Reklama

Krzyż - symbol pamięci, która trwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z dokumentacją w latach 1939-1957 w Rosji Sowieckiej zginęło 11 mln Polaków. Do dzisiaj nie możemy doprosić się od Rosji dokumentu uznającego ten czyn jako ludobójstwo. Dlatego musimy o tym wciąż mówić i to głośno mówić - powiedział Wojciech Seweryn, syn polskiego oficera zamordowanego w Katyniu i jednocześnie przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego w Chicago. Granitowy krzyż tego pomnika wznoszący się dumnie tuż koło głównej bramy wjazdowej na cmentarz św. Wojciecha przy 6800 N. Milwaukee w Niles pod Chicago, został poświęcony w przedostatnią niedzielę września. Uroczystego poświęcenia dokonali: proboszcz z parafii na Jackowie ks. Michał Osuch, proboszcz kościoła św. Konstancji - ks. Tadeusz Dzieszko i rektor Seminarium Duchownego - ks. Andrzej Iżyk.
Chicagowski pomnik jest dla nas wszystkich symbolem narodowej pamięci, czytamy w komunikacie opublikowanym przez Komitet Budowy. Jest symbolem męczeńskiej śmierci Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ponieśli męczeńską śmierć na nieludzkiej ziemi sowieckiej.
- Zakończyliśmy dopiero część prac związanych z budową pomnika. Gotowy jest już granitowy krzyż i kamienne stopnie. Za kilka miesięcy, oczywiście w miarę gromadzenia niezbędnych funduszy, dostawimy granitowego orła oraz uporządkujemy teren wokół pomnika, dodaje Wojciech Seweryn. - Granitowy orzeł będzie miał u samej podstawy blisko 30 cali grubości i ma się zwężać do góry. Będzie znacznie szerszy niż makieta dziś tu nam pokazywana - zapewnia Przewodniczący. - Na dole umieścimy blok granitowy, na którym po obu stronach widnieć będą, rzeźbione w brązie, krzyże Virtuti Militari. Na czarnym granicie pojawię się napisy wyjaśniające: komu pomnik jest poświęcony - oczywiście po polsku i angielsku. Granitowy blok ozdobią dwie płaskorzeźby, jedna przedstawiająca Sybiraków, a druga - stojących tyłem polskich żołnierzy z rękoma związanymi na plecach. Na samym środku już dziś mamy oryginalną granitową tablicę, upamiętniającą wbudowanie tu kamienia węgielnego. Dokonał tego osobiście, przed prawie trzema laty, Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Zdaniem Wojciecha Seweryna bardzo trudno już dziś określić, kiedy dokładnie prace przy Pomniku Katyńskim w Chicago dobiegną końca. Wszystko zależy od szybkości gromadzenia niezbędnych funduszy. - Należy zaznaczyć, że wciąż mamy ogromną pomoc ze strony lokalnych władz Kościoła i wielu ludzi dobrej woli - wyjaśnia Przewodniczący Komitetu Budowy. - Tutaj, gdzie dziś stoi pomnik, tuż koło głównej bramy wjazdowej na cmentarz, pod ziemią przebiegały główne połączenia kanalizacyjne i kable energetyczne zasilające cały cmentarz. Wszystkie koszta związane z przeniesieniem tego uzbrojenia pokrył w całości zwierzchnik archidiecezji chicagowskiej, kard. Francise George - było to ponad 21 tys. dolarów. Sądzę, że przy takim poparciu dokończymy ten pomnik szybko.
Jak się dowiedziałem, to co już zostało wykonane, kosztowało ok. 100 tys. dolarów. Potrzebne jest drugie tyle.
- Dziś jedynie krzyż i kamienne stopnie nie stanowią dekoracji - powiedział mi współtwórca pomnika, Krzysztof Guzek. - Orzeł widoczny dziś to jedynie makieta, podobnie jak kamienne głazy leżące przed pomnikiem. W miarę funduszy będziemy starali się jak najszybciej zakończyć wszelkie prace. Mam nadzieję, że zdążymy na przyszłoroczną 66. rocznicę wydarzeń w Katyniu.
- Pamiętam doskonale, jak uciekaliśmy z tamtych terenów po wkroczeniu sowietów - mówi starsza pani przyglądająca się ze łzami w oczach monumentalnemu krzyżowi. - Przechodziliśmy przez rzeczkę. Jedna z kobiet, matka trojga dzieci, zaczęła topić jedno, a później drugie dziecko. Gdy próbowaliśmy ją powstrzymać, wyjaśniła, że z trójką maluchów nie da rady uciekać, a nie pozwoli, aby jej dzieci zginęły w męczarniach z rąk sowietów. To jest straszne, co oni z nami wyrabiali.
Poświęcenie krzyża katyńskiego, to jedynie preludium. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli uczestniczyć w poświęceniu całego Pomnika Katyńskiego.

Reklama

Uroczystość poświęcenia krzyża katyńskiego na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, związaną z 65. rocznicą napaści sowieckiej na Polskę, podzielono na dwie części. Pierwsza to Msza św. koncelebrowana w bazylice św. Jacka, którą odprawiał bp Tadeusz Jakubowski w asyście ks. Michała Osuch, ks. Tadeusza Dzieszko, ks. Andrzeja Iżyk i ks. Stanisława Jankowskiego. Homilię pełną treści patriotycznej wygłosił ks. Tadeusz Dzieszko. Słowa wdzięczności Bogu i ludziom przekazał inicjator i projektant budowy pomnika Wojciech Seweryn, mówiąc:
„Dzięki składamy Bogu Wszechmogącemu i Matce naszej, Matce Syna Bożego, że po kilku latach zmagań i dużym trudzie stanął krzyż katyński... musimy również podziękować przy tej okazji ludziom wielkiego serca. Tym człowiekiem jest ks. Tadeusz Dzieszko. To dzięki niemu i dużej pomocy bp. Tadeusza Jakubowskiego po dwóch latach zmagań dostaliśmy miejsce na cmentarzuu św. Wojciecha w Niles. Wcześniej było to niemożliwe i wydawało się, że cała sprawa upadnie.
Dużą pomoc otrzymujemy też od ks. Michała Osucha, który poświęcając krzyż, powiedział: „Niech ten krzyż będzie łaską u Boga dla tych, którzy zginęli niewinnie, i niech będzie błogosławiaństwem dla nas, a szczególnie dla przyszłych pokoleń”.
„Ks. Michał Osuch jest naszą podporą we wszystkich trudnościach na co dzień - serdeczne Bóg zapłać” - powiedział W. Seweryn, autor dekoracji w kościele oraz na cmentarzu, organizator uroczystości.
W przyszłości pomnik zostanie przekazany pod opiekę harcerstwu i księżom zmartwychwstańcom. Pomysłodawcą Pomnika Katyńskiego jest Wojciech Seweryn, syn oficera polskiego, który zginął w Katyniu. Wnuk i wnuczka pana Seweryna niosły dary ofiarne podczas Mszy św., modląc się za wszystkich pomordowanych w Katyniu.
Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Występ chóru im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Eugeniusza Ballarina wzbogacił muzycznie uroczystość. Wojciech Seweryn objaśniał symbolikę elementy krzyża, przytaczając krótką historię budowy. Uroczystego poświęcenia krzyża dokonał ks. Michał Osuch wspólnie z ks. Andrzejem Iżykiem i ks. Tadeuszem Dzieszko. W uroczystości wziął udział prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Krzysztof Kurczaba, Alderman Marek Dobrzycki, prezes Związku Klubów Polskich Edward Mika oraz licznie zgromadzone organizacje polonijne, szczególnie kombatanckie kluby zrzeszone przy Związku Klubów Polskich, który jest głównym sponsorem budowy Pomnika Katyńskiego. Uwagę zwracali ułani im. T. Kościuszki oraz dzieci i młodzież z Sobotniej Szkoły Polskiej im. kard. Stefana Wyszyńskiego przy bazylice św. Jacka i szkoły im. św. Jakuba, szkoły im. Wincentego Witosa.

Jan Jaworski - Rzecznik Ordynariatu Wojska Polskiego

W imieniu Zarządu Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego pragnę podziękować za pomoc w przygotowaniu i uświetnieniu uroczystości poświęcenia krzyża: dzieciom, młodzieży i harcerstwu ze szkół działających przy bazylice św. Jacka, św. Jakuba i Wincentego Witosa, ułanom im. T. Kościuszki, organizacjom weteranów i polonijnym, Wiesławowi Giżyńskiemu, właścicielowy firmy Granitte Gallery, który włożył wiele pracy przy montowaniu tablic, postumentów i symbolu orła, Krzysztofowi Guzek za przygotowanie symbolu orła i postumentów tablic, wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w uroczystości, Józefowi Homik - organiście z bazyliki św. Jacka, solistce Katarzynie Glewskiej, studentce Akademii Muzycznej w Katowicach.
Szczególne podziękowania składam księżom, bp. Tadeuszowi Jakubowskiemu, ks. Tadeuszowi Dzieszko i ks. Michałowi Osuchowi za umożliwienie nam zorganizowania uroczystości oraz ks. Andrzejowi Iżykowi i ks. Stanisławowi Jankowskiemu, którzy byli w asyście Mszy św. Wszystkim, którzy przybyli na tę uroczystość, z serca dziekujemy.
Prezes Wojciech Seweryn - Komitet Budowy Pomnika

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Kapłani są namaszczeni i posłani, aby głosić Chrystusa i dawać świadectwo Ewangelii słowem i życiem - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy mamy coś z kapłaństwa

Kiedy w Wielki Czwartek otrzymuję życzenia z racji święceń kapłańskich, lubię na nie odpowiadać słowem: „wzajemnie”. Widzę czasem zdziwienie świeckich przyjaciół. W naszej ogólnej świadomości kapłaństwo dotyczy przecież wyświęconych mężczyzn, sprawujących sakramenty, głoszących Słowo Boże i zaliczonych do specjalnego stanu zwanego duchowieństwem. A przecież udział w kapłaństwie Chrystusa nie zaczyna się od sakramentu święceń, ale od chrztu świętego. To przez chrzest przyjmujemy na siebie udział w prorockiej, królewskiej i kapłańskiej misji Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję