Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Rahel Kebebe Tshay

USA: prezydent Trump wystąpił z orędziem do uczestników “Marszu dla życia”

2018-01-20 14:31

ts (KAI) / Waszyngton

Wikipedia

Jako pierwszy prezydent USA, Donald Trump zwrócił się w przesłaniu wideo do uczestników 45. „Marszu dla życia" w Waszyngtonie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy zwolenników życia od poczęcia do naturalnej śmierci. „Pod moimi rządami będziemy zawsze bronić pierwszego i najważniejszego prawa Deklaracji Niepodległości jakim jest prawo do życia” - zapewnił Trump w przemówieniu transmitowanym z ogrodu różanego Białego Domu.

W ubiegłym roku do uczestników zgromadzenia „pro life” przemawiał wiceprezydent USA Mike Pence i zapewnił przeciwników aborcji, że Biały Dom zajmie się sprawą. W swoim orędziu Trump powiedział, że jest dumny, iż bezpośrednio przemawia z Białego Domu do aktywistów “Pro Life”. Jego poprzednicy, Ronald Raegan, George Bush senior i junior, tylko przez telefon zwracali się do przeciwników aborcji.

Doroczne marsze organizowane są także między innymi w Chicago, Los Angeles, czy San Francisco. Wszystkie w okolicach dnia 22 stycznia, kiedy przypada niechlubna rocznica decyzji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973 r. o legalizacji aborcji w całym kraju, Wtedy to Sąd Najwyższy głosami siedmiu sędziów przeciwko dwóm przeforsował ustawę zezwalającą na przerywanie ciąży i obowiązującą w całym kraju.

Uczestnicy tegorocznego marszu pozytywnie odnieśli się do przemówienia prezydenta. Wielu z nich podkreślało, że nie zawsze zgadzają się z tym, co mówi Trump, ale niewątpliwie ma duże zasługi walce z aborcją.

Reklama

W przededniu centralnego marszu w Waszyngtonie Trump zapowiedział, że lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy ochrony zdrowia będą w przyszłości chronieni przed udziałem wbrew ich woli w zabiegach przerywania ciąży. W ten sposób prezydent USA wyszedł na przeciw jednemu z najważniejszych żądań przeciwników aborcji z kręgów katolickich i wspólnot ewangelikalnych.

Marsz w Waszyngtonie rozpoczął się w parku National Mall. Jego uczestnicy przeszli stamtąd na centralny wiec przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. W pierwszym „Marszu dla życia” uczestniczyło ok. 20 tysięcy osób. W latach 2003-2009 liczba uczestników wzrosła do ćwierci miliona, w 2013 było już 650 tysięcy. Ostatnio wśród uczestników demonstracji najwięcej jest młodych ludzi w wieku poniżej 30 lat.

W tym roku do uczestników zgromadzenia „pro life" przemawiało kilku wysokiej rangi przedstawicieli życia politycznego i społecznego, m.in. rzecznik Republikanów w Izbie Reprezentantów i katolik Paul Ryan, wielki orędownik prawa do życia.

Natomiast demokraci nadal unikają bliższych kontaktów z ruchem „Pro Life”. „Nasza partia ma więcej problemów z samą sobą niż z marszem” - stwierdziła dyrektorka ruchu „Democrats for Life”, Kristen Day. Przyznała, że wielu demokratów, zwłaszcza w regionach wiejskich, pragnie większej otwartości ich partii na problemy związane z ochroną życia. Wśród zwolenników “Pro Life” jest wiele gwiazd sportu, m.in. piłkarz Tim Tebow.

Jeanne Monahan Mancini, główna organizatorka „March for Life”, w rozmowie z mediami wyraziła nadzieję, że za pięć lat już nie będzie potrzeby obchodzenia 50. rocznicy kontrowersyjnej ustawy o aborcji. „Chciałabym, abyśmy nie musieli wtedy maszerować, bo do tego czasu ustawa może będzie zdjęta, a i nasze zadanie zakończy się”, powiedziała podkreślając, że marzy się jej, "aby aborcja wreszcie była zabroniona i określona jako nielegalna".

Tagi:
USA obrońcy życia Donald Trump

Dzieło obrony życia zaczyna się od modlitwy

2018-05-07 22:06

Jowita Kostrzewska 

Organizatorzy Nowenny

W sobotę 5 maja, po raz piąty w tym roku w ramach tzw. Nowenny Częstochowskiej grupa obrońców życia wyszła na ulice, by przez modlitwę różańcową wynagradzać Bogu za grzechy przeciwko życiu, a także modlić się o powstrzymanie ludobójstwa najmniejszych i uznanie świętości i wartości życia od poczęcia.

Sobotnie spotkanie odbyło się przy Dworcu PKS i wsparła je częstochowska grupa #ArmiiAlfiegoEvansa. Nie mogło być inaczej, gdyż dramatyczne wydarzenia ostatnich tygodni związane z walką o życie chorego brytyjskiego dziecka, które decyzją sędziów i lekarzy, na oczach świata zostało skazane na śmierć, wpisują się także w treść Nowenny Częstochowskiej. Są ostatnim sygnałem, mówiącym o tym, że jeśli dziś nie powstrzymamy w naszym kraju zabijania bezbronnych nienarodzonych dzieci i nie zawalczymy o odnowę duchową i moralną naszego narodu, jutro obudzimy się w rzeczywistości, w której cywilizacja śmierci będzie drastycznie rozszerzać swoje granice. 

Modlitwę różańcową połączoną z rozważaniami w których mocno i konkretnie wybrzmiała prawda o realiach w których żyjemy i podkreślone zostały wartości, którymi musimy się kierować, prowadził dr Artur Dąbrowski prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

- Dziś, choć w Europie nie jesteśmy tak prześladowani jak chrześcijanie w Syrii czy w Iraku, ale jesteśmy biczowani ustawami, uchwałami danych krajów, które dyskryminują i dyskredytują chrześcijan z życia publicznego, a tolerancja tak naprawdę staje się pustym słowem - zwrócił uwagę Artur Dąbrowski przy tajemnicy Biczowania Pana Jezusa. 

Zatrzymując się przy tajemnicy Ukrzyżowania, prowadzący zauważył, że "już wielokrotnie w historii systemy, politycy, filozofowie i inni ludzie ogłaszali śmierć Boga". - Wyraziście zrobił to Fryderyk Nietzsche, głosząc, że "Bóg umarł, Bóg nie żyje", to samo mówił Lenin, Stalin, to samo mówił Marks - dzisiaj ich nie ma, a Bóg żyje! - podkreślił dr Dąbrowski. 

W czasie różańca zgromadzeni, otaczali modlitwą polityków, którzy dziś decydują o życiu, a także osoby niepełnosprawne i ich rodziny, nie tylko te w Sejmie, ale również w całej polskiej rzeczywistości.

Polecano również duszę śp. dr Antoniego Zięby, zasłużonego, wieloletniego działacza pro-life, który po ciężkiej chorobie zmarł 3 maja. 

Na zakończenie spotkania pan Artur Dąbrowski podarował organizatorom Nowenny Częstochowskiej "Modlitewnik obrońcy życia" z zawartą w nim wymowną dedykacją śp. dr Zięby: "Każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co zrobił w dziedzinie obrony życia i co może w tej sprawie jeszcze zrobić? Wszyscy powinniśmy zacząć od modlitwy. Ona jest źródłem światła, siły i wytrwałości, a co najważniejsze - chroni nas przed pychą. Dzieło obrony życia zaczyna się od modlitwy." - Antoni Zięba 21.06.2011 r."

Organizatorzy Nowenny

- W rozmowie z "Niedzielą" prezes Akcji Katolickiej odniósł się do Psalmu 51, w którym jest napisane, że "oto urodziłem się obciążony winą i jako grzesznika poczęła mnie matka". - Człowiek składa się z duszy i ciała i od poczęcia, mówiąc teologicznie ze względu na grzech jest nieprzyjacielem Boga, a chrzest św. jest konieczny do jego zbawienia. Dziecko, które jest zabite w łonie matki również umiera jako grzesznik w stanie grzechu pierworodnego więc, to nie jest tylko kwestia jego życia, ale także dramat duchowy - zwrócił uwagę rozmówca. Dodał też, że "ufając w Boże miłosierdzie wierzymy jednak, że Pan Bóg jest łaskawy dla tych dzieci i zbawia je". - Dlatego dzieło obrony życia musi zaczynać się od modlitwy, bo taki ma wymiar - jest to walka duchowa o życie wieczne człowieka - podkreślił Artur Dąbrowski. 

Zwrócił też uwagę, że "w tej walce duchowej chrześcijanin jest na pierwszej linii frontu i że trzeba walczyć". - Każdy ma jakieś zadania, które przed nim stoją i my chrześcijanie musimy mieć świadomość, że nie wystarczy wiedzieć czego nauczał św. Jan Paweł II, ale trzeba robić to, czego nauczał św. Jan Paweł II. Musimy przejść do czynów - podkreślił dr Artur Dąbrowski

- Cieszę się, że udało mi się dotrzeć na kolejną część Nowenny Częstochowskiej i razem ze wszystkimi uczestnikami tego wydarzenia odmówić cały różaniec w intencji dzieci zagrożonych zabiciem zanim zdążą się pojawić na świecie - mówiła Paulina Rataj, uczestniczka spotkania. - To nie do wiary, że w dzisiejszych czasach istnieje zgoda na legalne zabicie małego człowieka, który nie ma nawet możliwości ucieczki, nie ma adwokata i znajduje się pod sercem swojej mamy czyli teoretycznie w najbezpieczniejszym miejscu na świecie - kontynuowała rozmówczyni i dodała, że "dlatego chciałabym, żeby częstochowskie sobotnie spotkania różańcowe rosły w siłę i budowały cywilizację życia". - Pan Bóg obiecał: "gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w Moje imię tam jestem pośród nich", no to gromadźmy się, bo tak, też możemy zmieniać świat na lepsze - podkreśliła pani Paulina. 

Organizatorzy Nowenny Częstochowskiej już dziś zapraszają na następne spotkania modlitewne w obronie życia, podczas których rozważania poprowadzą kolejni goście związani z środowiskiem pro-life. Szczegółowe informacje o Nowennie i terminy spotkań można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/events/156199741807469/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Abp Konrad Krajewski kardynałem

2018-05-20 15:02

st, kg, sal (KAI) / Watykan

Jednym z 14 nowych kardynałów, którzy 29 czerwca otrzymają w Watykanie z rąk Franciszka oznaki swej godności, jest Polak abp Konrad Krajewski - papieski jałmużnik apostolski. Poniżej zamieszczamy jego krótki życiorys.

Grzegorz Gałązka

Abp Konrad Krajewski urodził się w Łodzi 25 listopada 1963. W 1982 wstąpił do miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego. W 1988 roku uzyskał magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i tego samego roku, 11 czerwca przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa łódzkiego Władysława Ziółka. Przez dwa lata pracował duszpastersko w swej diecezji. W 1990 roku podjął studia w zakresie liturgiki na Papieskim Instytucie Liturgicznym "Anselmianum", gdzie uzyskał w 1993 roku kościelny licencjat. W 1995 obronił doktorat z teologii ze specjalizacją w dziedzinie liturgiki na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu "Angelicum".

Po powrocie z Rzymu w 1995 był ceremoniarzem abp. Władysława Ziółka oraz wykładowcą liturgiki i dyrektorem biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1997 roku, podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce, zajmował się przygotowaniem liturgicznym wszystkich stacji. Od tegoż roku był prefektem swego dawnego Seminarium Duchownego w Łodzi, a 1 października 1998 podjął pracę w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Od 12 maja 1999 do czasu mianowania go szefem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej 3 sierpnia 2013 roku był ceremoniarzem papieskim. Sakrę biskupią przyjął 17 września 2013 w bazylice watykańskiej.

Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II. Przed kamerami telewizji publicznej, w filmie „Tajemnica Jana Pawła II”, podzielił się przejmującymi wspomnieniami o osobie Ojca Świętego.

Pełniąc swoje odpowiedzialne zadania obecny kardynał-nominat udzielał się także duszpastersko, troszcząc się szczególnie o najuboższych i bezdomnych. W czerwcu 2017 odstąpił swoje rzymskie mieszkanie rodzinie syryjskich uchodźców. Jałmużnik papieski, z chwilą mianowania go na to stanowisko przed 5 laty, usłyszał wtedy od Franciszka, że „biurko nie jest dla niego i może je sprzedać”. „Nie czekaj na pukanie, wyjdź i szukaj ubogich” - dodał papież. Polski hierarcha wziął sobie te słowa do serca i od początku swojej posługi jest niezwykle aktywny na tym polu.

Szczególną troską otacza bezdomnych skupiających się w okolicach Watykanu i imigrantów. Na wieść o rodzinie Syryjczyków, którym urodziło się właśnie dziecko, arcybiskup bez wahania odstąpił im swoje watykańskie mieszkanie, a sam przeniósł się do swego biura. Wyjaśnił, że swoje zachowanie uważa za coś najzwyklejszego. „Wielu kapłanów na całym świecie postępuje tak samo i to nie od dzisiaj” - dodał jałmużnik papieski. Wyjaśnił, że miłosierdzie i dzielenie się „należy do kodu genetycznego Kościoła” i dodał: „Nie mam rodziny, jestem zwykłym kapłanem, odstąpienie mieszkania nic mnie nie kosztuje”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komisja Maryjna o roli mediów w szerzeniu kultu Matki Bożej

2018-05-22 16:51

mir / Jasna Góra (KAI)

Na Jasnej Górze obradowała dziś Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. przygotowania do synodu biskupów o młodzieży i związane z tym wyzwania oraz rola mediów w kształtowaniu kultu Matki Bożej.

Artur Dąbrowski

Obrady prowadził przewodniczący komisji metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Obecny był także bp Łukasz Buzun z Kalisza. Biskup pomocniczy kaliski podkreślił znaczenie odpowiedzialności za przekaz medialny. Na media jako szansę w docieraniu z przekazem ewangelizacyjnym zwłaszcza do młodego pokolenia zwrócił uwagę o. prof. Grzegorz Bartosik z UKSW. – Trzeba – zaznaczył mariolog – by i Kościół znalazł się w tym nurcie rewolucji technologicznej.

Zdaniem ks. Michała Drożdża, dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, media są elementem integralnym całości duszpasterstwa. – Dziś kult maryjny bez mediów nie byłby taki, jaki mamy. Transmisje z Jasnej Góry, radiowe czy telewizyjne, a także z innych sanktuariów przyciągają najwięcej odbiorców.

- Dzisiaj nie można planować duszpasterstwa, planować ewangelizacji poprzez ducha Maryjnego, jeżeli nie uwzględnimy wykorzystania wielorakich mediów – podkreślił wykładowca Uniwersytetu Papieskiego.

Ks. Drożdż zwrócił też uwagę, że w środkach społecznego przekazu tkwi ogromny potencjał, który można wykorzystać dla dobra człowieka. Ten potencjał trzeba tez uwzględniać w kształtowaniu kultu Maryjnego i jest to znak czasu – zauważył medioznawca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem