Reklama

Serwis

Niedziela podlaska 38/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

28 sierpnia bp Antoni Dydycz odprawił w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie Mszę św. w ramach Ogólnopolskich Mityngów odbywających się pod hasłem: „Anonimowi Alkoholicy podążają szlakiem wielkich spotkań”.

28 sierpnia odbyła się tradycyjna piesza pielgrzymka z Sarnak do sanktuarium Matki Bożej w Leśnej Podlaskiej. Prowadził ją ks. Wojciech Piotrowski.

28 sierpnia ok. 150 osób z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie pielgrzymowało pieszo do sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach. Celem pielgrzymki było m.in. wyproszenie błogosławieństwa Bożego dla dzieci, młodzieży i nauczycieli na rozpoczynający się nowy roku szkolny. Pielgrzymce przewodniczył prefekt, ks. Andrzej Lubowicki.

29 sierpnia bp Antoni Dydycz przewodniczył w Kożuchówku w uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Pocieszenia. W trakcie nabożeństwa m.in. odbyło się pobłogosławienie nowej części cmentarza parafialnego oraz groty, ołtarza i figury poświęconych Jezusowi Miłosiernemu.

29 sierpnia bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystości 100-lecia Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (Służek) w Sokołowie Podlaskim.

29 sierpnia bp Antoni Dydycz odwiedził w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Miedznie dzieci - uczestników regionalnego spotkania Podwórkowych Kółek Różańcowych.

29 sierpnia na stadionie sportowym w Rudce odbył się Turniej Rolnictwa Tradycyjnego Rudka 2004 pod hasłem „Tłoka”. Zmagania poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym w Rudce i Niemyjach Nowych i przemarszem na stadion z wieńcami dożynkowymi. Po powitaniu uczestników przez Wójta gminy, Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Rudka i Starostę Bielskiego odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W dalszej części imprezy miały miejsce m.in.: turniej drużynowy dla dorosłych (rywalizowały poszczególne wsie), konkursy dla dzieci (o tematyce leśnej) i dorosłych (z wiedzy rolniczej), konkurencje sportowe dla dzieci i młodzieży oraz występy akordeonistów. Uroczystości zakończyły się wręczeniem nagród i zabawą ludową.

Konferencje rejonowe - spotkania księży z bp. Antonim Dydyczem odbyły się: 30 sierpnia w Hajnówce (dekanaty: bielski, brański i hajnowski), 31 sierpnia w Drohiczynie (dekanaty: ciechanowiecki, drohiczyński, sarnacki i siemiatycki), 1 września w Łochowie (dekanaty: łochowski i węgrowski), 2 września w Sokołowie Podlaskim (dekanaty: sokołowski i sterdyński).

1 września w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie odbyła się wojewódzka (dla województwa mazowieckiego) inauguracja roku szkolnego i pobłogosławienie hali sportowej. W programie uroczystości znalazły się m.in.: Msza św. w bazylice mniejszej w intencji dzieci i młodzieży, której przewodniczył bp Antoni Dydycz, symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie hali sportowej, którego dokonał Ksiądz Biskup, przemówienia zaproszonych gości oraz część artystyczna.

2 września w kościele parafialnym w Sarnakach odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. kan. Ryszarda Iwaniuka - proboszcza parafii. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Antoni Dydycz. Następnie ciało śp. ks. Ryszarda zostało przewiezione do kościoła parafialnego w Gnojnie, gdzie odbyło się kolejne nabożeństwo żałobne. Po liturgii Mszy św. ciało zostało złożone na cmentarzu grzebalnym w rodzinnej parafii w Gnojnie. Ks. kan. mgr Ryszard Iwaniuk po długiej chorobie zmarł 30 sierpnia br. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy ul. Wołowskiej 137 w Warszawie.

3 września w Białowieży przed budynkiem dyrekcji i muzeum Białowieskiego Parku Narodowego miała miejsce uroczystość wręczenia i poświęcenia sztandaru Białowieskiego Parku Narodowego. Sztandar ufundowało Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu „Puszcza Białowieska”. Poświęcenia sztandaru dokonali przedstawiciele Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, w obecności proboszczów parafii katolickiej i prawosławnej. Po uroczystościach przekazania sztandaru odbyło się I Białowieskie Forum Samorządowe.

3 września uczniowie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Brańsku z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbyli pieszą pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej w Hodyszewie w intencji wyproszenia błogosławieństwa Bożego dla dzieci, młodzieży i nauczycieli w nowym roku szkolnym. Pielgrzymce przewodniczył ks. Sławomir Wentczuk.

4 września w Czartajewie odbył się Zjazd Zarządu Diecezjalnego i Prezesów Oddziałów KSM z naszej diecezji, podczas którego zostały omówione sprawy bieżące i ustalono program pracy KSM na najbliższe pół roku.

4 września bp Antoni Dydycz odprawił Mszę św. w intencji ofiar faszyzmu i wygłosił kazanie pod pomnikiem pomordowanych Polaków na terenie byłego Karnego Obozu Pracy w Treblince.

4 września w Drohiczynie odbyło się spotkanie księży asystentów oddziałów KSM działających na terenie naszej diecezji i tych, którzy chcieliby założyć w parafii oddziały KSM.

W dniach 4-5 września na Podlasiu odbyły się uroczystości z okazji obchodów domniemanej 491. rocznicy utworzenia województwa podlaskiego. 4 września uroczystości miały miejsce w Białymstoku, zaś 5 września w Drohiczynie. W programie spotkania w Drohiczynie znalazły się m.in.: Msza św., której przewodniczył ks. inf. Eugeniusz Borowski, wystąpienia władz wojewódzkich i miasta Drohiczyna, scena poświęcona historii województwa podlaskiego, autorstwa Andrzeja Lechowskiego, w wykonaniu artystów Teatru Dramatycznego im. Al. Węgierki oraz recital Tadeusza Woźniaka. Następnie bp Antoni Dydycz - w obecności przedstawicieli władz państwowych i samorządowych - dokonał poświęcenia i oficjalnego otwarcia Muzeum Diecezji Drohiczyńskiej. Siedzibą Muzeum jest Dom św. Antoniego przy ul. Kraszewskiego 4 w Drohiczynie. Dyrektorem Muzeum został ks. inf. Eugeniusz Borowski, który od lat gromadzi i zabezpiecza eksponaty. Po uroczystym otwarciu ks. inf. E. Borowski wygłosił referat i oprowadził gości po Muzeum. Następnie odbył się koncert Drohiczyńskiej Orkiestry Dętej OSP i inscenizacja koronacji Daniela Romanowicza w wykonaniu uczniów LO Drohiczyn. Obchody 491. powstania województwa podlaskiego zakończyły się zabawą „Pod Gwiazdami” z zespołem „Dorana”.

5 września w Białej Podlaskiej 25-lecie profesji zakonnej obchodził o. Henryk Cieniuch OFM Cap. Uroczystej Mszy św., podczas której kazanie wygłosił bp Antoni Dydycz, przewodniczył sam Jubilat.

6 września w Drohiczynie odbyło się spotkanie księży odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży we wszystkich parafiach naszej diecezji. Podczas spotkania m.in. omówiono program duszpasterstwa młodzieży na najbliższy czas i spotkanie młodzieży w Serpelicach w dniu 14 września. Następnie poszczególne grupy, takie jak Ruch Światło-Życie i KSM, miały oddzielne spotkania we własnym gronie.

6 września 106-osobowa grupa młodzieży z parafii pw. św. Rocha w Miłkowicach Maćkach przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza. Proboszczem parafii od 1993 r. jest ks. Henryk Kosz.

W dniach 6-8 września w Hajnówce na terenie naszej diecezji odbył się jesienny zjazd dyrektorów Caritas diecezjalnych. Uczestników zgromadzenia powitał ks. dr Adam Dereń - dyrektor Caritas Polska. Podczas spotkania pożegnano dotychczasowych dyrektorów Caritas Polska: ks. Wojciecha Łazewskiego i o. Huberta Matusiewicza OH. W programie Zjazdu znalazły się m. in.: Msze św., którym przewodniczyli: w pierwszym dniu bp Jacek Jezierski z Olsztyna - opiekun Caritas i w drugim dniu spotkania bp Antoni Dydycz; wybory do Prezydium i Komisji Caritas, referaty, dyskusje i wolne wnioski. Organizatorem i odpowiedzialnym za przebieg zjazdu był ks. Walenty Wojtkowski - dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

8 września w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość z okazji dziękczynienia Panu Bogu za plony - dożynki diecezjalne. W programie święta dziękczynienia znalazły się m. in.: otwarcie wystawy zorganizowanej przez wicemarszałka K. Tołwińskiego, prezentacja zespołów ludowych i uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka z Łomży. Uroczystość była również dziękczynieniem Bogu za 10 lat posługi biskupiej bp. Antoniego Dydycza w diecezji drohiczyńskiej.

22 września w kościele Sióstr Benedyktynek w Drohiczynie odbędzie się kolejny Dzień Skupienia Organistów i Kościelnych z naszej diecezji. Organizatorem spotkania jest ks. Jarosław Kuźmicki - diecezjalny duszpasterz organistów i kościelnych w diecezji drohiczyńskiej. Zaproszeni są wszyscy organiści i kościelni, także ci, którzy nie wzięli udziału w I turze rekolekcji w dniu 27 kwietnia br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję