Reklama

Dekanaty archidiecezji warszawskiej (9)

Dekanat jelonkowski

Jelonki i Bemowo. Wielkie blokowiska, „sypialnie” Warszawy. I ogromny terytorialnie dekanat, liczący jednak tylko 5 parafii. Być może więc już niedługo powstaną następne.

Niedziela warszawska 37/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konieczność wyodrębnienia nowego ośrodka duszpasterskiego już widać w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów, którą prowadzą michalici. Parafia liczy już grubo ponad 30 tys. wiernych i ciągle sprowadzają się nowi. Dużo jest tu ludzi stosunkowo młodych, wykształconych, z małymi dziećmi. Pod tym względem nieco gorzej jest w parafii dziekańskiej Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach.
- Niestety nasza parafia się starzeje. Jeszcze w latach 70. mieliśmy kilkaset chrztów rocznie, obecnie zaledwie kilkanaście - mówi proboszcz i dziekan dekanatu jelonkowskiego ks. prał. Stefan Zembrzuski. Podkreśla jednak, że i do jego parafii sprowadzają się nowi mieszkańcy. - Wtedy zwykle przychodzą na plebanię, przedstawiają się, chcą się zapoznać. Natomiast ci, którzy się wyprowadzają, przychodzą się pożegnać. Często wtedy podkreślają, że w tej parafii panowała zawsze bardzo rodzinna atmosfera, za którą będą tęsknić. Bardzo to miłe - cieszy się Ksiądz Proboszcz.
- Cieszy mnie też to, że dużo jest z parafii powołań. Mamy obecnie diakona i 3 kleryków w seminarium diecezjalnym i zakonnym. W ciągu 18 lat mojego proboszczowania do żeńskich zakonów wstąpiły 4 dziewczyny. Z innych parafii dekanatu też są powołania, może najmniej od michalitów - mówi ks. Zembrzuski.

Parafie dekanatu

Dekanat jelonkowski liczy dziś 5 parafii. Są to parafie (w kolejności od najstarszej do najmłodszej):
1. Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach (parafia dziekańska) - erygowana w 1951 r.
2. Bogurodzicy Maryi na Jelonkach Północnych - erygowana w 1984 r.
3. Matki Bożej Ostrobramskiej na Boernerowie (parafia wojskowo-cywilna) - erygowana w 1984 r.
4. Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie (parafia prowadzona przez Księży Michalitów) - erygowana w 1988 r.
5. św. Łukasza na Górcach przy ul. Górczewskiej - erygowana w 1990 r.
Pod względem liczby mieszkańców największą parafią w dekanacie jest parafia Matki Bożej Królowej Aniołów, a najmniejszą parafia Matki Bożej Ostrobramskiej. Wszystkie parafie w dekanacie mają swoje parafialne kościoły. Jednak parafia św. Łukasza jest w trakcie budowy nowej świątyni i ośrodka duszpasterskiego z plebanią. Obecnie wierni korzystają z małego, drewnianego kościółka, który kilkanaście lat temu został przeniesiony spod Radomia. Górale złożyli go deska po desce. Dobudowano też dużą wiatę, aby ci, którzy się nie zmieszczą w kościele, nie mokli na deszczu.
Największymi kościołami w dekanacie dysponują parafie Matki Bożej Królowej Aniołów i Bogurodzicy Maryi. Obie świątynie są bardzo piękne, funkcjonalne i doskonale wpisują się w krajobraz. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kościół Bogurodzicy Maryi. Świątynia zbudowana jest na planie ośmiokąta zwieńczonego przezroczystą kopułą w kształcie krzyża. Jest to rozwiązanie o bogatej symbolice. Parafianie zgromadzeni na liturgii są ludem 8 Błogosławieństw, których ukoronowaniem jest zbawcze dzieło Krzyża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duchowieństwo i wierni

Dziekanem dekanatu jelonkowskiego jest od 1992 r. ks. prał. Stefan Zembrzuski, od 1989 r. proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Na stanowisku wicedziekana dekanatu jest w tej chwili wakat (stan na koniec sierpnia 2004 r.). Proboszczem najdłużej pracującym w dekanacie jest ks. prał. Kazimierz Apel, od 1980 r. proboszcz parafii Bogurodzicy Maryi. Natomiast proboszczem o najkrótszym stażu w dekanacie jest ks. Józef Groński, michalita, od 1 sierpnia br. proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Aniołów.
Liczba wikariuszy w poszczególnych parafiach zależy od ich wielkości. Jest więc rzeczą oczywistą, że najwięcej wikarych pracuje w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów. Ale tam w posługę duszpasterską włączają się właściwie wszyscy księża zamieszkujący dom zakonny. Najmniej wikariuszy, po dwóch, mają parafie św. Łukasza i Matki Bożej Ostrobramskiej.

Reklama

Duszpasterstwo

Codzienne życie poszczególnych parafii koncentruje się oczywiście wokół Eucharystii. W każdej parafii w niedziele i święta odprawianych jest bardzo dużo Mszy św. Kapłani nie narzekają również na brak pracy w konfesjonale.
W parafii Michalitów na szczególną uwagę zasługuje Biblioteka im. Jana Pawła II. Biblioteka powstała z inicjatywy poprzedniego proboszcza parafii ks. Karola Dąbrowskiego, który w ten sposób postanowił uczcić 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II. Księgozbiór, w którym pokaźny dział został poświęcony nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, został podzielony na czytelnię z obszernym księgozbiorem podręcznym oraz wypożyczalnię, z której można korzystać bezpłatnie. Oprócz tego są sale konferencyjno-seminaryjne, w których odbywają się lekcje języków obcych, konferencje i różne spotkania. - Naszym pragnieniem jest, aby Biblioteka pod patronatem Wielkiego Polaka stworzyła mieszkańcom Bemowa niepowtarzalną szansę pogłębienia wiedzy i zdobywania umiejętności - mówią michalici.
Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku od 10.00 do 19.15, a w soboty od 10.00 do 13.00.
U michalitów inicjatyw duszpasterskich jest ogromna ilość. Trudno wymienić tutaj wszystkie inicjatywy. Wymieńmy więc najważniejsze: ośrodek dla młodzieży „Michael”, Odnowa w Duchu Świętym, Akcja Katolicka, oaza młodzieżowa, Caritas, Duchowa Adopcja, Kółko Misyjne, Czciciele św. Michała Archanioła, Domowy Kościół, Wspólnota Krwi Chrystusa, Ruch Rodzin Nazaretańskich. Działa też kawiarenka internetowa w „Przystani u Michała”. Codziennie w kaplicy Aniołów w godzinach 15.00-18.00 odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, która rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a kończy Różańcem.
Bardzo cenną inicjatywą jest działalność grupy modlitewnej, która najszybciej jak to będzie możliwe, po otrzymaniu prośby modlitewnej, weźmie różaniec do ręki i będzie się modlić w zgłoszonych intencjach. O modlitwę można poprosić pod numerem telefonu: 638-14-61.
Z kolei w parafii dziekańskiej bardzo prężnie działają wspólnoty neokatechumenalne oraz młodzieżowa oaza. Z inicjatywy byłego wikariusza parafii powstała także tzw. Misja św. Tereski. Grupa wiernych modli się regularnie w intencji kapłanów i osób zakonnych. W tej parafii powstała też inicjatywa pokutnej, nocnej, pieszej pielgrzymki do Niepokalanowa. W każdą drugą sobotę miesiąca z parafii wyjeżdża kilka autokarów do Błonia, skąd pielgrzymi idą już pieszo do Niepokalanowa. Wierni wyruszają również na tę pielgrzymkę z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów.
W parafii św. Łukasza jest spora grupa studentów spotykająca się w ramach duszpasterstwa akademickiego. Kiedy w niedzielę zbliża się godzina 20.00 (pora rozpoczęcia Mszy św. akademickiej) nagle okazuje się ile dziur jest w płocie oddzielającym pobliski teren akademików z osiedla „Przyjaźn” od ulicy Górczewskiej, przy której stoi kościół. Różnymi drogami, przez dziury i normalne przejścia, studenci zmierzają na swoją Mszę św.
Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej na Boernerowie swoją opieką duszpasterską obejmuje wiernych zarówno wojskowych, jak i cywilów. Proboszczem jest zawsze kapelan Wojska Polskiego. Już w 1936 r. wojsko wybudowało na Boernerowie drewnianą kaplicę według projektu architekta Jana Redy, którą w 1937 r. poświęcił Biskup Polowy Józef Gawlina. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej posługę duszpasterską w kaplicy pełnił m.in. późniejszy kard. Stefan Wyszyński.

Ks. dziekan Stefan Zembrzuski urodził się 11 czerwca 1937 r. w Gawronkach koło Ciechanowa. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1963 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracował jako wikariusz w miejscowościach Bąków, Łyszkowice, Karczew i w Warszawie w parafii św. Barbary. Był proboszczem w Zdunach, a obecnie pełni funkcję proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję