Reklama

Wydarzyło się...

Oprac. Mira Bodak, Ewa Nocoń, ks. Paweł Maciaszek
Edycja częstochowska 44/2004


We Mszy św. uczestniczy licznie zgromadzona młodzież

Sztuka europejska w Częstochowie

Od 8 października br. do stycznia 2005 r. w Pawilonie Wystawowym w Parku im. St. Staszica częstochowianie mają okazję zapoznać się z niecodzienną wystawą, jaką jest Sztuka europejska XV-XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycja stanowi podróż przez 4 stulecia, przybliżając malarstwo i grafikę mistrzów od XV do końca XVIII wieku. Dzieła odzwierciedlają oblicze europejskiej sztuki barokowej. Jak zauważył autor i komisarz wystawy Dariusz Kacprzak, „Wystawa umożliwia niejako prześledzenie dwu tradycji malarskich, zbudowanie swoistej, nie zawsze doskonałej osi symetrii wzdłuż równoleżników, przebiegających przez Europę. Artystyczne dzieje Europy postrzegane są przez relacje między Północą a Południem (...): Imperium Romanum i Barbaricum, (...) katolickie Południe i protestancką Północ, wczesny kapitalizm i późną «ekonomię dobrobytu»”.
Na uwagę zasługują martwe natury artystów neapolitańskich, holenderskich i flamandzkich, np. obrazy Giuseppe Recco, Fransa Snijdersa, Nicolaesa Veerendaela. Godne uwagi są portrety, wśród których perełką jest słynny portret doży Michele Steno. Wyróżnia się też portret emanujący zadumą, piękną grą światła na twarzy pogrążonego w refleksji myśliciela - obraz Mężczyzna zadumany nad książką Giuseppe Nogari.
Nie brakuje pejzaży i scen rodzajowych. Na piętrze znajdują się również obrazy o treści religijnej. Osobną część wystawy stanowi grafika, prezentująca czarno-białe dzieła wielkich artystów z tego okresu. Wystawie towarzyszy obszerny dwujęzyczny katalog, autorstwa Dariusza Kacprzaka, który w maju br. otrzymał „Sybillę 2003” - pierwszą nagrodę w Konkursie Ministerstwa Kultury na Wydarzenie Muzealne Roku w kategorii dokonania z zakresu działalności naukowej.
Ekspozycja stanowi doskonałą okazję dla szkół - można dzięki niej zrealizować wiele tematów z historii sztuki (lekcje muzealne odbywają się we wtorki i czwartki).
Pawilon Wystawowy w Parku im. St. Staszica jest czynny: wtorki, czwartki, piątki w godz. 9.00-15.30, środy w godz. 11.00-17.30, soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00.

Trudna Ewangelizacja

16 października w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, w ramach Dni Papieskich, młodzież uczestniczyła w ewangelizacji, prowadzonej przez Wspólnotę Przymierza Rodzin „Mamre” w Częstochowie. Na nauce i Mszy św., sprawowanej przez ks. dr. Włodzimierza Cyrana, zgromadziło się ponad 600 młodych ludzi. W homilii Celebrans mówił o roli Pisma Świętego w naszym życiu i o sile płynącej ze Słowa Bożego.

Konkurs recytatorski

Już po raz 10. Miejski Dom Kultury w Radomsku zorganizował Konkurs recytatorski im. ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem: Zło dobrem zwyciężaj. Laureatami tegorocznej edycji (przypadającej w 20. rocznicę śmierci Kapłana Męczennika), wyłonionymi spośród recytatorów w poszczególnych kategoriach, zostali: Andrzej Gurazda z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku, Anna Przygodzka z Miejskiego Domu Kultury w Opocznie oraz Agnieszka Chrząszcz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślają organizatorzy, celem konkursowych zmagań jest przekazanie młodemu pokoleniu ideałów ks. Jerzego oraz przybliżenie im tematyki sakralnej i patriotycznej w literaturze.
Zgodnie z tradycją, na zakończenie imprezy młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod tablicą poświęconą Patronowi Konkursu.

Reklama

Eucharystia artystów malarzy

17 października w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie zainicjowano Mszę św. dla środowiska artystów malarzy. Eucharystię celebrował duszpasterz środowisk twórczych ks. Grzegorz Ułamek. W homilii proboszcz parafii ks. dr Bronisław Preder mówił o tym, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Bóg to Piękno, Dobro i Prawda. Artyści plastycy w szczególny sposób zostali powołani do czynienia piękna i dobra jako osoby obdarzone dużą wrażliwością i zdolnościami otrzymanymi od Stwórcy.

Redaktorzy „Niedzieli” w myszkowskich kościołach

W niedzielę 17 października, na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Myszkowie, redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś wraz z innymi redaktorami naszego katolickiego tygodnika, odwiedził parafie tamtejszego dekanatu. Wierni (zarówno starsi, jak i uczniowie szkół podstawowych i średnich) mieli możliwość wysłuchania rozważań o roli katolickich mediów w kształtowaniu postaw moralno-społecznych, zapoznania się z pracą redakcji oraz nabycia najnowszego numeru tygodnika i pozycji książkowych Biblioteki Niedzieli.
W programie II Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Myszkowie znalazły się: uroczyste Msze św. w intencji Ojca Świętego, prelekcja ks. inf. Ireneusza Skubisia pt. Człowiek w nauczaniu Jana Pawła II, program artystyczny dzieci i młodzieży dedykowany Papieżowi, wystawa poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce oraz dni poświęcone ludziom starszym, nauczycielom, a także kulturze chrześcijańskiej w muzyce i filmie. Zorganizowano także dwie wystawy: malarstwa i rzeźby sakralnej Stanisława Gila - artysty z Myszkowa oraz cyklu litografii pt. Droga Krzyżowa, autorstwa Stanisława Pokorskiego. Patronat medialny sprawowały: Tygodnik Katolicki Niedziela i Radio „Fiat”.

Instytut Formacji Misyjnej

18 października abp Stanisław Nowak poświęcił kaplicę i budynek wspólnoty ICPE przy ul. Dembińskiego w Częstochowie. W liturgii słowa Ksiądz Arcybiskup mówił o ważnym zadaniu ludzi świeckich w Kościele, jakim jest ewangelizacja: „Siłę i moc do głoszenia Słowa Bożego czerpiemy tylko z Ducha Świętego”.

Nauczyciel dobry

Dzień Nauczyciela szczególnie uroczyście obchodzono w Gimnazjum Katolickim i Szkole Podstawowej przy ul. Górnej 12. W wigilię Święta Edukacji uczniowie, wychowawcy i rodzice zgromadzili się w parafialnym kościele pw. św. Antoniego z Padwy na Mszy św. w intencjach pedagogów. Liturgii przewodniczył przyjaciel Szkół - ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli. W wygłoszonej homilii Ksiądz Infułat podkreślał istotną rolę nauczycieli. Zwłaszcza w obecnej dobie zaniku autorytetów, wychowania bez Boga i kryzysu rodziny wychowawcy często stają się dla młodych jedynym drogowskazem. Jak podkreślał Kaznodzieja, „Nauczyciel dobry to nauczyciel z powołania, który całe serce poświęca młodym ludziom. Nigdy nie szczędząc dla nich trudu i wysiłku. Towarzyszy im przez kilka lat i może obserwować ich systematyczny rozwój. Okres nauki w szkole to przecież czas wzrastania ku szczytom. Jest on niezwykle ważnym okresem w życiu człowieka, dlatego istotne są wskazówki dobrego nauczyciela. Takiego, który nie tylko wymaga od uczniów, ale nieustannie sam się doskonali”.
Po Mszy św. uczniowie obdarowali swoich wychowawców serdecznymi uśmiechami i kwiatami - symbolami wdzięczności za ich ofiarne serce, trud kształtowania młodych umysłów i osobowości.

Reklama

„Miłość i Miłosierdzie” niezwykła opowieść o siostrze Faustynie

2019-02-01 12:54

„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie.

Film „Miłość i Miłosierdzie” to m.in.

- Nieznane listy ks. Michała Sopoćki.

- Nieujawnione dotąd dokumenty, które pozwolą światu poznać prawdę o wpływie Bożego Miłosierdzia na losy świata.

-Zdjęcia dokumentalne do filmu kręcone w Polsce, USA i na Litwie.

Producentem obrazu jest Fundacja Filmowa im. św. Maksymiliana Kolbe i Telewizja Polska.

Dystrybucją filmu zajmie się Kondrat – Media i Kino Świat.

W roli głównej zobaczymy Kamilę Kamińską – nagrodzoną za najlepszy debiut aktorski na festiwalu filmowym w Gdyni gwiazdę hitów „Najlepszy” i „Listy do M. 3”.

„Miłość i Miłosierdzie” to dokument fabularyzowany o Bożym Miłosierdziu. Boże Miłosierdzie jest czczone na wszystkich kontynentach przez setki milionów osób, jednak większość chrześcijan nadal nie zdaje sobie sprawy z potęgi przesłania, które Jezus przekazał ludzkości za pośrednictwem s. Faustyny Kowalskiej, prostej polskiej zakonnicy. Dziś już świętej. Nie mniejszą rolę w objawieniu światu prawdy o Bożym Miłosierdziu odegrał bł. Ks. Michał Sopoćko, wybitny kapłan i spowiednik wizjonerki.

„Blisko mojego serca s. Faustyna nazywa się Helenka Kowalska i jest radosną dziewczyną biegającą po polach, bawiącą się z dzieciakami w Ostrówku” - powiedziała Kamila Kamińska w jednym z wywiadów, która przygotowując się do roli przebywała m.in. u sióstr w Ostrówku, gdzie Helena Kowalska zbierała pieniądze na wiano przed wstąpieniem do zakonu. „Tam pokochałam ją najbardziej - mówi aktorka i wspomina o przywilejach leżenia w łóżku Heleny i chodzenia jej ścieżkami. - Tam zrozumiałam, że to nie jest tak, że ja mam być święta, że mam unieść symbol świętości. Świętość jest w każdym z nas. To nie jest tak, że święci są wybrani. My wszyscy możemy być świętymi, ale to jest nasz wybór - wybór kogo słuchamy” - mówi Kamińska.

W filmie „Miłość i Miłosierdzie” wystąpili również: Macieja Małysa, który zagrał u boku samego Johna Voighta w głośnym filmie „Jan Paweł II” oraz Janusz Chabior znany szerokiej widowni chociażby z produkcji „Wołyń”. Reżyserem jest Michał Kondrat – twórca m.in. produkcji „Dwie Korony” poświęconej historii o. Maksymiliana Kolbe.

Podczas Światowych Dni w Panamie odbył się specjalny pokaz filmu dla dziennikarzy z całego świata. Fabularna część filmu kręcona była równocześnie po polsku i po angielsku

Światowa premiera filmu zaplanowana jest na 29 marca 2019 roku.

Michał Kondrat – polski reżyser, oraz producent wielu chrześcijańskich filmów. Jego ostatni filmu „Dwie Korony” obejrzało ponad 200 tyś. widzów. Prawa kinowe zostały sprzedane do 12 krajów.

Trwa zbiórka środków na realizację filmu. Więcej na ten temat na stronie www.kolbe.org.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wkrótce 25. Targi Wydawców Katolickich

2019-03-18 17:19

SWK, tk / Warszawa (KAI)

Blisko 170 wystawców z całego kraju zapowiedziało udział w jubileuszowych 25. Targach Wydawców Katolickich. Podczas wydarzenia, które potrwa warszawskich Arkadach Kubickiego od 4 do 7 kwietnia, zaprezentowanych zostanie ponad 12 tysięcy publikacji.

Andrzej Tarwid
XXIV Targi Wydawców Katolickich w Warszawie odwiedziło ponad 30 tys. osób

Od wielu lat wydarzenie przyciągają tysiące miłośników książek oraz spotkań o charakterze nie tylko religijnym. Ubiegłoroczna edycja może poszczycić się rekordową frekwencją przekraczającą liczbę ponad 35 tys. odwiedzających.

- Cieszy fakt, że święto dobrych książek, jakim co roku są nasze targi, przyciąga coraz większą liczbę wydawców. Z kolei jakość oferty przekłada się na znakomitą frekwencje odwiedzających – mówi ks. Roman Szpakowski sdb, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Jak co roku, w programie nie zabraknie licznych pokazów filmowych i wystaw.

Odbędą się liczne spotkania ze znanymi osobami. Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, będą rozmawiać o swojej wspólnej książce „Myśmy się uodpornili”, w której odsłaniają sposoby na to jak uodpornić się na świat.

Ojciec Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu, autor książki „Wierzchołek góry lodowej” wraz z o. Jackiem Prusakiem, psychoterapeutą, psychologiem i publicystą „Tygodnika Powszechnego” będą rozmawiać o stanowisku Kościoła wobec pedofilii.

Odwiedzający będą także mieli okazję spotkać się też z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, w związku z wydaniem książki „Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw”. To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją zawodową karierę aż do momentu, w którym powierzono mu prowadzenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili też m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Magdalena Ogórek, s. Małgorzata Chmielewska i wielu innych.

Targi Wydawców Katolickich to wydarzenie kierowane do całych rodzin. Po raz kolejny zorganizowana zostanie między innymi Akademia rodzinnego czytania, która w przyjazny dzieciom i dorosłym sposób promuje ideę wspólnej, rodzinnej lektury książek.

Tradycyjnie kluczowym akcentem targów jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, która w tym roku wręczona zostanie po raz 21. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 350 tytułów.

Nagrodzie FENIKS, towarzyszy także Nagroda Małego FENIKSA, która przyznawana jest instytucjom i osobo szczególnie zasłużonym na polu promocji książki religijnej w mediach. Gala wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2018 będzie w sobotę 6 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.

Szczegółowe informacje oraz kalendarium spotkań będą na bieżąco uzupełniane pod adresem www.swk.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem