wszystko to zobowiązujemy się wypełniać.

Tak nam dopomóż Bóg!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem