Reklama

Jesteśmy Kościołem misyjnym

Światowy Dzień Misyjny, obchodzony każdego roku w przedostatnią niedzielę października (w tym roku 24 października), przypomina każdemu chrześcijaninowi o nakazie Jezusa skierowanym do Apostołów: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”. W tych słowach Jezusa wyraża się największe pragnienie Boga - aby każdy człowiek mógł poznać Dobrą Nowinę o Zbawieniu. Jednak czy na co dzień zdajemy sobie sprawę z tego, czym naprawdę są misje?

Niedziela kielecka 43/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misja w naturze Kościoła

Jan Paweł II podkreśla, że „misje są sprawą wiary”. Dar wiary zobowiązuje każdego ochrzczonego do głoszenia Ewangelii. Ojciec Święty w Encyklice poświęconej misjom (Redemptoris missio) przedstawia dwie płaszczyzny misji Kościoła. Pierwsza to misje ad gentes - czyli te skierowane do ludzi, którzy nigdy o Jezusie nie słyszeli.
Choć wydawać by się mogło nam, że Słowo Boże dotarło już wszędzie, w istocie tak nie jest. Na liczbę 6.203.789.000 ludności na Ziemi, chrześcijanie stanowią 2.050.616.000. (dane wg agencji informacyjnej Fides). Młode Kościoły napotykają na ogromne trudności. W wielu państwach religia katolicka jest dyskryminowania, a zdarza się, że za publiczne wyznanie wiary w Chrystusa, ludzie skazywani są na śmierć. Stąd niejednokrotnie posługa misyjna okupiona jest męczeńską śmiercią. Misje to sprawa Boża - podkreśla Papież i dziękuje misjonarzom za ich trud pracy ewangelicznej.

Religia nadziei

W Redemptoris missio Papież ukazuje jeszcze inny obszar misji, może nawet trudniejszej, którą nazywa „nową ewangelizacją”. To sformułowanie dotyczy krajów starego kontynentu, które chrześcijaństwo przyjęły dawno, a które poprzez brak poszanowania życia ludzkiego, relatywizm wartości i zeświecczenie, zagrożone są obecnie zapomnieniem o chrześcijańskich korzeniach i wartościach.
Tylko przyjęcie na nowo Chrystusa do rodzin, domów, parlamentów, przywróci człowiekowi XXI w. prawdziwą nadzieję. I tę nadzieję człowiek ma nieść drugiemu. Na co dzień ma się ona objawiać w czynnej miłości, w poświęceniu na rzecz biednych, ubogich, pokrzywdzonych. Jest to szczególna misja Kościoła. Nierównomierny podział dóbr na ziemi, strefy ubóstwa, bieda winny być zlikwidowane - do tego nawołuje Papież, mówiąc o konieczności wymiany technologicznej, reformy monetarnej, handlowej, przedsięwzięć, które mogłyby przynieść poprawę warunków życia w wielu krajach Trzeciego Świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wszyscy jesteśmy misjonarzami

Nie wszyscy możemy jechać w dalekie kraje i pracować jako misjonarze. A jednak wszyscy bez wyjątku wezwani jesteśmy do posługi misyjnej. „Misja jest dziełem całego ludu Bożego, każdy winien w niej uczestniczyć zgodnie ze swym powołaniem, które zostało mu dane przez Opatrzność” - napisał Papież w ww. Encyklice. Nawet najubożsi, biedni, cierpiący, chorzy, solidaryzując się z Chrystusem, mogą ofiarować swoje cierpienie misjom. Kościół wzywa do modlitwy za misje i za powołania misyjne.

PDM w dziele Ewangelizacji

Wielką pomocą w prowadzeniu ewangelizacji są dla Kościoła różne organizacje, ale szczególnie Papieskie Dzieła Misyjne (PDM). PDM działają dziś w ponad stu krajach świata. W Polsce pracą PDM kieruje dyrektor krajowy ks. Jan Piotrowski, a w naszej diecezji opiekunem duchowym PDM jest ks. Jan Kaczmarek.
PDM zawierają w sobie cztery organizacje:
Papieska Unia Misyjna - przynależą do niej wszyscy księża diecezjalni, siostry zakonne, alumni WSD, wierni świeccy z ważną misją kanoniczną. Członkowie PUM-u raz do roku uczestniczą w rekolekcjach. PUM wydaje kwartalnik „Światło Narodów”. W ramach PUM, w WSD w Kielcach działa koło misyjne, którego opiekunem jest ks. Andrzej Kaleta, a animatorem dkn Adam Kaczmarczyk. Należy do niego 15 alumnów.
Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, którego działalność uwidacznia się zwłaszcza w Tygodniu Misyjnym. W parafiach trwają wówczas nabożeństwa misyjne, w mediach organizowane są audycje i programy o tematyce misyjnej. PDRW wspiera dwumiesięcznik „Misje Dzisiaj”.
Papieskie Dzieło Św. Piotra Apostoła - ukierunkowane jest na młodzież oraz wspieranie tubylczych powołań. W diecezji kieleckiej kilkudziesięciu młodych każdego roku pomaga przy rekolekcjach „Misyjne Lato z Bogiem”, organizowanych w Skorzeszycach dla dziecięcych z ognisk misyjnych.
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci - skupia dzieci należące do ognisk misyjnych, które wspierają misje przez modlitwę za misjonarzy i drobne ofiary. PDMD wydaje „Świat misyjny”. W diecezji PDMD rozwija się bardzo prężnie. W tegorocznym „Misyjnym Lecie z Bogiem” wzięło udział aż 123 dzieci z 27 opiekunami.
Na tegorocznym Kongresie Misyjnym Dzieci w Częstochowie, dyrektor krajowy PDM w Polsce ks. Piotrowski, przekazał dzieciom świecę jako światło nadziei. Świeca ma wędrować po wszystkich diecezjach. 2 października, w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach, uroczyście zapalono „Światło nadziei”. Świeca będzie wędrowała po diecezji i dotrze do każdej parafii, gdzie funkcjonują ogniska misyjne.

Reklama

Sonda
Jak rozumiemy misyjny charakter Kościoła?

Monika Dąbrowska - dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego w Kielcach:
„Misja wpisana była w Kościół od początku i realizowana jest różnorodnie i wielopłaszczyznowo. Np. pomoc materialna krajom najuboższym, ale duchowa i intelektualna w krajach o wysokim standardzie życia. Zawsze też Kościół stał będzie w obronie ludzkiego życia - to też jest forma misyjności Kościoła”.

Anna Pierzak - zastępca dyrektora Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej:
„Działalność misyjna Kościoła idzie w dwóch kierunkach. Z jednej strony są to misje w różnych rejonach świata. Jednak już niewiele jest takich zakątków, gdzie Ewangelia jeszcze nie dotarła. Drugi kierunek to reewangelizacja. Bo wciąż słyszymy, że ktoś jest wierzący, a niepraktykujący. Należałoby tę naszą wiarę zatem „uczynnić”. Współczesny chrześcijanin może to zrobić przez świadectwo życia i czyny, nie przez samo słowo”.

p. Barbara
„Kościół spełnia swoją misję pomagając ludziom. My sami powinniśmy się wspierać i pomagać sobie wzajemnie, zwłaszcza ludziom chorym cierpiącym. Musimy też szanować się. Potrzeba oczywiście wielu misjonarzy w różnych zakątkach świata”.

Reklama

p. Halina
„Staram się informować tych, którzy są trochę z daleka od Kościoła, słabo wierzących o wydarzeniach ważnych w życiu Kościoła. Myślę jednak, że najważniejszy jest dobry przykład, świadczone dobro. Bo gdy nie ma dobra, to wiara jest nieprawdziwa”.

Księża z diecezji kieleckiej pracujący na misjach

1. Misjonarze pracujący w krajach, gdzie struktury Kościoła zakłada się od podstaw:
ks. Marek Bzinkowski - Jamajka
ks. Zygmunt Kwieciński - Kazachstan
ks. Mariusz Rarak - Republika Centralnej Afryki
ks. Antoni Sokołowski - Wybrzeże Kości Słoniowej
ks. Piotr Figarski - Republika Centralnej Afryki

2. Księży pracujący na misjach na Wschodzie.
ks. Leszek Domagała - Białoruś
ks. Jerzy Majka - Białoruś
ks. Jacek Markowski - Białoruś
ks. Tomasz Cieniuch - Ukraina

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas dla PAP: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

W rozmowie z PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas wyjaśnił, że cierpienie samo w sobie nie jest człowiekowi potrzebne, ponieważ niszczy i degraduje. Jednak w momentach, gdy przeżywamy cierpienie, męka Chrystusa może być pociechą i wzmocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję