Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Rahel Kebebe Tshay

Polichna, parafia św. Jana Vianney’a

Spotkanie z rodakiem

Małgorzata Kowalik
Edycja lubelska 38/2004

8 sierpnia br. odbył się odpust ku czci patrona parafii Polichna, św. Jana Vianney’a, który zgromadził wiernych, księży z pobliskich miejscowości, ochotniczą straż pożarną oraz orkiestrę dętą z Polichny. Uroczystej Sumie przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr. hab. Jan Flis.

Kapłan i naukowiec

Ks. Jan Flis studiował w latach 1963-1969 filozofię i teologię na KUL-u, święcenia kapłańskie otrzymał w 1969 r., w latach 1972-1976 odbył studia doktoranckie w zakresie nauk biblijnych, a w 2000 r. uzyskał habilitację. Był wikariuszem w Turobinie, Chełmie (parafia Rozesłania Świętych Apostołów), Horodle, Zamościu (parafia Świętego Krzyża), Rejowcu i Lublinie (parafia Świętej Rodziny i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) oraz proboszczem w Giełczwi. Wykładał egzegezę Nowego Testamentu w Seminarium Księży Marianów oraz w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej przy KUL-u. Jest autorem wielu publikacji, opracował też film wideo na środkowoeuropejskie Dni Katolików. Obecnie ks. Flis jest proboszczem w parafii Sigmundsherberg w Austrii.

Spotkanie z rodakami

Było to drugie w tym roku, modlitewne i uroczyste spotkanie Księdza ze swoimi rodakami z racji jego jubileuszu 35-lecia kapłaństwa. Pierwsze odbyło się 20 czerwca br., kiedy to Jubilat odprawił Mszę św., a następnie odbył rozmowy w gronie swoich kolegów i koleżanek ze szkoły podstawowej. Głosząc zaś kazania, przypomniał genezę swego powołania, które zawdzięcza rodzicom i ks. prał. Stefanowi Jastrzębskiemu. Wyeksponował też znaczenie modlitwy Ojcze nasz, podkreśliwszy jej wagę w doczesności i w wieczności. Analizował zwłaszcza formułę „bądź wola Twoja”, popierając przywołanym przykładem znanym z długoletniej pracy kapłańskiej, jak warto nawet w najtrudniejszych chwilach życia zaufać Bogu. Przypomniał też, że obecnie tylko dwóch księży wywodzi się z parafii Polichna, więc zachęcał wiernych do modlitwy o powołania kapłańskie, by „Kościołowi nigdy nie zabrakło robotników na żniwo swoje”. Dziękował również tym, którzy modlitwą wspierali jego powołanie tak, by pozostał wierny i mógł trwale je realizować.

Reklama

Rola kapłana

Przeżyty odpust ku czci patrona proboszczów uświadamia nam, że gdzie jest kapłan, tam odprawia się Msza św., tam obecna jest sakramentalna ofiara męki Chrystusa. Kapłani, w swojej postawie religijnej i misji służenia człowiekowi w jego drodze do Stwórcy, jednoczą się przy ołtarzu z Chrystusem jako celebransi, zanoszą Bogu od ludzi i za ludzi ofiarę i modlitwę. Ich długa, częsta i żarliwa modlitwa przysposabia duszę do kontemplacji, ułatwia mistyczny związek z Chrystusem. Gotowość na wszelkie poświęcenie, obrona świętości chrześcijańskich i narodowych, to cnoty kapłanów wzorowo posługujących Bogu.

Rekolekcje Adwentowe 2018

2018-12-13 12:19

Kościół jest dobry, bo służy. Miłość do drugiego człowieka i nasze czyny miłosierdzia, są jedynym papierkiem lakmusowym naszej pobożności. Bez miłosierdzia, nie możemy mówić o Kościele! Zapraszamy na czwarty odcinek, gdzie usłyszycie m.in. o tym, dlaczego Papież Franciszek "zafiksował" się na miłosierdzie!


Więcej na Zobacz
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Bp Piotrowski: nie osądzono zbrodniarzy

2018-12-14 08:03

dziar / Kielce (KAI)

Dlaczego nie osądzono zbrodniarzy stanu wojennego, morderców górników, kapłanów oraz służalczych ideologów ograniczenia praw obywatelskich? – pytał bp Jan Piotrowski w homilii wygłoszonej w bazylice kieleckiej, podczas Mszy św. za ojczyznę i ofiary stanu wojennego.

Grzegorz Golec

- Gromadzimy się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie wspominamy dramatyczną kartę z jej historii, która przypomina o stanie wojennym. Niezwykle trudnym i pełnym pogardy czasie wobec narodu. Mijają dni, miesiące i lata i koniecznie trzeba pytać o to, czym dzisiaj jest Polska i kim są Polacy? – stawiał pytania biskup kielecki. – Serce krwawi, a rozum wciąż zadaje sobie pytanie: dlaczego nie osądzono zbrodniarzy stanu wojennego? – zastanawiał się hierarcha.

Zauważył pozytywy ostatnich lat, jednak niepełne - w kontekście nierozliczenia się z przeszłością do końca: "Mijają dni, miesiące i lata, lecz ciągle trzeba pytać o to, czym dzisiaj jest Polska i kim są Polacy. Cieszymy się tym, co jest dobre, co stanowi o dobrobycie obywateli naszego kraju i jego znaczeniu w świecie". Biskup zauważył, że niestety obecnie w polskiej rzeczywistości wciąż wiele jest „nikczemnych i pełnych jadu słów, osądów oraz intryg”.

Zacytował m.in. fragment kazania z katedry lwowskiej, które w 1904 r. powiedział św. bp Józef Sebastian Pelczar: „Skąd to dzielenie się na wrogie obozy? Skąd to poniewieranie zasłużonych ludzi? Skąd te smutne i gorszące waśnie, w których często nie idzie o dobro kraju, ale o zadowolenia miłości własnej lub o zwycięstwo swego obozu?”. - Ten sam biskup daje nam odpowiedź. Tych wad, a szczególnie niezgody pozbyć się nam trzeba jeśli chcemy naprawiać błędy przeszłości i zbudować gmach zbożny, a trwały. Niech każdy słucha słów przestrogi. Mniej blichtru i złudzeń, a więcej prawdy i rozumu – podkreślał bp Jan Piotrowski.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, wojewoda Agata Wojtyszek, wicemarszałek Renata Janik, delegacje związkowe i nielicznie zebrani kielczanie.

Po Mszy św. delegacje samorządowców i związkowców składały kwiaty przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, obok bazyliki kieleckiej.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta zauważył m.in., że należy mobilizować młode pokolenie do poznawania historii sprzed kilkudziesięciu zaledwie lat.

- Powinniśmy zachęcać ludzi młodych, aby czynnie włączali się w obchody między innymi tej rocznicy, aby jeszcze lepiej mogli zrozumieć historię swojego kraju - mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem